Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε την κορυφαία κάρτα γραφικών TITAN RTX με κόστος $2499


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ναι κορυφαια .. πληρωστε 2 χιλιαρικα για ξεπλυμενη εικονα .. ουτε χαρισμα nvidia

ναι ναι κορυφαια .. πληρωστε 2 χιλιαρικα για ξεπλυμενη εικονα .. ουτε χαρισμα nvidia

 

vega 56 64 bios ολα ultra 4k  ομαλοτατα και εικονα τελεια σε megala display (65'' kai 150'' προτζεκτορ που αμα σας βαλω την 1080 θα ξερασετε απλα την εδωσα πισω σε μια βδομαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, exor είπε

Κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί πάντως ότι αυτή τη στιγμή είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει σε single κάρτα. Το χάσμα θα μεγαλώσει με τους νέους drivers όπου θα ξεκλειδώνουν επιδόσεις για την titan rtx και την 2080 και, κατά την παλιά πρακτική της NVIDIA, να κόβουν από τα προηγούμενα μοντέλα. Μου φαίνεται όμως ότι η nvidia δεν ξέρει που στοχεύει και πού απευθύνεται. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά σχεδόν πάντα οι κάρτες που μας εισάγουν σε καινούργια τεχνολογία στα γραφικά δεν έχουν και τις επιδόσεις που πρέπει. Οι πρώτες DX10 ήταν αδύναμες τρέξουν ομαλά τα DX10 παιχνίδια αλλά έτρεχαν στο maximum τα μέχρι τότε DX9 (το crysis τις έκανε όλες χώμα βέβαια)! Το ίδιο και με το DX11 θυμάται κανείς τι γινόταν όταν ενεργοποιούσατε το tessalation με το ambient occlusion στις πρώτης γενιάς κάρτες; Μετρούσαμε τα frame! Αυτές οι 2 κάρτες θα τρέχουν ταχύτερα από κάθε άλλη τα DX11,DX12 και VULCAN παιχνίδια αλλά στο ray tracing θα είναι γατάκια. Μέχρι να βγει μια πραγματικά ικανή κάρτα (αφού αυτές θα θεωρούνται entry level μέχρι τότε) θα περιμένω να πέσουν οι 1080 και οι 1070 και θα επενδύσω σε αυτές αν ποτέ πάρω 4k monitor. Μπορεί βέβαια και να περιμένω την απάντηση της AMD, έχει, στο παρελθόν, σκάσει ατομικές βόμβες στο στρατόπεδο της nvidia πιάνοντάς την στον ύπνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nero62 είπε

Εργαλείο. Και η 2080ti επίσης. Αλλά αυτή εδώ είναι... άστα... 

Κάπου πήρε το μάτι μου σύγκριση με απλ... Ότι να ναι...

 

Δεν πήρε σύγκριση το ματι σου απλά έγινε ενα comment απο εμένα και πιθανόν και απο άλλο μελος λόγω marketing και βλαμμένης τιμολογιακής πολιτικής. Αυτό έγινε.

Τα έκαναν σκατά με τα προβληματα στις 2080 και τώρα ζητανε 3000 ευρώ οταν προηγούμενες TITAΝ είχαν πολύ λιγότερα λ7. Αυτό.

 

9 ώρες πριν, bromiaris είπε

Συγγνώμη που θα σου χαλάσω το όνειρο, αλλά με 2χιλιάρικα δεν παίρνεις αμάξι, αλλά χρέπι....    

 

Μια χαρα παίρνεις και αμάξι και μηχανάκι. Αναλόγως τι θες να κάνεις και για ποια χρήση προορίζεται.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε Nvidia παιξε κανα 18 μηνο ακομα με τα κουβαδακια σου πριν σε στειλει για τσαι η επομενη γενια κονσολων

Ο ψευτης και ο κλεφτης τον πρωτο χρονο χαιρωνται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο τίτλος αναφέρεται "στην κορυφαία κάρτα γραφικών" και σχόλια είναι κατά 95% χιουμοριστικά για το κόστος και κατά το 5% για την ουσία της κάρτας. Φαντάζομαι πάντα όταν πρωτοβγαίνει μια "κορυφαία κάρτα γραφικών", όπως και οτιδήποτε θα θεωρείται top του είδους του, πάντα θα κοστίζει δυσανάλογα. Το θέμα είναι αν αξίζει τον τίτλο της από άποψη τεχνολογίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Δερματάς παλι εβγαλε καρτα τερας.. Παίζει μονη της η πρασινούλα, κάνει οτι γουστάρει και οι τιμές είναι αναμενόμενα πολύ υψηλές!

Καλώς ή κακώς ειναι πολύ μπροστά σε τεχνολογία γραφικών και από εδώ και πέρα που ανοίγει και ορισμενα κλειστά προτυπα βλέπε PhysX + το Ray Tracing έχω την εντύπωση οτι θα πέσει πολύ φάπα! Η κοκκινούλα με τα rebrands για 3 συνεχόμενη φορά ΔΕΝ πάει πουθενα..! 

