Προς το περιεχόμενο

Χρήστες αναφέρουν ότι το Windows 10 October 2018 Update διέγραψε αρχεία τους ή ακόμα και ολόκληρα προφίλ χρηστών (Ενημέρωση)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

 

Έχουν υπάρξει 5 διαφορετικές υλοποιήσεις των 10 ήδη, τα "11" ουσιαστικά έχουν ήδη βγει. Η ονομασία δεν έχει σημασία το τι αλλάζει είναι το θέμα.

Κάνεις λάθος, το λειτουργικό όπως έγραψα και πιο πριν μεταλλάσσεται. Άλλο να υπάρχουν ενημερώσεις ασφαλείας και υποστήριξη hardware και άλλο να αλλάζει το λειτουργικό. Να αφαιρούνται στοιχεία που ήξερες ότι υπάρχουν με την εγκατάσταση γιατί στην ουσία μόνο αυτό γίνεται. Μην αναφέρω τα προβλήματα που αναφέρονται. Εδώ ο άλλος έγραψε ότι έχασε εργασίες 6 χρόνων! 

Τα δεκαρια είναι για πέταμα, τώρα αν εσύ είσαι ερωτευμένος με αυτά είναι δικαίωμα σου και κράτα τα άλλα μην βγάζεις τους υπόλοιπους τρελούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από τρεις σερί φόλες που έφαγα οι οποίες σήμαιναν format και στήσιμο από την αρχή,

Όρισα τα παρακάτω παντού και για την ώρα ηρέμισα.

1. Semi Annual Channel,

2. 365 μέρες καθυστέριση για τα Feature Updates,

3. 30 μέρες καθυστέριση για τα security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Urban είπε

Πραγματικά το μόνο που με απασχολεί λίγο είναι όταν λήξει η υποστήριξη των 7, μετά από κανένα αξάμηνο αν θα πρέπει να βάλω κάτι άλλο....

Bαλε το στο συρταρι. Και παρε macbook. Οποιο να ναι. Ακομα και iBook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απενεργοποιησει τα updates εδώ και μήνες και επανήλθε η πίεση μου στα φυσιολογικά επίπεδα, δε βρίζω την οικογένεια μου, κοιμάμαι καλύτερα, λειτουργεί το pc μου όπως το είχα ρυθμίσει τρώγοντας άπειρες ώρες. 

Αν θελήσω να ρισκάρω πρώτα Aomei backuper 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα τέλειο update. Περίεργο που ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα 10αρια. Όσοι γκρινιάζουν και θέλουν τα 7αρια γιατί δεν τα βάζουν απλά και όμορφα? Προφανώς το μηχάνημα τους δεν κάνει για 10αρια.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σχολιάσω το ότι ακόμη δεν έχει ξεκινήσει το αυτόματο Upgrade. Άρα πως θα σας βοηθούσε το Defer Updates;  Αφού όσοι κανουν αναβάθμιση ΤΟ ΔΙΑΛΈΓΟΥΝ μόνοι τους. Είναι δυνατόν να μην υπάρχει Backup ή Onedrive σε PC σήμερα;  Βασικά υο Onedrive ειναι ΤΟ εργαλείο,  εγω αλλαζω το Location απο το Desktop/Documents κτλ ΜΕ ΤΗ μια σε ότι PC πιάσω στα χέρια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, inangelsheart said:

Άλλο ένα τέλειο update. Περίεργο που ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα 10αρια. Όσοι γκρινιάζουν και θέλουν τα 7αρια γιατί δεν τα βάζουν απλά και όμορφα? Προφανώς το μηχάνημα τους δεν κάνει για 10αρια.

Και ‘γω τα ίδια. Έχω να κάνω format στο γέρικο c2d μου απ’ τα 7αρια. Από τότε μόνο upgrade και updates κάνω και είναι κάθε φορά και καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και είναι ολα κάλα εδώ,παρόλο ειμαι στο προγραμμα Insider απο την πρώτη μερα λειτουργίας τους λόγω windows Phone,προσπαθω να βρώ την ρυθμιση γτ εχω στα αγγλικα τα windows Και δεν βρισκω τις πολιτικες...που στο λουτσο ειναι...κανεις καμια βοηθεια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που χαίρεστε που έκατσε σε εσάς καλά το update όποτε "όλα καλά κ στα παπάκια μου για τους άλλους", ήθελα να ήξερα τι θα κάνατε αν καθόταν σε εσάς στραβά κ δεν είχατε backup, ξεχωριστό partition με τα αρχεία κτλ. Κ μην διαβάσω εξυπνάδες του στυλ "που πας να κάνεις update χωρίς backup, όλοι ξέρουμε ότι πρέπει να κρατάς backup" κτλ. Ακόμα κ ο πιο έμπειρος θα μπορούσε να την πατήσει καθώς υποτίθεται ότι όλα θα βρίσκονται στη θέση τους μετά την ενημέρωση. Το συμβάν αυτό είναι απλά τραγικό κ πολύ σοβαρό. Δε μιλάμε για ένα σύστημα που έσπασε κ απλά δεν bootαρει (που ακόμα κ αυτό αν συνέβαινε η αυτόματη επιδιόρθωση των windows ΠΟΤΕ δεν καταφέρνει να λύσει κανένα ζήτημα εκκίνησης, κ το κάνουν άλλα αυτοματοποιημένα εργαλεία βασισμένα στο Linux. Σκεφτείτε πόσο τραγικό είναι τα ίδια τα windows να μη μπορούν να λύσουν προβλήματα τους κ να τους τα λύνει το Linux), εδώ μιλάμε για απώλεια δεδομένων, για διαγραφή δεδομένων. Αίσχος απλά, από μια εταιρία που υποτίθεται έχεις πληρώσει το λειτουργικό κ θα έπρεπε να δουλεύουν όλα αψεγάδιαστα. Και κερατάς κ γδαρμένος. Aνθρώπινο δυναμικό πληρώθηκε κ ασχολήθηκε 6 ολόκληρους μήνες κ αυτό είναι το αποτέλεσμα; Με γεια σας το October Update.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, leonidas_ said:

