Προς το περιεχόμενο

To Cloudflare λανσάρει την DNS υπηρεσία 1.1.1.1 στο iOS και το Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Όσο δεν προσφέρει EDNS Client Subnet θα τρώει άκυρο από μένα

 

Με


dig @1.1.1.1 a2.xe.gr

είναι πολύ εύκολο να δείτε τι χάνετε όταν χρησιμοποιείτε Cloudflare DNS

 

Google Public DNS προς το παρόν

Το 99% όσων διάβασαν το άρθρο δεν ξέρει και δεν ενδιαφέρεται για το τί είναι το EDNS. 

Προσωπικά, αν και έχω αρκετές γνώσεις από δικτύωση (στα επίπεδα του CCNA, άσχετα αν έχουν περάσει 12 χρόνια από όταν το πήρα), δεν κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ τί χάνω χρησιμοποιώντας τους 1.1.1.1. Βέβαια εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ αυτούς της Google, οπότε η ερώτησή μου είναι λίγο θεωρητική.

Αν κατάλαβα καλά, χάνω ΛΙΓΟ σε ταχύτητα επειδή το CND δεν καταλαβαίνει από ποιά χώρα έρχομαι, αλλά και πάλι μόνο στα site τα οποία παίζουν πάνω σε CDN, σωστά?  Δηλαδή αν πχ εγώ κάνω host ένα site στο Papaki με 60€ και δεν το έχω σε CDN, κανείς δεν θα καταλάβει διαφορά?

 

EDIT: Να προσθέσω επίσης ότι αυτό που "πουλάει" η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι το privacy. Οπότε λογικό το να κρύβει την πραγματική ΙΡ σου, άρα γιαυτό και δεν θέλει να υποστηρίξει το EDNS.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, polaki είπε

Να προσθέσω επίσης ότι αυτό που "πουλάει" η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι το privacy. Οπότε λογικό το να κρύβει την πραγματική ΙΡ σου, άρα γιαυτό και δεν θέλει να υποστηρίξει το EDNS.

Δεν σου κρύβει την IP αλλά μόνο το όνομα του server, o κάθε ISP θα βλέπει την IP σου και την IP του server που συνδέεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις:

1. Χρησιμοποιώντας το DNS του Cloudflare, αυτό σημαίνει πως όλο το traffic του εκάστοτε υπολογιστή περνάει μέσα από τους servers τους; 

 

2. Αν ο server τους στην Αθήνα πέσει για κάποια ώρα, που κάποιες φορές συμβαίνει,  θα μας συνδέει αυτόματα με την αμέσως κοντινότερη απόσταση, π. χ. Βουλγαρία; Ή το DNS δεν έχει να κάνει με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Retromaniac said:

Τι να πω, τόσο μουφα κόψιμο. Περνάμε όλοι dns στον router και είναι σαν να μην έγινε τίποτα. Δεν χρειαζόμαστε ούτε apps ούτε κάτι άλλο... 

Ελλάδα, ούτε κόψιμο της προκοπής δεν μπορούν να κάνουν (ευτυχώς). 

 

Ή αν θες να κρατήσεις το DNS ως έχει, απλά αλλάζεις το hosts στη "βασική" σου συσκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Cyberdemon87 είπε

Δύο ερωτήσεις:

1. Χρησιμοποιώντας το DNS του Cloudflare, αυτό σημαίνει πως όλο το traffic του εκάστοτε υπολογιστή περνάει μέσα από τους servers τους; 

2. Αν ο server τους στην Αθήνα πέσει για κάποια ώρα, που κάποιες φορές συμβαίνει,  θα μας συνδέει αυτόματα με την αμέσως κοντινότερη απόσταση, π. χ. Βουλγαρία; Ή το DNS δεν έχει να κάνει με αυτό;

1) Όχι, το μόνο που περνάει είναι το "αίτημα  για να σου δώσει" την IP της σελίδας που θέλεις.

2) Έτσι όπως το έχουν ρυθμισμένο, θεωρητικά θα σε στείλει στον κοντινότερο server τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cyberdemon87 είπε

Οπότε θα φαίνομαι σαν επισκέπτης από π. χ. Βουλγαρία σε αυτήν την περίπτωση; 

Καμία σχέση, την ip σου την βλέπει κανονικά το site που επισκέπτεσαι. Πρέπει να βάλεις VPN για να μην γίνεται αυτό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

Το 99% όσων διάβασαν το άρθρο δεν ξέρει και δεν ενδιαφέρεται για το τί είναι το EDNS. 

