Προς το περιεχόμενο

Το pc μου κανει restart απο μονο του


leon777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα προβλημα τωρα τελευταια που με εχει κουρασει πολυ, το pc κανει restart απο μονο του κυριως σε παιχνιδια, χωρις blue screen απλα κλεινει και ξανανοιξει. Το κανει καθε μερα, μεχρι να το κανει την πρωτη φορα προλαβαινω το πολυ μιση ωρα Gaming, τις επομενες φορες κλεινει σε λιγοτερο απο 2 λεπτα αφου ανοιξω καποιο παιχνιδι. Αυτο μου το εκανε και παλια αλλα για καποιο λογο το προβλημα φτιαχτηκε μονο του, τωρα τις τελευταιες 2 βδομαδες ξαναεμφανιστικε εμφανιζοντας πιο συχνα μερα με την μερα. Θερμοκρασιες εχω τσεκαρει δεν ειναι αυτες, ετρεξα χτες το aida και μου εκανε ρεσταρτ στα πρωτα 20sec σημερα που το αφησα 5λεπτο+ και αρκετες φορες δεν το εκανε καθολου. Επισης τις προηγουμενες μερες μου το εκανε μονο σε βαρια παιχνιδια προλαβαινοντας να παιξω λιγο ενω τωρα ακομα και στο csgo μου το κανει στο αρχικο μενου(οπως και στα υπολοιπα, μετα το πρωτο ρεσταρτ ισα μου προλαβαινω να μπω στα μενου των games) Σε σερφαρισμα δεν μου το εχει εμφανισει ποτε. Το event viewer μου εμφανιζει το σφαλμα kernel power με αριθμο το 41. Αυτο σημαινει οτι φταιει το τροφοδοτικο? το συστημα μου ειναι ι5 6600,  gtx970  και για mobo asrock h170, για τροφοδοτικο εχω το ts 750 και windows 7 64bit. Το μονο που μπορεσα να κανω ειναι να αλλαξω την μπριζα που συνδεω το pc, το πολυμπριζο ακομα και το καλωδιο του τροφοδοτικου. Drivers κλπ ειναι ολα αναβαθμισμενα. Δυστηχως δεν εχω δευτερο τροφοδοτικο να το αλλαξω να δω αν φταιει αυτο. Τι αλλο μπορω να κανω για να σιγουρευτω απο που προερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς επειδή έχω ζήσει πρόσφατα το ίδιο πρόβλημα.. θα χρειαστεί να δοκιμάσεις αλλαγή τροφοδοτικού τουλάχιστον. 

Εμένα το πρόβλημα ήταν η motherboard και άλλαξα διάφορα εξαρτήματα για να το εντοπίσω. Πάντως το πρώτο που δοκιμάζεις είναι τροφοδοτικο.. 

  Μικρή πιθανότητα να είναι από software.. 

Ρίξε μια πολύ προσεκτική ματιά στο motherboard για φουσκωμενους πυκνωτές ή άλλη εμφανή αλλοίωση σε εξαρτήματα.. 

Επίσης βγάλε τις μνήμες Ram, καθάρισε τις επαφές τους με ένα πανάκι κ οινόπνευμα και ξαναπάτησέ τες στην θέση τους 

Καλή τύχη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Από το καλοκαίρι ψάχναμε στο γραφείο ένα παρόμοιο πρόβλημα. Το pc πήγε αρκετές φορές στο service και αλλάχτηκαν διάφορα στο hardware χωρίς αποτέλεσμα. Για να μην σας κουράζω ανακαλύψαμε τυχαία ότι έφταιγε το γεγονός ότι ήταν στην ίδια γραμμή τροφοδοσίας με το κλιματιστικό, με αποτέλεσμα όταν ο συμπιεστής του κλιματιστικού ξεκινούσε έκανε στιγμιαία πτώση τάσεως και έκανε επανεκκίνηση το pc.

Να τονίσω ότι το κλιματιστικό ΔΕΝ είναι inverter (τα inverter έχουν πιο ομαλή εκκίνηση).  Ίσως δεν έχει σχέση με το πρόβλημα σου αλλά το παραθέτω για να το έχεις υπόψιν σου σε περίπτωση που έχεις κάποιο κλιματιστικό στην ίδια γραμμή ή στο ίδιο πολύπριζο. 

Επίσης έναν άμεσο έλεγχο-δοκιμή που θα μπορούσες να κάνεις για να απορρίψεις θέματα τροφοδοσίας ρεύματος (εννοώ έλεγχο-δοκιμή για το ηλεκτρικό δίκτυο του σπιτιού σου μέχρι το ρεύμα να φτάσει στο τροφοδοτικό του υπολογιστή σου και όχι για δοκιμή του τροφοδοτικού) είναι να δανειστείς από φίλο ένα UPS, αν δεν έχεις ήδη. 

 

 Αυτο μου το εκανε και παλια αλλα για καποιο λογο το προβλημα φτιαχτηκε μονο του..

Αυτό που περιγράφεις, στην περίπτωσή μου γινόταν τις περιόδους χωρίς αναμμένο κλιματιστικό (πχ άνοιξη ή φθινόπωρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ευχαριστω για τις απαντησεις σας, λοιπον κοιταξα την μητρικη προσεκτικα και δεν βρηκα κατι επισης καθαρισα και τις ραμ με οινοπνευμα. Στο πολυπριζο ειναι συνδεδεμενο μονο το pc μου τιποτε αλλο, ετσι ηταν και τις προηγουμενες φορες οταν προεκυψε το προβλημα, εχω δοκιμασει απειρες φορες να αλλαξω πριζες,πολυπριζα κλπ αλλα καμια διαφορα(επισης το pc εχει αλλαξει 3 σπιτια και το προβλημα γινεται ακομα)

Το μονο τροφοδοτικο που βρικα ειναι ενα 500αρι(ειναι και παλιο σχετικα) αξιζει να το δοκιμασω η οχι μιας και το δικο μου ειναι στα 750wat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2018 στις 2:33 ΜΜ, leon777 είπε

ευχαριστω για τις απαντησεις σας, λοιπον κοιταξα την μητρικη προσεκτικα και δεν βρηκα κατι επισης καθαρισα και τις ραμ με οινοπνευμα. Στο πολυπριζο ειναι συνδεδεμενο μονο το pc μου τιποτε αλλο, ετσι ηταν και τις προηγουμενες φορες οταν προεκυψε το προβλημα, εχω δοκιμασει απειρες φορες να αλλαξω πριζες,πολυπριζα κλπ αλλα καμια διαφορα(επισης το pc εχει αλλαξει 3 σπιτια και το προβλημα γινεται ακομα)

Το μονο τροφοδοτικο που βρικα ειναι ενα 500αρι(ειναι και παλιο σχετικα) αξιζει να το δοκιμασω η οχι μιας και το δικο μου ειναι στα 750wat

Αν είναι σχετικά καινούργιο και να μην είναι εντελως της πλάκας(και με τις καταλληληλες συνδέσεις 6πινο-8πινο κτλ) τότε ναι δοκίμασε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...