Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση προς τους μηχανικούς του νήματος, μιας και μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά...

Σε υπνοδωμάτια όπου είχαν μπει ξύλινα πατώματα, σηκώνουμε κανονικά τσιμεντοκονία και βάζουμε πλακάκι;

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε αστοχία λόγω αύξησης βάρους;

Υπάρχει περίπτωση κατά την ανέγερση να υπολογίστηκε ξύλινο παρκέ και κατ'επέκταση μειωμένο  βάρος;

Υπάρχει κάτι που μπορείς να βάλεις χωρίς να δώσεις πολύ βάρος; (περλομπετό, αφρομπετό, κάποια πολυστερίνη ενδιάμεσα;)

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ερώτηση προς τους μηχανικούς του νήματος, μιας και μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά...

Σε υπνοδωμάτια όπου είχαν μπει ξύλινα πατώματα, σηκώνουμε κανονικά τσιμεντοκονία και βάζουμε πλακάκι;

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε αστοχία λόγω αύξησης βάρους;

Υπάρχει περίπτωση κατά την ανέγερση να υπολογίστηκε ξύλινο παρκέ και κατ'επέκταση μειωμένο  βάρος;

Υπάρχει κάτι που μπορείς να βάλεις χωρίς να δώσεις πολύ βάρος; (περλομπετό, αφρομπετό, κάποια πολυστερίνη ενδιάμεσα;)

 

Interfill - interbeton

Πολυστερίνη ανακατεμένη με τσιμέντο: ΤΕΚΤΟtherm πανάλαφρο.

Υπολόγισε ότι το μπετόν στεγνώνει 1 χιλιοστό την ημέρα, οπότε τα ανωτέρω και στεγνώνουν πιο γρήγορα και δεν αυξάνουν το βάρος! Δεν πρέπει να περιμένεις 3 μήνες, για να βάλεις πλακάκι!!! 

Το περλομπετό άστο καλύτερα είναι σκέτη σούπα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ερώτηση προς τους μηχανικούς του νήματος, μιας και μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά...

Σε υπνοδωμάτια όπου είχαν μπει ξύλινα πατώματα, σηκώνουμε κανονικά τσιμεντοκονία και βάζουμε πλακάκι;

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε αστοχία λόγω αύξησης βάρους;

Υπάρχει περίπτωση κατά την ανέγερση να υπολογίστηκε ξύλινο παρκέ και κατ'επέκταση μειωμένο  βάρος;

Υπάρχει κάτι που μπορείς να βάλεις χωρίς να δώσεις πολύ βάρος; (περλομπετό, αφρομπετό, κάποια πολυστερίνη ενδιάμεσα;)

 

Υπάρχει πιθανότητα αναλόγως και του έτους κατασκευής.

Συνήθως δεν γίνονται τόσο αναλυτικοί υπολογισμοί και όλες οι πλάκες υπολογίζονται για τυπικές φορτίσεις.

Ενας μηχανικός που γνωρίζει από στατικά μπορεί να το ελέγξει με βάση τα στατικά της άδειας.

Σε νέες κατασκευές θεωρώ ότι δεν έχετε πρόβλημα.

Ποτέ δεν είναι κακό να μειώνεις το φέρον βαρος μιας κατασκευής.

Η χρήση αφρομπετού/ περλομπετού όχι μόνο ενδείκνυται αλλά προτείνεται ως η πρέπουσα και είναι και πιο οικονομικη. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει είτε να μπει μια χαμηλή στρώση τσιμεντονιας πριν το πλακάκι είτε ειδικό εκχυομενο φιλμ ασταριου πρόσφυσης.

Τα παραπάνω υλικά είναι εξαιρετικά πορώδη και ευθρυπτα και δεν στσθεροποιουνται οι κόλλες άμεσα πάνω σε αυτά. Τα πλακάκια ξεκολλάνε μετά από χρήση εάν κολληθουν κατευθείαν.

