Προς το περιεχόμενο

Χρήστες αναφέρουν ότι το Windows 10 October 2018 Update διέγραψε αρχεία τους ή ακόμα και ολόκληρα προφίλ χρηστών (Ενημέρωση)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Εντάξει δεν εννούσα εσένα. Εσύ είσαι έμπειρος κ ξέρεις τι κάνεις. Με γεια σου το Update. Για το ότι μια εταιρία απασχόλησε προσωπικό κ το πλήρωσε κ testαραν για 6 μήνες τι έχεις να πεις; Για τον μέσο χρήστη που πλήρωσε αυτό το λειτουργικό με την αγορά νέου υπολογιστή καθώς τον υποχρέωσαν να το κάνει αλλιώς δε θα είχε εγγύηση κ είχε τα αρχεία του στον υπολογιστή του κ ξαφνικά υποβάλλεται σε αυτή την ταλαιπωρία τι έχεις να πεις; Το ότι το upgrade περάστηκε manually εμένα δε μου λέει τίποτα. Θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει να μπαίνει με το έτσι θέλω όπως μπήκαν τα windows 10 με το έτσι θέλω σε πολλούς κτλ. Όλοι μας γνωρίζουμε τις τακτικές τις microsoft, αξίζει να είμαστε αντικειμενικοί κ όχι να καυχιόμαστε για κάτι το οποίο από τύχη δεν μας συνέβει. Η λέξη κλειδί είναι το υποτίθεται; Η υπόθεση κ η τύχη δεν είναι αντίθετες έννοιες. Σήμερα έτυχε να διαγράφει αρχεία αύριο μπορεί να τύχει να διαγράφει partition.

Ο μέσος χρήστης δεν ψάχνει για νέα ενημέρωση κάθε μέρα. 

Μ μην ξεχνάς ότι η αναβάθμιση βγήκε σε όσους την έψαξαν. Όποτε είναι πιο έμπειροι. Ας πρόσεχαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Ο μέσος χρήστης δεν ψάχνει για νέα ενημέρωση κάθε μέρα. 

Μ μην ξεχνάς ότι η αναβάθμιση βγήκε σε όσους την έψαξαν. Όποτε είναι πιο έμπειροι. Ας πρόσεχαν. 

Μαζί σου φίλε μου, αλλά να σκάσει τέτοιο σοβαρό bug στην επίσημη κυκλοφορία μιας build  που δουλεύτηκε κ testαρίστηκε για 6 μήνες, 1 μέρα αφ ότου κυκλοφόρησε; Θα αργούσε πολύ να αρχίσει να rollαρεται μαζίκα; Πάλι καλά να λες που κάποιοι ανυπόμονοι testαραν εκείνοι για τη microsoft κ έκαναν report. Άμα ήταν έτσι ας ήταν beta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Μαζί σου φίλε μου, αλλά να σκάσει τέτοιο σοβαρό bug στην επίσημη κυκλοφορία μιας build  που δουλεύτηκε κ testαρίστηκε για 6 μήνες, 1 μέρα αφ ότου κυκλοφόρησε; Θα αργούσε πολύ να αρχίσει να rollαρεται μαζίκα; Πάλι καλά να λες που κάποιοι ανυπόμονοι testαραν εκείνοι για τη microsoft κ έκαναν report. Άμα ήταν έτσι ας ήταν beta.

Είναι σοβαρό bug. Αλλά τόσα χρόνια με τόσα που γίνονται πρέπει να γίνεται backup η τα αρχεία σε άλλον δίσκο. Επισης σε τόσες preview ποτέ δεν έγινε αυτό. Τι ξαφνικό ήταν αυτό μόνο ούτε η Microsoft δεν το περίμενε. Τον λογαριασμό τον έχω από την πρώτη έκδοση 10 το 2015 που ήταν insider preview. Σε εμένα πήγαν καλά. Επισης όσοι αναβάθμισαν είχαν και την επιλογή του rollback από το Windows.old . Αυτοί που δεν πανικοβλήθηκαν θα βρήκαν άκρη. 

