Προς το περιεχόμενο

Προσαρμόζει την παραγωγή η Apple λόγω των χαμηλότερων των προσδοκιών πωλήσεων των νέων iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

Περιμένω άμεσο σχολιασμό απο τους γνωστούς-αγνώστους μηλοκλέφτες περί αναμενόμενης "αλλαγής της τάσης" των καταναλωτών, της μη-αναστρέψιμης "αποστροφής προς την Apple" και φυσικά "την κίνηση μάτ των κινέζων" που πιάνουν τον "παλμό του γκοζμάκη" που έχει "επιτέλους ξυπνήσει". (Κι ας μην πέφτει κάτω απο 700 η κάθε κινέζικη ναυαρχίδα).

Μετά τους πολιτικούς, τον αθλητισμό, και το κράτος γενικότερα, λέω πλέον με ασφάλεια οτι ΝΑΙ, έχουμε ΚΑΙ τα κινητά που μας αξίζουν.

 

300€ δίνεις περίπου και αγοράζεις απευθείας από Κίνα ένα Xiaomi pocophone, πανέμορφο με οθονάρα και Snapdragon 845, δηλαδή android flagship. Το πιθανότερο να πληρώσεις φόρους αλλά και στα 400€ ακόμα δεν το λες ακριβό αν θες να έχεις την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, οπότε η apple πάλι υπερτιμημένη βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

 Αν για παράδειγμα αύριο το πρωί πουλούσε τα IPHONE XS στα 500 ευρώ, πιστεύετε πως θα άντεχε κανεις από τον ανταγωνισμό;

Ο μόνος που δεν θα άντεχε θα ήταν η ίδια η Apple αν έκανε κάτι τέτοιο.

Θα είχε ένα πρώτο κύμα τεράστιας επιτυχίας αφού όλοι θα έτρεχαν να αγοράσουν κάτι που πριν έκανε τα τριπλάσια χρήματα.

Αν συνέχιζε όμως αυτήν την πρακτική των χαμηλών τιμών και ιδιαίτερα αν το κάνει με τις επόμενές της συσκευές, τότε μπορείς να την αποχαιρετήσεις από την αγορά των smartphones όπως θα κάνει και η πλειοψηφία των πελατών της που αγοράζουν τα iPhone καθαρά επειδή είναι ακριβά (έτσι ώστε να νιώθουν premium) και για κανέναν άλλον λόγο.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιοι έχουν ακόμα το X και δεν έχουν λόγο να αναβαθμίσουν ή προτιμούν το 8/8Plus λόγο fingerprint σας λέει κάτι; :P

(Κάτοχος mi8 τώρα, αλλά βλέπω πολλούς που δεν αναβάθμισαν φέτος για έναν από τους δύο λόγους που αναφέρω)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Istros είπε

Και θα χάσεις την εμπειρία χρήσης?τις αναβαθμισεις?iOS στα 400-500€ ξέχνα το.

Μα δεν ξέρεις καν τι θα χάσω αφού όπως μόνος σου γράφεις "εμεις οι φτωχοί κάθε χρόνο..."

1 ώρα πριν, Istros είπε

Στα 1500€ χρειάζομαι περισσότερα από αυτά που δίνει η apple με LTE cat4 και 1Gb ram και ας τρέχει smooth και ας έχει εμπειρία χρήσης και ας έχει updates.1500E αέρα κοπανιστο δεν της δίνω.Παιρνεις καλύτερη συσκευή και του χρόνου παίρνεις ακόμα καλύτερη.Δεν πρόκειται να κάτσω με την ίδια συσκευή 7 χρόνια γιαυτο και δεν μ ενδιαφέρουν τα updates.Εμεις οι φτωχοί κάθε χρόνο αλλάζουμε συσκευη,εσείς οι φραγκατοι την κρατάτε καμία 8ετια.


Τελικά  έχει η apple τηλέφωνο με 1500 ευρώ και 1gb ram;  Είμαι εγώ "φραγκάτος" (WTF?????); 
Αναρωτιέμαι από που προκύπτουν όλα αυτά; Μάλλον είναι σαν τα υπόλοιπα που γράφεις.

