Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή Ελλάδα


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εχω αμαξι και εκει ειναι φωτια τα ενοικια

26 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

εγω απλα θα θεωρησω οτι εισαι καλομαθημενος.Αν δεν μπορεις να προσαρμοστεις στα δεδομενα της εποχης και του μερους πηγαινε καπου που να τειρει τα δικα σου κρητιρια.Το δεν μπορει να ζησει κανεις με 1500 ευρω ειναι χαζομαρα απο την στιγμη που υπαρχει κοσμος που ζει με αρκετα λιγοτερα.Οπως και το να λες εγω δουλευω μαρουσι αρα θα μενω και εκει για να μην τρωω ωρα στο πηγαινε ελα ειναι θεμα πολυτελειας οχι επιβιωσης

τωρα κανω 1 ωρα και 40 λεπτα να ερθω και να γυρισω αναλογα 1+ 

 

που ειδες το καλομαθημενος? ξυπναω 6 το πρωι ολα αυτα για 1500 σιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 minutes ago, chrisxkar said:

Απλα ειμαστε καλομαθημενοι σαν λαος εχουμε μεινει ακομα σε καταστασεις μαο μαο πασοκ που αν δεν παρκαρες μπροστα απο το μαγαζι και δεν εμενες κολλητα στην δουλεια σου για να μην περπατας και το σπιτι εργενη δεν ηταν 70 τετραγωνικα λεγαμε οτι ζουσες σε συνθηκες εξαθλιωσης.

Ισχύει ότι υπάρχουν πολλοί καλομαθημένοι στην Ελλάδα, αλλά ισχύει επίσης ότι ο καπιταλισμός δεν είναι μαγική νεράιδα. Ιστορικά στις δυτικές χώρες τα πράγματα έχουν γίνει πολύ πιο δύσκολα για το μέσο εργαζόμενο, γιατί ως κοινωνίες αποφασίσαμε πως έχει μεγαλύτερη σημασία η μεγιστοποίηση του κέρδους του ιδιοκτήτη από τη δυνατότητα του οικονομικά ασθενέστερου να ζει υπό τις ίδιες συνθήκες που ζούσε παλιότερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, defacer είπε

Ισχύει ότι υπάρχουν πολλοί καλομαθημένοι στην Ελλάδα, αλλά ισχύει επίσης ότι ο καπιταλισμός δεν είναι μαγική νεράιδα. Ιστορικά στις δυτικές χώρες τα πράγματα έχουν γίνει πολύ πιο δύσκολα για το μέσο εργαζόμενο, γιατί ως κοινωνίες αποφασίσαμε πως έχει μεγαλύτερη σημασία η μεγιστοποίηση του κέρδους του ιδιοκτήτη από τη δυνατότητα του οικονομικά ασθενέστερου να ζει υπό τις ίδιες συνθήκες που ζούσε παλιότερα.

εγω ξυπναω 6 και γυρναω 7-8 το βραδυ. ειναι λογικο αυτο? δεν φτανουν τα χρηματα απλα για ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, APPLEGEEK said:

εγω ξυπναω 6 και γυρναω 7-8 το βραδυ. ειναι λογικο αυτο? δεν φτανουν τα χρηματα απλα για ελλαδα

Σορι, δεν ξέρω αν είναι λογικό. Αν δε φτάνουν τα χρήματα ζήτα αύξηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, defacer είπε

Σορι, δεν ξέρω αν είναι λογικό. Αν δε φτάνουν τα χρήματα ζήτα αύξηση.

αφου ειναι μαξιμουμ για την θεση.  θα δουμε σε 2-3 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα πρωτον ειπες οτι μενεις μαρουσι και δουλευεις μαρουσι πως γινεται να κανεις τοσο που λες μπουσουλοντας να πας δεν θες πανω απο ωρα.Τωρα για τις ωρες δουλειας μεγαλη κουβεντα και αλλου τυπου συζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisxkar είπε

κοιτα πρωτον ειπες οτι μενεις μαρουσι και δουλευεις μαρουσι πως γινεται να κανεις τοσο που λες μπουσουλοντας να πας δεν θες πανω απο ωρα.Τωρα για τις ωρες δουλειας μεγαλη κουβεντα και αλλου τυπου συζητηση

παλαιο φαληρο μενω, νοτια 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εγώ με τη σειρά μου ότι σε οικογένεια  με 2 μικρά παιδιά με ενοίκιο 300€ και εισόδημα περίπου 2.000€/μήνα, τη βγάζουμε μια χαρά και πάμε και διακοπές.

Ναι, δεν θα βγούμε κάθε μέρα έξω για φαγητό ή μπορεί κι όλο το μήνα αλλά γενικά με 1500€ βγαίνεις μια χαρά.

 

Έχω φίλο που εργάζεται Μαρούσι και μένει Γουδί. Δεν έχει δικό του όχημα και παίρνει λεωφορείο κάθε μέρα. Αλλά το προτιμά γιατί δίνει 200€ ενοίκιο (γκαρσονιέρα) και είναι κοντά στο κέντρο/μετρό όπου πάει με τα πόδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mpiftekis είπε

Να πω εγώ με τη σειρά μου ότι σε οικογένεια  με 2 μικρά παιδιά με ενοίκιο 300€ και εισόδημα περίπου 2.000€/μήνα, τη βγάζουμε μια χαρά και πάμε και διακοπές.

Ναι, δεν θα βγούμε κάθε μέρα έξω για φαγητό ή μπορεί κι όλο το μήνα αλλά γενικά με 1500€ βγαίνεις μια χαρά.

Έχω φίλο που εργάζεται Μαρούσι και μένει Γουδί. Δεν έχει δικό του όχημα και παίρνει λεωφορείο κάθε μέρα. Αλλά το προτιμά γιατί δίνει 200€ ενοίκιο (γκαρσονιέρα) και είναι κοντά στο κέντρο/μετρό όπου πάει με τα πόδια.

μπορω και εγω να μεινω λαρρισης και να βγαινω ανετα με 700 αλλα λεμε τωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, defacer είπε

 έχει μεγαλύτερη σημασία η μεγιστοποίηση του κέρδους του ιδιοκτήτη από τη δυνατότητα του οικονομικά ασθενέστερου να ζει υπό τις ίδιες συνθήκες που ζούσε παλιότερα.

❤️❤️❤️

Κoυπονάκι να κόψω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panossar95 είπε

Θες να συγκρίνουμε κέντρο Λονδίνου με κέντρο Αθήνας ας πούμε?

Ήμουν Λονδίνο πριν κάτι χρόνια και ήταν τόσο όμορφα τα κτίρια που δε καταλαβαίνεις αν είναι διαμερίσματα ή μουσεία.. 

Τι μας λες τώρα?

ΛΟΛ ΡΕ ΛΟΛ ο καθενας οτι ναναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...