Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για αγορα smartphone: Galaxy note 9 VS Galaxy note S9+


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η περιπλάνησή μου ξεκινά από εδώ.

Ουσιαστικά δεν πρόκειται για δίλημμα αλλά για τρίλημμα:

 

image.png.772050ecccb050ace559ceaf1969294d.png

Είμαι λοιπόν ανάμεσα στα

  • Samsung Galaxy note 9 Dual 128GB
  • Samsung Galaxy note 9 Dual 512GB
  • Samsung Galaxy S9+ Dual 128GB

 

Ανάμεσα στο Note και το S9 οι διαφορές είναι οι εξής:

  • Πενάκι
  • Μπαταρία
  • Μνήμη

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

  1. Δεν ξέρω αν το πενάκι είναι όντως χρήσιμο και αξίζει να πάει κανείς στο note μόνο γι αυτό
  2. Δεν ξέρω αν η διαφορά 4000mA vs 3500mA είναι σημαντική. Για μένα πάντως η διάρκεια της μπαταρίας είναι πολύ σημαντικός παράγοντας.
  3. Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω 2 sim άρα δεν θα έχω δυνατότητα επέκτασης μνήμης με sd. Για μένα η μνήμη είναι πολύ σημαντική και τα 128GB μου φαίνονται λίγα. Το πρόβλημα όμως είναι πως το note δεν έχει έκδοση 256GB και αναγκαστηκά πρέπει να πάω στα 512GB.

Αναρωτιέμαι λοιπόν:

  • Αν αξίζει να πάω σε note
  • Αν πάω σε note αν αξίζει να πάω στο 512GB ή είναι υπερβολή.
Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, saruman123 said:

Ναι.

Το ερώτημα όμως δεν είναι αν θα πάρω samsung ή όχι. Το ερώτημα είναι πολύ συγκεκριμένο και διατυπώνεται παραπάνω.

Samsung θα πάρω αναγκαστηκά λόγω της εταιρίας μου. Το ερώτημα είναι ποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funbreaker είπε

Samsung Galaxy note S9+ Dual 128GB

*Galaxy S9+ (δεν ανηκει στην σειρα των Note, μην μπερδευεσαι). Αν εχεις τα λεφτα, μιας και δεν θα βαλεις SD και τα 128gb σου φαινονται λιγα, ναι πηγαινε στα 512gb. Αν και αμφιβαλλω οτι θα γεμισεις των χωρο :) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπα και στο αλλο post (το αναφερω και εδω για τους αλλους)...

 

Το Note 9 εχει το ελαφρυ προβαδισμα διότι:

- Έχει σαφεστατα μεγαλυτερη μπαταρια

- Εχει το βολικότατο πενάκι

- Εχει καπως καλύτερη οθονη (σε φωτεινοτητα και ακριβεια χρωματων)

- Εχει καλύτερο συστημα ψυξης (water carbon cooling system) που μειωνει το throttling λογω θερμοκρασιας αρα και διατηρει την αποδοση

 

Επισης οι επιλογες που εχεις ειναι:

Note 9: 6/128 & 8/512

S9 plus: 6/128 & 6/256

Στα 512gb παιρνεις και 8gb RAM επισης.

 

Τα 128gb δεν τα θεωρω λιγα. Δεν ξερω τι προβλεπεις να βαλεις εκει μεσα. Ακομη και ταινιες να βαλεις ειναι πολλα. Απο την αλλη η λογικη και οικονομικη λυση ειναι να κρατας αυτα που χρειαζεσαι μεσα στο τηλεφωνο. Αλλιως και τα 512 θα γινουν καποια στιγμη λιγα. Ενα backup ουτως ή αλλως επιβαλεται να γινεται και με τα cloud τωρα πια γινεται αυτοματα το βραδυ μεσω του wifi χωρις καν να χρειαστει να ασχοληθεις. Εσυ ξερεις βεβαια.

 

Προσωπικα το απλο S9 μου καθεται σαν μεγεθος και σχημα καλυτερα βεβαια.... Αλλα εαν ηταν να παω στο plus και ειχα τα χρηματα θα επελεγα το Note. Το πενακι ειναι πολυ βολικο για να το αγνοησω οπως και η σαφως μεγαλυτερη μπαταρια. Ολα ειναι θεμα διαθεσιμων χρηματων βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αφού δεν ξέρεις αν σου είναι χρήσιμο, σίγουρα δε σου είναι απαραίτητο.

2. Τα 500mAh δε θα σε σώσουν, αν δε σου φτάνουν τα 3500 με τα 4000 δε θα είσαι άπλας. Θα χρειαστείς έτσι κι αλλιώς powerbank. Οπότε θα το έβαζα στα τελευταία αυτό.

