Προς το περιεχόμενο

Το Kirin 980 SoC φαίνεται να «ξεπερνάει» τον Android ανταγωνισμό στο benchmark Geekbench


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Προφανώς και μπορείς να συμβιβαστείς και να κάνεις την δουλειά σου ανετότατα.

Υπάρχουν πολύ καλές συσκευές και σε affordable τιμές.

Η αμφισβήτηση προκύπτει απο το γεγονός ότι συσκευές με παρόμοια specs (βλέπε Huawei P20 - Samsung etc. με 845 και τσάμπα λειτουργικό) δικαιολογούνται να χρεώνουν ότι χρεώνουν (1000ρικα +).

Τώρα στα της Apple, οταν είσαι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας και οι υπόλοιποι σε κοιτάνε με το κυάλι (με Inhouse designed λειτουργικό και επεξεργαστή που αντικειμενικά γαζώνει), μπορείς να χρεωνεις ότι γουστάρεις, εφόσον είσαι κερδοφόρος.

Αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο Istros και οι λοιποί androidoκλάψες εδώ μέσα. 

Στην ζωή έχω μάθει ένα πράγμα, αγοράζω μέχρι εκεί που φτάνει το πορτοφόλι μου και δεν κλαψομουνιάζω ούτε κράζω κάτι που δεν μπορώ να αγοράσω.

Τυπική νεοελληνική νοοτροπία.

Μα η apple έχει οδηγήσει τις τιμές σε αυτά τα επίπεδα, φυσικό είναι συσκευές που προσέφεραν περισσότερα, κατά κάποιους χρήστες, να ακολουθήσουν την ίδια τιμολογιακή πολιτική. Η περίπτωση της αδιαβροχοποίησης βγάζει μάτι μέχρι την προηγούμενη γενιά iphone για παράδειγμα. Η apple δεν οδηγεί τις τεχνολογικές εξελίξεις χρόνια τώρα, μόνο την τιμολογιακή πολιτική οδηγεί και αυτό επειδή το brand της μετράει από την εποχή που οδηγούσε την τεχνολογική εξέλιξη!

 

7 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Κοιτα αδελφε εχω παρει οτι ναυαρχιδα υπαρχει απο Samsung.. Oποτε νομιζω οτι δικαιουμαι να μιλησω για συγκριση μιας και πλεον ειμαι κατοχος ενος XS Max. Nαι δοκιμαζω παντα σε προσωπικο επιπεδο και κρινω μονος μου με βαση τις αναγκες μου.

Ναι η οθονη του S9+ ειναι ιδιου επιπεδου με το XS Max το επιπεδο καλιμπραρισματος εχει να κανει καθαρα με το αν σου αρεσει το υπερκορεσμενο προφιλ της Samsung ή το πιο φυσικο της Apple. Σαν οθονες ειναι πλεον αμεσα συγκρισιμες παντως. 
Σε επιπεδο χρησης δεν μπορω να κρινω αμεσα γιατι ειναι πολυ λιγος ο χρονος που το εχω στα χερια μου οποτε θελω να δω πως θα παει. Απο εμπειρια παντως δειχνει τουλαχιστον ενα βημα μπροστα απο το 7plus που ειχα και εχουν φτιαξει στο λειτουργικο πολλα απο τα πραγματα που εβρισκα ευκολα σε ενα android.. Απο αποκριση δεν το συζηταμε, στα αστεια real life tests δεν καταλαβαινει καποιος τι σημαινει καθημερινη χρηση το κινητο σε συνδυασμο με την premium αισθηση που σου δινει και το λειτουργικο ειναι αυτο που σου πουλαει. 
Το S9+ σε αυτα τα τρια το τοποθετω αυτη την στιγμη πανω κατω στο 80-85% σε επιπεδο συνολικης ικανοποιησης.

Η καμερα εχει καλυτερο δυναμικο ευρος στο iphone αλλα ειναι σαφεστατα καλυτερη σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου στο S9+. Αλλα αυτα τα ξερουμε.

Εγω το μονο που θελω να πω ειναι οτι στο επιπεδο αναβαθμισεων για καποιον που θελει να πληρωσει και να παρει μια ναυαρχιδα και να την κρατησει καιρο η Samsung υστερει και καθυστερει.. 

Εκανα αρκετο καιρο να παρω την 8αρα και ενας θεος ξερει ποτε θα επερνα την 9αρα.. 

