Προς το περιεχόμενο

Προστασια δεδομενων υπολογιστη


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ...ξαφνικα μια μερα δεν ανοιγει ο υπολογιστης !!!

Τον παμε για επισκευή.Εχουμε όμως αποθηκευμένα μεσα παρα πολλα προσωπικα δεδομενα.

Φωτογραφιες , κωδικούς και πολλα αλλα.

Μετα την επισκευή ο τεχνικος αν θελει εχει αμεση προσβαση σε αυτά .

Μπορούμε κατι να κανουμε να μην παθουμε ζημια από κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτε τον σκληρό από μέσα. Εάν τον έχετε δώσει ήδη για φτιαξιμο, πείτε ότι έχετε μέσα αρχεία για τη δουλειά σας και θέλετε να σας τον βγάλουν και να σας τον δώσουν γιατί θέλετε να τον συνδέσετε σε άλλο υπολογιστή-ψεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς πρέπει να βγάλεις τον δίσκο… δεν υπάρχει άλλος τρόπος

Εκτός και αν έχει πρόβλημα ο δίσκος… και αναγκαστείς να τον δώσεις για να προσπαθήσει να σώσει οτιδήποτε και αν σώζεται από τα προσωπικά δεδομένα (αν δεν τα έχεις αποθηκευμένα και αλλού).

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sstratos είπε

Βγάλτε τον σκληρό από μέσα. Εάν τον έχετε δώσει ήδη για φτιαξιμο, πείτε ότι έχετε μέσα αρχεία για τη δουλειά σας και θέλετε να σας τον βγάλουν και να σας τον δώσουν γιατί θέλετε να τον συνδέσετε σε άλλο υπολογιστή-ψεμα

Προφανως θα βαλουν δικο τους δισκο και θα περασουν δοκιμαστικο λειτουργικο να δουν αν δουλευει και αυτά με χρεωση?

Αν πουμε την αληθεια δεν είναι υποχρεωμένοι να μας δωσουν τον δισκο ?

Το backup σε εξωτερικο δισκο και σε άλλο pc αν υπαρχει είναι αυτονόητα

Τις φωτογραφιες μου τις εχω σε 2 pc και ένα εξωτερικο δισκο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να χρεώσουν εξτρά για να κάνουν κάτι που είναι μέσα στα πλαίσια του "φτιαξίματος"... το να δοκιμάσεις ενα συστημα εαν τρέχει καλά είναι ευθύνη του μαγαζιού να το κάνει , σιγουρα εχει ξανατύχει περίπτωση σαν την δικιά σου. Βαζουν ένα δικο τους δισκος και κανουν ενα φορματ και stress test.... δεν μας είπες τι έπαθε ομως ο υπολογιστής , μήπως ευθύνεται ο δίσκος για το κλατάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Γιάννης Platano said:

Και ...ξαφνικα μια μερα δεν ανοιγει ο υπολογιστης !!!

Τον παμε για επισκευή.Εχουμε όμως αποθηκευμένα μεσα παρα πολλα προσωπικα δεδομενα.

Φωτογραφιες , κωδικούς και πολλα αλλα.

Μετα την επισκευή ο τεχνικος αν θελει εχει αμεση προσβαση σε αυτά .

Μπορούμε κατι να κανουμε να μην παθουμε ζημια από κατι τετοιο ?

δεν αφηνουμε ειδικα Passwords τα οποια δεν ειναι Encrypted.σημερα χαλασε το Pc.αυριο το κλεβει καποιος.ειδικα αν μιλαμε και για κωδικους σε τραπεζες ή δεν ξερω τι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη , δυο είναι οι λύσεις που θα σου πρότεινα.Η μια είναι να έχεις ένα πολύ μικρό δίσκο πχ έναν ssd αποκλειστικά και μόνο για το λειτουργικό , και έναν 2ο μηχανικό για τα αρχεία σου (φωτογραφίες,video,αρχεία κειμένου και ότι άλλο σημαντικό) , έτσι ώστε εαν πάθει κάποια πχ ζημιά και δεν μπουτάρει το λειτουργικό και θες να το πας σε τεχνικό , απλά να αφαιρέσεις τον 2ο μηχανικό δίσκο και να του το παραδώσεις.

Η άλλη λύση , εαν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είναι να έχεις κάποιο τμήμα του σκληρού δίσκου κρυπτογραφημένο και να ξεκλειδώνει/εμφανίζεται μόνο αν του βάλεις κωδικό.Εγώ την εφαρμόζω χρόνια τώρα και σε σκληρούς δίσκους και σε στικάκια οπότε και δεν ανησυχώ ακόμα και σε περίπτωση κλοπής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tarantules είπε

Γιάννη , δυο είναι οι λύσεις που θα σου πρότεινα.Η μια είναι να έχεις ένα πολύ μικρό δίσκο πχ έναν ssd αποκλειστικά και μόνο για το λειτουργικό , και έναν 2ο μηχανικό για τα αρχεία σου (φωτογραφίες,video,αρχεία κειμένου και ότι άλλο σημαντικό) , έτσι ώστε εαν πάθει κάποια πχ ζημιά και δεν μπουτάρει το λειτουργικό και θες να το πας σε τεχνικό , απλά να αφαιρέσεις τον 2ο μηχανικό δίσκο και να του το παραδώσεις.

