Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snot είπε

Ξέρει κανείς πως βγαίνει ο συγκεκριμένος διακόπτης; Φοβάμαι πως θα τον τραβήξω από λάθος μέρος και θα σπάσει

image.jpeg.e0ede07a86826296eff8bcd319c83a80.jpeg

99% τραβάς τα πλήκτρα και βγάινουν (λογικά το πάνω κάτω, το μεσαίο δε το κόβω να βγαίνει), μετά βρίσκεις τις βίδες για να ξεβιδώσεις

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

99% τραβάς τα πλήκτρα και βγάινουν (λογικά το πάνω κάτω, το μεσαίο δε το κόβω να βγαίνει), μετά βρίσκεις τις βίδες για να ξεβιδώσεις

Σίγουρα βγαίνουν, το θέμα είναι από που τραβάς. Τέλος πάντων θα τραβήξω από τα πλάγια και ό,τι γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, snot είπε

Σίγουρα βγαίνουν, το θέμα είναι από που τραβάς. Τέλος πάντων θα τραβήξω από τα πλάγια και ό,τι γίνει

Από τις 4 γωνίες (κάθε πλήκτρο), δάχτυλα από πίσω και τράβηγμα προς τα εσένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλω να φτιάξω ένα καρότσι ώστε να μεταφέρω πράγματα στον δρόμο.

Η αρχική σκέψη ώστε να είναι κάτι εύκολα υλοποιήσιμο είναι να φτιάξω ένα ξύλινο τελάρο με καδρόνια, και πάνω σε αυτό το πλαίσιο να βιδωθούν εύκολα και απλά τέτοιες ρόδες (Φ125mm):

Spoiler

3CZG9tZS90b21hcmFfYmltb2xfZ3IvdXBsb2FkLzAwMS84MjEuMDYwMHgwNjI2.png.7df9f3759e87c7563be73437e59e73ab.png

Όσο το σκέφτομαι όμως, όταν θα βρίσκουν σε λακκούβες και όλα τα εξογκώματα το καρότσι θα τρώει γερό ξύλο και το ίδιο τα πράγματα που θα είναι πάνω (pc, ηχεία κλπ). Επίσης στο σκαλοπάτι του πεζοδρομίου θα πρέπει να το σηκώνω ολόκληρο για να ανέβει.

Μια λίγο καλύτερη λύση θα ήταν τέτοιες ρόδες, που είναι και μεγαλύτερης διαμέτρου:

Spoiler

20210111124812_homestyle_roda_gia_karotsi_laikis_15_10340_20.jpeg.5432e7ad82dd6f6c38474f0c73e28478.jpeg

Το θέμα με αυτές είναι ότι δεν βιδώνονται πάνω έτσι απλά όπως οι προηγούμενες, θέλουν κάποιου είδους βάση με άξονα κλπ και αυτή την στιγμή δεν έχω να διαθέσω χρόνο και χρήμα για να πάω σε μηχανουργεία κλπ.

Το καρότσι που είχα δει αρχικά και μου άρεσε ήταν αυτό:

Spoiler

348356951_1019305479476603_1366288235915701198_n.jpg.fb4f58c35d1d83ba05f8fd2dd0980594.jpg

Αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο έτοιμο στην ελληνική αγορά. Το μεταλλικό σύστημα πάνω στο οποίο μπαίνουν οι ρόδες, λογικά λειτουργεί λίγο σαν μια υποτυπώδης ανάρτηση.

Το ερώτημα είναι, παίζει να υπάρχει στην ελληνική αγορά κάποιο σύστημα με ρόδες σαν αυτό, ή ρόδα με βάση παρόμοια με αυτή, ώστε να το κολλήσω στο ξύλινο τελάρο που θα φτιάξω?

Η πλατφόρμα θέλω να είναι συγκεκριμένων διαστάσεων γιαυτό θα είναι handmade, αλλά ψάχνω ένα καλύτερο σύστημα ροδών για να αντέχει στην άσφαλτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Λοιπόν θέλω να φτιάξω ένα καρότσι ώστε να μεταφέρω πράγματα στον δρόμο.

Η αρχική σκέψη ώστε να είναι κάτι εύκολα υλοποιήσιμο είναι να φτιάξω ένα ξύλινο τελάρο με καδρόνια, και πάνω σε αυτό το πλαίσιο να βιδωθούν εύκολα και απλά τέτοιες ρόδες (Φ125mm):

  Απόκρυψη περιεχομένων

3CZG9tZS90b21hcmFfYmltb2xfZ3IvdXBsb2FkLzAwMS84MjEuMDYwMHgwNjI2.png.7df9f3759e87c7563be73437e59e73ab.png

Όσο το σκέφτομαι όμως, όταν θα βρίσκουν σε λακκούβες και όλα τα εξογκώματα το καρότσι θα τρώει γερό ξύλο και το ίδιο τα πράγματα που θα είναι πάνω (pc, ηχεία κλπ). Επίσης στο σκαλοπάτι του πεζοδρομίου θα πρέπει να το σηκώνω ολόκληρο για να ανέβει.

Μια λίγο καλύτερη λύση θα ήταν τέτοιες ρόδες, που είναι και μεγαλύτερης διαμέτρου:

  Απόκρυψη περιεχομένων

20210111124812_homestyle_roda_gia_karotsi_laikis_15_10340_20.jpeg.5432e7ad82dd6f6c38474f0c73e28478.jpeg

Το θέμα με αυτές είναι ότι δεν βιδώνονται πάνω έτσι απλά όπως οι προηγούμενες, θέλουν κάποιου είδους βάση με άξονα κλπ και αυτή την στιγμή δεν έχω να διαθέσω χρόνο και χρήμα για να πάω σε μηχανουργεία κλπ.

