Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω έχω ξεκάθαρη εικόνα με τα google search που κάνω, μπορεί κάποιος να μου πει βάσει ποιας τιμής της ΟΤΣ χρεώνουν οι εναλλακτικοί προμηθευτές ; 

Η εκκαθάριση γίνεται κάθε 4 μήνες όπως στη ΔΕΗ ; 

Αν ναι, δίνει η ΡΑΕ μία μέση τιμή κάθε μήνα και από εκεί βγάζουν έναν μέσο όρο ; 

Υπάρχουν κάπου ιστορικά ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χρεώνουν βάσει της μέσης τιμής ΟΤΣ που φαίνεται στο μηνιαίο δελτίο συναλλαγών πχ σεπτεμβρίου  αλλά πρέπει να δεις στους όρους της σύμβασης για ποιους μήνες υπολογίζουν την μέση τιμή

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερσί 

Αν κάνουμε δηλαδή την υπόθεση εργασίας ότι χρεώνουν με βάση τη μέση μηνιαία τιμή, βλέπω ότι π.χ. τους τελευταίους μήνες αν δεν έχεις ουδέτερη ζώνη κοντά στο 70, πέφτει ξύλο

image.png.c017abdb86ceb68859d345fd5fd17019.png 

Αν λοιπόν εγώ πάω σε εναλλακτικό πάροχο με ουδέτερη ζώνη π.χ. 40-55 €/MWh, θα πρέπει να πληρώνω +12€ / mwh για την κατανάλωση λόγου χάρη του Σεπτεμβρίου ; 

Αν είναι έτσι, μπαίνεις με τα μπούνια μέσα ακόμα και σε σχέση με ΔΕΗ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Κατι παπατζες που λενε ότι δεν σας το χρεωνουμε και το απορροφάμε το πιστεύουμε η ουτε καν?

Βασικά είτε δε ξέρουν τι τους γίνεται, είτε το αποκρύπτουν σκοπίμως (αν και κρίνοντας από τη συνομιλία που είχα με μία μαντάμ από Elpedison τείνω προς το 1ο συμπέρασμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Βασικά είτε δε ξέρουν τι τους γίνεται, είτε το αποκρύπτουν σκοπίμως (αν και κρίνοντας από τη συνομιλία που είχα με μία μαντάμ από Elpedison τείνω προς το 1ο συμπέρασμα)

Γιατι το λες αυτό?

Δεν το απορροφάνε δηλαδή?

Επισης για τα συμβολαια χωρις δεσμευση ξερεις κατι?Υπαρχουν ψιλα γραμματα που πρεπει να προσεξουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

Γιατι το λες αυτό?

Δεν το απορροφάνε δηλαδή?

Επισης για τα συμβολαια χωρις δεσμευση ξερεις κατι?Υπαρχουν ψιλα γραμματα που πρεπει να προσεξουμε?

Κοίτα, ρώταγα την συγκεκριμένη κάποια πράγματα και προφανώς δεν ήξερε να μου απαντήσει 

Δεν έχω φτάσει σε σημείο να πάρω συμβόλαιο στο χέρι μου για να το διαβάσω, ούτως ώστε να δω τα "ψιλά γράμματα" 

Βασικά 30/11 λήγει το κοινωνικό και σκέφτομαι που θα πάω, για αυτό άρχισα να ψάχνομαι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elpedison έχει πέσει πολύ ρήτρα με όριο τα 55.

ευτυχώς κέρδισα μπόλικα στην αρχή που είχα το 1ευρώ τη μέρα και ο χειμώνας του 16 τράβαγε μπόλικο air condition 

Νοέμβρη τελειώνει η δέσμευση μου και πάω σε Voltera με ρήτρα στα 70 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

elpedison έχει πέσει πολύ ρήτρα με όριο τα 55.

ευτυχώς κέρδισα μπόλικα στην αρχή που είχα το 1ευρώ τη μέρα και ο χειμώνας του 16 τράβαγε μπόλικο air condition 

Νοέμβρη τελειώνει η δέσμευση μου και πάω σε Voltera με ρήτρα στα 70 

Volterra με βάση το δικό μου προφίλ κατανάλωσης είναι η πιο συμφέρουσα, + ότι έχει και την πιο ψηλή τιμή για ΟΤΣ 

Κάτι είδα βέβαια στο site της elpedison για προστασία τιμής με 1.5€ / μήνα, αλλά δεν έχει λεπτομέρειες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...