Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen 2700 X 161€ με μεταφορικα @amazon.it για Amazon business customers (μόνο)


keepgoin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Περιμενω απαντηση στο αν θα πληρωσει καποιος με επαγγελματικο ΑΦΜ ΦΠΑ μετα στην Ελλαδα!

Οποιος γνωριζει απαντα ΑΜΕΣΑ, υπαρχει λογος. ;)

Επειδή με ενδιέφερε, σε πμ μου είπαν πριν λιγο ότι όχι μόνο δεν πληρώνεις ΦΠΑ αλλά μετράει κανονικά το προϊόν στα εξοδα. Ας πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη :P

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω! Πηρα και εναν δευτερο να εχω :Ρ

 

3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πληρώνεις ναι, στο 3μηνο αν θυμάμαι καλά. 

 

Οχι, δεν πληρωνεις ΦΠΑ. Απλα τον περνας στα εξοδα της επιχειρησης και απλα δεν γινεται συμψηφισμος ΦΠΑ (αφου δεν εχεις δωσει, δεν σου αφαιρειται). Απλα πρεπει στην εφορια να εχεις δηλωσει οτι κανεις ενδοκοινωτικες συναλλαγες. 

Επεξ/σία από Shadowjump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, splanis είπε

Επειδή με ενδιέφερε, σε πμ μου είπαν πριν λιγο ότι όχι μόνο δεν πληρώνεις ΦΠΑ αλλά μετράει κανονικά το προϊόν στα εξοδα. Ας πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη :P

Προφανώς το ΦΠΑ που πληρώνεις είναι σε συνάρτηση με τις πωλήσεις σου.... ισοζύγιο, πουλάς Α ποσό - Β το ποσό των εξόδων τις εταιρίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Περιμενω απαντηση στο αν θα πληρωσει καποιος με επαγγελματικο ΑΦΜ ΦΠΑ μετα στην Ελλαδα!

Οποιος γνωριζει απαντα ΑΜΕΣΑ, υπαρχει λογος. ;)

Δεν πληρώνεις. Είναι ενδοκοινοτική. Πρέπει να έχεις δηλώσει ενδοκοινοτικές στην έναρξη της εταιρείας όμως. 

Τη δηλώνεις σε κάποιο Φ (Φ2 νομίζω). 

1 λεπτό πριν, Shadowjump είπε

Ευχαριστω! Πηρα και εναν δευτερο να εχω :Ρ

Οχι, δεν πληρωνεις ΦΠΑ. Απλα τον περνας στα εξοδα της επιχειρησης και απλα δεν γινεται συμψηφισμος ΦΠΑ. Απλα πρεπει στην εφορια να εχεις δηλωσει οτι κανεις ενδοκοινωτικες συναλλαγες. 

Αυτό ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οποτε φευγουν τα μαυραγοριτικα "210" και επειδη ειμαι και καλος το παραβλεπω και δεν ριχνω και σχετικη ποινη.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λεει οτι ειναι καποιο σφαλμα του συστηματος και θα πεσουν ακυρα. Οντως παει στα 153€ μολις κανεις login με εταιρικο λογαριασμο και οντως πωλητης φαινεται το amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο λογια για τις αγορες μεσω εταιρικου ΑΦΜ απο την ευρωπαικη ενωση. Αρχικα πρεπει να γνωριζετε οτι ναι δεν πληρωνεις το ΦΠΑ της εκαστοτε χωρας προελευσης του προιοντος , δεν το πληρωνεις οπως εδω δλδ και μετα στο τελος συμψηφιζεται, αλλα επισης δεν ειναι τοσο απλο οπως γραφετε το οτι το περναω στα εξοδα και κλαιν μαιν. Πρεπει να δηλωσετε στην intrastat που ειναι υπηρεσια της eurostat την εκαστοστε συναλλαγη σας με το εκαστοτε καταστημα του εξωτερικου. Εδωσα στο αμαζον ιταλιας τοσα την ταδε ημερομηνια, αντιστοιχα κανει το αμαζον καθως δηλωνει οτι 19/11 πηρα απτο Μπαρμπασταθη ΑΕ τοσα. Αυτο διασταυρωνεται καθε μηνα αλλα και καθε 3μηνο. Επισης εαν το προιον που αγοραζετε δεν μπορει να περαστει σαν πρωτη υλη στα εξοδα της εταιρειας σας περναει σαν παγιο εξοδο. Το παγιο εξοδο σε περιπτωση ελεγχου της εφοριας πρεπει να το εμφανισετε στον ελεγχο περαν του παραστατικου και φυσικη παρουσια. Το παγιο εξοδο αποδιδει φπα ανα της % της τιμης και ανα ετος. Οπως πχ ενα αυτοκινητο μπορει να αγοραστει στο ονομα μιας εταιρειας παρολο που θεωρειται κτημα της αποδιδεται ο ΦΠΑ τμηματικα και σε ποσοστο ανα ετος. 

 

Ενημερωτικα για να μην μπλεξετε ολα τα παραπανω και επειδη εχουν συμβει και συμβαινουν. Καλες αγορες 

Επεξ/σία από brunos13
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι σε 7-8 μέρες θα δούμε πολύ ανταγωνιστικές τιμές στους 2700X από διάφορα σκρουτζομαγαζα, από το eshop.gr όπως επίσης και στις αγγελίες του insomnia... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Κατι μου λεει οτι ειναι καποιο σφαλμα του συστηματος και θα πεσουν ακυρα. Οντως παει στα 153€ μολις κανεις login με εταιρικο λογαριασμο και οντως πωλητης φαινεται το amazon.

Εμενα που εχω ενδοκοινοτικες στο amazon με εταιρικο αφμ δεν μου βγαζει μειωμενη τιμη....

Το business account -corpoate clients αφορα αλλη υπηρεσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Εμενα που εχω ενδοκοινοτικες στο amazon με εταιρικο αφμ δεν μου βγαζει μειωμενη τιμη....

Το business account -corpoate clients αφορα αλλη υπηρεσια;

Δοκιμασε να ανοιξεις ξανα το link της πρωτης σελιδας, αφου πρωτα κανεις login στο amazon.it, επισης το βγαζει με την μια αν πας στην λιστα με οσους το πουλανε, εκει που λεει nuovi.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Εμενα που εχω ενδοκοινοτικες στο amazon με εταιρικο αφμ δεν μου βγαζει μειωμενη τιμη....

Το business account -corpoate clients αφορα αλλη υπηρεσια;

Κάπου κάνεις το account switch σε business account. 

Έχει και σημείωση απο κάτω "Prezzo per clienti aziendali" => τιμή για εταιρικούς πελάτες

Απλά το λεω ως επιβεβαίωση οτι είναι μόνο για business accounts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Εμενα που εχω ενδοκοινοτικες στο amazon με εταιρικο αφμ δεν μου βγαζει μειωμενη τιμη....

Το business account -corpoate clients αφορα αλλη υπηρεσια;

Ναι ειναι αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...