Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν έχεις το Booster είναι σαν είσαι σε vpn. Όλο σου το traffic περνάει μέσα από tunnel server της cosmote  τον hubrid.otenet.gr εσύ με τον tunnel σερβερ μιλάς με 2 WAN ένα το dsl ένα το LTE και έτσι δουλεύει το bonding...

Φαντάσου τώρα μια γραμμή 50αρα που περνάει το traffic μέσα από το bonding tunnel πέφτει στα speedtest στα 5 mbps άρα κάτι γίνεται με τon Bonding tunnel server προφανώς είναι βλάβη και θα πρέπει να το φτιάξουν από cosmote 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Orcaki είπε

Εγώ είμαι στη 12η μέρα που έχω το πρόβλημα..αν είναι βλάβη δεν θα έπρεπε να το έχουν διορθώσει μέχρι τώρα;

Τώρα σε αυτό δεν ξέρω τι να σου πω...

πάντως το πρόβλημα με τα  Booster που δεν δουλεουν καθόλου ειναι 2 μέρες τώρα

και μιλάμε για Booster με dsl γραμμές κανονικά επάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Λόγω μετακόμισης εκεί που θα πάω το  δίκτυο θα πιάνω το πολύ  5 σκέφτομαι και μου πρότειναν το COSMOTE Home Speed Booster αλλά το κινητό μου πιάνω 4G δύο γραμμές από 10 μέχρι 20 ταχύτητα το router που μας δίνουνε υποστηρίζει να βάλω αυτό για να ενισχύσει το σήμα https://www.skroutz.gr/s/15187996/MikroTik-MTAO-LTE-5D-SQ-mANT-Εξωτερική-Κεραία-4G-Πανκατευθυντική-5dBi-με-σύνδεση-SMA.html

και μία επιβεβαίωση μετα 100 giga όταν τελειώσουνε η ταχύτητα μένει 15 χωρίς χρέωση ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kakos84 είπε

Καλησπέρα Λόγω μετακόμισης εκεί που θα πάω το  δίκτυο θα πιάνω το πολύ  5 σκέφτομαι και μου πρότειναν το COSMOTE Home Speed Booster αλλά το κινητό μου πιάνω 4G δύο γραμμές από 10 μέχρι 20 ταχύτητα το router που μας δίνουνε υποστηρίζει να βάλω αυτό για να ενισχύσει το σήμα https://www.skroutz.gr/s/15187996/MikroTik-MTAO-LTE-5D-SQ-mANT-Εξωτερική-Κεραία-4G-Πανκατευθυντική-5dBi-με-σύνδεση-SMA.html

και μία επιβεβαίωση μετα 100 giga όταν τελειώσουνε η ταχύτητα μένει 15 χωρίς χρέωση ευχαριστώ

Το 4g που είδες ότι πιάνεις 2 γραμμές, ήταν με κινητό cosmote;

Για την κεραία δεν ξέρω σίγουρα καθώς δεν έχω βάλει εξωτερική εγώ. Θεωρητικά υποστηρίζει εξωτερική κεραία αλλά ας σου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.

Μετά την κατανάλωση η ταχύτητά σου θα είναι ότι πιάνεις από τη DSL + 15 στην καλύτερη περίπτωση (εξαρτάται από το σήμα), και ναι, είναι χωρίς επιπλέον χρέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TsonTson είπε

Το 4g που είδες ότι πιάνεις 2 γραμμές, ήταν με κινητό cosmote;

Για την κεραία δεν ξέρω σίγουρα καθώς δεν έχω βάλει εξωτερική εγώ. Θεωρητικά υποστηρίζει εξωτερική κεραία αλλά ας σου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.

Μετά την κατανάλωση η ταχύτητά σου θα είναι ότι πιάνεις από τη DSL + 15 στην καλύτερη περίπτωση (εξαρτάται από το σήμα), και ναι, είναι χωρίς επιπλέον χρέωση.

ναι απο κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ τόσο καιρο λειτουργούσα το booster μόνο του και το dsl σε άλλο ρουτερ (στο ιδιο σπίτι, το ένα router είναι κυριολεκτικά διπλά στο άλλο)για τον λογο οτι τον bonding ποτε δεν λειτουργούσε. 

 

Αυτήν την στιγμή με το bonding πιάνω ταχύτητα 0,4 mbps ... ενώ τόσο καιρο που είχα το booster μόνο του έπιανα 15-40 mbps

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2022 στις 11:49 ΜΜ, kalopc είπε

Τώρα σε αυτό δεν ξέρω τι να σου πω...

πάντως το πρόβλημα με τα  Booster που δεν δουλεουν καθόλου ειναι 2 μέρες τώρα

και μιλάμε για Booster με dsl γραμμές κανονικά επάνω

Kαλημερα,

εχει τωρα πανω απο 10 ημερες που καταναλωσα τα 100gb, και με σιγουρια θα πω οτι δεν δουλευει

καθολου σε μενα( εχω 4mbs adsl), παει μεχρι και 1κlb download.

Eως τωρα ειχα 10 κατω με την ληξη των 100

Η εχει προβλημα κοσμοτε, που τωρα βλεπω οτι το εχουν πολλοι, ή ολα δειχνουν οτι κλειδωσε την ταχυτητα αφου τελειωσουν τα 100Gb

 

14 ώρες πριν, bscybgr είπε

και εγώ τόσο καιρο λειτουργούσα το booster μόνο του και το dsl σε άλλο ρουτερ (στο ιδιο σπίτι, το ένα router είναι κυριολεκτικά διπλά στο άλλο)για τον λογο οτι τον bonding ποτε δεν λειτουργούσε. 

