Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση παλιού pc (fx-6300)


ntava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να κανω μια αναβάθμιση στο pc μου και εγω η οποία θα περιλαμβάνει cpu-mobo-ram

Αυτή την στιγμή εχω εναν fx-6300 OC 4.5Ghz- asus crosshair formula z- 16gb corsair 1866

Καλός ο fx τίμιος για τα χρηματα του αλλα έχει κουραστεί και σκέφτομουν να παω σε intel αλλα με την έλλειψη των cpu και την εκτόξευση των τιμών 360 ευρω για i5 δεν δίνω

Τέλος πάντων το thread είναι για να ακούσω μερικές γνώμες για τους ryzen κυρίως.

 

Θέλω να δώσω μεχρι 600 ευρω για cpu-mobo-ram και θα ήθελα να βαλω και εναν nvme για το λειτούργικο και 1-2 παιχνίδια που παίζω πιο πολυ.

Εντάξει αμα παει και 640-650 δεν χάθηκε και ο κόσμος. Το pc to εχω μόνο για gaming 24/7 και τα υπόλοιπα που κάνουμε όλοι μας ( ταινίες-fb-youtube κτλ )

 

Τα παλία κομμάτια που θα παραμείνουν στο pc είναι

τροφοδοτικό- 1000w corsair gold 

SSD- 128gb ssd kingston και 500gb ssd sandisc

HDD- 1tb wd green και 500gb wd blue

ψύξη- corsair H100i

κουτα- corsair 450d

οθόνη- Benq 24" 144hz

γραφικά- r9 280x rev.2

 

Το παιχνίδι που παίζω κάθε μέρα είναι το world of tanks σε 1080p  (και πολλά άλλα games αλλα πιο αραιά και δεν με νοιάζουν τόσο)

Θέλω να αλλάξω τώρα τον επεξέργαστη και σε κανένα 2μηνο - 3μηνο την κάρτα γραφικών

Έριξα μια ματιά στους ryzen και χάθηκα με όλες τις επιλογές.

Κάθε πρόταση και βοήθεια είναι καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μητρικες και τα chipset εχω μερικες αποριες. Δηλαδη γιατι β450 και οχι χ370 η χ470. Για επεξεργαστη και εγω εκει ελεγα και ραμ και nvme δεν ειχα κατι συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ntava είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να κανω μια αναβάθμιση στο pc μου και εγω η οποία θα περιλαμβάνει cpu-mobo-ram

Αυτή την στιγμή εχω εναν fx-6300 OC 4.5Ghz- asus crosshair formula z- 16gb corsair 1866

Καλός ο fx τίμιος για τα χρηματα του αλλα έχει κουραστεί και σκέφτομουν να παω σε intel αλλα με την έλλειψη των cpu και την εκτόξευση των τιμών 360 ευρω για i5 δεν δίνω

Τέλος πάντων το thread είναι για να ακούσω μερικές γνώμες για τους ryzen κυρίως.

Θέλω να δώσω μεχρι 600 ευρω για cpu-mobo-ram και θα ήθελα να βαλω και εναν nvme για το λειτούργικο και 1-2 παιχνίδια που παίζω πιο πολυ.

Εντάξει αμα παει και 640-650 δεν χάθηκε και ο κόσμος. Το pc to εχω μόνο για gaming 24/7 και τα υπόλοιπα που κάνουμε όλοι μας ( ταινίες-fb-youtube κτλ )

Τα παλία κομμάτια που θα παραμείνουν στο pc είναι

τροφοδοτικό- 1000w corsair gold 

SSD- 128gb ssd kingston και 500gb ssd sandisc

HDD- 1tb wd green και 500gb wd blue

ψύξη- corsair H100i

κουτα- corsair 450d

οθόνη- Benq 24" 144hz

γραφικά- r9 280x rev.2

Το παιχνίδι που παίζω κάθε μέρα είναι το world of tanks σε 1080p  (και πολλά άλλα games αλλα πιο αραιά και δεν με νοιάζουν τόσο)

Θέλω να αλλάξω τώρα τον επεξέργαστη και σε κανένα 2μηνο - 3μηνο την κάρτα γραφικών

Έριξα μια ματιά στους ryzen και χάθηκα με όλες τις επιλογές.