Η διαστρωση με μονωτικές πλάκες ειναι επίσης σωστή λύση. Με επαρκους πάχους τσιμεντοκονια από πάνω ώστε το βάρος της να σταθεροποιει τις πλακες

13 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Interfill - interbeton

Πολυστερίνη ανακατεμένη με τσιμέντο: ΤΕΚΤΟtherm πανάλαφρο.

Υπολόγισε ότι το μπετόν στεγνώνει 1 χιλιοστό την ημέρα, οπότε τα ανωτέρω και στεγνώνουν πιο γρήγορα και δεν αυξάνουν το βάρος! Δεν πρέπει να περιμένεις 3 μήνες, για να βάλεις πλακάκι!!! 

Το περλομπετό άστο καλύτερα είναι σκέτη σούπα...

Σωστότατο.

Ισχύει το ίδιο όμως. Να αποφεύγεται η απευθείας κόλληση πλακιδίων. Θέλει ειδικό ασταρωμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ομάδα!Για να μην ανοίγω καινούριο νήμα,σε υπό ανακαίνιση σπιτι,βάλαμε κρυφό φωτισμό με led ταινία.

Η ταινία είναι CubaLux όπως και οι μετασχηματιστές, και το τροφοδοτικό είναι Osram.

Μετά από μια βδομάδα,ξαφνικά η ταινία στο δωμάτιο της κουζίνας,άρχισε να πορτοκαλί κιτρινίζει σα να είναι 2700Κ η θερμοκρασια της,ενώ είναι 3000Κ. Επειδή είναι σαλονοκουζινα με μικρό δοκάρι στη μέση,όπως καταλαβαίνετε απέκτησε 2χρωμια ο κρυφός φωτισμός και φαίνεται άσχημο.

Επισης εκεί που άναβε μπαμ,τώρα αργεί 2 δευτερόλεπτα να ανάψει.

Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από rallistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, rallistas είπε

Καλησπέρα ομάδα!Για να μην ανοίγω καινούριο νήμα,σε υπό ανακαίνιση σπιτι,βάλαμε κρυφό φωτισμό με led ταινία.

Η ταινία είναι CubaLux όπως και οι μετασχηματιστές, και το τροφοδοτικό είναι Osram.

Μετά από μια βδομάδα,ξαφνικά η ταινία στο δωμάτιο της κουζίνας,άρχισε να πορτοκαλί κιτρινίζει σα να είναι 2700Κ η θερμοκρασια της,ενώ είναι 3000Κ. Επειδή είναι σαλονοκουζινα με μικρό δοκάρι στη μέση,όπως καταλαβαίνετε απέκτησε 2χρωμια ο κρυφός φωτισμός και φαίνεται άσχημο.

Επισης εκεί που άναβε μπαμ,τώρα αργεί 2 δευτερόλεπτα να ανάψει.

Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστω!

Δείχνει να είναι προβληματική τροφοδοσία.

Είτε το τροφοδοτικό δεν βγάζει σωστή τάση είτε κάπου έχει πρόβλημα κάποια επαφή. Ξεκινήστε από εκεί και βλεπουμε

Πιθανότατα τροφοδοτικό μιας και αργεί να ανάψει. Υποπτεύομαι κάποιος πυκνωτής

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Interfill - interbeton

Πολυστερίνη ανακατεμένη με τσιμέντο: ΤΕΚΤΟtherm πανάλαφρο.

Υπολόγισε ότι το μπετόν στεγνώνει 1 χιλιοστό την ημέρα, οπότε τα ανωτέρω και στεγνώνουν πιο γρήγορα και δεν αυξάνουν το βάρος! Δεν πρέπει να περιμένεις 3 μήνες, για να βάλεις πλακάκι!!! 

Το περλομπετό άστο καλύτερα είναι σκέτη σούπα...

