Προς το περιεχόμενο

Το Pocophone F1 της Xiaomi επίσημα στην Ελλάδα με τιμή από €359


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Τωρα αυτο ειναι επιχείρημα ?

Εμένα μου φαίνεται ως σημαντική έλλειψη. Για κινητό που κάνει 359 ευρώ, ενώ το ταπεινό μου Nexus 5x του 2015 υποστηρίζει κανονικά Netflix HD, είναι ανεπίτρεπτο. Ολόκληρη OnePlus συμφωνεί μάλλον, γιατί ενώ στα προηγούμενα OnePlus δεν υποστήριζε το Widevine L1, το OnePlus 6 το υποστηρίζει κανονικά.

Η Xiaomi όμως σφυρίζει αδιάφορα.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, billdanos είπε

Απορώ πάντως γιατί σας φαίνεται τόσο wow η τιμή του poco! Και σε αυτό το θέμα βγάζω το καπέλο στην Xiaomi που κατάφερε να πάρει περισσότερα χρήματα από το κοινό της.

Στην ουσία το poco αποτελείται από hardware που ήδη βάζει στα αλλά Xiaomi μοντέλα που τα πουλάει φθηνότερα και προσθέτει απλά τον 845 cpu (που δεν κοστίζει και τρέλα λεφτά για τόσες μεγάλες ποσοτητες), αλλάζει όνομα και ζητάει 150+ ευρώ παραπάνω σε σχέση με την τιμή των Xiaomi της μεσαίας κατηγορίας. 

Πολύ καλή επιχειρηματική κίνηση! 

Άσε που δεν ξέρουμε τι μπαταρία φοράει..να είχε αποσπώμενη,στα δύο χρόνια που θα κλατάρει,θα έλεγες δίνω ένα 20αρικο και ανανεώνομαι

Βέβαια καμια ναυαρχίδα πλέον δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία αλλά θα ήταν ένα +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, thomasG4 said:

Εμένα μου φαίνεται ως σημαντική έλλειψη. Για κινητό που κάνει 359 ευρώ, ενώ το ταπεινό μου Nexus 5x του 2015 υποστηρίζει κανονικά Netflix HD, είναι ανεπίτρεπτο. Ολόκληρη OnePlus συμφωνεί μάλλον, γιατί ενώ στα προηγούμενα OnePlus δεν υποστήριζε το Widevine L1, το OnePlus 6 το υποστηρίζει κανονικά.

Η Xiaomi όμως σφυρίζει αδιάφορα.

Το γιατι δεν το εβαλε το hd στο netflix (dealbreaker,ξερω.LOL!) δεν το ξερουμε,μπορει να χρειαζοταν να πληρωσει εξτρα δικαιωματα που θα ανεβαζαν την τιμη,μπορει στην ινδια και στην κινα,τις μεγαλυτερες αγορες για το poco να μην βλεπουν netflix,μπορει να το βαλει στο Update της miui 10,πολλα μπορει.

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι η τελειοτερη συσκευη,αλλα οτι απλα ρεζιλεψε το τελευταιο iphone Xs σε real life speedtest εχοντας μαλιστα τον επεξεργαστη της qualcomm που σε κανα μηνα θα παει για αποσυρση λογω νεοτερου μοντελου.

Aυτο ειναι που εχει φρικαρει τα fanboys,γιατι δεν μπορουν να δεχθουν με τιποτα οτι ο νεος bionic ultra liquid a12 τον ηπιε απο επεξεργαστη που παει για προηγουμενης γενιας.

Επεξ/σία από azuli
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Εμένα μου φαίνεται ως σημαντική έλλειψη. Για κινητό που κάνει 359 ευρώ, ενώ το ταπεινό μου Nexus 5x του 2015 υποστηρίζει κανονικά Netflix HD, είναι ανεπίτρεπτο. Ολόκληρη OnePlus συμφωνεί μάλλον, γιατί ενώ στα προηγούμενα OnePlus δεν υποστήριζε το Widevine L1, το OnePlus 6 το υποστηρίζει κανονικά.