Προσωπικά, αν και έχω αρκετές γνώσεις από δικτύωση (στα επίπεδα του CCNA, άσχετα αν έχουν περάσει 12 χρόνια από όταν το πήρα), δεν κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ τί χάνω χρησιμοποιώντας τους 1.1.1.1. Βέβαια εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ αυτούς της Google, οπότε η ερώτησή μου είναι λίγο θεωρητική.

Αν κατάλαβα καλά, χάνω ΛΙΓΟ σε ταχύτητα επειδή το CND δεν καταλαβαίνει από ποιά χώρα έρχομαι, αλλά και πάλι μόνο στα site τα οποία παίζουν πάνω σε CDN, σωστά?  Δηλαδή αν πχ εγώ κάνω host ένα site στο Papaki με 60€ και δεν το έχω σε CDN, κανείς δεν θα καταλάβει διαφορά?

EDIT: Να προσθέσω επίσης ότι αυτό που "πουλάει" η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι το privacy. Οπότε λογικό το να κρύβει την πραγματική ΙΡ σου, άρα γιαυτό και δεν θέλει να υποστηρίξει το EDNS.

Good luck χάνοντας "λίγο" σε ταχύτητα όταν κατεβάζεις τα updates των Application / OS σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Good luck χάνοντας "λίγο" σε ταχύτητα όταν κατεβάζεις τα updates των Application / OS σου

Φίλε μου εξήγησέ το λίγο αυτό περισσότερο. 
 

To να κατεβάσω update ή upgrade ή ότιδήποτε download γενικά, έχει να κάνει κυρίως με το τί throughput έχει ο server που τραβάς δεδομένα, όσο και από την γραμμή σου.
Αν μιλάμε για ACTUAL download speed. 


Οι DNS δεν καταλαβαίνω τί σόι delay προσθέτουν, το μόνο που κάνουν (διόρθωσέ με αν [θεωρείς ότι] κάνω λάθος) είναι να μεταφράζουν το όνομα χώρου σε IP ώστε να συνδεθείς στον αντίστοιχο host. 

Τί εννοώ, αν το PC σου έχει DNS της Wind (τυχαίο) επειδή δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ να το αλλάξεις και κάνεις ping insomnia.gr θα κάνει κάποια millisecond να "βρει" από τους DNS της Wind σε ποιά ΙΡ παίζει το domain insomnia.gr και στα καπάκια θα ενημερώσει το PC σου να συνδεθεί στην τάδε ΙΡ. Βρίσκει λοιπόν ότι παίζει στην 104.24.6.31, και το PC μου εμένα κάνει 15ms να φτάσει στον server του insomnia και να φέρει απάντηση. Το πώς το κάνει αυτό, το routing δηλαδή από πόσους κόμβους θα περάσει είναι ανεξάρτητο τελείως με το τί ρυθμίσεις έχουμε κάνει εμείς στον DNS, αφού έχει να κάνει με το routing του παρόχου (έστω Wind). Το θέμα όμως είναι ότι στο ΣΥΝΟΛΟ το PC μου κάνει 15ms να συνδεθεί στον server του insomnia, δηλαδή DNS ερώτημα στη Google + 3way-handshake στο insomnia = 15ms. Αυτό είναι πραγματικό δεδομένο από τους DNS της Wind. Το πόση ώρα κάνει τώρα το insomnia να μου δείξει content έχει να κάνει με τον server του insomnia, όχι του PC μου. 

Πόσο χειρότερο ή καλύτερο πιστεύεις θα ήταν το να βάλω της Google τα 8άρια, ή της CF τους 1 άσους? Δηλαδή τί θα έκανε, θα μου έριχνε το χρόνο σύνδεσης στα 10ms, και θα καταλάβαινα τί??? Στη Formula 1 να είμασταν, πάλι αμελητέα θα ήταν η διαφορά.  

Από κει και πέρα, το αν η VDSL μου κατεβάζει πιταρισμένη στα 50mbps, ναι κατεβάζει. Ανάλογα το site. Κάποια σέρνονται.
Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση ο DNS server με την ταχύτητα κατεβάσματος, απολύτως καμία, γιατί πολύ απλά ο ρόλος του αρχίζει και τελειώνει στο να κάνει την ονοματοδοσία.

Επίσης ΣΕΡΝΕΤΑΙ το PS4 Network, γενικά. Το XBOX μου κατεβάζει κομμάτια, ρουφάει όλη τη γραμμή και δεν μπορώ ούτε ένα browsing να κάνω. Το PS4 είναι γνωστό ότι είναι χελώνα. Μου φταίει ο DNS της Cloudflare που δεν έχει EDNS?......

