Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Kara-man είπε

Μιλάς και για τα 3 διαμερίσματα; 

Ναι. Για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά βαριά 2000... δεν είναι δα και 300 τετραγωνικά. Τα 75 τμ για αυτά που ζητάς βγαίνουν από 3 άτομα σε 1.5 μέρα, άρα όλη η οικοδομή βαρια εβδομάδα 

 

edit μην απογοητευτείς αν πάρεις 2-3 και σου πουν πάνω κάτω τα ίδια ψάξε κι άλλο και ζητά να δεις και δουλειές τους (άσχετα αν καταλαβαίνεις αν είναι καλές ή όχι). Η αγορά έχει γεμίσει αγιογδύτες. 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, paylidis είπε

Επειδή εγώ γνωρίζω στο λέω με απόλυτη σιγουριά. Μαζί με κλιμακοστάσια, καλωδίωση για φώτα κήπου κλπ και πάντα με όλα τα υλικά (Πλην πριζοδιακοπτων φυσικά) η μέγιστη τιμή θα ήταν στα 7-8 χιλιάρικα μαζί με τα σχέδια κ βεβαιώσεις.
 

Συνέχισε να ψάχνεις εκεί έξω κυκλοφορούν πολλοί αγιογδύτες. Προς θεού μακρυά από αυτούς που προτείνονται από σάιτ εύρεσης επαγγελματία είναι οι περισσότεροι φωτιά κ λαυρα για κάποιο άγνωστο λόγο. 

Επειδή και Εγω γνωρίζω κάποια πράγματα ( Έναν όροφο από τα μπετά , μια ανακαίνιση διαμερίσματος μόνο τοίχους άφησα συν μια αγορά Καινούργιου διαμερίσματος) απορώ πως με 8000 θα κάνει ο άνθρωπος 3 διαμερίσματα. που από ότι κατάλαβα είναι τρεις όροφοι.Χοντρικά ο συναγερμός συν πυρασφάλεια στο κάθε διαμέρισμα θα πάει τουλάχιστον 1200 . Βάλε αλλά 1000 θυροτηλεοράσεως .Που τα βρίσκεις 8000 ολα μαζί Απορώ.

 Το σπίτι κομπλέ τρεις ορόφους οπως λες συναγερμουσ πίνακες καλωδιώσεις θυροτηλεοράσεως κλπ συν κλιμακοστάσια Πυλωτές γκαράζ χαρτιά  κλπ  με ολα τα υλικά εργασία πλην τους διακόπτες κάπου στα 15000 αντε 16000 είναι καλή τιμή.
Τωρα 8000 τριώροφο κτήριο 70 τμ ο όροφος ολα τα ηλεκτρολογικά δεν παίζει ούτε για αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Επειδή και Εγω γνωρίζω κάποια πράγματα ( Έναν όροφο από τα μπετά , μια ανακαίνιση διαμερίσματος μόνο τοίχους άφησα συν μια αγορά Καινούργιου διαμερίσματος) απορώ πως με 8000 θα κάνει ο άνθρωπος 3 διαμερίσματα. που από ότι κατάλαβα είναι τρεις όροφοι.Χοντρικά ο συναγερμός συν πυρασφάλεια στο κάθε διαμέρισμα θα πάει τουλάχιστον 1200 . Βάλε αλλά 1000 θυροτηλεοράσεως .Που τα βρίσκεις 8000 ολα μαζί Απορώ.

 Το σπίτι κομπλέ τρεις ορόφους οπως λες συναγερμουσ πίνακες καλωδιώσεις θυροτηλεοράσεως κλπ συν κλιμακοστάσια Πυλωτές γκαράζ χαρτιά  κλπ  με ολα τα υλικά εργασία πλην τους διακόπτες κάπου στα 15000 αντε 16000 είναι καλή τιμή.
Τωρα 8000 τριώροφο κτήριο 70 τμ ο όροφος ολα τα ηλεκτρολογικά δεν παίζει ούτε για αστείο.

Καλωδίωση και πίνακες; Φυσικά και είναι λογικά τα 8000... δε μιλάμε ούτε για μπριζοδιακόπτες ούτε για τα συστήματα συναγερμού ούτε για το σύστημα της θυροτηλεόρασης. Δε νομίζω ότι και ο δικός που ρώτησε αναφερόταν σε ετοιμο σπίτι παρά σε καλωδίωση-προεγκατάσταση. 
με 1200 που λες κανείς εγκατάσταση συναγερμού από το μηδέν (και μάλιστα καλό σύστημα) πλήρες μαζί με πλακέτες παγίδες ραντάρ κλπ, όχι καλωδίωση-προεγκατάσταση....