Επισης το vfm των Samsung αρχιζει και γινεται πραγματικα παρα πολυ καλο οταν περασει ενα χρονικο διαστημα και πεσει η τιμη τους στα 700 περιπου γιατι οταν βγαινουν ειναι ακριβα. Απλα η Samsung μπορει και ριχνει το κοστος κατασκευης με τον καιρο και παρουσιαζει εξαιρετικες λυσεις για οσο χαμηλοτερα γινεται σε τιμη με το περασμα του χρονου..  Εκει ναι ειναι σαν συνολικη αξιαι ισως οι μονες ναυαρχιδες κατα την προσωπικη μου αποψη που τεχνολογικα και κυριως σε επιπεδο premium feel συσκευης μπορουν να συγκριθουν με τα iphone και σε πολυ καλη τιμη αναλογικα αν αγοραστουν λιγο αργοτερα..

Το να ψαχνουμε vfm σε κινητα premium κατηγοριας ειναι λιγο ουτοπικο ομως. Αλλος επιλεγει iphone για αυτο ακριβως το λογο αλλωστε οτι δεν πεφτει η τιμη τους ευκολα και βοηθαει στην μεταπωληση. Ειναι αναλογα πως θα το δεις καθε λυση εχει τα καλα και τα ασχημα της.

Θες ενα κινητο που θα το πληρωσεις παραπανω, θα εχεις κορυφαιο επιπεδο χρησης και αρκετες αναβαθμισεις σε βαθος χρονου και καλυτερη μεταπωλητικη αξια ή θες να πληρωσεις μεχρι και τα μισα για ενα εξισου καλο τηλεφωνο που ομως απο θεμα αναβαθμισεων χωλαινει αισθητα και η μεταπωλητικη του αξια χανει;

Τρεις μήνες παίρνει συνήθως για τα S για να παίσουν στα επίπεδα που αναφέρεις. Δέχομαι ότι ο λόγος αγοράς ενός iphone μπορεί να είναι οι αναβαθμίσεις και σημαντικότερο το ότι κρατάει την μεταπωλητική του αξία την οποία κρατάνε αρκετά καλά και τα note συνήθως! Συνεχίζω να θεωρώ υπερτιμημένες τις συσκευές της apple πάντως αν και δεν είμαι από αυτούς που δεν έχουν την δυνατότητα να τις αποκτήσουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, JcD είπε

Μα η apple έχει οδηγήσει τις τιμές σε αυτά τα επίπεδα, φυσικό είναι συσκευές που προσέφεραν περισσότερα, κατά κάποιους χρήστες..

Λάθος.

Ο πελάτης έχει οδηγήσει τις τιμές σε αυτά τα επίπεδα και αν δεν λεγόταν Apple θα λεγόταν Sammy etc. και θα εκμεταλευόταν το upper  premium πελατειακό segment

Εφόσον υπάρχει κοινό που μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτές τις τιμές,  και το σημαντικότερο μένει ευχαριστημένος απο το προιόν,  είναι διατεθειμένος να δώσει περισσότερα την επόμενη φορά για το νέο μοντέλο.. thats life deal with it

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, JcD είπε

Μα η apple έχει οδηγήσει τις τιμές σε αυτά τα επίπεδα, φυσικό είναι συσκευές που προσέφεραν περισσότερα, κατά κάποιους χρήστες, να ακολουθήσουν την ίδια τιμολογιακή πολιτική. Η περίπτωση της αδιαβροχοποίησης βγάζει μάτι μέχρι την προηγούμενη γενιά iphone για παράδειγμα. Η apple δεν οδηγεί τις τεχνολογικές εξελίξεις χρόνια τώρα, μόνο την τιμολογιακή πολιτική οδηγεί και αυτό επειδή το brand της μετράει από την εποχή που οδηγούσε την τεχνολογική εξέλιξη!

Τρεις μήνες παίρνει συνήθως για τα S για να παίσουν στα επίπεδα που αναφέρεις. Δέχομαι ότι ο λόγος αγοράς ενός iphone μπορεί να είναι οι αναβαθμίσεις και σημαντικότερο το ότι κρατάει την μεταπωλητική του αξία την οποία κρατάνε αρκετά καλά και τα note συνήθως! Συνεχίζω να θεωρώ υπερτιμημένες τις συσκευές της apple πάντως αν και δεν είμαι από αυτούς που δεν έχουν την δυνατότητα να τις αποκτήσουν!