Η άλλη λύση , εαν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είναι να έχεις κάποιο τμήμα του σκληρού δίσκου κρυπτογραφημένο και να ξεκλειδώνει/εμφανίζεται μόνο αν του βάλεις κωδικό.Εγώ την εφαρμόζω χρόνια τώρα και σε σκληρούς δίσκους και σε στικάκια οπότε και δεν ανησυχώ ακόμα και σε περίπτωση κλοπής.

Ευχαριστω. Εχω την πρωτη λυση με δυο μηχανικους δισκους και ένα ssd.

Το "κρυφο" κομματι πως μπορω να το κανω αν θελω ? Ο κωδικος είναι ισχυρη προστασια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως και βάση του λειτουργικού και του διαθέσιμου h/w υπάρχουν διάφορες λύσεις, γενικότερα όμως καλό είναι να έχεις encryption στα προσωπικά σου αρχεία/δεδομένα, όπως και χρήστη με limited δυνατότητες έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να "μπεί" στο λειτουργικό και να ανοίξει πχ κάποια εφαρμογή (πχ να δοκιμάσει internet browsing). Σε mac/linux τα κάνεις σχετικά εύκολα τα παραπάνω. Με windows δεν πολυασχολούμαι, αλλά δεν νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις απο admin τύπου χρήστη, έναν χρήστη με limited permissions και να τους "κόψεις" το τι μπορεί να κάνει και το τι μπορεί να "βλέπει" (σε παλαιότερες δοκιμές με Win 7 δεν είχα πρόβλημα να κόβω προσβάσεις σε δίσκους πχ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Ευχαριστω. Εχω την πρωτη λυση με δυο μηχανικους δισκους και ένα ssd.

Το "κρυφο" κομματι πως μπορω να το κανω αν θελω ? Ο κωδικος είναι ισχυρη προστασια ?

Υπάρχουν πολλά προγράμματα φαντάζομαι που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά.Εγώ χρησιμοποιώ το Rohos Disk Encryption το οποίο έχει κρυπτογράφηση AES 256-bit.

Μπορείς να κρυπτογραφήσεις ολόκληρο δίσκο ή τμήμα ενός δίσκου.Προσωπικά μόνο ένα μικρό τμήμα σε μέγεθος κάνω το οποίο να μην κινεί υποψίες , κυρίως στα στικάκια γιατί εαν πας στις ιδιότητες του εκάστοτε δίσκου , φαίνονται οτι λείπουν τόση χωρητικότητα όση έχεις εκχωρήσει στο encrypted partition.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sstratos είπε

δεν νομίζω να χρεώσουν εξτρά για να κάνουν κάτι που είναι μέσα στα πλαίσια του "φτιαξίματος"... το να δοκιμάσεις ενα συστημα εαν τρέχει καλά είναι ευθύνη του μαγαζιού να το κάνει , σιγουρα εχει ξανατύχει περίπτωση σαν την δικιά σου. Βαζουν ένα δικο τους δισκος και κανουν ενα φορματ και stress test.... δεν μας είπες τι έπαθε ομως ο υπολογιστής , μήπως ευθύνεται ο δίσκος για το κλατάρισμα

Δυστυχώς δεν συμβαίνει αυτό που πιστεύεις, έχω σχετικά πρόσφατη εμπειρία.

Ζητάνε να πας ολόκληρο τον υπολογιστή πολλοί και,

α) Σου λένε από την αρχή ότι θα χρεωθείς παραπάνω αν χρησιμοποιήσουν δικό τους hardware, και

β) δυστυχώς μερικοί από αυτούς σου λένε ακόμα πως δεν θα ισχύει η εγγύηση καλής λειτουργίας που δίνουν μετά την επισκευή ολόκληρου υπολογιστή (συνήθως 6 μήνες)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δείτε το λογικά ρε μάγκες...

πάτε ένα μηχάνημα στον μάστορα γιατί έχει θέματα

και τον 2ο δίσκο να του βγάλετε  για να το ελέγξουν με τον βασικό πχ

ευθύς εξαρχής ο 2ος δίσκος μπορεί να δημιουργεί τα θέματα...

οπότε το ελέγχουν και στο δίνουν κομπλέ, κουμπώνεις τον σκάρτο δίσκο πάνω και ξανά θέματα.

Οπότε άθλιο το service ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσοχή με την κρυπτογράφηση κράτα αντίγραφο απο το κλειδί κρυπτογράφησης έτσι και το χάσεις δεν θα έχεις πρόσβαση στα δεδομένα σου έτσι την πάτησα και εγώ ευτυχώς σε λίγα αρχεία.

https://www.isumsoft.com/windows-10/back-up-encryption-certificate-key-in-windows-10.html

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...