Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είδα αυτή την καινούρια υπηρεσία της COSMOTE και σκεφτομαι να την βαλω στο σπιτι μου, αλλα εχω μερικες ερωτησεις. Χρησιμοποιει κανεις ηδη την υπηρεσια, να μου πει αν λειτουργει κανονικα κλπ; Από οσοα ειδα στο site, δινουν ενα καινουριο ρουτερ το οποιο εχει μεσα μια σιμ 4g κι αυτο σου δινει μεχρι και 60 mbps επιπλεον στην συνδεση σου. Οποτε αν εχω 24 τωρα θα παει μεχρι 84 μαξ ετσι; Τι συμβαινει με το πινγκ ομως; Λογικα θα γινεται να περασω καλωδιο απο το ρουτερ στο πσ μου αλλα το bandwith που θα χρησιμοποιω απο την σιμ θα επηρεαζει το πινγκ μου και πως; Και δεν βλεπω καπου να μιλανε για το upload. Αυτο θα παραμεινει στο επιπεδο της 24αρας που εχω η θα ανεβει κι αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, bananes είπε

Καλησπέρα,

Είδα αυτή την καινούρια υπηρεσία της COSMOTE και σκεφτομαι να την βαλω στο σπιτι μου, αλλα εχω μερικες ερωτησεις. Χρησιμοποιει κανεις ηδη την υπηρεσια, να μου πει αν λειτουργει κανονικα κλπ; Από οσοα ειδα στο site, δινουν ενα καινουριο ρουτερ το οποιο εχει μεσα μια σιμ 4g κι αυτο σου δινει μεχρι και 60 mbps επιπλεον στην συνδεση σου. Οποτε αν εχω 24 τωρα θα παει μεχρι 84 μαξ ετσι; Τι συμβαινει με το πινγκ ομως; Λογικα θα γινεται να περασω καλωδιο απο το ρουτερ στο πσ μου αλλα το bandwith που θα χρησιμοποιω απο την σιμ θα επηρεαζει το πινγκ μου και πως; Και δεν βλεπω καπου να μιλανε για το upload. Αυτο θα παραμεινει στο επιπεδο της 24αρας που εχω η θα ανεβει κι αυτο;

Ειναι όπως τα λες αλλά γιά να πιάσεις +60mbps από το booster πρέπει να υπάρχουν ιδανικές συνθήκες δλδ,να έχεις καλή γραμμή adsl (χωρίς πολλά λάθη) να έχεις καλό σήμα 4g στο σημείο που θα πάει το ρούτερ και να μην έχει μεγάλη κίνηση η κεραία της κινητής που βρίσκεσαι.Το ping σε μένα είναι 30,πριν δεν θυμάμαι πόσο ήταν,όσο γιά το upload είναι σταθερό 5-6 mbps ακόμα κι όταν περνάς το μηνιαίο όριο στον down δεν αλλάζει σε αντίθεση με το download που κλειδώνει στα 15-18 mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pier88 είπε

Ειναι όπως τα λες αλλά γιά να πιάσεις +60mbps από το booster πρέπει να υπάρχουν ιδανικές συνθήκες δλδ,να έχεις καλή γραμμή adsl (χωρίς πολλά λάθη) να έχεις καλό σήμα 4g στο σημείο που θα πάει το ρούτερ και να μην έχει μεγάλη κίνηση η κεραία της κινητής που βρίσκεσαι.Το ping σε μένα είναι 30,πριν δεν θυμάμαι πόσο ήταν,όσο γιά το upload είναι σταθερό 5-6 mbps ακόμα κι όταν περνάς το μηνιαίο όριο στον down δεν αλλάζει σε αντίθεση με το download που κλειδώνει στα 15-18 mbps.

Αν ξεπερασεις το μηνιαιο οριο, μονο η επιπλεον ταχυτητα του 4g περιοριζεται ετσι; Δλδ εγω εχω 24αρα και πιανω 21 σταθερα. Αν βαλω το booster και ξεπερασω το οριο θα ειμαι στα 21+15=36 σταθερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bananes είπε

Αν ξεπερασεις το μηνιαιο οριο, μονο η επιπλεον ταχυτητα του 4g περιοριζεται ετσι; Δλδ εγω εχω 24αρα και πιανω 21 σταθερα. Αν βαλω το booster και ξεπερασω το οριο θα ειμαι στα 21+15=36 σταθερο;

Θεωρητικά ναι αλλά εγώ δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί έχω ταχύτητα 8mbps και με τον κόφτη 18-20mbps.