Κάθε πρόταση και βοήθεια είναι καλοδεχούμενη

Απαιτητικό παιχνίδι δεν παίζεις, μπόλικη ραμ έχεις, καλή μητρική έχεις, γιατί δεν κοιτάς για fx 83xx να κάνεις φθηνά τη δουλειά σου?  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι νιωθω οτι δεν θα μου κρατησει οσο ενα καινουργειο. Σαν πεταμενα λεφτα δλδ. Συν το γεγονος οτι ο η γενια fx δεν ηταν αυτο που περιμενα. Προτιμω να κανω τωρα την αναβαθμιση που εχω τα χρηματα και την ηλικια παρα σε 3 χρονια που θα ειμαι 30 και θα εχω αλλες προτεραιοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ntava είπε

Γιατι νιωθω οτι δεν θα μου κρατησει οσο ενα καινουργειο. Σαν πεταμενα λεφτα δλδ. Συν το γεγονος οτι ο η γενια fx δεν ηταν αυτο που περιμενα. Προτιμω να κανω τωρα την αναβαθμιση που εχω τα χρηματα και την ηλικια παρα σε 3 χρονια που θα ειμαι 30 και θα εχω αλλες προτεραιοτητες

70€ καινούργιος έχει, μτχ δεν κοίταξα καν.... Με τις παρούσες ανάγκες σου μου φαίνεται υπερβολή να δώσεις 600€ για αναβάθμιση χωρίς να πιάσει τόπο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φύγω απο την ΑΜ3+ και να παω σε κάτι πιο καινούργειο και futureproof. Οπως και να το κάνεις και να δώσω 80 ευρω για εναν 8350 τον ryzen δεν τον ακουμπάει και ειναι και σε εναν βαθμό το τέλος για περιθώριο αναβάθμισης στην ΑΜ3+.

Υπερβολή ναι είναι δεν διαφωνώ αλλά είναι αυτό που θέλω αυτή την στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και γω για τον FX 8350, δινεις ενα μικρο ποσο και εισαι καλυμμενος μεχρι να χρειαστεις καινουρια καρτα γραφικων -σχετικα συντομα-. Να δωσεις 600 να πας σε κορυφαια cpu και να χρειαστεις αλλα τοσα για gpu δεν εχει πολυ νοημα για μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα, εντάξει κακή ιδέα δεν είναι αλλά με τρομάζει το σενάριο να δω πάλι κανένα bottleneck σε 1-2 χρόνια. Γιατί αυτός ηταν ο λόγος που άρχισα να ψάχνομαι για αναβάθμιση.

Έπαιζα το no man's sky και είχα πολλά freeze σε γρήγορες σκήνες, έβαλα λοιπόν ενα πρόγραμμα να κάνει monitor cpu-ram-gpu και ο 6300 βάραγε 100% αρια σε όλα τα threads σε κάθε freeze.

Εαν βάλω τον 8350 και δώσω και κανένα 400-500 για 1070ti h 1080 θα αξίζει ? Η θα βλέπω την κάρτα να αράζει στο 30-40% usage και τον fx 80-90 ? 

Εχει σημασία τι παιχνίδι θες θα μου πείτε και προφάνως έχει σημασία, αλλα αφου πάω που πάω για καινούργεια πραγματάκια minimum θέλω τa games σε 1080p να τρέχουν με 120+ fps να εκμεταλευτώ και την οθόνη που είναι 144hz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ntava είπε

 

Εαν βάλω τον 8350 και δώσω και κανένα 400-500 για 1070ti h 1080 θα αξίζει ? Η θα βλέπω την κάρτα να αράζει στο 30-40% usage και τον fx 80-90 ? 