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Επειδή και Εγω γνωρίζω κάποια πράγματα ( Έναν όροφο από τα μπετά , μια ανακαίνιση διαμερίσματος μόνο τοίχους άφησα συν μια αγορά Καινούργιου διαμερίσματος) απορώ πως με 8000 θα κάνει ο άνθρωπος 3 διαμερίσματα. που από ότι κατάλαβα είναι τρεις όροφοι.Χοντρικά ο συναγερμός συν πυρασφάλεια στο κάθε διαμέρισμα θα πάει τουλάχιστον 1200 . Βάλε αλλά 1000 θυροτηλεοράσεως .Που τα βρίσκεις 8000 ολα μαζί Απορώ.

 Το σπίτι κομπλέ τρεις ορόφους οπως λες συναγερμουσ πίνακες καλωδιώσεις θυροτηλεοράσεως κλπ συν κλιμακοστάσια Πυλωτές γκαράζ χαρτιά  κλπ  με ολα τα υλικά εργασία πλην τους διακόπτες κάπου στα 15000 αντε 16000 είναι καλή τιμή.
Τωρα 8000 τριώροφο κτήριο 70 τμ ο όροφος ολα τα ηλεκτρολογικά δεν παίζει ούτε για αστείο.

Και εγώ το ειδα λίγο περίεργο να είναι τόσο μεγάλη διαφορα ,αλλά δεν ξέρω καθόλου 

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καλωδίωση και πίνακες; Φυσικά και είναι λογικά τα 8000... δε μιλάμε ούτε για μπριζοδιακόπτες ούτε για τα συστήματα συναγερμού ούτε για το σύστημα της θυροτηλεόρασης. Δε νομίζω ότι και ο δικός που ρώτησε αναφερόταν σε ετοιμο σπίτι παρά σε καλωδίωση-προεγκατάσταση. 
με 1200 που λες κανείς εγκατάσταση συναγερμού από το μηδέν (και μάλιστα καλό σύστημα) πλήρες μαζί με πλακέτες παγίδες ραντάρ κλπ, όχι καλωδίωση-προεγκατάσταση....

Μιλάω για σπίτια π χτιζονται τώρα απτο μηδέν ,η προσφορά του ηλεκτρολόγου είναι από την αρχή από χαντρωματα,σορυ αν δεν το έθεσα σωστά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Kara-man είπε

Και εγώ το ειδα λίγο περίεργο να είναι τόσο μεγάλη διαφορα ,αλλά δεν ξέρω καθόλου 

Ακουσε με. Εγω καταλαβενω ότι το σπίτι τωρα το χτίζεις 3 όροφοι από 70 τμ ο κάθε όροφος συν κάτω πυλωτή. 
ολα μαζί κομπλέ οπως τα λες τα πάντα χαρτιά συναγερμοί πίνακες κλιμακοστάσια παροχές ταράτσα για ηλιακούς , μπαλκόνια ολα μαζί 15 με 16000 . Χωρίς τις πρίζες διακοπτεσ..Τα 18000 που σου λέει χωρίς ΦΠΑ οκ  ετσι λένε να πάει η δουλειά στα παζάρια.Πες του  16000 κομπλέ ολα και παρε ακόμα δυο προσφορές.

Δες τι υλικά σου βάζει. Siemens , legrand , Abb. Μην βάλεις κινεζικά. Προσοχή στα υλικά.

30 λεπτά πριν, paylidis είπε


με 1200 που λες κανείς εγκατάσταση συναγερμού από το μηδέν (και μάλιστα καλό σύστημα) πλήρες μαζί με πλακέτες παγίδες ραντάρ κλπ, όχι καλωδίωση-προεγκατάσταση....

Παγίδες ( δλδ λιμιτακια στις πόρτες ) βάζουν οι άσχετοι.

1200 ευρώ βάζεις συναγερμό από το 0 με τις καλωδιωσεισ σε σπίτι 80 τμ με αισθητήρες paradox.

