Προς το περιεχόμενο

Εύκολο; scriptaki αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

Έχουμε ένα site b2b στην εταιρία το οποίο έχει ένα διαχειριστικό πρόγραμμα frontend στο οποίο μπαίνουμε από browser. Εκεί κοιτάμε διάφορα όπως εγγραφές νέων πελατών, διαχείριση παραγγελιών κλπ κλπ

Μέσα σε όλο αυτό υπάρχει ένα πεδίο το οποίο ακούει στην διεύθυνση domain.gr/updatedata.asp . Πατώντας αυτό το Link /script κάνει Import όλες τις νέες εγγραφές από το site και τις μεταφέρει στον sql

Κατόπιν μπαίνουμε 2-3 άτομα από το erp (αφού κάνουμε το παραπάνω) και κάνουμε μαζική εισαγωγή όλων των νέων εγγραφών

όλα τα παραπάνω αποτελούν μια χειροκίνητη διαδικασία την οποία κάνουμε και η οποία είναι ας το πούμε κουραστική καμιά φορά (η μάλλον σπαστική)

Θέλω να φτιάξω ένα script το οποίο 

1) Να συνδέεται στην σελίδα administration του site

2) Να τρέχει αυτό το domain.gr/updatedata.asp

3) Να περιμένει να τελειώσει το 2) ..περίπου 1-2 λεπτά στην χειρότερη

4) Να κάνει logout

Όλο αυτό το παραπάνω να τρέχει κάθε 20 λεπτά από τις 6 το πρωί πχ έως τις 8 το βράδυ. Η πλατφόρμα που θέλω να το στήσω είναι windows 2008server. 

Από κει και πέρα....

Κάθε μισή ώρα αυτή η μαζική εισαγωγή που γίνεται από τον sql Προς το erp Θέλω να τρέχει και αυτή αυτόματα. Μπορώ να το κάνω αυτό στο job agent του sql?

 

Τέλος .. Υπάρχει κάποιο έτοιμο πρόγραμμα , κάτι τέλος πάντων στο Internet με το οποίο να μπορώ να βάζω τα στοιχεία που θέλω και να μου βγάζει πχ τις εντολές που πρέπει να γράψω? 

Γενικά έχω τρέξει scriptakia .sh σε linux Κυρίως αλλά επειδή ήταν κάτι που αφορούσε μια συγκεκριμένη διαδικασία είχα βρει τις εντολές και είχα φτιάξει cron jobs για να τρέχουν

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαφή με προγραμματισμό είναι από μικρή έως μηδαμινή. Όσες φορές έχω κάνει κάτι αντίστοιχο έβρισκα έτοιμα scripts τα οποία τα διόρθωνα και τα έτρεχα κυρίως σε Linux με cron

Python ειχα μια μικρη πρωτη επαφή το 2010 αλλά δεν συνέχισα.

Βασικά όπως το βλέπω αυτό που ζητάω είναι απλό (στα δικά μου μάτια)

Εισαγωγή με κωδικούς στη σελίδα, run to asp αρχειο, και έξοδος μετα από 2-3 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...