 

Αυτήν την στιγμή με το bonding πιάνω ταχύτητα 0,4 mbps ... ενώ τόσο καιρο που είχα το booster μόνο του έπιανα 15-40 mbps

 

το ιδιο και σε εμενα,που εκανα το ιδιο, και εχει τωρα 1 2 μηνες, δεν θυμαμαι ακριβως που πηρα απο κοσμοτε το μνμα οτι το Booster ειναι για να δουλευει μονο στην διευθυνση του σταθερου, 

Ειμαι σιγουρος οτι κλειδωσαν την ταχυτητα στο 4G+

Λες και δεν πληρωνω 40 τον μηνα με 4mbps adsl, οσο ενας με 50, τους πειραζε, που ειχα 10 mbps με 4γ+

σε 6 μηνες που ληγει το συμβολαιο θα τα πουμε με την κοσμοτε

image.png.dab8f4534cc433f7c4c01f8a508ea8ee.png

 

Επεξ/σία από makoylino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Έχω την dsl γραμμή στο σπίτι και το booster στο γραφείο. Εδώ και μια εβδομάδα το ιντερνετ στο γραφείο δεν τρέχει καθόλου.

Εαν πάρω άλλο ρουτερ και βάλω την sim της cosmote υπάρχει σωτηρία;

Όποιος βρήκε λύση ας μας ενημερώσει.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makoylino είπε

Kαλημερα,

εχει τωρα πανω απο 10 ημερες που καταναλωσα τα 100gb, και με σιγουρια θα πω οτι δεν δουλευει

καθολου σε μενα( εχω 4mbs adsl), παει μεχρι και 1κlb download.

Eως τωρα ειχα 10 κατω με την ληξη των 100

Η εχει προβλημα κοσμοτε, που τωρα βλεπω οτι το εχουν πολλοι, ή ολα δειχνουν οτι κλειδωσε την ταχυτητα αφου τελειωσουν τα 100Gb

 

το ιδιο και σε εμενα,που εκανα το ιδιο, και εχει τωρα 1 2 μηνες, δεν θυμαμαι ακριβως που πηρα απο κοσμοτε το μνμα οτι το Booster ειναι για να δουλευει μονο στην διευθυνση του σταθερου, 

Ειμαι σιγουρος οτι κλειδωσαν την ταχυτητα στο 4G+

Λες και δεν πληρωνω 40 τον μηνα με 4mbps adsl, οσο ενας με 50, τους πειραζε, που ειχα 10 mbps με 4γ+

σε 6 μηνες που ληγει το συμβολαιο θα τα πουμε με την κοσμοτε

image.png.dab8f4534cc433f7c4c01f8a508ea8ee.png

 

εφόσον πιάνεις μόνο 4mpbs από τα 24 που πληρώνεις, μπορείς να κάνεις διακοπή συμβολαίου ακόμα και τώρα χωρίς να πληρώσεις το υπόλοιπο του συμβολαίου.

 

τους παίρνεις τηλέφωνο και τους λες αυτό το πράγμα , και αν σου πουν ότι δεν γίνετε ανάφερε τους τον Ε.Ε.Τ.Τ 

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html

 

ακριβός αυτό εκανα εγώ που πιάνω 3mbps και μου είπαν ότι μπορώ να κανω διακοπή του συμβολαίου που λήγει σε 10 μήνες χωρις να πληρώσω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bscybgr είπε

εφόσον πιάνεις μόνο 4mpbs από τα 24 που πληρώνεις, μπορείς να κάνεις διακοπή συμβολαίου ακόμα και τώρα χωρίς να πληρώσεις το υπόλοιπο του συμβολαίου.

 

τους παίρνεις τηλέφωνο και τους λες αυτό το πράγμα , και αν σου πουν ότι δεν γίνετε ανάφερε τους τον Ε.Ε.Τ.Τ 

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html

 

ακριβός αυτό εκανα εγώ που πιάνω 3mbps και μου είπαν ότι μπορώ να κανω διακοπή του συμβολαίου που λήγει σε 10 μήνες χωρις να πληρώσω τίποτα.

μόνο που δεν εχω που να παω, γιατι ολοι ειναι το ιδιο δοκιμασα και βονταφον

ισα ισα να εχω χαμηλο πινγκ για κανα παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makoylino είπε

μόνο που δεν εχω που να παω, γιατι ολοι ειναι το ιδιο δοκιμασα και βονταφον

ισα ισα να εχω χαμηλο πινγκ για κανα παιχνιδι

πλέον υπάρχουν αρκετές νέες εταιρείες που σου προσφέρουν ίντερνετ , ψάξε λίγο και μπορεί να βρεις κατι που να κανει δουλειά. 

γράψε στο google internet και την περιοχή που μένεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους είχαμε το home booster εκτός dsl σε άλλο σπίτι, δεν θα ήταν καλή επιλογή το wifi on the spot της vodafone που λειτουργεί πάλι με sim και είναι φορητό; Απ' ότι είδα έχει πακέτο 200gb με 20 ευρώ, το θέμα είναι για πόσο θα έχει αυτά τα πακέτα. Έχει κάποιος εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...