Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή δώρων , αναδρομικών από συντάξεις . Πως γίνεται?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδε ο πατέρας μου στον Παπαδάκη τις προάλλες για έναν συνταξιούχο του δημοσίου ο οποίος πήρε επιστροφές από "παράνομες" κρατήσεις , δώρα κλπ κλπ των τελευταίων 3 ετών. Με κυνηγάει τώρα η μανα μου και ο πατέρας μου να βρω τον τρόπο πως μπορούν να κάνουν κάποια αίτηση γιατί κάποιος τους είπε οτι γινεται Online με τους κωδικούς του taxis...Δεν έχω βγάλει άκρη και ο λογιστής τους δεν γνωρίζει

Ξέρει κανένας , έχει ασχοληθεί κανένας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να κάνει αγωγή.

Σίγουρα κάποια δικηγορικά γραφεία θα αναλάβουν μαζικές προσφυγές με μικρό κόστος.

Βέβαια αν δικαιωθεί ο πατέρας σού, το γραφείο θα ζητήσει προμήθεια που πρέπει να συμφωνηθεί εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθειες τον δικηγόρων σε αγωγές δημοσίου είναι συνήθως 7% αλλά συνήθως έχουν μίνιμουμ ατόμων

... δηλαδή  θα πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγορικό γραφείο το οποίο ασχολείται με τέτοιες περιπτώσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά μια φίλη της μάνας μου (που τα ξέρει όλα...) της είπε ότι κάνει online αίτηση στο εφκα και κάθομαι και ψάχνω μέρες και έχω και την συνεχόμενη ενόχληση από την μανα μου αν βρήκα άκρη. Το καταλαβαίνω ότι και αυτοί περνάνε δύσκολα αλλά...Θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ παιδιά αν και δεν νομίζω να συμφέρει αν είναι έτσι

Edit : βρήκα επιτέλους ένα κατατοπιστικό άρθρο

 

Σύμφωνα με τον Ελεύθερο Τύπο, το πρώτο βήμα για όσους δεν έχουν ασκήσει ένδικα μέσα είναι να σπεύσουν με αίτησή τους στον ΕΦΚΑ και στο ΕΤΕΑΕΠ και να μπλοκάρουν τυχόν παραγραφή των διεκδικήσεων τους για το 2016 ή και το β’ εξάμηνο του 2015.

Η αίτηση θα πρέπει να υποβληθεί ως το τέλος του 2018 ώστε να κάνουν αγωγές διεκδικώντας αναδρομικά ενδεχομένως και από τον Ιούνιο του 2015 και σίγουρα για τα έτη 2016, 2017 και 2018 δηλαδή για 36 μήνες ή και 39 μήνες.

Οσο πιο γρήγορα γίνουν οι αιτήσεις στα Tαμεία τόσο πιο σύντομα θα πάρουν και ημερομηνία εκδίκασης με την κατάθεση της προσφυγής τους. Οσο πιο πίσω πάνε οι αιτήσεις αλλά και οι προσφυγές τους τόσο πιο αργά θα πάει και η εκδίκαση της υπόθεσής τους.

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Βασικά μια φίλη της μάνας μου (που τα ξέρει όλα...) της είπε ότι κάνει online αίτηση στο εφκα και κάθομαι και ψάχνω μέρες και έχω και την συνεχόμενη ενόχληση από την μανα μου αν βρήκα άκρη. Το καταλαβαίνω ότι και αυτοί περνάνε δύσκολα αλλά...Θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ παιδιά αν και δεν νομίζω να συμφέρει αν είναι έτσι

Βρες δικηγορικο γραφειο που κανει μαζικες αγωγες ,ψαξου σε καμια ενωση συνταξιουχων κτλπ. ο αδερφος μου παντως σαν δημοσιος υπαλληλος μπηκε σε μαζικη αγωγη για τα δωρα και οι αμοιβη του γραφειου ηταν 20ευρω ανα ατομο και μετα 0% προμηθεια αν την κερδισουν αλλα γενικα οι προμηθειες παιζουν απο 0-10% του ποσου που ειναι να λαβεις αν το παρεις ποτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, solton57010 είπε

Βρες δικηγορικο γραφειο που κανει μαζικες αγωγες ,ψαξου σε καμια ενωση συνταξιουχων κτλπ. ο αδερφος μου παντως σαν δημοσιος υπαλληλος μπηκε σε μαζικη αγωγη για τα δωρα και οι αμοιβη του γραφειου ηταν 20ευρω ανα ατομο και μετα 0% προμηθεια αν την κερδισουν αλλα γενικα οι προμηθειες παιζουν απο 0-10% του ποσου που ειναι να λαβεις αν το παρεις ποτε

Κατατοπιστικότος. Ευχαριστώ...Για να κοιμηθώ ήσυχος απόψε... χωρίς γκρίνια

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Είδε ο πατέρας μου στον Παπαδάκη τις προάλλες για έναν συνταξιούχο του δημοσίου ο οποίος πήρε επιστροφές από "παράνομες" κρατήσεις , δώρα κλπ κλπ των τελευταίων 3 ετών.

H πραγματικοτητα  ειναι οτι δεν εχει παρει τιποτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναδρομικά από αρχαιοτάτων χρόνων στην Ελλάδα μόνο οι δικαστικοί και οι βουλευτές έπαιρναν και παίρνουν.Έβγαζαν αποφάσεις για τον εαυτό τους σε χρόνο τε τε και τα έπαιρναν την άλλη μέρα όλα μαζί πακέτο και με τόκους.

Οι υπόλοιποι θνητοί και να κέρδιζαν ύστερα από 10-15 χρόνια κάποια δίκη για αναδρομικά όχι μόνο έπαιρναν κάποια ψίχουλα αλλά τους τα έδιναν και μέχρι 72 δόσεις (σαν τα αυτοκίνητα):lol: οπότε τους έβγαινε κανένα 5ευρο το μήνα.

Οπότε πες στους δικούς σου να μην τραβιούνται να αγωνιούν για τόσα χρόνια και στο τέλος να πάρουν λίγα ψίχουλα , αν πάρουν, και σε μηνιαίες δόσεις της πλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, braxamiotis είπε

H πραγματικοτητα  ειναι οτι δεν εχει παρει τιποτα.

Βασικά είδα οτι αφορά προγενέστερα έτη. Μπορεί να του επιδίκασαν να τα πάρει. Να μην τα έχει πάρει ακόμα? Δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά κάναμε Online αίτηση στον ΕΦΚΑ προχτές. Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρει κάτι πίσω αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Τελικά κάναμε Online αίτηση στον ΕΦΚΑ προχτές. Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρει κάτι πίσω αλλά...

εχεις λινκ να μου στειλεις? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...