Προς το περιεχόμενο

Πώς αλλάζει το ράδιο σε seicento;


panosno1com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρε μια φίλη μου ενα seicento (κλασσικά εικονογραφημένα, ξερετε) και θελω να της κανω δωρο ενα CD player , σιγουρα 1din . Πως αλλαζουν αυτα? Στο youtube εγραψα  seicento change radio cd αλλα δεν εβγαλε κατι, εβγαλε σε πούντο.. Το κατσαριδάκι ειναι του 2003 (νομιζω) 

Ξέρω οτι μπορει να το περασει ο μαστορας με ενα 10ρικακι -20ρικακι αλλα  λεω να το γλιτωσω αυτο! Στο nissan sunny θυμαμαι ο πατερας μου απλα ειχε συνδεσει μια φύσα σαν τροφοδοτικου στην πηγή και τη κεραια... Θα ναι τοσο ευκολο?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε φορά κάποιο εργοστασιακό ειδικό player που ταιριάζει με το interior (το βλέπω απιθανο για το seicento), τοτε ειναι η κλασσική διαδικασία για όλα τα αυτοκίνητα (δες το βιντεο παρακάτω και θα βρεις πολλα αναλογα στο youtube). To μόνο που ίσως θα διαφέρει είναι η φύσα στην πίσω πλευρα και καλύτερα πάρε adaptor απο το να μπλέξεις με κοψίματα-κολλήματα καλωδίων. Βγάλε το παλιο player, δες τι φυσα χρειάζεται και αν ταιριάζει με το καινουργιο, βαλε το απευθειας. Αν εν ταιριάζει, βαλε το στη θεση του και πάρε ένα adaptor. Του adaptors μπορεις να τους βρεις σε τοπικά μαγαζιά με ηχεια αυτοκινητων ή αρκετά φθηνοτερα μεσω ebay.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! Ετσι το χαμε κανει και στο σανυ με τον πατερα μου! Αυτα τα λαμάκια για να βγαλω το παλιο, παιζει να τα χει το κουτι του νεου μεσα? Αλλιως πως τα ζηταω σε καποιο μαγαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μάρκα ή και κάθε μοντέλο έχει διαφορετικά λαμάκια, το κουτί του νέου θα έχει αυτά που ταιριάζουν στο νέο. Ίσως καταφέρεις να βγάλεις το παλιό με κανένα ψιλό κατσαβίδι.

Τα μαγαζιά δύσκολα θα σου δώσουν, θα σου πουν έλα να στο αλλάξουμε εμείς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosno1com είπε

Thanks! Ετσι το χαμε κανει και στο σανυ με τον πατερα μου! Αυτα τα λαμάκια για να βγαλω το παλιο, παιζει να τα χει το κουτι του νεου μεσα? Αλλιως πως τα ζηταω σε καποιο μαγαζι?

Όπως σου είπαν ηδη με ένα κατσαβίδι λεπτο και αρκετα μακρύ θα καταφέρεις να το βγαλεις. Ισως κανεις ζημιά στο παλιό αλλα δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει και τόσο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ, οχι το παλιο δε μας νοιάζει καν!! Ουτε στο γιουσουρουμ θα το παιρνει κάποιος ... :P

@isay ξέχασα να σε ρωτησω πριν, πως να ζητησω τον ανταπτορα? Και πως θα καταλαβω ποιον θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panosno1com είπε

Σας ευχαριστώ, οχι το παλιο δε μας νοιάζει καν!! Ουτε στο γιουσουρουμ θα το παιρνει κάποιος ... :P

@isay ξέχασα να σε ρωτησω πριν, πως να ζητησω τον ανταπτορα? Και πως θα καταλαβω ποιον θελει?

Κατά 99% δεν θα χρειαστείς αντάπτορα. Λογικά το fiat θα έχει αυτές τις φίσες(iso standard) :

220px-ISO_connectors_for_head_unit_in_ca

και το καινούργιο radioCD είτε θα έχει τέτοιες υποδοχές πάνω του, ή αν έχει διαφορετικές θα έχει μέσα τον αντάπτορα, πχ αυτόν:

https://www.8com.gr/iso-cable-for-car-radio-pioneer-16pin-models-since-2003-hq-iso-pion16p03-3360197

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...