Προς το περιεχόμενο

Ο Tom Cruise προτείνει να απενεργοποιήσουμε το «motion smoothing» στις τηλεοράσεις μας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Xiaomi Mi 8 είπε

... διότι εκεί είναι και τα όρια του ανθρώπινου ματιού.

Προφανώς δεν ισχύει αυτό, άλλο πράγμα έγραψα..Στα παιχνίδια ας πούμε τα 24FPS είναι εμετός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, exor είπε

εχω και ταινιες σε 60 hz  και 4κ 120hz native panel 65ara αλλα ναμαι ειλικρινης το 24p μια χαρα μου φαινεται... το μοσιον εννοειται off

Ακριβώς γιατί με την επιλογή true cinema δεν έχεις τεχνουργήματα από 3:2 μετατροπη  https://en.wikipedia.org/wiki/Three-two_pull_down που θα είχες  σε 60Hz πανελ .

Απο κει και πέρα επιλέγεις motion interpolation on η off ανάλογα με το πως προτιμάς ομαλή ή όχι κίνηση.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι άσχετοι πωλητές και το μάρκετιγκ των εταιριών που μπερδεύουν τον απλό καταναλωτή.

Παραθέτω και τι προβλήματα δημιουργεί στην κίνηση το 3:2  (Πηγή:  https://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p )

Additional information

THE CAUSE OF JUDDER ON 24P VIDEO

TVs commonly have one of two refresh rates: 60 hz and 120 hz.  30 hz and 60 hz videos divide into those refresh rates evenly, which makes it easy for the TV panel to get the video to meet the panel refresh rate. For example, a 30 hz TV show would have each frame displayed four times on a 120 hz panel.

Likewise, most 120 hz panels can display 24 hz video without issue, because 24 goes into 120 five times. But some 60 hz TVs have difficulty. Because 24 does not divide into 60 evenly, doubling the frame rate still leaves 12 frames missing from meeting the TV’s refresh rate. To get to 60 fps, 60 hz TVs use a feature called ‘telecine,’ or 3:2 pulldown. This makes the video’s frames alternate displaying two and three times – hence 3:2 – which makes up the missing frames. The image below illustrates this.

Telecine/3:2 pulldown technique explained with 24p playback

The video lingering on some frames longer than others adds a jerkiness, or judder, to the movement when there is a camera pan. There’s jerkiness to other movements too, but it’s less obvious than what you see with a pan. To get around this, it’s necessary to get a TV with a film mode that reverses the telecine, as that will eliminate judder.

Επεξ/σία από Dam_Peristeriws
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα δεν είναι πάντα απόλυτα. Υπάρχει το "ναι μεν, αλλά". Το interpolation δεν είναι πάντα σκουπίδι ή μόνο για αθλητικά. Και εξηγώ:

Κατ'αρχήν θα πρέπει να διευκρινίσουμε για τι τηλεόραση μιλάμε. Άλλο μια φθηνή με περιορισμένες δυνατότητες και άλλο μια ακριβή που έχουν μελετηθεί όλες οι λεπτομέρειες. Άλλο μια τηλεόραση να έχει αληθή ρυθμό ανανέωσης 200Hz και άλλο να έχει 60 και να λέει 100 ή 120 με πατέντες τύπου interlace ή δεν ξέρω πως το ονομάζει η κάθε εταιρεία. Επίσης ακόμα και σε pannels με 120 ή 200Hz έχει σημασία να κάνει σωστό scaling ο επεξεργαστής για να πετυχαίνει τη σωστή αναλογία frames χωρίς να έχουμε skipped frames. Και ενοείται ότι ο επεξεργαστής θα πρέπει να "την παλεύει" από ισχύ ώστε να κάνει σωστό και γρήγορο prediction για τις επόμενες σκηνές.

Επίσης έχει να κάνει με την ίδια την ταινία. Αν βλέπουμε ένα "ρομαντικό δράμα" δε νομίζω να έχει τόσο νόημα το interpolation. Σε μια ταινία όμως δράσης και γρήγορων εναλλαγών εικόνας κάποιο σωστό interpolation μπορεί να περιορίσει λίγο τη "θολούρα" της πολύ γρήγορης κίνησης.