 

Α μη τα γυρίζεις τώρα 😋....Δεν είπες κατι για καρτα γραφικών. Ο 8350 είναι καλός για την υπάρχουσα κάρτα γραφικών, για 1070ti-1080 είναι λιγουλάκος  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Α μη τα γυρίζεις τώρα 😋....Δεν είπες κατι για καρτα γραφικών. Ο 8350 είναι καλός για την υπάρχουσα κάρτα γραφικών, για 1070ti-1080 είναι λιγουλάκος  

Ε οχι και τα γυρίζω 😏 Έγραψα στην αρχή να πάρω ενα σετ ryzen τώρα και σε 2-3 μήνες κάρτα γραφικών 

Επεξ/σία από ntava
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ntava είπε

Ε οχι και τα γυρίζω 😏 Έγραψα στην αρχή να πάρω ενα σετ ryzen τώρα και σε 2-3 μήνες κάρτα γραφικών 

παρε τον 8350 και μια rx570 kai θα εισαι κομπλε στα παιχνιδια !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αλλαγή σε κάποιο FX-8xxx θα δεις κάποια μικρή διαφορά, σε MMO και λοιπά Games οπού θέλουν Single Core Perf. θα 'σαι στα ίδια με τον FX-6300. Σε κανά Battlefield, AC:Origins π.χ και άλλα που βλέπουν πολλά Cores θα δεις μια μικρή διαφορά που θα 'ναι πιο διακριτέα άμα αλλάξεις και την VGA. Μέχρι και GTX 1060 / RX 580 θα 'ναι ΟΚ πάντως με τους FX, απο εκεί και πάνω θα τρως τρελή μπουκάλα. Μετά άμα θες να την βγάλεις φτηνά και να χώσεις και κάρτα γραφικών μέσα τότε μια αξιόλογη μητρική MSI/Asrock B450 80~100€ + 16GB DDR4-3200/3000 μέχρι ~130€ και ένας Ryzen 2600 θα 'ναι το πιο λογικό VFM πακέτο μιας κ έχεις ήδη psu/cooler κτλ. Αυτά τα 3 πάνε γύρω στα 350-380€ και αν έχεις και έξτρα 200αρι ψάξε απο αγγελίες για 1060 6GB / RX 580 και 'σαι τζι-τζι χωρίς πολλές σπατάλες μιας και όπως είπες δεν είσαι και ο super hardcore gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Games παίζω αρκετά αλλά δεν είμαι ο τύπος που τα θέλει όλα ultra. Σκιές για παράδειγμα τις κλείνω σε όλα τα games γιατι μου την σπάνε 😃 προτιμώ μια φωτεινή εικόνα απο μια super realistic.

Αυτό που θέλω είναι να να παίζω χωρίς κολλήματα στα 1080 τώρα αμα το pc βγάζει και 144 fps για να πέρνω απο την οθόνη το μέγιστο τότε ζωάρα. 

Ο αντίλογος μου με τους fx που προτείναν τα μέλη απο πάνω είναι οτι είναι το τέλος της γραμμής για την am3+. Έβαλα τον 8350 πέρασαν 2-3 χρόνια και να τα πάλι τα σημάδια οτι μεγάλωσε. Καλός η κακώς η αρχιτεκτονική τους δεν ήταν η σπουδαιότερη.

Με τις μητρικές θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος τι διαφορές εχουν β450 με τις χ370 και τις χ470. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια κι εγω για 8350-8320  θα πηγαινα μιας και τον βρισκεις πλεον με 50 ευρω η΄και 40 αλλα απο την άλλη εχει κι ενα δικιο ο ανθρωπας.....

Αυτη την στιγμη περισσοτερα fpsεχεις  και καλυτερα κρατιεσαι με εναν R3 1200 απ΄ οτι με ενα 8350..

Αρα ας παει στο  πακετο 2600Χ- tomahawk-g.skill κτλ και μετα απο 2-3 μηνες τα ξανα λεμε και για καρτούλα....

Και με την καρτα που εχει, κατευθειαν θα δει πολυ καλυτερα fps απο τον fx6300 ετσι κι αλλιώς....(ειδικα σε min)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...