Οτιδηποτε σε αυτο το επιπεδο τιμων ειναι υπερτιμημενο.. Το vfm παει περιπατο. Η Apple ξεκαθαρα χρεωνει το δικο της λειτουργικο και την δουλεια που εχει ριξει εκει..

Τουλαχιστον πλεον ειναι πραγματικα premium και οι συσκευες της για τα λεφτα που ζητανε, γιατι για καποια χρονια πληρωνες και επερνες κατι αστειοτητες σε επιπεδο κατασκευης..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Λάθος.

Ο πελάτης έχει οδηγήσει τις τιμές σε αυτά τα επίπεδα και αν δεν λεγόταν Apple θα λεγόταν Sammy etc. και θα εκμεταλευόταν το upper  premium πελατειακό segment

Εφόσον υπάρχει κοινό που μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτές τις τιμές,  και το σημαντικότερο μένει ευχαριστημένος απο το προιόν,  είναι διατεθειμένος να δώσει περισσότερα την επόμενη φορά για το νέο μοντέλο.. thats life deal with it

Εδώ είσαι σωστός, σε εμένα όμως δεν απαντάει στο πρώτο ερώτημά μου. Γιατί να το προτιμήσω από την εξίσου καλή φθηνότερη λύση (που κάποιοι λεν ότι είναι και καλύτερη!). Η μόνη απάντηση που πήρα αφορά στην μεταπώληση, ότι θα κρατήσει καλύτερη μεταπωλιτική αξία, πράγμα που κρατάει και το note το οποίο δεν αποτελεί συμβιβασμό σε σχέση με τα τελευταία apple με τον τρόπο που αποτελεί συμβιβασμό το ποκοφον σε σχέση με το s9+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, JcD είπε

Εδώ είσαι σωστός, σε εμένα όμως δεν απαντάει στο πρώτο ερώτημά μου. Γιατί να το προτιμήσω από την εξίσου καλή φθηνότερη λύση (που κάποιοι λεν ότι είναι και καλύτερη!). Η μόνη απάντηση που πήρα αφορά στην μεταπώληση, ότι θα κρατήσει καλύτερη μεταπωλιτική αξία, πράγμα που κρατάει και το note το οποίο δεν αποτελεί συμβιβασμό σε σχέση με τα τελευταία apple με τον τρόπο που αποτελεί συμβιβασμό το ποκοφον σε σχέση με το s9+

Τα έχουμε ξαναπεί.

Τηλέφωνο που σε βγάζει άνετα με τα specs του 3ετία plus αν δεν είσαι αρρωστάκι όπως οι περισσότεροι εδώ, χωρίς τα γνωστά σουρσίματα που τρώει η πλειονότητα των Andοιd μετά απο 2μηνο-3μην χρήσης ( γελάω με τα android phones που έφτασαν στα 10GB ram για να τρέξεις τα ίδια πράγματα)

Λειτουργικό που θα παίρνει Updates στον αιώνα των άπαντα κτλπ κτλπ.

+ μεταπώληση

+ αν έχεις επενδύσει γενικότερα στην πλατφόρμα iOS-MacOS δύσκολα κοιτάς πίσω (application - OS - watchOS με παλαβό compatiblity και seamless integration μεταξύ τους)

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakfot είπε

Τα έχουμε ξαναπεί.

Τηλέφωνο που σε βγάζει άνετα με τα specs του 3ετία plus αν δεν είσαι αρρωστάκι όπως οι περισσότεροι εδώ, χωρίς τα γνωστά σουρσίματα που τρώει η πλειονότητα των Andοιd μετά απο 2μηνο-3μην χρήσης.

Λειτουργικό που θα παίρνει Updates στον αιώνα των άπαντα κτλπ κτλπ.

Έλα τώρα δεν είναι λόγοι αυτοί. Τα updates της apple είχαν στόχο να κάνουν τα τηλέφωνα ποιο αργά! Το s7 edge είναι τριετίας τώρα και πάει μπάλα ακόμα, ήταν δε και ip68! Δεν μιλάμε για πλειονότητες μιλάμε για ναυαρχίδες. Υπερτιμημένες δίχως λόγο συσκευές! Ας δώσουν κάτι παραπάνω πλην του θεωρητικά και στα χαρτιά ανώτερου επεξεργαστή και το συζητάμε!

