Προς το περιεχόμενο

Χρήστες αναφέρουν ότι το Windows 10 October 2018 Update διέγραψε αρχεία τους ή ακόμα και ολόκληρα προφίλ χρηστών (Ενημέρωση)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο,τι να'ναι. Μια χαρά το update και σε μένα. Αυτοί με τα προβλήματα είναι vocal minority, όπως έλεγε και ο προπάππους μου. Αρκετά μεγάλα site μιλάνε μάλιστα για το πιο απροβλημάτιστο update μέχρι τώρα. Viva Microsoft.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, KoreanW είπε

αν επιλέξεις να επιστρέψεις στην προηγούμενη εκδοση;...

μια ιδέα

Πάνω στον πανικό της πρώτης ώρας, έψαχνα όλα τα fora και ένα από τα πολλά που δοκίμασα ήταν να ενεργοποιήσω τον administrator λογαριασμό με μια εντολή μέσω command prompt, και να ψάξω μήπως έχουν μεταφερθεί εκεί. Τελικά τζίφος, και παρότι ξαναχρησιμοποίησα την εντολή με disable, τώρα τα windows δεν με αφήνουν να κάνω uninstall το update γιατί λένε ότι έφτιαξα καινούριο acoount και πρέπει να το σβήσω. Και φυσικά το admin account δε σβήνεται...
Οι φωτογραφίες ήταν μια επιλογή από τις εκατοντάδες φωτογραφίες που βγάζουν οι γονείς τα παιδιά τους, για να έχω κι εγώ μερικές να τα καμαρώνω. Ευτυχώς δλδ δεν χάθηκαν τελείως οι φωτογραφίες. Μόνο μερικά βιντεάκια τους δυστυχώς που υπήρχαν μέσα και τα είχα μόνο εγώ. Αλλά τα είχα ωραία οργανωμένα ανά παιδί, ανά ηλικία...☹️

Δοκίμασα διάφορα recovery apps αλλά τπτ...

Επεξ/σία από ghadhika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ghadhika said:

Πάνω στον πανικό της πρώτης ώρας, έψαχνα όλα τα fora και ένα από τα πολλά που δοκίμασα ήταν να ενεργοποιήσω τον administrator λογαριασμό με μια εντολή μέσω command prompt, και να ψάξω μήπως έχουν μεταφερθεί εκεί. Τελικά τζίφος, και παρότι ξαναχρησιμοποίησα την εντολή με disable, τώρα τα windows δεν με αφήνουν να κάνω uninstall το update γιατί λένε ότι έφτιαξα καινούριο acoount και πρέπει να το σβήσω. Και φυσικά το admin account δε σβήνεται...
Οι φωτογραφίες ήταν μια επιλογή από τις εκατοντάδες φωτογραφίες που βγάζουν οι γονείς τα παιδιά τους, για να έχω κι εγώ μερικές να τα καμαρώνω. Ευτυχώς δλδ δεν χάθηκαν τελείως οι φωτογραφίες. Μόνο μερικά βιντεάκια τους δυστυχώς που υπήρχαν μέσα και τα είχα μόνο εγώ. Αλλά τα είχα ωραία οργανωμένα ανά παιδί, ανά ηλικία...☹️

κρίμα και λυπάμαι, αλλά είναι κάτι που το έχω εφαρμόσει από τότε που θυμάμαι ότι είχα εξωτερικά μέσα αποθήκευσης

πάντα αποθήκευση σε φάκελο εκτός φακέλων συστήματος τύπου «τα έγγραφά μου», εκτός εσωτερικού σκληρού, εκτός σκληρού λειτουργικού συστήματος, για να μην πω ότι τα αναντικατάστατα αρχεία τα φυλάω και σε dvd finalized

πάντως ο admin account σβήνεται συνήθως αν γίνει guest και υπάρχει και δεύτερος admin account

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KoreanW είπε

πάντως ο admin account σβήνεται συνήθως αν γίνει guest και υπάρχει και δεύτερος admin account

Δεν έχω δεύτερο και δε μπαίνω στο κόπο γιατί διαβάζω ότι και να γίνει το uninstall δε πρόκειται να ξαναεμφανιστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ghadhika είπε

Πάνω στον πανικό της πρώτης ώρας, έψαχνα όλα τα fora και ένα από τα πολλά που δοκίμασα ήταν να ενεργοποιήσω τον administrator λογαριασμό με μια εντολή μέσω command prompt, και να ψάξω μήπως έχουν μεταφερθεί εκεί. Τελικά τζίφος, και παρότι ξαναχρησιμοποίησα την εντολή με disable, τώρα τα windows δεν με αφήνουν να κάνω uninstall το update γιατί λένε ότι έφτιαξα καινούριο acoount και πρέπει να το σβήσω. Και φυσικά το admin account δε σβήνεται...
 Οι φωτογραφίες ήταν μια επιλογή από τις εκατοντάδες φωτογραφίες που βγάζουν οι γονείς τα παιδιά τους, για να έχω κι εγώ μερικές να τα καμαρώνω. Ευτυχώς δλδ δεν χάθηκαν τελείως οι φωτογραφίες. Μόνο μερικά βιντεάκια τους δυστυχώς που υπήρχαν μέσα και τα είχα μόνο εγώ. Αλλά τα είχα ωραία οργανωμένα ανά παιδί, ανά ηλικία...☹️

Δοκίμασα διάφορα recovery apps αλλά τπτ...