Όλοι εσείς που χαίρεστε που έκατσε σε εσάς καλά το update όποτε "όλα καλά κ στα παπάκια μου για τους άλλους", ήθελα να ήξερα τι θα κάνατε αν καθόταν σε εσάς στραβά κ δεν είχατε backup

1ον, δεν χαιρόμαστε και 2ον, Θα μουτζώναμε τους εαυτούς μας που δεν έχουμε backup.

6 minutes ago, leonidas_ said:

όλοι ξέρουμε ότι πρέπει να κρατάς backup" κτλ. Ακόμα κ ο πιο έμπειρος θα μπορούσε να την πατήσει καθώς υποτίθεται

Τότε γιατί δεν κρατάτε; Και πώς θα την πατήσει ο έμπειρος αν έχει backup?

To "υποτίθεται" είναι η λέξη κλειδί. Αν βασίζεσαι αποκλειστικά στους άλλους θα την πατήσεις κάποια στιγμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ktlk21 said:

Aν και είναι ολα κάλα εδώ,παρόλο ειμαι στο προγραμμα Insider απο την πρώτη μερα λειτουργίας τους λόγω windows Phone,προσπαθω να βρώ την ρυθμιση γτ εχω στα αγγλικα τα windows Και δεν βρισκω τις πολιτικες...που στο λουτσο ειναι...κανεις καμια βοηθεια?

c:\windows\system32\gpedit.msc

.

Ανοίγεις Command Prompt ή Run ή Search

και πληκτρολογείς gpedit (ή gpedit.msc)

και Enter

ή

στο Settings app αναζητάς group policy

* παλιότερα το group policy editor λειτουργούσε μόνο σε Windows pro έκδοση, πάντως αναφέρεται ότι μπορούσες να το φτιάξεις για να λειτουργεί και σε home έκδοση, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

1ον, δεν χαιρόμαστε και 2ον, Θα μουτζώναμε τους εαυτούς μας που δεν έχουμε backup.

Τότε γιατί δεν κρατάτε; Και πώς θα την πατήσει ο έμπειρος αν έχει backup?

To "υποτίθεται" είναι η λέξη κλειδί. Αν βασίζεσαι αποκλειστικά στους άλλους θα την πατήσεις κάποια στιγμή.

 

Εντάξει δεν εννούσα εσένα. Εσύ είσαι έμπειρος κ ξέρεις τι κάνεις. Με γεια σου το Update. Για το ότι μια εταιρία απασχόλησε προσωπικό κ το πλήρωσε κ testαραν για 6 μήνες τι έχεις να πεις; Για τον μέσο χρήστη που πλήρωσε αυτό το λειτουργικό με την αγορά νέου υπολογιστή καθώς τον υποχρέωσαν να το κάνει αλλιώς δε θα είχε εγγύηση κ είχε τα αρχεία του στον υπολογιστή του κ ξαφνικά υποβάλλεται σε αυτή την ταλαιπωρία τι έχεις να πεις; Το ότι το upgrade περάστηκε manually εμένα δε μου λέει τίποτα. Θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει να μπαίνει με το έτσι θέλω όπως μπήκαν τα windows 10 με το έτσι θέλω σε πολλούς κτλ. Όλοι μας γνωρίζουμε τις τακτικές τις microsoft, αξίζει να είμαστε αντικειμενικοί κ όχι να καυχιόμαστε για κάτι το οποίο από τύχη δεν μας συνέβει. Η λέξη κλειδί είναι το υποτίθεται; Η υπόθεση κ η τύχη δεν είναι αντίθετες έννοιες. Σήμερα έτυχε να διαγράφει αρχεία αύριο μπορεί να τύχει να διαγράφει partition. Κ για να σταθώ κ στο σημείο που λες ότι αν βασίζεσαι στους άλλους θα την πατήσεις. Εσύ δε βασίζεσαι; Μήπως έχεις φτιάξει δικό σου λειτουργικό from scrach; Δε βασίστηκες σε κάποιον activator για να ενεργοποιήσεις τα windows; Που ξέρεις τι εμπεριείχε αυτός ο κλειστός κώδικας; Όχι; Άρα ακόμα χειρότερα αν αγόρασες αυτό στο προιόν βασίστηκες στη Microsoft, πλήρωσες το προιόν της κ εκείνη σου διέγραψε τα αρχεία σου. Δεν περιγράφω άλλο!!

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εβαλα win98 και παιζω κομπλε.

απο τα τοσα μηχανηματα που εχουν περασει απο τα χερια μου σε 1 η 2 αντιμετωπισα προβλημα και αυτο ηταν γτ κολουσε η καρτα γραφικων, σε γενικες γραμμες δεν ειχα θεμα. καποιοι που αναφερεται για προβληματα προφανως ειναι κατι πιο εξειδικευμενο που δεν εχει προβλεφθει απο τη microsoft

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...