Προς το περιεχόμενο

Προβλημα κατά την εκκίνηση του pc


jimartsas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε Windows 7 όταν πάω να ανοίξω το pc στο σημείο που λέει Windows starting είτε κάνει μόνο του επανεκκίνηση είτε παγώνει και αναγκάζομαι να κάνω reset μετά από πολλές προσπάθειες ανοίγει και δουλεύει απροβληματιστα. Του έκανα φόρματ μειώθηκε το πρόβλημα στην αρχή, τώρα ανοίγει 1/10 προσπάθειες,με safe mode μπαίνει κανονικά.... Τι κάνουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιησε το windows media tool(αυτο ειναι αν θυμαμαι καλα www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool#installation) μεσω ενος usb και βαλε τα bios να ξεκινησουν απ'αυτο, μετα κανε αντιμετωπιση προβληματων ή στη χειρότερη επανεγκαταστησε τα windows 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε αναλυτικά ποιο είναι το σύστημά σου.
Εγκατέστησε το HD Sentinel Free Edition και ανέβασες ένα screenshot να δούμε την υγεία των δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζεις καλώδιο sata και αν δεν αλλάξει βρίσκεις ένα άλλο δίσκο ή ssd και κάνεις εκεί εγκατάσταση των win. Αν πάλι δεν αλλάξει κάτι δοκιμάζεις άλλο τροφοδοτικό.

100% είναι και ο άλλος δίσκος που έχεις? Αλλάζεις και σε αυτόν sata καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 11:16 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

Αλλάζεις καλώδιο sata και αν δεν αλλάξει βρίσκεις ένα άλλο δίσκο ή ssd και κάνεις εκεί εγκατάσταση των win. Αν πάλι δεν αλλάξει κάτι δοκιμάζεις άλλο τροφοδοτικό.

100% είναι και ο άλλος δίσκος που έχεις? Αλλάζεις και σε αυτόν sata καλώδιο.

Της εχω ξεσυνδεση της αλλες συσκευες απο πριν.Αλλαξα καλωδιο σατα εκανα ρεσετ στο βιος, τωρα το κανει πιο λιγο δλδ μου ανοιγει κανονικα 7/10  σημερα,μπορει νανε και τυχαιο που δουλευει καλυτερα τωρα και αυριο μεθαυριο να ξεκωλοθει,μηπως εχω κατεβασει απο  to iντερνετ προβληματικα windows  τι αλλο να σκεφτω ειναι και απο φρεσκο φορματ γιατι νομιζα οτι θα ελυνε ετσι το προβλημα ...ο ssd  η ραμ το psu και η μητρικη ειναι πολυ λιγο δουλεμενα καθως δεν τον δουλευω πολυ τον σταθερο pc,μονο επεξεργαστης ειναι 10ετιας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jimartsas είπε

Της εχω ξεσυνδεση της αλλες συσκευες απο πριν.Αλλαξα καλωδιο σατα εκανα ρεσετ στο βιος, τωρα το κανει πιο λιγο δλδ μου ανοιγει κανονικα 7/10  σημερα,μπορει νανε και τυχαιο που δουλευει καλυτερα τωρα και αυριο μεθαυριο να ξεκωλοθει,μηπως εχω κατεβασει απο  to iντερνετ προβληματικα windows  τι αλλο να σκεφτω ειναι και απο φρεσκο φορματ γιατι νομιζα οτι θα ελυνε ετσι το προβλημα ...ο ssd  η ραμ το psu και η μητρικη ειναι πολυ λιγο δουλεμενα καθως δεν τον δουλευω πολυ τον σταθερο pc,μονο επεξεργαστης ειναι 10ετιας 

 

ahci mode παίζει ο sata?

οδηγούς για το soutbridge έχεις βάλει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, adtakhs είπε

ahci mode παίζει ο sata?

οδηγούς για το soutbridge έχεις βάλει ?

ahci τον βαζει η μητρικη αυτοματα,δεν ειμαι 100% σιγουρος αν εχω περασει ολα τα drivers της μητρικης μετα το τελευτεω φορματ  αλλα προ φορματ ηταν ολα περασμενα οποτε χλομο αλλα θα το τσεκαρω ΜΠΑΣ και.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimartsas είπε

ahci τον βαζει η μητρικη αυτοματα,δεν ειμαι 100% σιγουρος αν εχω περασει ολα τα drivers της μητρικης μετα το τελευτεω φορματ  αλλα προ φορματ ηταν ολα περασμενα οποτε χλομο αλλα θα το τσεκαρω ΜΠΑΣ και.......

 

Αν κάνεις clear cmos μπαίνει σε IDE .

Αν το μηχάνημα καθυστερεί κατά 90% κάποιο περιφερειακό τείνει να παραδόσει πνεύμα και το σύστημα προσπαθεί να το αναγνωρίσει.

Για αυτό και σου κολλάει στην εκκίνηση.

Ξεκινάς από DVD

Πας σε σκληρούς κ.λ.π.

Κοιτάς bios για AHCI

κοιτάς drivers .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Αν κάνεις clear cmos μπαίνει σε IDE .

Αν το μηχάνημα καθυστερεί κατά 90% κάποιο περιφερειακό τείνει να παραδόσει πνεύμα και το σύστημα προσπαθεί να το αναγνωρίσει.

Για αυτό και σου κολλάει στην εκκίνηση.

Ξεκινάς από DVD

Πας σε σκληρούς κ.λ.π.

Κοιτάς bios για AHCI

κοιτάς drivers .

της εχω ξεσυνδεμενες της αλλες συσκευες dvd και 2ο σκληρο δεν επηρεαζουν,δεν σερνετε το pc γενικα παει οπως πρεπει ,τα συμτοματα ειναι μονο οταν φορτωνουν τα windows λιγο πριν μπει στην επιφανεια εργασιας να σκαει επαναλαμβανομενες επανεκινησεις η να παγωνει τελειος και να θελεις reset σημερα το κανει ελαχιστα ,προ χθες δεν μπορουσανα μπω με τπτ..θα δοκιμασω οτι μου ειπες και θα ενημερωσω ευχαριστω για τον χρονο..

Επεξ/σία από jimartsas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimartsas είπε

Της εχω ξεσυνδεση της αλλες συσκευες απο πριν.Αλλαξα καλωδιο σατα εκανα ρεσετ στο βιος, τωρα το κανει πιο λιγο δλδ μου ανοιγει κανονικα 7/10  σημερα,μπορει νανε και τυχαιο που δουλευει καλυτερα τωρα και αυριο μεθαυριο να ξεκωλοθει,μηπως εχω κατεβασει απο  to iντερνετ προβληματικα windows  τι αλλο να σκεφτω ειναι και απο φρεσκο φορματ γιατι νομιζα οτι θα ελυνε ετσι το προβλημα ...ο ssd  η ραμ το psu και η μητρικη ειναι πολυ λιγο δουλεμενα καθως δεν τον δουλευω πολυ τον σταθερο pc,μονο επεξεργαστης ειναι 10ετιας 

Δεν παίζει ρόλο αν είναι λίγο δουλεμένα ή πολύ. Επαναλαμβάνω βρίσκεις έναν άλλο δίσκο ή ssd και κάνεις εκεί εγκατάσταση τα win να δεις πως συμπεριφέρεται. να αποκλείσουμε έτσι τον δίσκο?

Πρώτα απ όλα μπες με safe mode. Μπαίνεις κανονικότατα και ομαλότατα ή έχεις τα ίδια προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...