Η Xiaomi όμως σφυρίζει αδιάφορα.

Τώρα που το λες,και το δικό μου ταπεινό g3 του 2014 εκτός του επεξεργαστή και της ram,στα υπόλοιπα είναι καλύτερο..έχω και τρεις μπαταρίες να αλλάζω..9000 mAh😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, what_if είπε

πολυ κουβεντα για το τπτ

αυτη την στιγμη το poco ειναι το πιο vfm smartphone στην αγορα με διαφορα, end of story

flagship η πολυ κοντα σε flagship αποδοση σε ολους του τομεις στο 1/2 η 1/3 η 1/4 η κ 1/5 της τιμης

ο λογικος ανθρωπος που θελει τα χρηματα του να πιανουν τοπο κ δεν ειναι ερμαιο του μαρκετινγκ για ηλιθιους θα το τιμησει ,ο πραγματικα απαιτητικος που πραγματικα χρειαζεται κ χρησιμοποιει χαρακτηριστικα θα ψαξει κατι αλλο ,οι υπολοιποι που ειναι κ το μεγαλυτερο ποσοστο θα ψαξουν να κανουν την τριχα τριχια για να δικαιολογησουν την βλακεια που κουβαλανε

παρολα αυτα το poco ειναι σημαντικοτατο τηλεφωνο γιατι ωθει μια αγορα που ειχε ξεφυγει αδικαιολογητα ψηλα σε τιμες να εξορθολογιστει

well done xiaomi

 

Οσο οδήγησε την αγορά το one+ αλλο τόσο θα το κάνει το poco, μην τρελαθούμε τώρα...

Τα brand names συνέχισαν να ανεβάζουν τις τιμές και να οδηγούν την αγορά.

Το poco και κάθε poco θα κάνει μια τρύπα στο νερό,όχι γιατί δεν είναι ενα vfm κινητό με σε γενικές γραμμές άξιο HW , αλλά γιατί δεν πρόκειται η Xiaomi και η κάθε Xiaomi να βγάλει 100 εκ. κομμάτια να πουλήσει στην αγορά.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ahill2 είπε

Οσο οδήγησε την αγορά το one+ αλλο τόσο θα το κάνει το poco, μην τρελαθούμε τώρα...

Τα brand names συνέχισαν να ανεβάζουν τις τιμές και να οδηγούν την αγορά.

Το poco και κάθε poco θα κάνει μια τρύπα στο νερό,όχι γιατί δεν είναι ενα vfm κινητό με σε γενικές γραμμές άξιο HW , αλλά γιατί δεν πρόκειται η Xiaomi και η κάθε Xiaomi να βγάλει 100 εκ. κομμάτια να πουλήσει στην αγορά.

 

''Το poco και κάθε poco θα κάνει μια τρύπα στο νερό,όχι γιατί δεν είναι ενα vfm κινητό με σε γενικές γραμμές άξιο HW , αλλά γιατί δεν πρόκειται η Xiaomi και η κάθε Xiaomi να βγάλει 100 εκ. κομμάτια να πουλήσει στην αγορά.''

ποσα υπολογιζεις να βγαλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Istros είπε

''Το poco και κάθε poco θα κάνει μια τρύπα στο νερό,όχι γιατί δεν είναι ενα vfm κινητό με σε γενικές γραμμές άξιο HW , αλλά γιατί δεν πρόκειται η Xiaomi και η κάθε Xiaomi να βγάλει 100 εκ. κομμάτια να πουλήσει στην αγορά.''

ποσα υπολογιζεις να βγαλει?

Δεν ξέρω φίλε μου,για μένα μακάρι να έβγαζε και 200 εκ. τότε ναι θα ταρακουνούσε τα νερά.

10-20 εκ. ίσως? Μην ξεχνάς ότι η Xiaomi έχει καμια 30ριά low-mιd μοντέλα στην αγορά δεν μπορεί να βγάλει παραπάνω(μακάρι να βγώ ψεύτης) αλλιώς θα κάνει ζημιά στον εαυτό της.