3. Το αν είναι υπερβολή εσύ θα το κρίνεις, αφού μας λες ότι τα 128 είναι λίγα -που για τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών είναι παραπάνω από αρκετά-. Υπάρχει και η λύση του usb στα κλειδιά σου για επιπλέον μνήμη βέβαια, εκτός αν θες να τραβάς βίντεο μεγάλης διάρκειας που η μεγάλη εσωτερική μνήμη είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Pseudonumo said:

1. Αφού δεν ξέρεις αν σου είναι χρήσιμο, σίγουρα δε σου είναι απαραίτητο.

2. Τα 500mAh δε θα σε σώσουν, αν δε σου φτάνουν τα 3500 με τα 4000 δε θα είσαι άπλας. Θα χρειαστείς έτσι κι αλλιώς powerbank. Οπότε θα το έβαζα στα τελευταία αυτό.

3. Το αν είναι υπερβολή εσύ θα το κρίνεις, αφού μας λες ότι τα 128 είναι λίγα -που για τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών είναι παραπάνω από αρκετά-. Υπάρχει και η λύση του usb στα κλειδιά σου για επιπλέον μνήμη βέβαια, εκτός αν θες να τραβάς βίντεο μεγάλης διάρκειας που η μεγάλη εσωτερική μνήμη είναι μονόδρομος.

1. Ναι απαραίτητο δεν είναι, τίποτα δεν είναι απαραίτητο αν το φιλοσοφήσεις. Δεν ξέρω όμως αν το πενάκι μπορεί να απογειώσει την χρήση του smartphone. Σε αυτή την περίπτωση θα αξίζει η επένδυση. Το ρώτησα γιατί ακούω γενικά καλά σχόλια από τους χρήστες.

2. Σωστό.

3. Ναι το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά δεν μου φαίνεται εύχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πενακι ειναι απαραιτητο μολις το χρησιμοποιησεις. Ο αδερφος μου παντα το σνομπαρε, μεχρι που πηρε φετος το Ν8 μου και πλεον κατεληξε πως "καλη φαση το πενακι, πολυ χρησιμο τελικα" και μου ηρθε να τον πνιξω. Το κακο ειναι αυτο, δεν μπορεις με τιποτα να ξερεις απο πριν αν θα σου χρειαστει ή οχι, το μαθαινεις στην πορεια αυτο. Εγω ας πουμε ειμαι χρηστης του note απο την πρωτη του εκδοση. Εχω μαθει στο πενακι και δυστυχως αυτο εχει ως αποτελεσμα να απορριπτω οποιαδηποτε αλλη συσκευη που δεν εχει το πενακι γιατι το χρησιμοποιω συνεχως για σημειωσεις κλπ.

Θελω να πω, αν βρισκεις τον εαυτο σου να κρατα σημειωσεις συχνα πυκνα, να εχεις παντα post-it δεξια κι αριστερα και γενικα να γραφεις χειρογραφα, θα δεις πως με το Νοte θα βρεις πολλους τροπους να αυξησεις την παραγωγικοτητα σου. Απο κει και περα, η μπαταρια του Ν9 ειναι πολυ καλη και η χωρητικοτητα του επισης δυνατη στα 128. Τωρα αν θελεις κατι πιο future proof, παρε την 512 εκδοση.

Μολις ειδα το πρωτο ποστ καλυτερα και βλεπω πως η τιμη του s9+ 256 ειναι ιδια με του Ν9 128. Προσωπικα δεν θα το σκεφτομουν καν, θα θυσιαζα ανετα χωρητικοτητα για να εχω το πενακι.

Πες μας ομως τι χωρητικοτητα εχει η συσκευη που εχεις τωρα και τι ποσοστο χρησιμοποιεις, γιατι αυτο ειναι το πιο υποκειμενικο κομματι της επιλογης σου, μονο εσυ ξερεις ποσο χωρο θελεις πραγματικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Christos c_k είπε

Note 9 για την μπαταρία και μονο. Και με τα 128 μια χαρα θα είσαι. Κι αν δεν σου φτάσουν πατας και μια sd kai καθαριζεις.

Note 9= smartphone dream 

Δεν εχει SD slot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Note 8 σχεδόν 1 χρόνο, να πω πως το χρειάζομαι συνέχεια; όχι, αλλά οι χειρόγραφες σημειώσεις επειδή μου αρέσει να μαι paperless με έχουν βολέψει αρκετά, και είναι ο κύριος λόγος που το χρησιμοποιώ. Αν θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αυτό; σαφώς, αλλά είναι ωραίο που υπάρχει. Το μέγεθος θα έλεγα πως με χαλάει κάπως, αλλά για σένα δεν είναι παράγοντας.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...