Θέλεις να σου κάνω κου-πε-πε να κοιμηθείς ή θα έρθει η μανούλα να στο βάλει από το youtube στο 16 πύρινο android που κατεβάζει στο ελλάντα με 200mbps? :D

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Istros είπε

Το "πρόβατο" όσοι το χρησιμοποιούν πιστεύω το κάνουν αλληγορικα.Δεν νομίζω να θέλει κανένας να προσβάλει κάποιον για τις επιλογές του.

Τι αλληγορία είναι αυτή ρε μαν; Για εξήγησέ μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σερβίρει και πατσά το θρεντ, ακόμα τρώγεστε; 

34 λεπτά πριν, randomcat είπε

Περιμένω με αγωνία την υπεράσπιση! 🤣

Μπορεί ο τύπος να είναι μποντιμπιλντεράς, ας μην βιαστούμε να κρίνουμε.

Που να δεις και το πρόσφατο συμβάν με το καμμενο IPhone εν ώρα απλής φόρτισης.. (εδώ φυσικά δεν θα ανέβει ποτέ αλλά τελοσπαντων όποιος ψάχνει βρίσκει) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρέσει που κάποιοι λέτε για τα xiaomi των 300€ από Σκρουτζ η Κίνα που αν πάθουν κάτι τρέχεις και δεν φτάνεις. Το ιφον 6 προφανώς και δεν είναι ανταγωνιστικό στο hardware με τις τωρινές android συσκευές στην ίδια τιμή Αλλά και πάλι παραμένει πολύ ανταγωνιστικό σε σχέση με αυτές, σε επίπεδο καθημερινής απλής χρήσης, πράγμα αδύνατο για συσκευή android 5ετιας. Optimization. Αυτό μόνο.

Όσο για τις τιμές, τραγική η Apple. Εύχομαι να μη πουλήσει τίποτα το επόμενο 6μηνο. Το ξεφτίλησε φέτος.

28 λεπτά πριν, xaratsi είπε

Σερβίρει και πατσά το θρεντ, ακόμα τρώγεστε; 

Που να δεις και το πρόσφατο συμβάν με το καμμενο IPhone εν ώρα απλής φόρτισης.. (εδώ φυσικά δεν θα ανέβει ποτέ αλλά τελοσπαντων όποιος ψάχνει βρίσκει) 

Ότι έχει μπαταρία, μπορεί να εκραγεί φίλε μου. 1 στις πόσες εκατοντάδες χιλιάδες δεν λέει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια σημείωση μιας και λέτε xs-poco poco-xs :D . Η Apple και η Xiaomi έχουν διαφορετικές οικονομικές πολιτικές εσόδων. Η Xiaomi πρόσφατα στην παρουσιαση στο Λονδινό (όπως και νωρίτερα) είπε οτι υπόσχεται να διατηρήσει μεσοσταθμικό 5% ΚΕΡΔΟΣ απο hardware (smartphone κτλ) γιατί έχει αρκετά κεφάλαια ώστε να το κάνει (ενώ ο κατασκευαστής χ, ψ μπορεί να μη το αντέχει) και είναι επιλογή της να ΜΗΝ βγάλει λεφτά απο τα κινητά (βγαίνουν και από υπηρεσίες λεφτά). [Παράδειγμα αν το έβγαζε η samsung το poco θα το πούλαγε €500]

Προφανώς το xs ειναι το τοπ τηλέφωνο αλλά Iphone6 4 χρόνια μετά, εμπειρία χρήσης (lol) και με dxomark 73 (lol) παίρνεις MiA2 με androidone και με τα ρέστα απο το 200άρικο και 2 θήκες :P Αυτός που πραγματικά χρειάζεται το ios ecosystem δε θα παει να πάρει συσκευή του 2014, θα πάρει περσινή βαριά προπέρσινη αν οχι την καινούρια.