Εγώ το θεωρώ κράχτη αυτό το τηλ. έτσι θα τραβήξει την προσοχή και όλοι θα περιμένουν το επόμενο "τρελό" κινητό απο αυτούς,για μενα δεν υπάρχει καλύτερη διαφήμιση αυτή την στιγμή απο το poco δες το buzz που έχει δημιουργήσει σε όλα τα τεχνολογικά blog, youtubers κτλ. .

Κάτι παρόμοιο έκανε και η One+ και με υψηλότερη τιμή και όλοι ακόμα κοιτάνε ποιό θα είναι το επόμενο κινητό της.

 

Επεξ/σία από ahill2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ahill2 είπε

Δεν ξέρω φίλε μου,για μένα μακάρι να έβγαζε και 200 εκ. τότε ναι θα ταρακουνούσε τα νερά.

10-20 εκ. ίσως? Μην ξεχνάς ότι η Xiaomi έχει καμια 30ριά low-mιd μοντέλα στην αγορά δεν μπορεί να βγάλει παραπάνω(μακάρι να βγώ ψεύτης) αλλιώς θα κάνει ζημιά στον εαυτό της.

Εγώ το θεωρώ κράχτη αυτό το τηλ. έτσι θα τραβήξει την προσοχή και όλοι θα περιμένουν το επόμενο "τρελό" κινητό απο αυτούς.

Κάτι παρόμοιο έκανε και η One+ και με υψηλότερη τιμή και όλοι ακόμα κοιτάνε ποιό θα είναι το επόμενο κινητό της.

10-20 εκατομμύρια δεν φτάνουν για μια γειτονιά της Ινδίας.Το συγκεκριμένο προορίζεται για την αγορά της Ινδιας,Κίνας και τελικά το στέλνει και Ευρώπη.Τα 10-20 εκατομμύρια δεν φτάνουν ούτε για διαφημιστικούς λόγους.Υποψιν στην Ινδία θα έχει περίπου 289$ δηλ 248Ε.οχι 360€ που θα έχει Ελλάδα.

https://www.digit.in/mobile-phones/xiaomi-pocophone-f1-price-134764.html

ποσες παρομοιες συσκευες νομιζεις οτι παιρνεις με 248Ε?Αυτα περι Netflix HD ειναι αστεια για μικρα παιδια

Επεξ/σία από Istros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Istros είπε

10-20 εκατομμύρια δεν φτάνουν για μια γειτονιά της Ινδίας.Το συγκεκριμένο προορίζεται για την αγορά της Ινδιας,Κίνας και τελικά το στέλνει και Ευρώπη.Τα 10-20 εκατομμύρια δεν φτάνουν ούτε για διαφημιστικούς λόγους.

Η Xiaomi πουλούσε με προσκλήσεις online κτλ. 100.000  και άντε να έφτανε το εκατομμύριο και το θεωρούσε μεγάλη επιτυχία(την παρακολουθώ απο πολύ παλιά).

Αν βγάλει ας πούμε 50 εκ.poco τότε θα έχει 50 εκ. απούλητα red mi,red note, note, mi,a1,a2 κτλ. κτλ. ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ ,το poco θα κανιβαλίσει τις δικές της πωλήσεις,γιατί όλοι θα θέλουν ένα κινητό με 845 ,6gb ram κτλ. στα 300$.

Το poco αυτή την στιγμή χωρίς να τις κοστίσει τίποτα (διαφημιση) κάνει το μπαμ στον κόσμο.

Επίσης δεν νομίζω πως έχει την δυνατότητα να βγάλει τόσο μεγάλη ποσότητα στην αγορά.