Αν εχεις ακομα το windows.old μπορει να εχει κρατησει το φακελο των users με τις εικονες αν τις ειχες εκει.

Τωρα δεν μπορω να σου πω ακριβως το path να τις βρεις γιατι εχω σβησει το windows.old απο μενα, αλλα αν πας C:\windowsold\users\... αν υπαρχει μπορεις να βρεις το υλικο που ψαχνεις.

Δεν ειμαι σιγουρος, απλα ιδεα δινω, μηπως βρεις τις φωτογραφιες και οπως ειπαν και αλλοι, αυτα τα αρχεια ποτε μονο σε ενα μερος. backup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ghadhika είπε

Δεν έχω δεύτερο και δε μπαίνω στο κόπο γιατί διαβάζω ότι και να γίνει το uninstall δε πρόκειται να ξαναεμφανιστούν.

πριν ειχες δευτερο προφιλ στον υπολογιστη? μηπως σου το διεγραψε και αμα φτιαξεις ξανα με το ιδιο ονομα ισως πιασει? επισης μηπως αμα πας στα προφιλ να δεις μην υπαρχει και ειναι απλως απενεργοποιημενο? 

πραγματικα δε ξερω τι να πω, πολυ μεγαλη σαλατα απο τα παραθυρα. και οχι δεν ειμαι hater, ισα ισα ειμαι απο τα λιγα ατομα που λατρευουν τα 10αρια εδω μεσα.

επισης, αν και ειναι αργα τωρα αυτο που θα πω.. γενικα μην αφηνεις τα αρχεια στις προεπιλεγμενες θεσεις. καλυτερα να δημιουργησεις δικους σου φακελους. αμα ειναι και σε διαφορετικο δισκο ωστε να μην εχεις τιποτα περα απο εφαρμογες στον κυριο δισκο των windows ακομα καλυτερα.

αυτα δεν τα λεω σαν ασφαλεια (αν και απ οτι φαινεται, πλεον θα μετραει και αυτο) αλλα για ευκολια διαχειρησης

καλη τυχη 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KraLL είπε

Αν εχεις ακομα το windows.old μπορει να εχει κρατησει το φακελο των users με τις εικονες αν τις ειχες εκει.

Δεν έχω αφήσει σπιθαμή του άψαχτη, και ακόμα δεν το σβήνω αν και ξέρω ότι δεν...

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

πριν ειχες δευτερο προφιλ στον υπολογιστη? μηπως σου το διεγραψε και αμα φτιαξεις ξανα με το ιδιο ονομα ισως πιασει? επισης μηπως αμα πας στα προφιλ να δεις μην υπαρχει και ειναι απλως απενεργοποιημενο? 

Όχι, δεν είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VasiliSung είπε

Εμένα μου διέγραψε όλες τις φωτογραφίες της πεθεράς μου. Καταπληκτικό build!! 

Για ξαναπές μου γιατί είχες φωτογραφίες της πεθεράς σου στο pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, ghadhika said:

Δεν έχω αφήσει σπιθαμή του άψαχτη, και ακόμα δεν το σβήνω αν και ξέρω ότι δεν...

όχι 

αν έχεις ακόμα το windows.old έχεις σοβαρές ελπίδες να τα βρεις χειροκίνητα

και μια ακόμα συμβουλή που εφαρμόζω προσωπικά, στη διάρκεια του update δεν έχω ποτέ πάνω στο pc κουμπωμένο τον εξωτερικό backup σκληρό, γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο απ όλα θα ήταν να βγουν κάποια στιγμή windows 11.Εχει παραγίνει το κακό, όχι μόνο με τα update που σε κάποιους δημιουργούνται προβλήματα αλλά και με την μετάλλαξη του λειτουργικού που υφίσταται.

Εγώ τελικά αγόρασα τσάμπα δεύτερο ssd  για τον σταθερό για να έχω και windows 10 και windows 7.

Έδωσα πάρα πολλές ευκαιρίες στα δεκαριά. 

Έχω επιστρέψει στα σταθερά εφταρια, δεν χρειάζεται να το αναλύσω, όσοι ασχολούνται χρόνια με υπολογιστές καταλαβαίνουν. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexisnik19911 είπε

μα δεν ειναι τυχαιο που κοσμος επιστρεφει στα 7αρια..ειναι απαραδεκτη η κατασταση..και το ακουω απο πολυ κοσμο..απο χθες ολο προβληματα οσοι εκαναν το update.

επιστρεφει; 😂 πηγη;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχασα 65GB σχολικών εργασιών .... Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου τις συντάζω :P

 

Αναφορά σε κείμενο

Εγω κάνω Mining 24/7 αλλά τα update μπαίνουν αυτόματα κανονικά. Λίγο την νοιάζει την Microsoft. 