Αυτά είναι σοβάδες για θερμοπρόσοψη ; Κάνουν και για πάτωμα;

Εγώ σκεφτόμουν να το κάνω όπως κάνουμε την θερμοπρόσοψη, κόλλα, dow, πλέγμα, σοβά, αστάρι και από πάνω πλακάκι.

Ακόμα και κάτι τέτοιο :

933494.jpg.2e9943d7c5dd0057960d2587e08a86ca.jpg

που βάζουν σε ταράτσες, δεν ξέρω αν κάνω για εσωτερικό χώρο όμως.

Σε αυτά ξέρουμε πως κολλάνε το πλακάκι πάνω στο μονωτικό;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rallistas είπε

Καλησπέρα ομάδα!Για να μην ανοίγω καινούριο νήμα,σε υπό ανακαίνιση σπιτι,βάλαμε κρυφό φωτισμό με led ταινία.

Η ταινία είναι CubaLux όπως και οι μετασχηματιστές, και το τροφοδοτικό είναι Osram.

Μετά από μια βδομάδα,ξαφνικά η ταινία στο δωμάτιο της κουζίνας,άρχισε να πορτοκαλί κιτρινίζει σα να είναι 2700Κ η θερμοκρασια της,ενώ είναι 3000Κ. Επειδή είναι σαλονοκουζινα με μικρό δοκάρι στη μέση,όπως καταλαβαίνετε απέκτησε 2χρωμια ο κρυφός φωτισμός και φαίνεται άσχημο.

Επισης εκεί που άναβε μπαμ,τώρα αργεί 2 δευτερόλεπτα να ανάψει.

Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστω!

Δεν ξέρω πολλά από ledοταινίες αλλά με βάση και την απάντηση του φίλου πριν θα προτείνω να αλλάξεις την τροφοδοσία της μίας ταινίας με την άλλη και αν τα πράγματα μείνουν ίδια φταίει η ταινία, αλλιώς το τροφοδοτικό/μετασχηματιστής ή ό,τι είναι πριν από την τώρα προβληματική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος βάψει κεραμοσκεπη? 6 μέρες παλεύω να την πλύνω με το πιεστικο και πάλι δεν καθαρίζει εντελώς.. Χρησιμοποιησα σε μια μέρια ένα φαρμακο της karcher καμία διαφορά όπως με σκέτο πιεστικο.. Γνώριζει κάποιος τι χρώμα μετα πρέπει να μπει? Ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του στα χρωματοπωλεια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα, θέλω να αλλάξω κάτι κουφώματα και έχω μια απορία, τα κουφώματα που έχω τώρα είναι ξύλινα με πάχος κάσας περίπου 4cm, η μαρμαροποδια ακουμπάει πάνω στην κάσα. Δεν πατάει δηλαδή η κάσα πάνω στη μαρμαροποδια.  Βγαζοντας την κάσα για να μπει αλουμίνιο, δεξιά k αριστερά θα έχει κενό 4cm, απο τη μια και 4 απο την αλλη. Αυτό το κενό πως καλύπτεται για να πατήσουν τα αλουμίνια? Γιατί δεν έχω όρεξη να βάζω νέες μαρμαροποδιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sarakats85 είπε

Έχει κάποιος βάψει κεραμοσκεπη? 6 μέρες παλεύω να την πλύνω με το πιεστικο και πάλι δεν καθαρίζει εντελώς.. Χρησιμοποιησα σε μια μέρια ένα φαρμακο της karcher καμία διαφορά όπως με σκέτο πιεστικο.. Γνώριζει κάποιος τι χρώμα μετα πρέπει να μπει? Ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του στα χρωματοπωλεια... 