Παντα μένει για κάποιες μέρες η παλαιά έκδοση για παν ενδεχόμενο. Όποτε όλα καλά και ήρεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, leonidas_ said:

Εντάξει δεν εννούσα εσένα. Εσύ είσαι έμπειρος κ ξέρεις τι κάνεις. Με γεια σου το Update. Για το ότι μια εταιρία απασχόλησε προσωπικό κ το πλήρωσε κ testαραν για 6 μήνες τι έχεις να πεις; Για τον μέσο χρήστη που πλήρωσε αυτό το λειτουργικό με την αγορά νέου υπολογιστή καθώς τον υποχρέωσαν να το κάνει αλλιώς δε θα είχε εγγύηση κ είχε τα αρχεία του στον υπολογιστή του κ ξαφνικά υποβάλλεται σε αυτή την ταλαιπωρία τι έχεις να πεις; Το ότι το upgrade περάστηκε manually εμένα δε μου λέει τίποτα. Θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει να μπαίνει με το έτσι θέλω όπως μπήκαν τα windows 10 με το έτσι θέλω σε πολλούς κτλ. Όλοι μας γνωρίζουμε τις τακτικές τις microsoft, αξίζει να είμαστε αντικειμενικοί κ όχι να καυχιόμαστε για κάτι το οποίο από τύχη δεν μας συνέβει. Η λέξη κλειδί είναι το υποτίθεται; Η υπόθεση κ η τύχη δεν είναι αντίθετες έννοιες. Σήμερα έτυχε να διαγράφει αρχεία αύριο μπορεί να τύχει να διαγράφει partition.

Για την ταλαιπωρία έχεις δίκιο αλλά γνωρίζεις ότι κανείς δεν σου εγγυάται ότι δεν θα πάει πότε κάτι στραβά, οπότε κοιτάς να φυλάξεις τον κ@λο σου. Δεν θα έπρεπε να χρειάζεται ιδιαίτερη εμπειρία για να ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις Backup, παρόλα αυτά δεν είναι η συνήθης πρακτική των περισσότερων.

Η συμβουλή αφορά όλες τις περιπτώσεις και όχι μόνο τους υπολογιστές: Μην περιμένεις απ’ τους άλλους να σε προστατέψουν, φύλα τον κ@λο σου. Αν για κάθε στραβή που σου τυχαίνει, θεωρήσεις ότι είναι δικό σου λάθος (κι ας μην ισχύει) θα βρεις τους τρόπους για να προστατεύεσαι. 

Έχω ταλαιπωρηθεί κι εγώ με τα Windows και έχω εντοπίσει λάθη και βλακείες τής Microsoft αλλά θεωρώ ότι με τόσα διαφορετικά Hardware και Software είναι λογικό σ’ έναν βαθμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχασα ολα τα αρχεια που ηταν στο φακελο downloads ευτυχως οχι απο αλλους φακελους με φωτο και βιντεο, λογικα θα ηταν στο φακελο windows.old αλλα ξεχασα να μπω και τον εσβησα κατα τα αλλα κορυφαιο λειτουργικο ενα κλικ πανω απο το mojave (macos) τα εχω και τα δυο οποτε μην αρχισετε πολεμο εχω δικιο ηδη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Είναι σοβαρό bug. Αλλά τόσα χρόνια με τόσα που γίνονται πρέπει να γίνεται backup η τα αρχεία σε άλλον δίσκο. Επισης σε τόσες preview ποτέ δεν έγινε αυτό. Τι ξαφνικό ήταν αυτό μόνο ούτε η Microsoft δεν το περίμενε. Τον λογαριασμό τον έχω από την πρώτη έκδοση 10 το 2015 που ήταν insider preview. Σε εμένα πήγαν καλά. Επισης όσοι αναβάθμισαν είχαν και την επιλογή του rollback από το Windows.old . Αυτοί που δεν πανικοβλήθηκαν θα βρήκαν άκρη. 

Παντα μένει για κάποιες μέρες η παλαιά έκδοση για παν ενδεχόμενο. Όποτε όλα καλά και ήρεμα. 

Δε νομίζω ότι το windows.old θα έσωνε την κατάσταση, καθώς αν έχεις παρατηρήσει ο λογαριασμός μεταφέρεται έξω από αυτόν καθώς κ τα προγράμματα ώστε να είναι άμεσα προσβάσιμα σαν να μην άλλαξες τίποτα. Για να μεταφερθούν τα αρχεία κ τα προγράμματα στον windows.old θα πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση χωρίς να φορμάρεις το partition. Κάνεις κανονική εγκατάσταση δλδ ξεκινώντας από το μέσω εγκατάστασης κ επιλέγεις να εγκατασταθούν στο part που είναι τα "παλιά" windows χωρίς να του κάνεις format. Οπότε δε νομίζω ότι θα τους έσωνε. Μόνο τεχνικές που ανέφερες νωρίτερα με recovery software.