Και βέβαια είναι γούστα, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Σε άλλον αρέσει αυτό το "cinema effect" και άλλος προτιμά πιο κρυστάλλινη και "smooth" εικόνα. Επίσης μια αξιοπρεπής τηλεόραση δεν έχει το interpolation σε απλό on/off, υπάρχουν διαβαθμίσεις. Αν το έχουμε τέρμα, δώσε όσο, φουλ έξτρα εννοείται ότι το έργο θα φαίνεται εντελώς ψεύτικο.

Προσωπικά έχω μια Sony σειρά 9 με πολύ καλό pannel, επεξεργαστή, ρυθμό ανανέωσης κτλ. Και όταν βλέπω ταινίες προτιμώ το interpolation συνήθως στο low. Δεν εξαφανίζει το cinema effect αλλά ούτε φαίνεται σαν ντοκυμαντέρ. Απλά περιορίζει αρκετά το "θόρυβο" των γρήγορων σκηνών. Και εννοείται ότι θέλει αρκετή ώρα πειραματισμό με διάφορες ρυθμίσεις μέχρι να βρούμε αυτή που αρέσει σε ΕΜΑΣ.

Όσον αφορά τις curved που αναφέρθηκαν, εκεί τα πράγματα είναι λίγο περίεργα. Θα πρέπει ο κατασκευαστής να ορίζει το κέντρο του νοητού κύκλου που προκύπτει από την κυρτότητα της οθόνης και εμείς να είμαστε ακριβώς εκεί ή λίγο πιο κοντά. Αν πάμε πιο μακρυά εμένα προσωπικά μου έδινε την εντύπωση όχι κυρτότητας αλλά ενός παραλληλογράμμου με "πιεσμένες" προς τα μέσα τις οριζόντιες πλευρές - δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά όμως γι αυτό βγήκε το motion interpolation για να υπάρχει η ομαλή κίνηση στις ταινίες και όχι αυτό το τραιμόπαιγμα/σπασίματα.

Είναι τρομερά γελοίο που ακόμη εξακολουθούν να λένε ότι δήθεν δεν βλέπεις καμία διαφορά 24fps με 60fps, εδώ καλά καλά βλέπουμε μια μικρή διαφορά 60fps με 144fps από τα 144Hz gaming monitors που εκεί λίγοι να καταλάβουν την διαφορά και εξαρτάται και από τον καθέναν αν μπορεί να το αντιληφθεί. 

Ο καλύτερος τρόπος για να αποδείξετε κιόλας και σε άλλους ότι τα 30fps δεν είναι το όριο του ανθρώπινου ματιού είναι αυτό εδώ !!

Επεξ/σία από KnightRider
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε motion smoothing (ανάλογα τον κατασκευαστή), αποδίδει διαφορετικά. Ακόμα και σε μοντέλα της ίδιας εταιρίας.

Στην Panasonic G30 που έχω, είναι πολύ ήπια η παρέμβασή του, σε V20 είναι πιο έντονη, αλλά προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ.

Στο προβόλι, έχω 4 επίπεδα παρέμβασης, στο 1ο είναι μια χαρά, απο εκεί και πάνω είναι αρκετά έντονο και κάνει και artifacts.

Οπότε, δεν χρειάζεται ισοπέδωση, αλλά παν μέτρο άριστον.

Επεξ/σία από Sorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pandelas είπε

Ώπα έχεις δίκιο.

Η γη είναι επίπεδη, το ανθρώπινο μάτι δε μπορεί να δει πάνω από 24φπς.

Οχι ξερεις εσυ, ο τρισμεγιστος επιστημονας.

 

10 ώρες πριν, KnightRider είπε

Όχι απλά στις αρχές το έκανα με avisynth scripts + ffdshow.

Τώρα τις βλέπω με την παλιά έκδοση SVP 3.0.6 γιατί η καινούργια είναι χάλι μαύρο (μεγάλο cpu usage,άθλιο interpolation και λιγότερες ρυθμίσεις)

Βαλε το mpchc και πρεπει να ενεργοποιησεις το vsync και να ρυθμισεις την τηλεοραση σου στα 24hz απο την καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Βαλε το mpchc και πρεπει να ενεργοποιησεις το vsync και να ρυθμισεις την τηλεοραση σου στα 24hz απο την καρτα γραφικων.

