Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή σελίδας B2B . Τι να προτιμήσουμε?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια ειναι το site της εταιρίας κλείνει 10 χρόνια αυτή την στιγμή. Το είχαμε πάρει έτοιμο από μια εταιρία που είχε κλείσει και από τότε ναι μεν ενημερώνεται από εμάς αλλά μέσω τρίτου προγραμματος της εταιρίας που το έχει φτιάξει (μιας και δεν έχουμε πρόσβαση ούτε σε κώδικα, ούτε σε fileserver ούτε τίποτα). Πέρα από αυτό...

Η εταιρία μου είναι μια εταιρία χονδρικής με είδη τεχνολογίας. Οι κύριοι πελάτες μας είναι καταστήματα υπολογιστών και γενικά υπάρχουν κάθε μέρα αρκετές παραγγελίες , αρκετό browsing αλλά ακόμα περισσότερα τηλέφωνα 

Αυτή την στιγμή υπάρχουν καμιά 30αριά παραγγελίες μέσω του site, αλλά λόγω της μορφής και λόγω και της ενασχόλησης μου στο πρόσφατο παρελθόν με opencart σαν διαχειριστής, woocommerce και wordpress κοιτάζω για κάτι σταθερό 

Να το στήσω εγώ δεν ξέρω ( η μάλλον ξέρω, αλλά τον χρόνο που θα φάω στο ψάξιμο , στο τι δουλευει και στο τι όχι , στο αν δουλευει ένα extension παράλληλα με ένα άλλο και πολλά ακόμα, προτιμώ να τον φάω στην διαχείριση και στο ανέβασμα υλικού.

Αυτή την στιγμή υπάρχει βάση πελατών που μπαίνουν με τους κωδικούς τους, προϊόντα, φωτογραφίες, περιγραφές, τιμές, διαθεσιμότητα , εκτπωσεις ανάλογα τον κωδικό πελάτη σε μια βάση SQL. Όλα αυτά γεφυρώνονται με το ERP αλλά γενικά είναι λίγο μανούρα η όλη κατάσταση μιας και

Οι παραγγελίες και οι νέοι πελάτες έρχονται με mail. Αφού έρθει το mail θα πρέπει ο υπεύθυνος να μπει στο διαχειριστικό της σελίδας και να κάνει Import data σε ότι αφορά παραγγελίες και πελάτες. Αυτο το Import Data ενημερώνει μέσω Port forwarding, μια συγκεκριμένη βάση του SQL.

Μετά θα πρέπει να πάει στο ERP ο υπεύθυνος και να κάνει εισαγωγή των νέων εγγραφών από τον SQL προς το ERP για να γίνουν οι εκτυπώσεις

Μέσω script η εταιρία που το έχει στήσει κάθε μισή ώρα νομίζω κάνει ενημέρωση σε διαθεσιμότητες , νέα προϊόντα κλπ

Τέλος καθε απόγευμα γίνεται μέσω script της εταιρίας (με σύνδεση ftp) ενημέρωση των νέων φωτογραφιών , pdf από τοπικό φάκελο του server .

Όλα αυτά τα θεωρώ περιττά εν έτει 2018. Πολύ μανούρα και πολλές διαδικασίες. 

----

Σας κούρασα. Ψάχνω οπότε μια ιδανική πλατφόρμα (δεν με πειράζει τι θα είναι ) που θα μπορούμε να την διαχειριζόμαστε εμείς . Δεν θα μπουν πληρωμές , αντικαταβολές, σύνδεση  με τράπεζες, τιποτα. Οπότε ακούω τις προτάσεις σας. 

:) Αν είναι και Opencart ακόμα καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το opencart ειναι αρκετα απλο στη διαχείριση. Το οποιο ειναι και ενα απο τα μεγαλα του πλεονέκτημα. Αλλα για b2b θες καστομια και το opencart εδω εχει πολλα μειονεκτήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καστομιά δηλαδή τι εννοείς? Site στημένο από την αρχή από κάποιον? 

Το θέμα είναι να υπάρχει μια σελίδα η οποία θα είναι σύγχρονη , responsive και θα μπορώ να την διαχειρίζομαι. Συν του οτι για να πας σε καστομιά θες αρκετά χρήματα.