Το καρότσι που είχα δει αρχικά και μου άρεσε ήταν αυτό:

  Απόκρυψη περιεχομένων

348356951_1019305479476603_1366288235915701198_n.jpg.fb4f58c35d1d83ba05f8fd2dd0980594.jpg

Αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο έτοιμο στην ελληνική αγορά. Το μεταλλικό σύστημα πάνω στο οποίο μπαίνουν οι ρόδες, λογικά λειτουργεί λίγο σαν μια υποτυπώδης ανάρτηση.

Το ερώτημα είναι, παίζει να υπάρχει στην ελληνική αγορά κάποιο σύστημα με ρόδες σαν αυτό, ή ρόδα με βάση παρόμοια με αυτή, ώστε να το κολλήσω στο ξύλινο τελάρο που θα φτιάξω?

Η πλατφόρμα θέλω να είναι συγκεκριμένων διαστάσεων γιαυτό θα είναι handmade, αλλά ψάχνω ένα καλύτερο σύστημα ροδών για να αντέχει στην άσφαλτο

Βάλε στο skroutz "καρότσι ρυμουλκούμενο"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπήρχε! Και μάλιστα έχει και ένα ίδιο με αυτό που έβλεπα.

Βλέπω όμως ότι είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές, περίπου 130€, ίσως όχι άδικα για αυτό που είναι αλλά πέρα από το ότι σχεδίαζα να μην ξοδέψω πάνω από περίπου 50€, θέλω μόνο το σύστημα ροδών για να το βάλω σε custom τελάρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

θέλω μόνο το σύστημα ροδών για να το βάλω σε custom τελάρο

Βάλε 2 ρόδες καροτσιού οικοδομής πίσω και 2 φουσκωτές περιστρεφόμενες μπροστά, πάλι περνάς το 50ρικο αν κρίνω απο το skroutz

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

σχεδίαζα να μην ξοδέψω πάνω από περίπου 50€

Spoiler

 

😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουσκωτές περιστρεφόμενες δεν νομίζω ότι πέτυχα στο σκρουτζ, αλλά σε κάθε περίπτωση οι ρόδες οικοδομής κλπ δεν έχουν τρόπο να προσαρμοστούν άμεσα πάνω στο ξύλινο πλαίσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές, περίπου 130€, ίσως όχι άδικα για αυτό που είναι αλλά πέρα από το ότι σχεδίαζα να μην ξοδέψω πάνω από περίπου 50€,

αν βαλεις το τρέξιμο και την φασαρία νομίζω ότι το παρακάτω μπορεί και να σου κάνει Πέραν του ότι έχει  και ανατροπή  :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσπασε από τον αέρα το τζάμι από ένα μικρό παράθυρο αλουμινίου που έχουμε σε κοινόχρηστο χώρο στην πολυκατοικία.

Μπορεί να γίνει η αντικατάσταση μόνο του τζαμιού ή πρέπει να τοποθετηθεί νέο παράθυρο; Είναι λίγο ιδιαίτερο το σχήμα του, σαν ημικύκλιο.

Πόσο περίπου θα στοίχιζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Fan είπε

Έσπασε από τον αέρα το τζάμι από ένα μικρό παράθυρο αλουμινίου που έχουμε σε κοινόχρηστο χώρο στην πολυκατοικία.

Μπορεί να γίνει η αντικατάσταση μόνο του τζαμιού ή πρέπει να τοποθετηθεί νέο παράθυρο; Είναι λίγο ιδιαίτερο το σχήμα του, σαν ημικύκλιο.

Πόσο περίπου θα στοίχιζε;

Μονο το τζαμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, το ψυγείο από χθες ξαφνικά όταν ανοίγουμε την πόρτα τρίζει πολύ. Δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο, είναι 1 χρόνου και δεν έχουμε χτυπήσει ή ανοίξει άτσαλα την πόρτα. Σε τι μπορεί να οφείλεται; Το χει αντιμετωπίσει κανένας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Καλησπέρα παιδιά, το ψυγείο από χθες ξαφνικά όταν ανοίγουμε την πόρτα τρίζει πολύ. Δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο, είναι 1 χρόνου και δεν έχουμε χτυπήσει ή ανοίξει άτσαλα την πόρτα. Σε τι μπορεί να οφείλεται; Το χει αντιμετωπίσει κανένας; 

το μεγαλύτερο πρόβλημα των ψυγείων είναι η πόρτα και οι μεντεσέδες του...

προσπάθησε να αποφεύγεις να βάζεις πολύ βάρος στην πόρτα...

έλεγξε τους μεντεσέδες, συνήθως έχει κάτι πλασικές ροδέλες που αυτές τρίζουν, ελπίζω να είσαι στο αρχικό στάδιο και να μην έχει σπάσει καμία...

βάλε για αρχή κάποιο λιπαντικό ...

τέλος πας στην αντιπροσωπία και παίρνεις νέους μεντεσέδες και τους βάζεις...

Επεξ/σία από kokos23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω ένα καινούριο φούρνο bosch.

Τα 2 στηρίγματα πάνω στα οποία κινούνται τα ταψιά αφαιρούνται εύκολα για να καθαριστεί ο φούρνος;

Γνωριζει κανείς;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...