Επεξ/σία από ahill2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomasG4 είπε

Εμένα μου φαίνεται ως σημαντική έλλειψη. Για κινητό που κάνει 359 ευρώ, ενώ το ταπεινό μου Nexus 5x του 2015 υποστηρίζει κανονικά Netflix HD, είναι ανεπίτρεπτο. Ολόκληρη OnePlus συμφωνεί μάλλον, γιατί ενώ στα προηγούμενα OnePlus δεν υποστήριζε το Widevine L1, το OnePlus 6 το υποστηρίζει κανονικά.

Η Xiaomi όμως σφυρίζει αδιάφορα.

Μιλάμε για άλλη κατηγορία το ένα έχει 300 ευρώ το άλλο 500, σε αυτό τό bugdet δεν κοιτάς αυτά αλλά τά βασικά τα οποία είναι οθόνη, επεξεργαστής, μπαταρία καί και κάμερα στα οποία είναι σούπερ στα 3 από τά 4.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ahill2 είπε

Η Xiaomi πουλούσε με προσκλήσεις online κτλ. 100.000  και άντε να έφτανε το εκατομμύριο και το θεωρούσε μεγάλη επιτυχία(την παρακολουθώ απο πολύ παλιά).

Αν βγάλει ας πούμε 50 εκ.poco τότε θα έχει 50 εκ. απούλητα red mi,red note, note, mi,a1,a2 κτλ. κτλ. ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ ,το poco θα κανιβαλίσει τις δικές της πωλήσεις,γιατί όλοι θα θέλουν ένα κινητό με 845 ,6gb ram κτλ. στα 300$.

Το poco αυτή την στιγμή χωρίς να τις κοστίσει τίποτα (διαφημιση) κάνει το μπαμ στον κόσμο.

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει για τι αγορές μιλάμε!μιλάμε για 2.6 δις ανθρώπους στις δύο αυτες χώρες.που θα πουλήσει παντού (Αμερική,Ευρώπη,Αφρική) σ αυτή την τιμή.ποιες πωλήσεις τις να κανιβαλισει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Istros είπε

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει για τι αγορές μιλάμε!μιλάμε για 2.6 δις ανθρώπους στις δύο αυτες χώρες.που θα πουλήσει παντού (Αμερική,Ευρώπη,Αφρική) σ αυτή την τιμή.ποιες πωλήσεις τις να κανιβαλισει?

Οι αγορές είναι μεγάλες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι θα πάρουν xiaomi,θα κανιβαλίσει όλα τα κινητά της που κοστίζουν 250-600$ .

Εσύ θα έδινες 500$ ή 600$ για ένα xiaomi mi8-mi9 ή θα έπαιρνες το poco με 300$?

Επίσης αν ησουν η xiaomi θα σταματούσες την παραγωγή των άλλων μοντέλων για να βγάζεις poco στην αγορά?

Κάτι ακόμα πόσα κινητά πουλάει η xiaomi τον χρόνο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ardi21 είπε

Κριμα που η Xiaomi εχει την κακη συνηθεια να βαζει NFC μονο στις high end συσκευες. Προσωπικα μου εχει κοψει πολλες επιλογες.

Το αυτό. Μεχρι να βάλει nfc δεν ασχολουμαι μαζι της και ας το πουλαει και 200€.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ahill2 είπε

Οι αγορές είναι μεγάλες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι θα πάρουν xiaomi,θα κανιβαλίσει όλα τα κινητά της που κοστίζουν 250-600$ .

Εσύ θα έδινες 500$ ή 600$ για ένα xiaomi mi8-mi9 ή θα έπαιρνες το poco με 300$?

Επίσης αν ησουν η xiaomi θα σταματούσες την παραγωγή των άλλων μοντέλων για να βγάζεις poco στην αγορά?

Κάτι ακόμα πόσα κινητά πουλάει η xiaomi τον χρόνο?

Εγώ ίσως έδινα και πάνω από 1000€ για κινητό το θέμα είναι τι θα κάνουν οι Ινδοί και οι Κινέζοι με μισθο πολύ πιο κάτω από τον δικό μας.Εχει συνεργασία και με τη foxconn και είχε ξεκινήσει περυσι  εργοστάσιο στην Ινδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...