Είναι πιο σοβαρό το mining σου απ το να κάνεις update ? Ειδικά εσύ που είσαι 24/7 ανοικτός και θα το διαμοιράζεις και στους άλλους;
 

 

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Όλα καλά, update από 3 Οκτωβρίου. Κανένα πρόβλημα.

Αν στους 900 εκατομμύρια υπολογιστές έγινε λάθος σε καμία 💯 αριά μικρό το κακό.

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Στα λόγια μου έρχεστε! 😛 

(θα το περάσω κι εγώ αύριο)

Ένα μπρικάρισμα λογικό. Την διαγραφή αρχείων δεν την λες και 'μικρή'


 

1 ώρα πριν, eliasjuve είπε

Εμένα σέρνονται οι browsers εκτός edge από το update Αυγούστου.

Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο σε ένα λειτουρικό σύστημα το οποίο έχει δαίμονες να ψάχνουν μέχρι και το πότε βάζεις άλλους browsers για να σου κάνουν διαφήμιση τον edge. Σε λίγο θα χτυπάς google και τσουπ θα σου πετάγεται διαφήμιση bing.

 

 

54 λεπτά πριν, npil είπε

για οσους εχουν τα αγγλικα win10  η δεν το βρισκουν γενικα το configuration

User Configuration

If we wanted to edit an Administrative Template for a particular user’s Driver Installation setting, perform the following steps on their computer.

On the desktop, Navigate to Start and select Run. In the Run dialog box, type ‘gpedit.msc’. Press OK to launch Local Group Policy Editor.

Καμιά εντολή σε cmd δεν έχει ή αυτά είναι για πολύ προχωρημένους ; :P

 

 

41 λεπτά πριν, yokki είπε

backup την άλλη φορά.

Τουλάχιστον 3 φορές την μέρα και απαραίτητα πριν από κάθε shutdown. Δεν ξέρεις ποτέ, πότε θα ανοίξεις το pc και θα δεις το 3ωρο update μπροστά σου
 

 

38 λεπτά πριν, Occultist είπε

Δεν άδειαζε να τα σώσει καν σε απλό ξεχωριστό directory, αλλά του φταίει η Microsoft που έχασε τις υπερπολύτιμες φωτογραφίες του. Την άλλη φορά να τα σώσει στο swap file - να είναι σίγουρος.

Γενικά (9/10), αυτοί που καταφέρνουν να μπρικάρουν τα Windows 10 με το αυτοματοποιημένο update, είναι κάτι τύποι που οδηγάνε 20 χρόνια και ακόμα γυρνάνε τη μίζα με ταχύτητα μέσα - άμα είσαι γεννημένος άμπαλος, όλα πουτάνα σου γυρνάνε. Πάτε καλύτερα σε DOS, που δεν περνάς update και τέτοια πράγματα - δεν κρασάρει με τίποτα, σου λέω.

Το φακελάκι εικόνες υπάρχει για να αποθηκεύεις τις εικόνες σου. Αν η Microsoft θέλει να βάλει τους χρήστες να αποθηκεύουν εκεί μέσα τις εικόνες και μετά να τους τρολάρει φταίει η Microsoft ... Σίγουρα το backup είναι απαραίτητο σε άλλο directory, αλλά όπως είπα και παραπάνω όταν δεν ξέρεις πότε θα σου έρθει....

Γενικά 9/10(υπερβολή) έχουν πρόβλημα μετά από ένα update. Το να το καταφέρνει αυτό ένα λειτουργικό σύστημα πρέπει να φτιάχνετε από πολύ άμπαλους

34 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Get a Mac! 😎🤙

*Αλλάπαίζειναέχειςπροβλήματαμετοservice 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα .....

 

 

 

Και για να μακρηγορώ
Η παρακάτω εικόνα είναι απ τα fedora

7IWTX2q.png

Σε απλά ελληνικά το tick box που ΔΕΝ είναι by default ενεργοποιημένο γράφει 'Εγκατάσταση ενημερώσεων κατά τον τερματισμό'. Θα ξεκινήσει να κατεβαίνει το update θα γίνει το πρώτο μέρος της εγκατάστασης. Ο υπολογιστής δεν θα τερματίσει αλλά θα κάνει επανεκκίνηση, θα ολοκληρώσει το δεύτερο μέρος της εγκατάστασης και θα κλείσει μόνος του.
Έτσι το πρωί μόλις ανοίξω το pc δεν θα περιμένω ένα 3ωρο και θα έχω και την ευκαιρία να πάρω image πριν, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι δυνατον γαμω την τρελα μου να ασχολουμαστε με το τι πρεπει να κανουμε 2 φορες το χρονο για να μη παθουν τπτ τα μηχανηματα μας?? Που και να μη τα ειχαμε πληρωσει ενα σκασμο λεφτα... ΓΤΠ η φαση με τα updates απλα... Καποιοι δε χρησιμοποιουν τα PRO για να παιζουν games... δε το καταννοει η ms αυτο?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...