 

 

 

 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση ο DNS server με την ταχύτητα κατεβάσματος, απολύτως καμία, γιατί πολύ απλά ο ρόλος του αρχίζει και τελειώνει στο να κάνει την ονοματοδοσία.

Επίσης ΣΕΡΝΕΤΑΙ το PS4 Network, γενικά. Το XBOX μου κατεβάζει κομμάτια, ρουφάει όλη τη γραμμή και δεν μπορώ ούτε ένα browsing να κάνω. Το PS4 είναι γνωστό ότι είναι χελώνα. Μου φταίει ο DNS της Cloudflare που δεν έχει EDNS?......

http://afasterinternet.com/ietfrfc.htm

Όταν επισκέπτεσαι ένα μεγάλο site και ο browser σου fetchάρει resources, ή όταν υπάρχει κάποιο update που θέλει να κατεβάσει ο client σου, συνήθως είναι hosted σε κάποιο CDN network όπως της Akamai (συγκεκριμένα για το PSN, είναι πράγματι στην Akamai) https://www.akamai.com/us/en/resources/content-delivery-network.jsp

Ο authorative DNS του CDN network για να καταλάβει που βρίσκεσαι και να σου επιστρέψει στο DNS query την διεύθυνση του πλησιέστερου σε σένα server, κοιτάει την IP/τοποθεσία του recursive DNS που του έκανε το request.

Στην περίπτωση που χρησιμοποιείς τον DNS του ISP,  σου επιστρέφει IP ενός server που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι located ακόμα και μέσα στο ίδιο local δίκτυο του ISP, εφόσον υπάρχει. Μιλάμε για server της Akamai που ζει στις εγκαταστάσεις της COSMOTE, Forthnet κ.ο.κ. Αν δεν υπάρχει, σου επιστρέφει τον γεωγραφικά κοντινότερο.

Στην περίπτωση όμως που χρησιμοποιήσεις έναν public DNS, όπως της Google ή της Cloudflare, αυτή η πληροφορία παύει να είναι χρήσιμη, γιατί ο public DNS βρίσκεται σε δίκτυο εκτός του ISP σου, σε πολλές περιπτώσεις και εκτός της χώρας σου. Ο server της IP που θα σου επιστρέψει ο authorative DNS του CDN network βρίσκεται γεωγραφικά κοντά στην τοποθεσία του Public DNS που χρησιμοποιείς. Αυτή μπορεί να είναι Βουλγαρία, Γερμανία, Ολλανδία, οπουδήποτε.

Αυτό το πρόβλημα ήρθε να λύσει το RFC 7871 (Client Subnet in DNS Queries). Μαζί με το DNS request που κάνει ο Public DNS, στέλνει και την πληροφορία για το subnet του client που έκανε originaly το request. Δηλαδή το subnet του δικτύου σου. Με αυτόν τον τρόπο ο DNS του CDN network γνωρίζει σε ποια γεωγραφική περιοχή / ISP βρίσκεσαι και σου επιστρέφει IP ενός server που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι located ακόμα και μέσα στο ίδιο local δίκτυο του ISP. Η σημαντική λέξη εδώ είναι το subnet του client και όχι η IP. Κανένα ουσιαστικό "privacy concern" δηλαδή. Απλά hipsterιές της Cloudflare.

Δεν γνωρίζω πόσο χρονών είσαι και πόσο πίσω έχεις μείνει στα δια ταύτα, αλλά αν πιστεύεις οτι μπορείς να έχεις από τον ISP σου 24/7 full throughput σε CDN που είναι hosted στην περιφέρεια της Ευρώπης, γελιέσαι.

Για την ιστορία, κατεβάζω πάντα με full 50 Mbps από το PSN, χρησιμοποιώντας τις DNS της COSMOTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει μια εφαρμογη στο κινητο ( override dns ) για να μου αλλαζει το dns οταν συνδεομαι στο ιντερνετ. Παρατηρω οτι καθε φορα που ειτε μπαινω σε αλλο wifi, ειτε σε data, ειτε κανω restart το κινητο, η εφαρμογη κανει εφαρμογη των dns καθε φορα. Ετσι πρεπει να γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Papakitou είπε

Πιο συγκεκριμενα;

Οποιαδήποτε paid γρήγορη και χωρίς logs υπηρεσία vpn. Η επιλογή είναι θέμα προτίμησης. Εγώ πχ express vpn παλαιότερα και πλέον nord vpn.

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...