Προς το περιεχόμενο

Voip Oxygen mini office modem με Asus DSL-AC56U: Πως μπορώ να τα συνδέσω?


heros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην πολυλογώ  η Wind   λόγω ασυμβατότητας  υλικού  μετα  καποια αναβάθμιση του ΟΤΕ στο αστικό κέντρο  ΜΕ ΠΕΡΑΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΕ  voip  και επειδη είχα isdn  μού έδωσε το  voip oxygen minioffice router

http://www.oxygenbroadband.com/downloads/Products/Oxygen-miniOffice/oxygen_minioffice_brchr.pdf

http://www.oxygenbroadband.com/oxygen-minioffice.html

με τα χαρακτηριστικά που βλέπετε απο τα παραπάνω links...

 Ολη η ταλαιπωρία μου αναλυτικά εδώ για όποιον θέλει να σει από που ξεκίνησε η ιστορια...

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ  τώρα είναι να κρατήσω το oxygen MONO  για το  voip και την isdn έξοδο  και το παλιό μου asus dsl-56u  να αναλάβει όλα τα υπόλοιπα,  Δεν με πειράζει αν το oxygen μπει πρώτο και αναλάβει τον συγχρονισμό.. η γραμμή είναι καθαρή και πιστεύω ότι θα το κάνει σωστά .. απλά το  asus  το έχω βολευτεί έχει parental controls time scheduling etc  και με αυτό έχω βάλει φρένο στην ακατάσχετη παιγχνιδομανία των μικρών στο σπίτι.. Δεν ξέρω πώς  και εαν γίνεται, πάντως το asus έχει  wan output αν το  oxygen  μπορει να λειτουργήσει έτσι.... ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ  ΑΠΌ  το  oxygen mini office?

Επεξ/σία από heros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε ΟΤΕ ένα Oxygen, διαφορετικό από το δικό σου και παίζει πίσω από τον δικό μου router, μόνο για την VoIP τηλεφωνία που την παίρνω από την θύρα S0. Το θέμα είναι το δικό σου να μπορεί να παίξει (όπως το δικό μου) ως σκέτο router, δηλαδή μία θύρα LAN να γίνει WAN (ή να έχει τέτοια).

Αρχικά το έβαλα στην γραμμή για να λειτουργήσει κανονικά τραβώντας αυτόματα τον κωδικό και να λειτουργήσει η τηλεφωνία. Κατόπιν:

1. Όρισα την LAN2 να παίξει ως WAN, στο μενού Network > Interface Groups.

Spoiler

Oxygen3.png.6ef2d1736b0e98340b7b1194a7db8f05.png

2. Άλλαξα (στο Internet > Connections) την σύνδεση ADSL_PPPoE, σε Routed. Δεν άλλαξα το όνομα (το ξέχασα, είναι άσχετο αυτό) και δεν έσβησα τις άλλες συνδέσεις.
Του έδωσα WAN IP στο ίδιο υποδίκτυο (192.169.10.0/24) με το κύριο router. Φυσικά το δικό του υποδίκτυο είναι άλλο (192.168.1.0/24)

Spoiler

Oxygen2.png.07a90bd687d74cc5f66e4f51487b2e69.pngOxygen1.png.ace5be25c1247bffef2344146fbd0ab3.png

3. Τέλος σύνδεσα τις 2 συσκευές μεταξύ τους και όλα λειτουργούν όπως πρέπει. Το firewall το έχω κλείσει για δικούς μου λόφους, αλλά ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται αφού η σύνδεση ελέγχεται από τον κύριο router.

Spoiler

Oxygen4.png.196f4898de7a487f59478e8570d4be85.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκει η wind να ειναι σαν τον οτε και να τον αφηνει 

α.να γυρισει το oxygen σε wan.

β.να μπορει να παιξει η τηλεφωνια ετσι. (δηλαδη το oxygen πισω απο το δικο του adsl/vdsl modem router)

αλλιως η λυση ειναι μετα να βαλει μπροστα τo oxygen , και το asus απο πισω σαν wan.αλλα εκει θα τον αφησει για pppoe passthrough οπως ο οτε?αλλιως μετα διπλο nat κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον ταλαιπωριας συνεχεια, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΣΤΑΘΕΡΟ  ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΟ MODEM...  ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΊΗΣΑΝ  το voip (???)

 το δικο μου  router  στα  interface group  ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ LAN  NA  ΤΟ ΚΑΝΩ wan....  εχω επιλογες  data voice video dmz

 ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ?

image.png.b1619207617f2bc35c745dc1ebb29da0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ETH_835 τι επιλογές δίνει για την σύνδεση;

Αν στο VDSL_835 ενεργοποιήσεις το ΡΡΡοΕ Passthrough, τότε μπορεί να κάνει ταυτόχρονη κλήση και το Αsus.

Τελευταία λύση το Asus να παίξει ως απλό router παίρνοντας σύνδεση από το Oxygen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην  eth ppoe  εχει αυτα.. λεει  wan port  ethernet..  τι σημαινει αυτο...το  asus exei wan out ... μπορω να βαλω το  oxygen δευτερο? αλλα δεν με αφηνει να κανω μια  lan  wan...  μονο voice data video dmz...... MHΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΕΥΤΕΡΟ  ΤΟ  ASUS.. αλλα που τατο συνδεσω ..και τι θα συνδεσω?

image.png.8bc42c1b4e9a786bead0680bd5aa50a5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/11/2018 at 16:01, heros said:

Και το asus που θα το συνδεσω?  Σε μια lan του oxygen?

