Προς το περιεχόμενο

Ειναι αυτός ο ssd (msata) ok?


doctorScien

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συντομα.. μου κόλλησαν τα windows 10  σε ενα συστημα ι7 3770κ  raid  με επιταχυνση με msata ssd ..  Για την ακρίβεια χάθηκαν στοιχεια των  windows .. ενδεικτικά δεν ειχα εκτυπωτές πίνακα ελέγχου... οι ρυθμίσεις δεν ανοιγαν και ουτε καν  το win  button  δεν δουλευε (μονο το δεξιο κλικ...)  το ιδιο και τα εικονιδια της γραμμης εργασιων...

ΟΙ δισκοι hd wd  του raid ήταν 100... τον cache ssd όμως δεν μοροπυσε να τον δει το  sentinel... τώρα που τον έβγαλα μου δινει  διαφορετική και πιο χαμηλή υγεια το  crystal...  με κάποια ανακατανομη τομέων...

Τι γίνεται? το λέω γιατι ξαναεγκατέστησα το raid  και δεν θελω να πάυω τα ιδια ( εννοειται τον ssd  δεν τον έβαλα για  cache  ακομη..)

 

sd1.jpg

sd2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου βγάζει αυτή την ένδειξη μόνο και μόνο για τα 4TBW (που δε μου φαίνονται πολλά, αλλά είναι και εξαιρετικά μικρός). Ενεργοποίησε το trim, γιατί είναι off? Θα γίνονται degrade οι επιδόσεις του ssd.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, doctorScien είπε

Συντομα.. μου κόλλησαν τα windows 10  σε ενα συστημα ι7 3770κ  raid  με επιταχυνση με msata ssd ..  Για την ακρίβεια χάθηκαν στοιχεια των  windows .. ενδεικτικά δεν ειχα εκτυπωτές πίνακα ελέγχου... οι ρυθμίσεις δεν ανοιγαν και ουτε καν  το win  button  δεν δουλευε (μονο το δεξιο κλικ...)  το ιδιο και τα εικονιδια της γραμμης εργασιων...

ΟΙ δισκοι hd wd  του raid ήταν 100... τον cache ssd όμως δεν μοροπυσε να τον δει το  sentinel... τώρα που τον έβγαλα μου δινει  διαφορετική και πιο χαμηλή υγεια το  crystal...  με κάποια ανακατανομη τομέων...

Τι γίνεται? το λέω γιατι ξαναεγκατέστησα το raid  και δεν θελω να πάυω τα ιδια ( εννοειται τον ssd  δεν τον έβαλα για  cache  ακομη..)

sd1.jpg

sd2.jpg

οπως  ειπωθηκε  εχεις παλια εκδοση sentinel ειχα και εγω καποια θεματα  με παλια  εκδοση και ειδικα με το trim μου το εδειχνε disable ενω ειταν οκ 

δοκιμασε τη νεα εκδοση του sentinel αν δε κανω λαθος ειναι η 5.20

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, doctorScien είπε

TO  TRIM  ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΩ .. ENABLE?

αυτο σου λεω  οτι η εκδοση που εχεις του sentinel πιθανον να το δειχνει λαθος οπως εμενα

αλλα υπαρχει αυτος ο οδηγος που το βλεπεις αν ειναι enable/disable

https://www.howtogeek.com/257196/how-to-check-if-trim-is-enabled-for-your-ssd-and-enable-it-if-it-isnt/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε την παλιά έκδοση να δείχνει λιγότερο :lol:

Προφανώς έχει το θεματάκι του. Ψάξε αν έχει το τελευταίο firmware.

Για τα δεδομένα της εποχής η θερμοκρασία του ssd και του ενός hdd των 2GB είναι πολύ υψηλή. Το καλοκαιρι που έφτανε? 60?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ssd είναι μικρός και υγεία του έχει πέσει επικίνδυνα. Cache με ποιο τρόπο κανείς. Μέσο rst?

Επεξ/σία από atheatos
.....autocorrect
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειναι θεμα firmware(δες εαν εχεις το τελευταιο)  τοτε  η υγεια  του δισκου εχει πεσει αρκετα !!

επισης βλεπω οτι το trim  πλεον το δειχνει enable  στη νεα εκδοση του sentinel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα το διευκρινίζει γιατί λέει τόση υγεία. Από το SMART value SSD life left, άρα προφανώς ο κατασκευαστής έχει βάλει στα 4.24TBW να δείχνει τόσο. Αυτό δε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα, αλλά για τον κατασκευαστή τα (μόλις) 4TBW αποτελούν πολλά για έναν SSD των 30GB.

Γενικά οι απλοί SSD δεν κάνουν για caching γιατί ακριβώς ταλαιπωρούν υπερβολικά τα κελιά τους με writes, πράγμα για το οποίο δεν είναι φτιαγμένοι και φθείρονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προβλημα σε μενα ήταν οτι το pc έχασε τα windows αναιτια ( οι raid  δισκοι ειναι οκ και ειναι  ΣΕ ups..) και υποπτεύομαι ότι  ο ssd  που λειτουργεί ως buffer για επιτάχυνση κάπου πρέπει να δυσλειτουργησε.. Μια αναφορά για 3 ανακατανομές στο  crystal info  στο αρχικό  post  ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λέει όριο 3. Δε νομίζω ότι έχουν και ιδιαίτερο νόημα οι τιμές αυτές, αν δεις το health βγαίνει κατευθείαν από το firmware του δίσκου, γι' αυτό και τα 2 προγράμματα δείχνουν το ίδιο. Δεν κάνουν κάποιο calculation.

Εγώ πάντως δεν θα έβαζα αυτό το δίσκο για raid buffer in the first place.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

 

Εγώ πάντως δεν θα έβαζα αυτό το δίσκο για raid buffer in the first place.

και  εγώ  προς το ίδιο προσανατολίζομαι .. το θέμα είναι ότι έχω άλλους δύο υπολογιστές με παρόμοιο  setup..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως ειναι μια θετικη λυση σε λαπτοπ με αργο 5400αρη δισκο να χρησιμοποιειται
ενας msata για επιταχυνση! -ειδικα οταν δεν γινεται να εγκατασταθουν Windows εκει.
Διχως αυτον τον περιορισμο, κι επιπλεον σε σταθερο με raid, δεν ειναι ο,τι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...