Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με access point ,repeater


panpap1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα μια διευκρίνιση.Εχω προμηθευτεί ένα wireless access point το οποίο έχω συνδέσει στο modem αλλά δεν μπορώ να καλύψω όλο το χώρο που θέλω να έχω Ίντερνετ.Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να συνδέσω ένα repeater πάνω στο access point ώστε να μεγαλώσω και άλλο την απόσταση εμβέλειας.Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση που αφορά το σπίτι.

2η ερώτηση.
Διαθέτω ένα κτήμα στο οποίο θέλω να τοποθετήσω κάμερες ασφαλείας. Σε μια απόσταση περίπου 120 μέτρων θα τοποθετήσω 4 καμερες.Στον συγκεκριμένο χώρο δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή και δεν μπορεί να έρθει.Σκέφτομαι να βάλω κάποιο modem που να λειτουργεί με κάρτα sim.το πρόβλημα μου είναι ότι λόγω της μεγάλης απόστασης από την πρώτη ως την τελευταία κάμερα δεν θα υπάρχει μεγάλη εμβέλεια για να γίνει η σύνδεση καθώς το modem δεν μπορεί να τοποθετηθεί στη μέση της απόστασης.Το ερώτημα μου εδώ είναι αν μπορώ να συνδέσω στο modem με κάρτα sim κάποιο extender.Αν υπάρχει τρόπος θα ήθελα να μου τον προτείνετε.Σας ευχαριστώ πάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, panpap1995 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα μια διευκρίνιση.Εχω προμηθευτεί ένα wireless access point το οποίο έχω συνδέσει στο modem αλλά δεν μπορώ να καλύψω όλο το χώρο που θέλω να έχω Ίντερνετ.Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να συνδέσω ένα repeater πάνω στο access point ώστε να μεγαλώσω και άλλο την απόσταση εμβέλειας.Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση που αφορά το σπίτι.

2η ερώτηση.
Διαθέτω ένα κτήμα στο οποίο θέλω να τοποθετήσω κάμερες ασφαλείας. Σε μια απόσταση περίπου 120 μέτρων θα τοποθετήσω 4 καμερες.Στον συγκεκριμένο χώρο δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή και δεν μπορεί να έρθει.Σκέφτομαι να βάλω κάποιο modem που να λειτουργεί με κάρτα sim.το πρόβλημα μου είναι ότι λόγω της μεγάλης απόστασης από την πρώτη ως την τελευταία κάμερα δεν θα υπάρχει μεγάλη εμβέλεια για να γίνει η σύνδεση καθώς το modem δεν μπορεί να τοποθετηθεί στη μέση της απόστασης.Το ερώτημα μου εδώ είναι αν μπορώ να συνδέσω στο modem με κάρτα sim κάποιο extender.Αν υπάρχει τρόπος θα ήθελα να μου τον προτείνετε.Σας ευχαριστώ πάρα

Μπορείς να βάλεις 3G modem/router ναι.
Να υποθέσω για να βλέπεις τις κάμερες απομακρυσμένα;

Θα σου πάει ο κούκος αηδόνι σε Data..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η ερώτηση: Σε κάποιο σημείο στο μέσο της απόστασης που πιάνει καλό σήμα, βάζεις ένα Range Extender, που ενισχύει το σήμα σου.

2η ερώτηση: Βάζεις πάνω στο 3g modem ένα Wireless Access Point και συνδέεις τις κάμερες με wi-fi. Υπάρχουν πολλές κάμερες που είναι και range extenders (έχω 2 τέτοιες TP-Link αλλά είναι εσωτερικού χώρου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2018 at 21:17, panpap1995 said:

Καλησπέρα θα ήθελα μια διευκρίνιση.Εχω προμηθευτεί ένα wireless access point το οποίο έχω συνδέσει στο modem αλλά δεν μπορώ να καλύψω όλο το χώρο που θέλω να έχω Ίντερνετ.Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να συνδέσω ένα repeater πάνω στο access point ώστε να μεγαλώσω και άλλο την απόσταση εμβέλειας.Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση που αφορά το σπίτι.

2η ερώτηση.
Διαθέτω ένα κτήμα στο οποίο θέλω να τοποθετήσω κάμερες ασφαλείας. Σε μια απόσταση περίπου 120 μέτρων θα τοποθετήσω 4 καμερες.Στον συγκεκριμένο χώρο δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή και δεν μπορεί να έρθει.Σκέφτομαι να βάλω κάποιο modem που να λειτουργεί με κάρτα sim.το πρόβλημα μου είναι ότι λόγω της μεγάλης απόστασης από την πρώτη ως την τελευταία κάμερα δεν θα υπάρχει μεγάλη εμβέλεια για να γίνει η σύνδεση καθώς το modem δεν μπορεί να τοποθετηθεί στη μέση της απόστασης.Το ερώτημα μου εδώ είναι αν μπορώ να συνδέσω στο modem με κάρτα sim κάποιο extender.Αν υπάρχει τρόπος θα ήθελα να μου τον προτείνετε.Σας ευχαριστώ πάρα

1.μπορεις αλλα θα χασεις σε ταχυτβτα εκτος αν μιλαμε.για dual band router και dual band repeater.

b.ριχνεις καλωδια ethernet για σοβαρη δουλεια και οχι ασυρματα. ναι μπορεις να βαλεις 3g router  με sim η να στησεις link  με καποιον που εχει ιντερνετ εκει κοντα και εχεις οπτικη επαφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...