Όπως την βλέπω την κατάσταση θα μείνουμε στο ίδιο πρόγραμμα αλλά αγοράζοντας την νέα έκδοση (singular locic erp) . 

Το θέμα ειναι να περαστουν σωστά όλα τα στοιχεία μέσω της γέφυρας που θα φτιαχτεί (νομίζω πρέπει να έχει και webapi το νέο erp) 

Τα μειονεκτήματα που μπορώ να φανταστώ είναι η διαχείριση των πελατών ανάλογα την έκπτωση του καθενός , το πόσο εύκολη θα ειναι η διασύνδεση Mysql Mε sql 2017. Βασικά δεν με πειράζει να είναι Opencart αρκεί να είναι σύγχρονο γιατί αυτήν την στιγμή ειναι δύσκολο στην χρήση

Έτσι και αλλιώς αλλάζοντας πράγματα στο erp , ενημερώνετε ο sql και πάει και ενημερώνει το site . Και σημαντικό είναι να γίνεται αυτό κάθε 20-30 λεπτά αυτόματα μιας και τώρα για να γίνει ενημέρωση από το erp Προς το site και αντίστροφα το κάνουμε χειροκίνητα καθε 1 ώρα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι δυσκολα αυτά που ζητάς. Ουσιαστικά ζητας ενα web store, με διασυνδεση με ERP και μικρές customιες, αλλά και τις προσωποποιημένες εκπτώσεις ανάλογα τον πελάτη.

Ακόμα και να μην υπάρχει extension για το τελευταιο, δεν ειναι δυσκολο να δυνθέσεις τις 2 βάσεις δεδομένων με ένα απλό script (για να ενημερώνεις τα ποσοστά εκπτωσης).

Διάλεξε μια πλατφόρμα που να συνδιάζεται άπογα με το πρόγραμμα ERP που χρειάζεστε και κάνε τις απαραίτητες τροποποιήσεις. Εγώ αν ημυον στην θεση σου, και η κατάσταση της εταιριας ειναι ετσι οπως την περιγράφεις, θα ειχα πάει σε άλλη πλατφόρμα, χθες.

Επεξ/σία από flienky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2018 στις 7:11 ΜΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Καστομιά δηλαδή τι εννοείς? Site στημένο από την αρχή από κάποιον? 

Το θέμα είναι να υπάρχει μια σελίδα η οποία θα είναι σύγχρονη , responsive και θα μπορώ να την διαχειρίζομαι. Συν του οτι για να πας σε καστομιά θες αρκετά χρήματα.

Όπως την βλέπω την κατάσταση θα μείνουμε στο ίδιο πρόγραμμα αλλά αγοράζοντας την νέα έκδοση (singular locic erp) . 

Το θέμα ειναι να περαστουν σωστά όλα τα στοιχεία μέσω της γέφυρας που θα φτιαχτεί (νομίζω πρέπει να έχει και webapi το νέο erp) 

Τα μειονεκτήματα που μπορώ να φανταστώ είναι η διαχείριση των πελατών ανάλογα την έκπτωση του καθενός , το πόσο εύκολη θα ειναι η διασύνδεση Mysql Mε sql 2017. Βασικά δεν με πειράζει να είναι Opencart αρκεί να είναι σύγχρονο γιατί αυτήν την στιγμή ειναι δύσκολο στην χρήση

Έτσι και αλλιώς αλλάζοντας πράγματα στο erp , ενημερώνετε ο sql και πάει και ενημερώνει το site . Και σημαντικό είναι να γίνεται αυτό κάθε 20-30 λεπτά αυτόματα μιας και τώρα για να γίνει ενημέρωση από το erp Προς το site και αντίστροφα το κάνουμε χειροκίνητα καθε 1 ώρα

Εννοω οτι opencart είναι παλούκι στις καστομιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το Opencart είναι πολύ καλό εργαλείο αλλά θέλει δουλίτσα για Custom...

Προσωπικά ίσως το έφτιαχνα σε joomla Virtuemart... μπορεί να δεχτεί διαφορετικά user Groups με άλλες τιμές ανά προϊόν.

Εάν θέλεις κάτι κορυφαίο πας Magento b2b βέβαια ;) απλα είναι μεγάλο το κοστος και μαλλον δεν σε συμφαίρει.

Επεξ/σία από lionheart82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...