Επεξ/σία από mp123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ακουσε με. Εγω καταλαβενω ότι το σπίτι τωρα το χτίζεις 3 όροφοι από 70 τμ ο κάθε όροφος συν κάτω πυλωτή. 
ολα μαζί κομπλέ οπως τα λες τα πάντα χαρτιά συναγερμοί πίνακες κλιμακοστάσια παροχές ταράτσα για ηλιακούς , μπαλκόνια ολα μαζί 15 με 16000 . Χωρίς τις πρίζες διακοπτεσ..Τα 18000 που σου λέει χωρίς ΦΠΑ οκ  ετσι λένε να πάει η δουλειά στα παζάρια.Πες του  16000 κομπλέ ολα και παρε ακόμα δυο προσφορές.

Δες τι υλικά σου βάζει. Siemens , legrand , Abb. Μην βάλεις κινεζικά. Προσοχή στα υλικά.

Παγίδες ( δλδ λιμιτακια στις πόρτες ) βάζουν οι άσχετοι.

1200 ευρώ βάζεις συναγερμό από το 0 με τις καλωδιωσεισ σε σπίτι 80 τμ με αισθητήρες paradox.

 

29 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ακουσε με. Εγω καταλαβενω ότι το σπίτι τωρα το χτίζεις 3 όροφοι από 70 τμ ο κάθε όροφος συν κάτω πυλωτή. 
ολα μαζί κομπλέ οπως τα λες τα πάντα χαρτιά συναγερμοί πίνακες κλιμακοστάσια παροχές ταράτσα για ηλιακούς , μπαλκόνια ολα μαζί 15 με 16000 . Χωρίς τις πρίζες διακοπτεσ..Τα 18000 που σου λέει χωρίς ΦΠΑ οκ  ετσι λένε να πάει η δουλειά στα παζάρια.Πες του  16000 κομπλέ ολα και παρε ακόμα δυο προσφορές.

Δες τι υλικά σου βάζει. Siemens , legrand , Abb. Μην βάλεις κινεζικά. Προσοχή στα υλικά.

Παγίδες ( δλδ λιμιτακια στις πόρτες ) βάζουν οι άσχετοι.

1200 ευρώ βάζεις συναγερμό από το 0 με τις καλωδιωσεισ σε σπίτι 80 τμ με αισθητήρες paradox.

Ναι έτσι ακριβώς είναι 3 διαμερίσματα από 74τμ ,οι πίνακες είναι Hager και υλικά schneider αν το γράφω καλά,όταν λες 16 κομπλε εννοείς τελική με το ΦΠΑ μαζί η χωρίς;ευχαριστω για τον χρόνο σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kara-man είπε

Ναι έτσι ακριβώς είναι 3 διαμερίσματα από 74τμ ,οι πίνακες είναι Hager και υλικά schneider αν το γράφω καλά,όταν λες 16 κομπλε εννοείς τελική με το ΦΠΑ μαζί η χωρίς;ευχαριστω για τον χρόνο σ

Κομπλέ ολα μαζί 16000 με τα χαρτιά. οτι σου λένε κάνε παζάρι τουλάχιστον 10%.
Παρε άλλες δυο προσφορές.

Τα υλικά καλά είναι δεν είναι κινεζικά.. Δες τιμή για abb.

7 λεπτά πριν, someone- είπε

για πριζοδιακοπτες ο ηλεκτρολόγος μου προτεινε vimar ή bticino τι λετε;

Θα πας εσυ να τους αγοράσεις φιλε όχι ο ηλεκτρολόγος. Τις μαρκες αυτές πρώτη φορά τις ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kara-man είπε

Και εγώ το ειδα λίγο περίεργο να είναι τόσο μεγάλη διαφορα ,αλλά δεν ξέρω καθόλου 

Μιλάω για σπίτια π χτιζονται τώρα απτο μηδέν ,η προσφορά του ηλεκτρολόγου είναι από την αρχή από χαντρωματα,σορυ αν δεν το έθεσα σωστά 

Το κατάλαβα πολύ καλά και επιμένω. Έχεις τούβλα κ θέλουν φρεζάρισμα κλπ. Δε είναι για 16 Ούτε και 18 χιλιάδες, για καλωδίωση και 4 πίνακες. Και ξαναλέω επειδή εσυ κατάλαβες αλλά ο άλλος μάλλον όχι, δεν αναφέρομαι σε αυτό το ποσό σε πλήρη εγκατάσταση συναγερμού ούτε σε πλήρη εγκατάσταση θυροτηλεόρασης. Προφανως ούτε και πληρες δίκτυο με patch panels. Μόνο προ εγκατάσταση.
Αυτά πάνε έξτρα και οι συναγερμοί τουλάχιστον όπως και τα δίκτυα δεν είναι δουλειά τυπικού ηλεκτρολόγου.