Αυτά από εμένα και αποχωρώ από το θέμα διότι θα φάω καμιά καμπάνα πάλι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, JcD είπε

Έλα τώρα δεν είναι λόγοι αυτοί. Τα updates της apple είχαν στόχο να κάνουν τα τηλέφωνα ποιο αργά! Το s7 edge είναι τριετίας τώρα και πάει μπάλα ακόμα, ήταν δε και ip68! Δεν μιλάμε για πλειονότητες μιλάμε για ναυαρχίδες. Υπερτιμημένες δίχως λόγο συσκευές! Ας δώσουν κάτι παραπάνω πλην του θεωρητικά και στα χαρτιά ανώτερου επεξεργαστή και το συζητάμε!

 Αυτά από εμένα και αποχωρώ από το θέμα διότι θα φάω καμιά καμπάνα πάλι!

Έγινε. Και μετά ήρθαν οι Ελοχίμ και οι Νεφελιμ,.

Αν δεν θες να ακούσεις,το παίζεις ο-και-καλά-διαλακτικός συνομιλητής,  και στα δύσκολα απαντάς με θεωρίες συνομωσίας καλά κάνεις και αποχωρείς.

BTW πρέπει να είναι το πρώτο S7 edge με Touchwiz που πάει μπάλα :D

Να ρωτήσω και τι λειτουργικό φοράς στην τηλεφωνάρα ? :D Πήρε android 7 ή τα 4 giga μνήμη είναι λίγα ή "ξέχασε" η Sammy να το βάλει στο update list της ?

Επεξ/σία από tsakfot
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakfot είπε

Έγινε. Και μετά ήρθαν οι Ελοχίμ και οι Νεφελιμ,.

Αν δεν θες να ακούσεις,το παίζεις ο και καλά διαλακτικός συνομιλητής,  και στα δύσκολα απαντάς με θεωρίες συνομωσίας καλά κάνεις και αποχωρείς

Μπορείς να γράψεις την άποψη σου, απλά δεν θα σου απαντήσω. Έτσι θα έχεις και τον τελευταίο λόγο στην συζήτηση, χάρη σου κάνω 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, JcD είπε

Μπορείς να γράψεις την άποψη σου, απλά δεν θα σου απαντήσω. Έτσι θα έχεις και τον τελευταίο λόγο στην συζήτηση, χάρη σου κάνω 😉

σου απάντησα όμορφα και ωραία με επιχειρήματα και bullets για να σου είναι κατανοητά.

και μετά ήρθαν τα έλοχιμ

είπαμε αν δεν μπορείτε να συζητήσετε, αφήστε το εδώ. και μην πετάτε την μπάλα στην κερκίδα.

*απάντησα τελευταίος και προφανώς δεν χρωστάει κανένας σε κανέναν. 

σορρυ αν σε εκνεύρισα, αλλά νόμιζα ότι συζητούσαμε σοβαρα, μείνε στην συζήτηση έχει πλάκα

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsakfot είπε

σου απάντησα όμορφα και ωραία με επιχειρήματα και bullets για να σου είναι κατανοητά.

και μετά ήρθαν τα έλοχιμ

είπαμε αν δεν μπορείτε να συζητήσετε, αφήστε το εδώ. και μην πετάτε την μπάλα στην κερκίδα.

*απάντησα τελευταίος και προφανώς δεν χρωστάει κανένας σε κανέναν. 

σορρυ αν σε εκνεύρισα, αλλά νόμιζα ότι συζητούσαμε σοβαρα, μείνε στην συζήτηση έχει πλάκα

Δεν έχω εκνευριστεί απλά έφαγα επίπληξη από mod πριν δύο μέρες και δεν έχω όρεξή να ξανά φάω. Πλην τούτου κάνεις edit στα σχόλια σου και πρέπει να τα ψάχνω από την αρχή για να απαντώ διότι φαίνομαι λαλάκας λέγοντας λίγο πριν ότι η μεταπώληση αποτελεί λόγο απόκτησής iphone και κατόπιν επειδή έκανες  edit στο σχόλιο σου φαίνεται σαν να λέω ότι δεν αποτελεί λόγο! Τουτέστιν μάζευε τις απόψεις σου και αυτά που θες να πεις και γράφε τα σε ένα ποστ χωρίς edit διότι γίνεται το έλα να δεις!

