Προς το περιεχόμενο

300m αποσταση απο free wi-fi hotsspot! ΠΩΣ?


apokatso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, apokatso είπε

43206916_1803668853075761_1982299025407213568_n.jpg

Ο φιλος μου εστειλε αυτη τη φωτογραφια. το δικτυο μου ειπε ( το κυκλωμενο) ειναι και εντος αλλα και εκτος βιβλιοθηκης δηλαδη μπαινοντας στον χωρο του πανεπιστημιου πιανει αυτοματα!!

Απλα αυτος πηγαινει στην βιβλιοθηκη συγγεκριμενα γιατι πιανει καλυτερα και εχει και να καθησει ησυχα.

PS1 (Σ συνομιλια που ειχαμε εχθες μου προσδιορισε οτι το "ελευθερο ιντερνετ" θελει username kai password που ο καθε φοιτητης εχει δικο του....!!!!

Ας ρωτησει τοτε για τους ορους χρησης πριν κανει οτιδηποτε.  Καταγραφεται καθε δραστηριοτητα του χρηστη.

Αν δεν υπαρχουν οροι ας του δωσει ενα χαρτι ο υπευθυνος ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ οτι δεν υπαρχουν περιορισμοι.

Το σκαναρισμα αυτο σε ποιο σημειο ακριβως εγινε???   Για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης?

Πλεον θα πρεπει να γινει πιο ακριβεις με τα μετρα και τις αποστασεις για να βγουν σωστα αποτελεσματα. Απο την θεωρια περναμε στην πραξη.

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχα οκ θα ζητησει το χαρτι και δεν νομιζω να εχει καποιος προβλημα. :)

η μετρηση εγινε σε κτιριακη εγκατασταση σε μεσα σε κλειστο χωρο του πανεπιστημιου. σε καποιο εργαστηριο.

σημερα σε λιγες ωρεσ θα εχω λογικα και  την επομενη αντιστοιχη μετρηση απο το παραθυρο του σπιτιου του που κοιταει στισ  εγκαταστασεις του campus.( διαφορα ωρας) :P

Επεξ/σία από apokatso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που έχει username/password, μια χαρά θα έχει πρόσβαση στο δίκτυο της βιβλιοθήκης και το διαδίκτυο. Όπως θα δείτε η ασφάλεια είναι WPA2 Enterprise και όχι η απλή Personal Που χρησιμοποιούμε συνήθως. Εκεί συνδέεσαι μέσω κάποιο Radius Server που σου δίνει τα όποια δικαιώματα χρήσης του δικτύου.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να μάθει τους όρους χρήσης, που λογικά όταν έκανε την αίτηση θα του είχε δοθεί κάποιο μέμο, με τις υποχρεώσεις, τα δικαιώματα και τους περιορισμούς.

Το αν μπορεί να συνδεθεί από μακρυά, πρέπει καταρχήν να κάνει έλεγχο με το κινητό/laptop από εξωτερικό χώρο το σημείο από το οποίο κάνει την σύνδεσηί. Αν στον έλεγχο πιάσει έστω και μία γραμμή και γίνει σύνδεση, είναι βέβαιο ότι θα έχει καλύτερη ζεύξη με το εξωτερικό ΑΡ που θα βάλει.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...