Εάν θες και στα 3 σπίτια συναγερμό τελειωμένο εγκατεστημένο υπολογίζεις επιπλέον 2.5 - 3 χιλιάρικα σύνολο για τα 3 διαμερίσματα για καλα επώνυμα σύστηματα.

Εάν θέλεις την γύρο τηλεοραση τελειωμένη με μπουτονιέρες και οθόνες στα διαμερίσματα άλλο 1 χιλιάρικο για καλή μάρκα. 

Εσυ εχεισ ξεκαθαρίσει τι περιέχεται στα 18; Εάν περιλαμβάνονται όλα τα παραπάνω και απλά του πας ΜΟΝΟ μπριζοδιακόπτες και φωτιστικά και μπαινεις στο σπίτι είναι ελαφρώς τσιμπημένη. Εάν όχι επιμένω ότι σε γδέρνει  

περα από την πλάκα δεν είναι δουλειά για τόσα λεφτά. Εάν είναι να δώσεις τόσα λεφτά πες μου να πάρω μια εβδομάδα άνευ αποδοχών από τη δουλειά μου κ 2 βοηθούς να έρθω με 15 και να έχω τσεπώσει 8-9 καθαρά σε μια εβδομάδα. Κ δωρο οι μπριζοδιακόπτες από εμένα άμα λαχει.  😂 επειδή κάποιοι είναι αγιογδύτες δε σημαίνει ότι αυτή είναι η αγορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το κατάλαβα πολύ καλά και επιμένω. Έχεις τούβλα κ θέλουν φρεζάρισμα κλπ. Δε είναι για 16 Ούτε και 18 χιλιάδες, για καλωδίωση και 4 πίνακες. Και ξαναλέω επειδή εσυ κατάλαβες αλλά ο άλλος μάλλον όχι, δεν αναφέρομαι σε αυτό το ποσό σε πλήρη εγκατάσταση συναγερμού ούτε σε πλήρη εγκατάσταση θυροτηλεόρασης. Προφανως ούτε και πληρες δίκτυο με patch panels. Μόνο προ εγκατάσταση.
Αυτά πάνε έξτρα και οι συναγερμοί τουλάχιστον όπως και τα δίκτυα δεν είναι δουλειά τυπικού ηλεκτρολόγου.

Εάν θες και στα 3 σπίτια συναγερμό τελειωμένο εγκατεστημένο υπολογίζεις επιπλέον 2.5 - 3 χιλιάρικα σύνολο για τα 3 διαμερίσματα για καλα επώνυμα σύστηματα.

Εάν θέλεις την γύρο τηλεοραση τελειωμένη με μπουτονιέρες και οθόνες στα διαμερίσματα άλλο 1 χιλιάρικο για καλή μάρκα. 

Εσυ εχεισ ξεκαθαρίσει τι περιέχεται στα 18; Εάν περιλαμβάνονται όλα τα παραπάνω και απλά του πας ΜΟΝΟ μπριζοδιακόπτες και φωτιστικά και μπαινεις στο σπίτι είναι ελαφρώς τσιμπημένη. Εάν όχι επιμένω ότι σε γδέρνει  

περα από την πλάκα δεν είναι δουλειά για τόσα λεφτά. Εάν είναι να δώσεις τόσα λεφτά πες μου να πάρω μια εβδομάδα άνευ αποδοχών από τη δουλειά μου κ 2 βοηθούς να έρθω με 15 και να έχω τσεπώσει 8-9 καθαρά σε μια εβδομάδα. Κ δωρο οι μπριζοδιακόπτες από εμένα άμα λαχει.  😂 επειδή κάποιοι είναι αγιογδύτες δε σημαίνει ότι αυτή είναι η αγορά...

 

31ED73ED-BB03-4790-85BC-4A3C788B66A6.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, paylidis είπε


Αυτά πάνε έξτρα και οι συναγερμοί τουλάχιστον όπως και τα δίκτυα δεν είναι δουλειά τυπικού ηλεκτρολόγου.