Ναι.παμε λιγο απο την αρχη για πιο ευκολα.

πρωτη λυση.

βαζεις το oxygen Μπροστα να συγχρονισει κανονικα να σηκωσει τηλεφωνια και μετα κουμπωνεις την wan του asus σε μια lan του oxygen.δεν χρειαζεται το asus να κανει κληση pppoe.μειονεκτημα οτι θα εχεις 2 nat.

δευτερη λυση.το oxygen μπροστα και ενεργοποιημενο το pppoepassthrough. κανεις κληση pppoe απο το asus.αρκει να αφηνουν να περασει το pppoe passthrough.παλι θα συνδεσεις μια Lan του oxygen με την wan του asus.

bridge αμα το κανεις δεν θα παιξει η τηλεφωνια οποτε φευγει αυτη η λυση.

23 hours ago, heros said:

στην  eth ppoe  εχει αυτα.. λεει  wan port  ethernet..  τι σημαινει αυτο...το  asus exei wan out ... μπορω να βαλω το  oxygen δευτερο? αλλα δεν με αφηνει να κανω μια  lan  wan...  μονο voice data video dmz...... MHΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΕΥΤΕΡΟ  ΤΟ  ASUS.. αλλα που τατο συνδεσω ..και τι θα συνδεσω?

αν βαλεις το asus μπροστα αν υποθεσουμε οτι ειναι και adsl/vdsl modem router τοτε δεν πειραζεις κατι στο asus ως προς τις θυρες.θα πρεπει ομως το oxygen να παιξει ως wan η μια του θυρα και μετα να γινουν οι απαραιτητες ρυθμισεις που εχει γραψει σε αλλο θεμα o @jkoukos .

On 25/11/2018 at 12:55, jkoukos said:

Στο ETH_835 τι επιλογές δίνει για την σύνδεση;

Αν στο VDSL_835 ενεργοποιήσεις το ΡΡΡοΕ Passthrough, τότε μπορεί να κάνει ταυτόχρονη κλήση και το Αsus.

Τελευταία λύση το Asus να παίξει ως απλό router παίρνοντας σύνδεση από το Oxygen.

απλα δυο Nat ετσι οποτε η θα κανει διπλα Port forward ή one to one nat?αν τον βολευει. απορω γιατι ο οτε αποφασισε να δωσει oxygen που ειναι οτι χειροτερο εχει υπαρξει. δυστυχως το εδινε και η Forthnet και η vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/11/2018 at 11:08, heros said:

Λοιπον ταλαιπωριας συνεχεια, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΣΤΑΘΕΡΟ  ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΟ MODEM...  ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΊΗΣΑΝ  το voip (???)

 το δικο μου  router  στα  interface group  ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ LAN  NA  ΤΟ ΚΑΝΩ wan....  εχω επιλογες  data voice video dmz

 ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ?

λογικα θα στο ενεργοποιησουν συντομα. εσυ θες μονο Fxs η θες bri interface και το πας σε καποιο κεντρο και για αυτο σου εδωσαν Oxygen?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ενα isdn  κεντρο.. γι'αυτο... παρολα αυτα..  ενω λενε οτι το ερργοποίησαν.. δεν  μπορεις ουτε να παρεις... ουτε να σε παρουν.... δεν ξερω τι γινεται με αυτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σημερα και μετα απο 5 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ... επιτλους το voip  επαιξε.... ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ... ΤΗΝ ΝΕΑ ΓΡΑΜΜΗ VOIP O  ΟΤΕ ΤΗΝ ΕΡΙΞΕ ΣΕ διαφορετικο ζευγος καλωδιων.... χωρις να κοψει το ιντερνετ   στην παλια....

 Λοιπόν τωρα... ΑΦΗΣΑ ΠΡΩΤΟ ΤΟ OXYGEN... αφού δεν αφηνει να κανω καποια lan  θυρα wan... στην συνδεση vdsl835  ΕΝΕΡΓΟΠΟΊΗΣΑ ΤΟ PPPOE PASSTHROUGH..

META σύνδεσα την WAN του asus σε μια τυχαία lan του  oxygen...... ΣΥΝΔΕΣΑ και το ASUS στο τοπικο δίκτυο  με ένα καλώδιο στο switch......

KAI META TI  ΚΑΝΩ ΣΤΟ  ASUS????? ΑΝΤΙ VDSL WAN  ΕΠΙΛΕΓΩ  ETHERNET WAN?

image.png.3dcaa536e43edfbf790b5dfddfc0d7dc.png

EKANA μια προσπαθεια... εβλα το  ethernet wan, έβαλα pppoe  συμπηρωσα τα στοιχεια της συνδεσης (username /password)  ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω ότι και τα δυο δεν μοπούν να συνδέονται στο ίδιο τοπικο δίκτυο με κοινο ιπ πχ 192.168.1.χχχ?  πρεπει να αλλάξω τις συνδεσεις του oxygen 192.168.1.254 ή του asus 192.168.1.1.. Στην  pppoe  συνδεση το  asus  έχει μια επιλογη για λήψη ip  την στιγμη όμως που έχει ήδη ip....  στο μεταξυ έχουν και τα δυο dhcp server ....on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε screenshoot από τις ρυθμίσεις της WAN σύνδεσης του Asus.

Οι 2 συσκευές θα έχουν LAN σε διαφορετικό υποδίκτυο. Π.χ. το ένα στο 192.168.1.0/24 και το άλλο στο 192.168.2.0/24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...