Με MpcHC παίζω ,γιατί να βάλω 24Hz ?? Αν βάλω 24Hz δεν θα έχω καθόλου smoothing γιατί τα frame rate θα εξακολουθούν να είναι λίγα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εξομάλυνση κίνησης είναι ότι πιο απαίσιο έχουν ενσωματώσει στις σύγχρονες τηλεοράσεις. Το motion flow στη Sony μου το έχω απενεργοποιημένο από τη μέρα που το αγόρασα και απορώ πραγματικά σε ποιον αρέσει αυτή η αηδία. Κάνει υπερπαραγωγές να φαίνονται λες και είναι Τόλμη και Γοητεία.

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

omg.Τώρα κατάλαβα γιατί σε τηλεόραση συγγενή οι ταινίες φαίνονταν σαν να βλέπω τηλεοπτική σειρά.Δεν το ήξερα αυτό και αναγκαζόμουν να τις βλέπω στο laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toyo73 είπε

Το συγκεκριμένο βίντεο έχει πρόβλημα. Πιθανώς στην κωδικοποίηση. Έχω δει την ταινία και δεν είχε τέτοιο χάλι.

Θα το κοιτάξω, δεν αποκλείεται, ευχαριστώ.

 

3 ώρες πριν, Pleo είπε

Αλλά βλέπεις εδώ ακόμη κάποιοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν για τι πράμα μιλάμε και αναφέρονται στο αν το πρωτογενές υλικό είναι σε περισσότερα frames, ενώ τo θέμα έχει να κάνει με την αύξηση των frames μέσω επεξεργασίας της TV.

Το θέμα διευρύνθηκε ήδη από το #1 post με το ερώτημα εάν πρωτογενές υλικό με περισσότερα frames θα βελτίωνε την εικόνα σε σχέση με το frame interpolation του θέματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Οχι ξερεις εσυ, ο τρισμεγιστος επιστημονας.

Μιλάς για εγγραφές σε φιλμ, ο κοσμάκης που θα δει την ταινία στον κινηματογράφο θα τη δει παιγμένη σε φιλμ? Αν ναι έχεις δίκιο και συγνώμη.
Αν όχι, είναι σα να μου λες οι μεγάλες μουσικές παραγωγές γίνονται σε μπομπίνα για να καταλήξουν να πωλούνται στο itunes.
Πιο πρόβατο υπάρχει? Αυτή η λογική έχει κρατήσει έναν αιώνα πίσω τις εξελίξεις στο χώρο. Φτάσαμε στον Άρη και τα μόνα βίντεο που γυρίζονται σε 60fps είναι οι τσόντες.
Το επιχείρημα σου είναι το τι ποσοστό θα βάλει να παίξει blu ray απο αυτούς που έχουν uhd τηλεόραση, η επιστήμη έπιασε ταβάνι.
Εν ολίγοις αν γουστάρεις να βλέπεις 24fps κάντο ή αν γουστάρεις να αυτοαποκαλείσαι γνήσιος cinefil δε θα στο απαγορέψει κανείς εδώ μέσα.
Μάθε να ακούς άτομα με διαφορετικές αντιλήψεις και ανάγκες. Δεν έχουμε όλοι την ανωμαλία να βλέπουμε 24fps χωρίς motion smoothing, πονάνε τα μάτια μας ξέρεις.
Και κάτι τελευταίο, τo insomnia δεν είναι ο κατάλληλος τόπος για να βγάλεις το άχτι σου αν έχεις ψυχολογικά, μικρό πουλί ή σε δέρνει η γυναίκα σου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Προφανώς δεν ισχύει αυτό, άλλο πράγμα έγραψα..Στα παιχνίδια ας πούμε τα 24FPS είναι εμετός.

Είναι ποίο πολύπλοκο το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Pandelas είπε

ανωμαλία

παροτι συμφωνω με ολο το ποστ και ο επιλογος του με εκανε να γελασω με την καρδια μου, σε αυτη τη λεξη διαφωνω. Δεν ειναι ανωμαλια. Ειναι καθαρα θεμα γουστου και ισως-ισως αισθητικης. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...