Στην τελική είναι τι θέλει κανείς. Θέλει πολύ καλή συσκευή; Αγοράζει Χs MAX (αντί οτιδήποτε άλλου flagship), θέλει πολύ καλή τιμολογιακή πολιτική; Αγοράζει το Xiaomi με τα χρήματα που διαθέτει αντί του εκάστοτε paperweight στα ίδια λεφτά.

 

υγ. Kudos to apple για τα έσοδα ανα συσκευή, ο στόχος μιας επιχείρησης είναι η μέγιστη πρόσοδος και το πετυχαίνει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε κακό νέο της Apple, της κατ' εξοχήν κερδοσκοπικής anti-consumer εταιρείας διαχρονικά, είναι καλό νέο για την τεχνολογία. Και εις κατώτερα αν και δυστυχώς για εμάς τους καταναλωτές δεν το βλέπω, πιστεύω ότι το θέμα αυτό έχει να κάνει κυρίως με τον κορεσμό που υπάρχει στο χώρο των smartphones παρά με την ίδια την Apple.

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μωρη Apple μια δυνατη ενημερωση στο ios και κανε ενα modification τους επεξεργαστες να  δουλευουν στο μισο να δεις για ποτε πουλαμε...ολα εγω πρεπει να τα σκεφτομαι...τςτςτςτς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν είναι μόνο η αύξηση τιμών αλλά και ότι ο κόσμος πλέον δεν χρειάζεται να αλλάζει κάθε χρόνο. Προσωπικά λόγω δουλειάς χρειάστηκα ένα δεύτερο νούμερο και πήρα το παλιό 6αρι του αδερφού μου. Έπαθα την πλάκα μου όταν διαπίστωσα ότι μετά από τόσα χρόνια είναι ακόμη πλήρως λειτουργικό και ταχύτατο. Κάνει ακριβώς ότι και το 7αρι μου ένα δευτερόλεπτο πιο αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Υπάρχει ένα απλό «πείραμα» για να καταλάβεις πότε  θα έχει έρθει η ώρα που η apple θα «βγάλει τα μάτια της»:

Αν αύριο το πρωί έπρεπε να αγοράσεις ένα smartphone και είχες ένα budget κάπου στα 300 ευρώ και με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να πάρεις ένα poco ή ένα XS, ποιο θα διαλεγες; 

Οταν η αληθινή σου απάντηση θα είναι «το poco», τότε θα αρχίσει να έχει πρόβλημα η Apple! Μέχρι τότε, δεν κινδυνεύει!  :) 

 

πιο πιθανό είναι να αναστηθεί ο Steve Jobs από το να πέσει το xs στα 300 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, chrisxpap είπε

τα 128gb στο skroutz εχουν 406€ και απο κινα 340€ 
και μην πεις για φπα, συγκρινε το με iphone με τιμη απο κινα να θες

Θα πω για ΦΠΑ και για εγγύηση...

8 ώρες πριν, alexis67676767 είπε

Μάλλον λέει για το 64αρι που το βρίσκεις στα 370-380 https://www.skroutz.gr/s/15487154/Xiaomi-Mi-8-64GB.html

Και είναι global edition

Μακριά και αγαπημένοι...

Αγόρασα το 128 από επώνυμο κατάστημα στα 599€ και έχω 100% για δύο χρόνια εγγύηση στα πάντα.

Επεξ/σία από Xiaomi Mi 8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, billomnia είπε

Νομίζω ότι δεν της βγήκε η μεγάλη αύξηση της τιμής. Και ελπίζω να είναι αυτό για να πάρουν και ένα μάθημα οι άλλες εταιρείες.

Και να ειχα τα χρηματα τα τελευταια μοντελα μου φαινονται απλα ασχημα εκτος του οτι καμια ναυαρχιδα πια απο κανενα κατασκευαστη δεν προσφερει κατι πολυ διαφορετικο απο το προηγουμενο μοντελο ωστε να δικαιολογει μαζικες αγορες. Λογικο για ολους να εχουν χαμηλοτερες πωλησεις. Κατήργησε και το μικρο SE αντι να το βελτιωσει. Μεγιστο λαθος αυτο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...