Προς το περιεχόμενο

Firecuda 2TB Προβλημα


Iamthagod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αγορασα τον εν λογω hdd για το λαπτοπ μου acer helios 300 αρχες του ιουνιου 2018 ως αποθηκευτικο μεσο και οχι για το λειτουργικο. Πριν απο 4-5 μερες μου αρχισε τα κολπα. Τον εμφανιζε κανονικα χωρητικοτητα ελευθερο χωρο κατειλημμενο κτλ, μεσα στο σκληρο φαινονται οι φακελοι αλλα ως εκει. Δυσκολευεται να ανοιξει εστω και μια φωτογραφια. Εν συνεχεια μου εμφανιζοταν απλα ως δισκος στο My computer χωρις περαιτερω στοιχεια. Τωρα μου κανει παλι τα πρωτα συμπτωματα. Ειναι ο πρωτος seagate που αγορασα, εχω περασει απο WD, SAMSUNG, ADATA αλλα ποτε αυτο το χαλι. Τι λετε να κανω? Να το στειλω στο μαγαζι που τον αγορασα για εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DOA , δεν προλαβαίνει, αλλα ναι να τον πας πίσω έχει 5 χρονια εγγύηση αν δεν κάνω λάθος.Τον είχα πάρει και εγώ και με το που τον έβαλα έτσι τον έβγαλα και πήγε πίσω για DOA. Δεν ξέρω , λίγο ευαίσθητοι μου φαίνονται. Ο νέος που μου έδωσαν πάντως δεν έχει πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Fulgore είπε

Προφανως και τον στελνεις πισω χωρις πολλα πολλα αυριο κιολας αν γινεται μπας και προλαβεις το doa .

Τον αγόρασε αρχές Ιουνίου (2018) και αναφέρεις για DOA?

Προσέχετε τι γράφετε γιατί έτσι ενθαρρύνεται τα άτομα που έχουν το πρόβλημα άνευ λόγου.

Εγγύηση σαφώς και έχει για να καλυφθεί αλλά οχι DOA.

DOA=7ήμερο (συνήθως) από την ημερομηνία αγοράς!

Επεξ/σία από kormos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kormos είπε

Τον αγόρασε αρχές Ιουνίου (2018) και αναφέρεις για DOA?

Προσέχετε τι γράφετε γιατί έτσι ενθαρρύνεται τα άτομα που έχουν το πρόβλημα άνευ λόγου.

Εγγύηση σαφώς και έχει για να καλυφθεί αλλά οχι DOA.

DOA=7ήμερο (συνήθως) από την ημερομηνία αγοράς!

Μπορει στο doa να ημουν οντως λαθος μιας και δεν ειδα ακριβως την ημερομηνια αλλα το ζουμι σε αυτο που εγραψα παραμενει στο οτι αν εχει προβλημα να κοιταξει να τον παει πισω για την εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μπορει στο doa να ημουν οντως λαθος μιας και δεν ειδα ακριβως την ημερομηνια αλλα το ζουμι σε αυτο που εγραψα παραμενει στο οτι αν εχει προβλημα να κοιταξει να τον παει πισω για την εγγυηση.

Αυτό ναι, δεν το συζητάμε :)

Σαφώς και με τέτοιες συσκευές δεν χρειάζεται να το σκεφτόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη βρισκομαι εξωτερικο μεχρι νοεμβριο μολις γυρισω θα το στειλω με το καλο στο μαγαζι, εν τω μεταξυ ουτε καν θυμαμαι πως λεγεται ειχα παει ο ιδιος και τον αγορασα απο το μαγαζι διπλα στο cosmodata. 

Anyway πισω στο θεμα μου φενεται εντελως παραλογο που τα εφτυσε ετσι για πλακα με μη καθημερινη χρηση του λαπτοπ και με χρησιμοποιημενο χωρο στο δισκο μολις 200 gb απο τα 1.9 ελευθερα. Απλα τραγικη seagate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε μια το HD sentinel και ανέβασε εδώ τι σου βγάζει στην πρώτη οθόνη.

Δεν έχει να κάνει με το πόσο έτρεξε ο δίσκος, δεν έχει να κάνει με το πόσο % της επιφάνειας του χρησιμοποιείς, όλα χαλάνε, άλλοι δίσκοι έχουν καλύτερα στατιστικά βλαβών άλλοι χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4% health έχει στο hd sentinel. 

Αναφορά σε κείμενο

It is recommended to backup immediately to prevent data loss.

In the meantime, τον εξωτερικό adata που έχω από το 2014 του δίνει 100% health. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά καιρούς έχει φανεί πως η Seagate δεν είναι και τόσο σταθερή στην αξιοπιστία των δίσκων... Όπως και να έχει, ειπώθηκε ήδη, δίσκοι είναι και χαλάνε, άλλοι σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, άλλοι σε μικρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...