Εάν θες και στα 3 σπίτια συναγερμό τελειωμένο εγκατεστημένο υπολογίζεις επιπλέον 2.5 - 3 χιλιάρικα σύνολο για τα 3 διαμερίσματα για καλα επώνυμα σύστηματα.

Εάν θέλεις την γύρο τηλεοραση τελειωμένη με μπουτονιέρες και οθόνες στα διαμερίσματα άλλο 1 χιλιάρικο για καλή μάρκα. 

 

Ο πιο απλός τελευταίος ηλεκτρολόγος ξέρει να περάσει τα δυκτια και τις καλωδιώσεις  για  συναγερμό πυρασφάλεια θυροτηλεοράσεις. αρκεί μόνο να του πεις τι καλώδια να περάσει.Δεν είναι επιστήμη.Μετά στην συνδεσμολογία και στην τοποθέτηση χρειαζετε   ο τεχνικός..

Μια θυροτηλεόραση για τρεις διαμερίσματα από την αρχή με καλωδιώσεις μόνο για αγορά θέλεις κάπου στα700-  800. Με 300 ευρώ περίσσεμα τι θα πληρώσεις ; Υλικά καλωδίωσης, δυκτια εργασία ;

Καλο είναι αν δεν ξέρουμε να μην λέμε αρλούμπες δημόσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kara-man είπε

31ED73ED-BB03-4790-85BC-4A3C788B66A6.jpeg

16000 χωρίς τους διακόπτες, την γεννήτρια ,τα ρουτερ ,και τις κεραίες η δορυφορικό πιάτο.

Αλλοιως ο επόμενος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Ο πιο απλός τελευταίος ηλεκτρολόγος ξέρει να περάσει τα δυκτια και τις καλωδιώσεις  για  συναγερμό πυρασφάλεια θυροτηλεοράσεις. αρκεί μόνο να του πεις τι καλώδια να περάσει.Δεν είναι επιστήμη.Μετά στην συνδεσμολογία και στην τοποθέτηση χρειαζετε   ο τεχνικός..

Μια θυροτηλεόραση για τρεις διαμερίσματα από την αρχή με καλωδιώσεις μόνο για αγορά θέλεις κάπου στα700-  800. Με 300 ευρώ περίσσεμα τι θα πληρώσεις ; Υλικά καλωδίωσης, δυκτια εργασία ;

Καλο είναι αν δεν ξέρουμε να μην λέμε αρλούμπες δημόσια.

Δε διαβάζεις καλά τι γράφω. Προφανως και την καλωδίωση την κάνει ηλεκτρολογος και τα υπόλοιπα ειδικός Τεχνικος. Εκ του αποτελέσματος βλέπεις ότι δε περιλαμβάνεται τίποτα πέρα από καλώδια και ραγουλικο. 

1 ώρα πριν, Kara-man είπε

31ED73ED-BB03-4790-85BC-4A3C788B66A6.jpeg

Είχα δίκιο σε αυτά που είπα (ήταν το αναμενόμενο καθως ήταν απίθανο να τα έχει συμπεριλάβει) κ Επιμένω ότι είναι ΠΑΡΑ πολλά λοιπόν. Δε δουλεύω ως εγκαταστατης (καθως το ελεύθερο επάγγελμα δε μου ταιριάζει γιατί δεν ανέχομαι τους σαχλαμάρες πελάτες που είναι πάνω από τους μίσους εκεί έξω)  αλλά έχω πολύ καλή εικόνα της αγοράς τόσο σε εργασία οσο και σε υλικά καθως έχω φτιάξει αρκετά σπίτια δικά μου και συγγενών/φίλων με το τελευταίο πριν 2 μήνες.

 

βρες και άλλες προσφορές. Και 3 και 4 ακόμα θα έλεγα. 
(θεωρω προφανές ότι βρίσκεσαι Ελλάδα και όχι σε κανένα κοσμοπολίτικο νησί καθως δε διαφορετική περίπτωση αλλάζουν τα δεδομενα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικός δεν είμαι αλλά για ηλεκτρολογική έγκατάσταση σε διαμέρισμα 75 τ.μ. ότι και να έχει μέσα ρε παιδιά 6.000 το θεωρώ υπερβολικό.Δηλαδή αν βάλεις μέσα και τα υπόλοιπα που χρειάζονται για να λειτουργήσουν (διακόπτες - συναγερμούς -θηροτηλέφωνο κ.λ.π.)πόσο θα φτάσει;;;;;;;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...