Τί έχει πιάσει, μαυρίλα; Χρησιμοποίησε ένα καθαριστικό αντιμουχλιτικό για κεραμίδια, ψέκασέ το τη μια μέρα, άστο να σκοτώσει το μύκητα, και ξέπλυνε με την πλυστική την επόμενη! Για εμένα όχι μην τα βάψεις!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, savvas15 είπε

Kαλησπέρα, θέλω να αλλάξω κάτι κουφώματα και έχω μια απορία, τα κουφώματα που έχω τώρα είναι ξύλινα με πάχος κάσας περίπου 4cm, η μαρμαροποδια ακουμπάει πάνω στην κάσα. Δεν πατάει δηλαδή η κάσα πάνω στη μαρμαροποδια.  Βγαζοντας την κάσα για να μπει αλουμίνιο, δεξιά k αριστερά θα έχει κενό 4cm, απο τη μια και 4 απο την αλλη. Αυτό το κενό πως καλύπτεται για να πατήσουν τα αλουμίνια? Γιατί δεν έχω όρεξη να βάζω νέες μαρμαροποδιες

οι  παλιές κάσες των εσωτερικών πορτών μου έμπαιναν μέσα στο πάτωμα, βγαζοντάς τες είχα τρύπα, τις γέμισα με τσιμέντο απλά, το άφησα στέγνωσε και μετά έβαλα τα αλουμινένια κουφώματα, μετά το έβαψα με πινελάκι....ναι φαίνεται αλλά κλαιν....

στα παράθυρα, μου έβαλε ο αλουμινάς ένα κομμάτι λαμαρίνα αλουμινίου σε σχήμα Γ να καλύψει το κενό με την μαρμαροποδιά και την κόλλησε με κόλλα σιλικόνης ή κάτι τέτοιο ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, zio10 είπε

Αυτά είναι σοβάδες για θερμοπρόσοψη ; Κάνουν και για πάτωμα;

Εγώ σκεφτόμουν να το κάνω όπως κάνουμε την θερμοπρόσοψη, κόλλα, dow, πλέγμα, σοβά, αστάρι και από πάνω πλακάκι.

Ακόμα και κάτι τέτοιο :

933494.jpg.2e9943d7c5dd0057960d2587e08a86ca.jpg

που βάζουν σε ταράτσες, δεν ξέρω αν κάνω για εσωτερικό χώρο όμως.

Σε αυτά ξέρουμε πως κολλάνε το πλακάκι πάνω στο μονωτικό;

Μην μπλεκετε τις θερμοπροσοψεις με τα δαπεδα. Αλλη λειτουργια στο ενα και αλλη στο αλλο.

 

12 ώρες πριν, zio10 είπε

Αυτά είναι σοβάδες για θερμοπρόσοψη ; Κάνουν και για πάτωμα;

 

Ειναι για πατωματα.

Αν και αναφερει ότι κανει και τελικη επιστρωση πλακιδιων η δικη μου εμπειρια λεει οτι ειναι απαραιτητη η χρηση ειδικου ασταριου. Αυτα τα υλικα ειναι εξαιρετικα πορωση γι αυτο και στεγνωνουν ευκολα αλλα κυρίως ειναι αρκετα ευθρυπτα. Για peace of mind θα εβαζα ασταρι μιας και το κοστος ειναι ουτως ή αλλως μικρο.

 

image.png.ec37ff8d119c556347e83b645616dede.png

 

12 ώρες πριν, zio10 είπε

Εγώ σκεφτόμουν να το κάνω όπως κάνουμε την θερμοπρόσοψη, κόλλα, dow, πλέγμα, σοβά, αστάρι και από πάνω πλακάκι.

Αυτη ειναι συνταγή για αποτυχια.

Πολυ μεγαλο θεμα να το αναλυσω. Θα πω απλα οτι να αναμενετε πτυχωσεις στο δαπεδο σας. Εκτος οτι θα ακουγεται και υποκοφα αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.

 

12 ώρες πριν, zio10 είπε

Ακόμα και κάτι τέτοιο :

933494.jpg.2e9943d7c5dd0057960d2587e08a86ca.jpg

που βάζουν σε ταράτσες, δεν ξέρω αν κάνω για εσωτερικό χώρο όμως.