Δεύτερον δεν το παίζω διαλλακτικός συνομιλητής, είμαι και προσπαθώ να βρω λόγους για να πάρει κάποιος iphone σε σχέση με το s9+ που έχω τώρα (δεν έχω s7 αλλά όντως ήταν τηλεφωνάρα όταν το είχα), το οποίο έχει πάνω το oreo και δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα πάρει σύντομα το 9 αφού δεν προσφέρει και κάτι το τρομερό η αναβάθμιση από το ένα στο άλλο.  Τα 7άρια έχουν το oreo επίσης, έχω δουλέψει το ios σε 7άρι plus και δεν ενθουσιάστηκα!

Ακόμα ο μόνος λόγος που βλέπω για να δώσω το πεντακοσάρικο παραπάνω είναι η μεταπώληση...την οποία κρατάνε και τα note καλά, ξανά λέω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JcD είπε

 Δεύτερον δεν το παίζω διαλλακτικός συνομιλητής, είμαι και προσπαθώ να βρω λόγους για να πάρει κάποιος iphone σε σχέση με το s9+ που έχω τώρα (δεν έχω s7 αλλά όντως ήταν τηλεφωνάρα όταν το είχα), το οποίο έχει πάνω το oreo και δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα πάρει σύντομα το 9 αφού δεν προσφέρει και κάτι το τρομερό η αναβάθμιση από το ένα στο άλλο.  Τα 7άρια έχουν το oreo επίσης, έχω δουλέψει το ios σε 7άρι plus και δεν ενθουσιάστηκα!

 Ακόμα ο μόνος λόγος που βλέπω για να δώσω το πεντακοσάρικο παραπάνω είναι η μεταπώληση...την οποία κρατάνε και τα note καλά, ξανά λέω!

Bro η συζήτηση τελείωσε κάπου εκεί που ξεκίνησες με τα updates στο ios που επίτηδες κάνουν τα τηλέφωνα να σέρνονται. Ελοχιμ και Νεφελιμ

Αυτά περί διαλλακτικότητας.

Σου απάντησα 3-4 λόγους για να προτιμήσεις το ένα απο το άλλο. Τώρα για να έχεις φάει warning κάτι δεν κάνεις προφανώς καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakfot είπε

Bro η συζήτηση τελείωσε κάπου εκεί που ξεκίνησες με τα updates στο ios που επίτηδες κάνουν τα τηλέφωνα να σέρνονται. Ελοχιμ και Νεφελιμ

Αυτά περί διαλλακτικότητας.

Σου απάντησα 3-4 λόγους για να προτιμήσεις το ένα απο το άλλο. Τώρα για να έχεις φάει warning κάτι δεν κάνεις προφανώς καλά

Sorry κιόλας αλλά η ίδια η εταιρία δεν το παραδέχθηκε ότι το κάνει για να προστατέψει τις μπαταρίες των παλαιότερων συσκευών?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, JcD said:

Sorry κιόλας αλλά η ίδια η εταιρία δεν το παραδέχθηκε ότι το κάνει για να προστατέψει τις μπαταρίες των παλαιότερων συσκευών?

Ξαναδιάβασε την ύλη από την αρχή και μετά έλα πάλι να το συζητήσουμε κάπως πιο σοβαρά και αξιόπιστα! :) 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Istros είπε

Στα 1350€ στα Σκρουτζομαγαζα η έκδοση με τα 64Gb αυτό δεν είναι premium ούτε value for money αλλά value for τον φτωχό.Για premium πας στα 256 η 512Gb.nike μαϊμού δεν φοράω προτιμώ από τη λαϊκή.

Αρα ισχυει αυτο που  ειπα πως ξεκιναει  απο τα 1300   και τα 1800 ειναι  μονο για τις εντυπωσεις  και για τρολαρισματα .

Ημουν σιγουρος πως   θα προτιμουσες ρουχα απο την λαικη δεν ειχα καμμια αμφιβολια για αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλι τσακώνεστε ολο οι ιδιοι και οι ίδιοι?😋

Και παλι δεν εχει σημασια ο τιτλος του νήματος αλλα μπαινει κι εδω το  το iphone?(Ρε αυτο το iphone....παντου μπαίνει....)😭

Ρε Billdan , σε παρακαλω βαλε στα θέματα που αφορουν iphone-poco poco- kirin κτλ σε παρενθεση κατω χαμηλα και διακριτικά(iphone) κι επίσης να βάλεις εισοδο με δευτερο user name-pswd επι πληρωμη μπας και σταματησει αυτο το πανηγυρι ... 2 ευρω κάλα δεν ειναι?🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...