Προς το περιεχόμενο

πληρωμή από εφαρμογές και εφορία


Ison_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν κάποιος ανεβάζει μια εφαρμογή π.χ. στο play store της Google, τι γίνεται με τα έσοδα του και την εφορία; Γιατί φαντάζομαι δηλώνει έναν τραπεζικό λογαριασμό στον οποίο φαίνονται έσοδα. Και τα οποία μάλλον είναι φορολογητέα από το πρώτο ευρώ (συν τις όποιες κρατήσεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας). Βασικά η ερώτησή μου είναι πώς επιβιώνει κάποιος που θέλει να είναι 100% καλυμμένος από το νόμο, αλλά έχει πολύ μικρά έσοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως επιβιώνουν δεκάδες άλλοι χιλιάδες επαγγελματίες και εταιρίες, προσαρμόζεσαι και προσαρμόζεις.

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, The King είπε

Όπως επιβιώνουν δεκάδες άλλοι χιλιάδες επαγγελματίες και εταιρίες, προσαρμόζεσαι και προσαρμόζεις.

 

Μιλάω συγκεκριμένα για έσοδα από ηλεκτρονικές εφαρμογές, διαφημίσεις σε sites κ.τ.λ. όπου μπορεί να έχεις έσοδα μόνο 100€ το χρόνο, αλλά οι κρατήσεις/τέλη να είναι με τριψήφια μηδενικά.

Εκεί τι γίνεται; Ή πρέπει να κάνεις τρελές πωλήσεις ή δεν το προσπαθείς καν; Δεν υπάρχουν έλληνες indie developers;

Επεξ/σία από Ison_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι πριν μερικά χρόνια για ποσά έως 10.000€ / έτος από πώληση αγαθών ή υπηρεσιών δεν υπήρχε υποχρέωση τήρησης βιβλίων, κοινώς παρέμενες ιδιώτης και δε χρειαζόταν να κάνεις έναρξη επαγγέλματος άρα δεν επιβαρυνόσουν άλλα τόσα, όπως αυτασφάλιση, τέλη κλπ

Πήγαινε εδώ και διάβασε το Άρθρο 3.

Για κάποιο λόγο όμως πιστεύω πως πριν 1-2 χρόνια το όριο κατέβηκε στα 5.000€ / έτος.

Σαφώς θα πας σε λογιστή ή και στην εφορία στα έσοδα και δε θα περιμένεις από Forums να μάθεις από τις κοτσάνες μας κάτι το οποίο φαίνεται να είναι σοβαρό για εσένα.

Εάν δε θες να πας εφορία και δεν έχεις λογιστή, βρες έναν να πας, δε θα κάτσει κανένας να σε χρεώσει για μια ερώτηση.

Επεξ/σία από The King
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για €100 ή και για €1.000 το χρόνο δεν έχει νόημα να ασχοληθείς, απλά τα παίρνεις και κάνεις τον κινέζο. Κι ούτε πρόκειται να ασχοληθεί κανείς από την εφορία μαζί σου. Αν φτάσεις να βγάζεις πάνω από έξι-εφτά κατοστάρικα το μήνα κάνεις έναρξη επαγγέλματος ή ανοίγεις εταιρία σε χώρα με χαμηλό φορολογικό συντελεστή και τα περνάς εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The King είπε

Πήγαινε εδώ και διάβασε το Άρθρο 3. 

Προφανώς είναι θέμα ερμηνείας, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό γενικά. Διάβασε εδώ για την παρεπόμενη απασχόληση

1 ώρα πριν, elorant είπε

ή ανοίγεις εταιρία σε χώρα με χαμηλό φορολογικό συντελεστή και τα περνάς εκεί. 

By the way and by the book(!), αν και δύσκολο να σε πιάσουν, θέλει λίγο προσοχή το παραπάνω γιατί είναι παράνομο (τo εισόδημα φορολογείται εκεί που παράγεται κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Προφανώς είναι θέμα ερμηνείας, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό γενικά. Διάβασε εδώ για την παρεπόμενη απασχόληση

By the way and by the book(!), αν και δύσκολο να σε πιάσουν, θέλει λίγο προσοχή το παραπάνω γιατί είναι παράνομο (τo εισόδημα φορολογείται εκεί που παράγεται κτλ)

εκει που παραγεται η εφαρμογη/ιστοσελιδα  ?  αν ειναι μπορει να την δημιουργησε σε ενα σκ στην βουγλαρια πχ, εκτος αν πρεπει να ειναι μονιμη κατοικια η χωρα στην οποια φορολογείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pmav99 είπε

Προφανώς είναι θέμα ερμηνείας, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό γενικά. Διάβασε εδώ για την παρεπόμενη απασχόληση

By the way and by the book(!), αν και δύσκολο να σε πιάσουν, θέλει λίγο προσοχή το παραπάνω γιατί είναι παράνομο (τo εισόδημα φορολογείται εκεί που παράγεται κτλ)

Πληρώνεις φόρο στην χώρα που έχεις την εταιρία και τα κέρδη δεν τα διανέμεις. Βγάζεις μια εταιρική πιστωτική μετά και τη χρησιμοποιείς όπου θες. Εννοείται ότι θέλει προσοχή, αν πας και πληρώσεις τον προσωπικό λογαριασμό της ΔΕΗ με αυτή θα σε πάρουν χαμπάρι. Αλλά εδώ ούτως ή άλλως δεν μιλάμε πως θα γλυτώσεις τα εκατομμύρια από την εφορία αλλά τα λίγα που αν τα δηλώσεις στο τέλος δεν θα σου μείνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι μια εταιρεία στο εξωτερικό γίνεται cost-effective από κάποιο ύψος εισοδήματος και πάνω. Δεν λέω ότι το ποσό αυτό είναι τεράστιο αλλά αν βγάζεις κάτω από 10k πιθανότατα δεν θα έχεις στην άκρη καν τα λεφτά για να φτιάξεις την εταιρεία...