Screenshot_2018-11-30-21-54-57~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, divo είπε

πριν κανεις οτιδηποτε θα κανεις ενα speedtest με το κινητο σου απο το σημειο που θα εχεις το ρουτερ. το up ειναι οτι εχεις + της κινητης.

Οτι αφορα το ping και αυτο ειναι αναλογα με την κεραια της κινητης. Κανεις δε μπορει να σου πει ποσο θα εχεις. Προυοθεση για να το βαλεις ειναι να εχεις 24 αρα συνδεση και να μην εχεις ISDN με MSN καθως και static ip.

Σε ποια περιοχη εισαι και κοιτας για booster?

Στην Πατρα μενω και το θεμα με το booster ειναι τα λεφτα. Μπηκα να δω μηπως ειχαν βγαλει καμια καινουρια προσφορα για vdsl (οπως ειχαν παλιοτερα φοιτητικο 50αρι με 24 ευρω) και ειδα οτι με αυτο το booster με 10 ευρω το μηνα παραπανω διαφημιζαν πολυ υψηλες ταχυτητες. Στην περιοχη που ειμαι πιανει πολυ καλα η γραμμη που εχω οποτε οι ταχυτητες ειναι ενα καλο αλλα αυτο που προεχει για μενα ειναι να εχω σταθερο και οσο το δυνατον χαμηλοτερο πινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, divo είπε

Μπορεις να παρεις booster me 6,8€ κaι 100g.  Δικαιούσαι φοιτητικό? εχεις vdsl στη περιοχη σου?

Ναι εχω vdsk στην περιοχη μου και ειμαι φοιτητης. Ειδα για 9.9 στο site.

EDIT!!

Οπα παιδια ξεχασα. Μεγαλη σημασια εχει να μου επιτρεπει το καινουριο router να με αφηνει να βαζω οποιον συνδεεται με wifi σε χαμηλοτερη προτεραιοτητα η να εχει καποιο throttling στο bandwidth που θα περνει, οπως κανω στο τωρινο μου Speedport Entry 2i.

Επεξ/σία από bananes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλή απορία. Πως γίνεται να πληρώνεις για 24mbps, να πιάνεις 8 και να σε χρεώνουν 10 ευρώ για να πιάνεις καλύτερα(15-20?) και μάλιστα με όριο 100gb? 😕

Επεξ/σία από splanis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περιοχή που με το γνωστό 24αρι,οι ταχύτητες είναι κάτω από 5mbps,αν βάλω booster θα έχει μόνιμα καλή ταχύτητα ;

Δηλαδή η εμπειρία χρήσης αλλάζει ,η δίνει οπότε νομίζει αυτο;

Εννοείται πως πιάνει καλό 4g εκεί κι μιλάω για μέσα στο όριο των 100gb

 

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, M@dB0x είπε

Κανε ενα speedtest με το τηλεφωνο εκει που θα βαλεις το ρουτερ και θα καταλαβεις πανω κατω.

Δεν ισχύει αυτό,το τηλ λογικα είναι 4g+ lte,το ρούτερ δεν είναι κι εκτός αυτού στο booster παίζουν ρόλο πολλά πράγματα,έχουν γραφτεί πιο πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mcrae13 είπε

Σε περιοχή που με το γνωστό 24αρι,οι ταχύτητες είναι κάτω από 5mbps,αν βάλω booster θα έχει μόνιμα καλή ταχύτητα ;

Δηλαδή η εμπειρία χρήσης αλλάζει ,η δίνει οπότε νομίζει αυτο;

Εννοείται πως πιάνει καλό 4g εκεί κι μιλάω για μέσα στο όριο των 100gb

φιλος που επιανε γυρω στα 8, με μετριο 4g τωρα πιανει γυρω στα 20-22 μου ειπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, divo είπε

 

για να ειναι στα 20 δεν ειναι μέτριο ειναι κακό και λογικά έχει διακυμάνσεις αναμεσα σε 3g kai 4g.

απ τα 8 που ηταν κλαιν μαιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 24αρα και πιάνω 5,5. Έκανα τεστ στο κινητό και μου έβγαλε 41 με μόνιμο 4G. Λέω να το κοιτάξω σοβαρά μιας και vdsl εδώ δεν θα δούμε σύντομα. Βέβαια με τα netflix και όλα αυτά τα 100gb θα φύγουν άκλαυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...