Στις ταρατσες τα βαζουν αναγκαστικα για λογους οικονομιας. Εχουν αρκετα μειονεκτηματα. Δεν αποτελουν την βελτιστη λυση ουτε για τις ταρατσες.

Δεν αποτελει την προτεινομενη λυση για εσωτερικο χωρο.

Ναι μπορουν να μπουν και εσωτερικα. Και παλι δεν προτεινεται ομως. Και παλι θα χρειαστείτε να φερετε τα υψομετρα σας σωστα με καποιο υποστρωμα τσιμεντοκονιας.

 

12 ώρες πριν, zio10 είπε

Σε αυτά ξέρουμε πως κολλάνε το πλακάκι πάνω στο μονωτικό;

Σε αυτα το πλακακι ειναι βιομηχανικα κολλημενο. Δεν το κολλανε επι τοπου.

 

Το ερωτημα ειναι γιατι θελετε να διαφοροποιηθείτε απο την τυπικη κατασκευη δαπεδων? Εαν υπαρχει λογος να βοηθησουμε πανω σε αυτον.

 

 

10 ώρες πριν, savvas15 είπε

Kαλησπέρα, θέλω να αλλάξω κάτι κουφώματα και έχω μια απορία, τα κουφώματα που έχω τώρα είναι ξύλινα με πάχος κάσας περίπου 4cm, η μαρμαροποδια ακουμπάει πάνω στην κάσα. Δεν πατάει δηλαδή η κάσα πάνω στη μαρμαροποδια.  Βγαζοντας την κάσα για να μπει αλουμίνιο, δεξιά k αριστερά θα έχει κενό 4cm, απο τη μια και 4 απο την αλλη. Αυτό το κενό πως καλύπτεται για να πατήσουν τα αλουμίνια? Γιατί δεν έχω όρεξη να βάζω νέες μαρμαροποδιες

Βγαλε σε παρακαλω μερικες φωτογραφιες για να σου απαντησουμε πιο σωστα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sarakats85 είπε

Έχει κάποιος βάψει κεραμοσκεπη? 6 μέρες παλεύω να την πλύνω με το πιεστικο και πάλι δεν καθαρίζει εντελώς.. Χρησιμοποιησα σε μια μέρια ένα φαρμακο της karcher καμία διαφορά όπως με σκέτο πιεστικο.. Γνώριζει κάποιος τι χρώμα μετα πρέπει να μπει? Ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του στα χρωματοπωλεια... 

Εαν δεν φευγει με το πιεστικο και θελεις οπωσδήποτε να την καθαρίσεις τοτε θελεις υαλοβολη με μικρη πιεση (η αμμοβολη ειναι λίγο αγρια και μπορει να σου φθειρει υπερβολικα τα κεραμιδια). Βασικα απλα θελει υπομονη θα ελεγα και να κρατας πολυ κοντα στο κεραμιδι τον ψεκαστηρα σου.

Οπως ειπωθηκε ειναι προτεινομενη η χρηση και υγρων για τους μυκητες και τα αλγη. Δεν επιδρα αμεσως ουτε και με μια μονο φορα. Οποτε θελει υπομονη σε αυτη την περιπτωση. Ψεκασμα μια ημερα, καθαρισμα την επομενη και ξανα.

Βαφες υπαρχουν πολλες στην αγορα. Κοιτας για κεραμιδοχρωμα. Αλλα προτεινεται παντα και ασταρωμα. Στηνα αγορα θα βρεις και ετοιμα ακριλικα χρωματα με ρητινες για αδιαβροχωποιηση. Υπαρχει και σε διαφανες για αδιαβροχωποιηση. Θα γινουν πιο σατινε στην επιφανεια τους.

Κανονικα ειναι καλο τα κεραμιδια να μην βαφονται ωστε να μην κλεινεις τους πορους τους και να αναπνεουν και να στεγνωνουν ευκολα. Αλλα αισθητικα ειναι παντα πιο ομορφο να τα βαψεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...