Προσωπικά τις TITAN δεν τις υπολογίζω σαν καρτες οχι γιατι ειναι ακριβότερες αλλά διότι δεν απευθύνονται σε gamers στην πραγματικότητα αλλά για άλλες χρήσεις. Εδώ με μία 2070 παίζεις τα πάντα και υπαρχει και η 2080Ti για τα ποιό δύσκολα.. η TITAN είναι σε μία κατηγορία από μόνη της και το να κλαψουρίζουμε για την τιμή της ΔΕΝ θα αλλάξει τπτ.. η κατασταση στην αγορα ειναι αυτη που ειναι και ΔΕΝ την βλεπω να αλλαζει συντομα αν η κοκκινουλα δεν παρουσιάσει κατι δυνατο, αξιόλογο και επιτέλους να το κάνει στο σωστό timing! Έχει ήδη χάσει το τρένο και είναι χρόνια πίσω... τουλάχιστον ας το παλέψει γιατί με τέτοιες τιμές απο την πρασινούλα μας κόβω να μένουμε με Maxwell & Pascal για χρόνια ακόμη..

Επεξ/σία από Dj_ALeX1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Seaside είπε

Δεν πήρε σύγκριση το ματι σου απλά έγινε ενα comment απο εμένα και πιθανόν και απο άλλο μελος λόγω marketing και βλαμμένης τιμολογιακής πολιτικής. Αυτό έγινε.

Τα έκαναν σκατά με τα προβληματα στις 2080 και τώρα ζητανε 3000 ευρώ οταν προηγούμενες TITAΝ είχαν πολύ λιγότερα λ7. Αυτό.

Μια χαρα παίρνεις και αμάξι και μηχανάκι. Αναλόγως τι θες να κάνεις και για ποια χρήση προορίζεται.

Καθόλου βλαμμένη. Απλώς όταν κάτι είναι καινούριο και μοναδικό στην εκκίνηση του ζητάει πολλά χρήματα και είναι για λίγους. Η αναφορά στην απλ είναι απλά άδικη γιατί η τελευταία δεν προσφέρει κάτι νέο και μοναδικό στα προϊόντα της σε αντίθεση με την Nvidia που είναι πάντα πρώτη και μοναδική. 

Όσο για το παράδειγμα με το αμάξι έχεις δίκιο. Το δικό μου δεν πιάνει ούτε 500 ευρώ και παρόλα αυτά ταξιδεύει με 5 άτομα φορτωμένο άνετα και ασφαλή με μέση ωριαία 100-140 χλμ (σε ευθεία που δεν φοβάμαι πσει για πλάκα φορτωμένο 280 με GPS) και με κατανάλωση που την ζηλεύει μοντέλο 2018. Και στα 20 χρόνια περίπου που το έχω μονο μπουζοκαλωδια έχω αλλάξει απαραίτητα σέρβις και 3 φορές λάστιχα μπρος πίσω. Μια φορά μόνο αλλαξα αμορτισέρ και αυτά προληπτικά. Και λόγο του ότι δεν αξίζει δεν υπάρχει και ο κίνδυνος κλοπής. Το έχω πάντα ξεκλειδωτο τα τελευταία 10 χρόνια και μόνο 2 φορές μου το έχουν ανοίξει και μου έχουν κλέψει το ραδιοσιντι... Χαχαχαχχα...

Επεξ/σία από nero62
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nero62 είπε

Καθόλου βλαμμένη. Απλώς όταν κάτι είναι καινούριο και μοναδικό στην εκκίνηση του ζητάει πολλά χρήματα και είναι για λίγους. Η αναφορά στην απλ είναι απλά άδικη γιατί η τελευταία δεν προσφέρει κάτι νέο και μοναδικό στα προϊόντα της σε αντίθεση με την Nvidia που είναι πάντα πρώτη και μοναδική. 

Όσο για το παράδειγμα με το αμάξι έχεις δίκιο. Το δικό μου δεν πιάνει ούτε 500 ευρώ και παρόλα αυτά ταξιδεύει με 5 άτομα φορτωμένο άνετα και ασφαλή με μέση ωριαία 100-140 χλμ και με κατανάλωση που την ζηλεύει μοντέλο 2018. Και στα 20 χρόνια περίπου που το έχω μονο μπουζοκαλωδια έχω αλλάξει απαραίτητα σέρβις και 3 φορές λάστιχα μπρος πίσω. Μια φορά μόνο αλλαξα αμορτισέρ και αυτά προληπτικά. Και λόγο του ότι δεν αξίζει δεν υπάρχει και ο κίνδυνος κλοπής. Το έχω πάντα ξεκλειδωτο τα τελευταία 10 χρόνια και μόνο 2 φορές μου το έχουν ανοίξει και μου έχουν κλέψει το ραδιοσιντι... Χαχαχαχχα...

 

Ποιο αμάξι ειναι αυτό. Το θέλω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...