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο; Γνωρίζουμε αν το συμβάν επηρέασε χρήστες που είχαν τα windows συνδεδεμένα με λογαριασμό microsoft κ όχι όσους έχουν τοπικό λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 October 2018 Update: Η Microsoft απέσυρε την έκδοση που διέγραφε αρχεία μετά την αναβάθμιση.

Οι αναφορές ορισμένων χρηστών ότι το*Windows 10 October 2018 Update*διέγραψε τα αρχεία τους θορύβησε τη Microsoft, η οποία αποφάσισε να αποσύρει το συγκεκριμένο αρχείο από τα downloads στην ιστοσελίδα της. Αυτή τη στιγμή είναι διαθέσιμη μόνο η παλαιότερη έκδοση του October Update (version 1803) και συνοδεύεται από το μήνυμα που ακολουθεί:

"Σταματήσαμε τη διανομή του Windows 10 October 2018 Update (version 1809) για όλους τους χρήστες έως ότου διερευνήσουμε τις αναφορές ορισμένων χρηστών που έχασαν κάποια από τα αρχεία τους μετά την αναβάθμιση."

Εάν δεν έχετε εγκαταστήσει τη συγκεκριμένη έκδοση θα χρειαστεί να κάνετε υπομονή μερικές ημέρες έως ότου λυθεί το πρόβλημα. Στην περίπτωση που προλάβατε να την εγκαταστήσετε, καλό θα είναι να ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά στα αρχεία σας και να βεβαιωθείτε ότι παρέμειναν στη θέση τους.                                                                                       https://www.engadget.com/2018/10/06/windows-10-october-update-delete-pulled/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, leonidas_ said:

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο; Γνωρίζουμε αν το συμβάν επηρέασε χρήστες που είχαν τα windows συνδεδεμένα με λογαριασμό microsoft κ όχι όσους έχουν τοπικό λογαριασμό;

Εγώ είμαι με Outlook Account και δεν είχα πρόβλημα. Μάλλον άσχετο είναι. 

38 minutes ago, leonidas_ said:

Μόνο τεχνικές που ανέφερες νωρίτερα με recovery software.

Με TRIM enabled SSD, δύσκολα τα πράγματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δουλεύουν όλα απροβλημάτιστα σε 2 pc.

Στο main pc τα είχα πριν κυκλοφορήσουν επίσημα και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα εκτός από ένα περίεργο lag όποτε άνοιγα τον file explorer :P 

Με clean install εξαφανίστηκε κ αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, eliasjuve είπε

Εμένα σέρνονται οι browsers εκτός edge από το update Αυγούστου.

Και εμένα το ίδιο..από το καλοκαίρι ψάχνω να βρω τι φταίει και δεν έχω βγάλει άκρη.Και στο νέο update 1809 του Οκτωβρίου το πρόβλημα συνεχίζεται 

Επεξ/σία από vortex365
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Δε νομίζω ότι το windows.old θα έσωνε την κατάσταση, καθώς αν έχεις παρατηρήσει ο λογαριασμός μεταφέρεται έξω από αυτόν καθώς κ τα προγράμματα ώστε να είναι άμεσα προσβάσιμα σαν να μην άλλαξες τίποτα. Για να μεταφερθούν τα αρχεία κ τα προγράμματα στον windows.old θα πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση χωρίς να φορμάρεις το partition. Κάνεις κανονική εγκατάσταση δλδ ξεκινώντας από το μέσω εγκατάστασης κ επιλέγεις να εγκατασταθούν στο part που είναι τα "παλιά" windows χωρίς να του κάνεις format. Οπότε δε νομίζω ότι θα τους έσωνε. Μόνο τεχνικές που ανέφερες νωρίτερα με recovery software.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-files/recover-personal-files-from-the-windowsold-folder/755e0ea3-b16f-4d5d-89b5-abecfbf68300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vortex365 είπε

Και εμένα το ίδιο..από το καλοκαίρι ψάχνω να βρω τι φταίει και δεν έχω βγάλει άκρη.Και στο νέο update 1809 του Οκτωβρίου το πρόβλημα συνεχίζεται 

Όντως δεν έφτιαξε, συνεχίζει το πρόβλημα. Η πλάκα είναι ότι στον edge δεν συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...