Γενικεύοντας το λίγο, νομίζω ότι όταν κάποιος έχει χαμηλό εισόδημα προέχει να κοιτάξει πως μπορεί να αυξήσει το εισόδημά του και όχι πως θα «βελτιστοποιήσει τους φόρους» του (sic).

@elorantΌσον αφορά την διανομή των κερδών, εκτός και αν μιλάς για εταιρεία σε φορολογικό παράδεισο, νομίζω ότι η μοναδική χώρα του ΟΟΣΑ που δεν σε υποχρεώνει να διανείμεις κέρδη είναι η Εσθονία, η οποία έχει ένα σχετικά περίεργο φορολογικό καθεστώς για εταιρείες. Στην Κύπρο είσαι νομίζω υποχρεωμένος να κάνεις διανομή κάθε χρόνο, ενώ στη Βουλγαρία κάθε 3 χρόνια.

44 λεπτά πριν, elorant είπε

Βγάζεις μια εταιρική πιστωτική μετά και τη χρησιμοποιείς όπου θες.

Χμμ.... Αυτό είναι κάτι που λέγεται κατά κόρον από τους διάφορους «λογισταράδες» που έχουν στήσει την μπίζνα με τις εταιρείες για ξένους. Το ερώτημα όμως είναι τι γίνεται όταν τελικά έρχεται η ρημάδα η ώρα του ισολογισμού και πως αυτός κλείνει...

Η αλήθεια είναι ότι τελικά, όταν σου μπει το αυγό στο κώλο, σου ξεφουρνίζουν μια παραμύθα, και εσύ που δεν έχεις και τι άλλο να κάνεις εκείνη την ώρα, την δέχεσαι και ως δια μαγείας, τσουπ!, η τρύπα κλείνει!

Αλλά επειδή δεν είναι μόνο τα λεφτά, αν ψαχτείς λίγο, το να είσαι πεντακαθαρίδης κοστίζει λίγο παραπάνω και κοιμάσαι και ήσυχα τα βράδια ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, elorant είπε

Για €100 ή και για €1.000 το χρόνο δεν έχει νόημα να ασχοληθείς, απλά τα παίρνεις και κάνεις τον κινέζο. Κι ούτε πρόκειται να ασχοληθεί κανείς από την εφορία μαζί σου. Αν φτάσεις να βγάζεις πάνω από έξι-εφτά κατοστάρικα το μήνα κάνεις έναρξη επαγγέλματος ή ανοίγεις εταιρία σε χώρα με χαμηλό φορολογικό συντελεστή και τα περνάς εκεί.

Tο θέμα είναι ότι ΑΝ σε πιάσουν θα φας ένα πολλαπλάσιο πρόστιμο και θα καταραστείς την ώρα που την έφτιαχνες την εφαρμογή . Eπίσης η εφορία έχει κάποιο delay στον τρόπο που λειτουργεί. Μπορεί να ασχοληθεί μαζί σου μετά από 3-4 χρόνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν η γιαγιά μου είχε ανθρακικό θα ήταν γκαζόζα. Εδώ έχει μαυρίσει το σύμπαν τα τελευταία χρόνια κι εσύ μου λες ότι θα σε πιάσουν για ένα-δυο χιλιάρικα φοροδιαφυγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, The King είπε

Σαφώς θα πας σε λογιστή ή και στην εφορία στα έσοδα και δε θα περιμένεις από Forums να μάθεις από τις κοτσάνες μας κάτι το οποίο φαίνεται να είναι σοβαρό για εσένα.

 

Όπως σου έγραψα στο πρώτο μήνυμά μου ... νομίζω αρχίζεις ήδη να καταλαβαίνεις το λόγο.

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@albNik @elorant, νομίζω ότι και οι δυο έχετε δίκιο, αλλά μιλάτε για διαφορετικά πράγματα.

Το πρόβλημα, αν έχεις σχετικά υψηλό εισόδημα είναι ότι δεν υπάρχει τραπεζικό απόρρητο πλέον. Κατά συνέπεια αν πληρώνεσαι μέσω τραπέζης οποιαδήποτε στιγμή η εφορία αποφασίσει να έρθει στον 21ο αιώνα μπορεί να σε τσιμπήσει (εφόσον δεν έχουν παραγραφεί τα αδικήματα). Αν όμως το εισόδημά σου είναι πολύ χαμηλό (πχ κάτω από 5k/έτος) έτσι και αλλιώς το πρόβλημά σου είναι πως θα επιβιώσεις όχι το τι θα κάνεις με την εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και θα ρωτούσα λογιστή πριν κάνω κάτι. Απλά θέλω να έχω μια ιδέα  πριν μπω στη διαδικασία. Και από ό,τι καταλαβαίνω αν κάποιος θέλει απλά ένα χαρτζιλίκι από αυτήν την ιστορία, θα πρέπει είτε να παρανομήσει είτε να μην ασχοληθεί καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το πρώτο που πρέπει να ρωτήσεις είναι πόσο κοστίζει να ανοίξεις βιβλία και να νοικιάσεις μία τρύπα στη Βουλγαρία ή στα Σκόπια και να δεις τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...