Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα PC core quad


Gunix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας.

Θέλω την βοήθεια σας παρακαλώ.

Μου δώσανε ένα PC με καμένο τροφωδοτικο στο οποιο του έβαλα ένα δικό μου psu 400w. Επίσης του έβαλα μια δικιά μου nvidia asus gt440 λόγο η δικιά του είναι 8800gtxκαι έχει 2x6 pin. Στο οποίο κάνει μπιμπ θα ακούσετε εδώ

Λέω δεν θα συγχρονίζονται οι μνήμες. Βάζω ανά μνήμη τίποτα. Μετά Βάζω δυο τίποτα. Μετά βάζω τις 4 τίποτα. Αυτές οι μνήμες είναι οι δικιές του. Μετά βάζω τις δικές μου 8gb πάλη τα ίδια.

Μετά από 2 ώρες δούλεψε. Αυτό έγινε χτες. Σήμερα πάλη το ίδιο αλλά μετά από 40 λεπτά πήρε μπρος.

Αυτό γιατί γίνεται;

Μήπως δεν είναι οι μνήμες και είναι κάτι άλλο;

Το pc είναι με ASUS P5E, Intel Core 2 Quad Q6600 2.4ghz, RAM ddr2 GEIL 4GB pc2-8400 cl4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Gunix είπε

Για σας.

Θέλω την βοήθεια σας παρακαλώ.

Μου δώσανε ένα PC με καμένο τροφωδοτικο στο οποιο του έβαλα ένα δικό μου psu 400w. Επίσης του έβαλα μια δικιά μου nvidia asus gt440 λόγο η δικιά του είναι 8800gtxκαι έχει 2x6 pin. Στο οποίο κάνει μπιμπ θα ακούσετε εδώ

Λέω δεν θα συγχρονίζονται οι μνήμες. Βάζω ανά μνήμη τίποτα. Μετά Βάζω δυο τίποτα. Μετά βάζω τις 4 τίποτα. Αυτές οι μνήμες είναι οι δικιές του. Μετά βάζω τις δικές μου 8gb πάλη τα ίδια.

Μετά από 2 ώρες δούλεψε. Αυτό έγινε χτες. Σήμερα πάλη το ίδιο αλλά μετά από 40 λεπτά πήρε μπρος.

Αυτό γιατί γίνεται;

Μήπως δεν είναι οι μνήμες και είναι κάτι άλλο;

Το pc είναι με ASUS P5E, Intel Core 2 Quad Q6600 2.4ghz, RAM ddr2 GEIL 4GB pc2-8400 cl4.

αυτο π υποψιάζομαι ειναι 1 na δεις αν εχει καει κανα σλοτ της ραμ , 2 δες αν κατι βραχυκυκλώνει το pc   και το τελευταιο και ποιο ασφαλες που θα εκανα σαν σωτηρης ειναι να βγαλεις ολα τα πράγματα πάνω και να αφήσεις σε έναν πάγκο εργασίας και να δοκιμάζεις τα εξαρτηματα ενα ενα γ να μπορεις να βρεις το σφαλμα !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Gunix είπε

Για σας.

Θέλω την βοήθεια σας παρακαλώ.

Μου δώσανε ένα PC με καμένο τροφοδοτικό στο οποιο του έβαλα ένα δικό μου psu 400w. Επίσης του έβαλα μια δικιά μου nvidia asus gt440 λόγο η δικιά του είναι 8800gtxκαι έχει 2x6 pin.

Το pc είναι με ASUS P5E, Intel Core 2 Quad Q6600 2.4ghz, RAM ddr2 GEIL 4GB pc2-8400 cl4.

Ποιό ήταν το τροφοδοτικό? Σε ένα σύστημα δεκαετίας, που είχε μάλιστα μια ρευματοβόρα κάρτα γραφικών, το πιθανότερο είναι ότι, όταν κάηκε, έκανε κάποια ζημιά στη μητρική...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, blitzNikos είπε

Ποιό ήταν το τροφοδοτικό? Σε ένα σύστημα δεκαετίας, που είχε μάλιστα μια ρευματοβόρα κάρτα γραφικών, το πιθανότερο είναι ότι, όταν κάηκε, έκανε κάποια ζημιά στη μητρική...  

Thermaltake 600w

Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί;

Επεξ/σία από Gunix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gunix είπε

Thermaltake 600w 

Δεν είναι turbo-x αλλά δεν είναι και το ασφαλέστερο...

Το πιθανότερο είναι ότι κάτι έκαψε στη μητρική...

Όπως θα καταλαβαίνεις είναι εντελώς ασύμφορο να δοκιμάσεις οποιαδήποτε επισκευή σε μητρική δεκαετίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα.

Οκ. Θα δοκημάσω αυτό που μου είπε ο @life is music αλλιώς θα πάρει καινούρια μητρική αν υπάρχει αλλιώς νέο PC.

Ευχαρίστω για την βοήθεια σας.

Επεξ/σία από Gunix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Εδω στις αγγελιες θα βρεις με κανα 20ρικο μια  μητρικη που να υποστηριζει τον Q6600 και εισαι μια χαρα

Για να βρει κανείς μιά μητρική 775, ανάλογη με την ASUS P5E, δηλαδή Χ38 ή καλύτερη, με δυνατότητα για 2x4=8g μνήμη, σε καλή κατάσταση, με ... ικανοποιητικό προσδόκιμο ζωής, θα χρειαστεί ένα 40άρι :unsure:...

Κυκλοφορούν πολλές 775 μητρικές, με άπειρες ώρες λειτουργίας, σε ... νεκροζώντανη κατάσταση :P...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε καλα δεν το συζηταμε, λαχειο ειναι αλλα τι να κανουμε, αυτα εχει η ζωη.... Την συγκεκριμενη οχι δεν θα την βρει με 20 αλλα πολλες άλλες υπαρχουν που βλεπουν και 8 gb ραμ.. Απλα το θεμα ειναι αυτο που ειπες οντως... Το "νεκροζώντανες......" Κι αν σου κάτσει....😋

Επεξ/σία από ZELOMOTH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...