Προς το περιεχόμενο

Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για all around φωτεινό αλλά και όσο πιο φτηνό φακό μπορώ να ταιριάξω με Nikon APS-C.

Θέλω κάποιον με δυνατότητες ευρυγώνιου και πορτρέτου φακού. Τα μεγάλα ζουμ δεν με ενδιαφέρουν.

Ο Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM στα 300 ευρώ εἰναι ότι πιο φτηνό έχω βρει με μεγάλο άνοιγμα διαφράγματος.

Στην Nikon DX το εστιακό μήκος του θα αντιστοιχούσε σε 26-105mm.

Γνωρίζω τα 25mm από το κινητό μου, οπότε πιστεὐω ότι το εύρος του είναι ιδανικό για μένα.

Αυτός που δίνει το e-infin είναι η έκδοση "C"; Ρωτάω γιατί δεν το αναφέρει κάπου αλλά σε φωτογραφία του φακού αναγράφεται πάνω του το C.

Τι διαφορά έχει η έκδοση C με την "απλή";

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον που μου διαφεύγει με παρόμοια χαρακτηριστικά και τιμή;

Η αγορά του δεν θα γίνει άμεσα αλλά χαίρομαι να το ψάχνω από πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, οσον αφορα το C, αυτο σημαινει Contemporary και ειναι απλα το ονομα της σειρας φακων της Sigma, οπως για παραδειγμα και η σειρα Art. Δεν υπαρχουν δυο εκδοσεις (απλη και C), παρα μονο μια. Εγω θα προτεινα και τον 17-50mm f/2.8 της Sigma στα ιδια χρηματα, που αν και παλαιοτερος ειναι πιο φωτεινος και απ'οσο εχω διαβασει ειναι εξαιρετικα οξυς. Να τονισω πως δεν εχω καποιο απο τους δυο, απλα επειδη ειχα ασχοληθει κι εγω αρκετα με την αγορα ενος τετοιου φακου, εχω διαβασει συνολικα καλυτερα λογια για τον 17-50. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Sigma 17-50mm f/2.8 τον είδα αλλά νομίζω αυτό το λίγο παραπάνω σε εστιακό μήκος που δίνει ο 17-70 θα παίξει μεγάλο ρόλο στα πορτρέτα που επιτρέπει μεγαλύτερη απόσταση από το θέμα.

Φαντάζομαι πως όταν αποκτήσω αυτόν τον φακό δεν θα έχει λόγο ύπαρξης ο Nikkor 35mm f1.8

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά dx nikon μηχανή έχεις αν επιτρέπεται;

Όσον αφορά τον 17-50, αυτόν έχω εγώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος, αλλά όντως το παραπάνω εύρος που προσφέρει ο 17-70 είναι αρκετά βολικό για πορτραίτα αλλά και γενικά και πολλοί πιστεύω θα τον επέλεγαν αν ήταν ανάμεσα σε αυτούς τους 2 που λέμε και ας έχαναν ένα στοπ σε φως στο τέρμα ζοομ, που μπορεί να μην είναι ένα ολόκληρο στοπ διαφορά γιατί στο 50 (που θα πρέπει να τους συγκρίνουμε και τους 2 γιατί ο 17-50 πάει μέχρι 50) μπορεί το f του 17-70 να είναι f3.5 και η διαφορά με τον άλλον να είναι μικρότερη του ενός στοπ. 

Edit: 

Focal length 17mm 23mm 28-48mm 49-70mm
Max. aperture ƒ/2.8 ƒ/3.2 ƒ/3.5 ƒ/4
Min. aperture ƒ/22 at all focal lengths

 

Άρα η διαφορά είναι ένα ολόκληρο στοπ στα 50mm, 1/3 του στοπ στα 23mm και 1/2 του στοπ στα 28-48.

 

Όσον αφορά το ότι δε θα έχει λόγω ύπαρξης ο 35αρης μετά, δε συμφωνώ. Είναι το τί βγάζεις και η διαφορά από 1.8 εως 3.5f (στα 35mm του sigma) είναι πάρα πολύ σεβαστή διαφορά (2 ολόκληρα στοπ) που μπορούν να σου δώσουν μεγαλύτερη ευχέρεια στις ρυθμίσεις που θα χρησιμοποιήσεις.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου σκεφτεσαι/δινεις μεγαλο βαρος στα πορτραιτα  παρε εναν prime 50 1.4 η αλλιως 85mm για αυτη τη χρηση

Για γενικη χρηση κατι σε στυλ 17-50 2.8 και αν θες για γενικη χρηση μονο ημερα με πολυ φως για εκδρομες κλπ  κατι σε 16-105.... 18-105..... 35-105 ...δεν εχω νικον και δεν ξερω τα αντιστοιχα μοντελα τι ακριβως  χιλιοστα δινουν .

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, afterhours είπε

Αφου σκεφτεσαι/δινεις μεγαλο βαρος στα πορτραιτα  παρε εναν prime 50 1.4 η αλλιως 85mm για αυτη τη χρηση

 

Μια χαρά πορτρέτα με μπόλικο bokeh δίνει και ο 35mm f1.8 που έχω.

Θέλω όμως μεγάλο εστιακό μήκος για να μην έρχομαι κοντά σε (σφιγμένα) πρόσωπα και να δίνουν φυσικές εκφράσεις.

Ο 50άρης δεν θεωρώ ότι έχει μεγάλη διαφορά από τον 35mm και ο 85mm είναι πολύ ακριβός για το πορτοφόλι και τις προτεραιότητες μου.

Ο sigma 17-70mm νομίζω δίνει ότι θέλω, ευρυγώνιος+πορτρέτο και μάλιστα σε φωτεινό πακέτο.

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν γενικος φακος και τα κρυσταλλα που εχει εχω διαβασει θετικα σχολια για τον 17-70 .... αν δεν σε πειραζει που δεν ειναι 2.8 σε ολο το εστιακο ευρος θα ελεγα να τον παρεις..

Αν δεν σε ικανοποιει το bokeh του... τοτε μελλοντικα σιγα σιγα μαζευεις και λεφτα για 85 f1.8 η 85 1.4 (αφου οπως λες δεν σε ικανοποιησαν τα 50mm σαν εστιακο μηκος)

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...