Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκή τραπεζική άδεια αποκτά η Revolut


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 minutes ago, Prof_Chaos said:

η Ν26 σου κάνει δωρεάν μετατροπή συναλλαγματος ευρώ σε λίρα και δωρεάν ανάληψη απο Αγγλικό ΑΤΜ ; 

Ανάληψη ναι. Μετατροπή όχι στο free tier, μόνο στα paid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, defacer είπε

Ανάληψη ναι. Μετατροπή όχι στο ψ, μόνο στα paid.

ανάληψη λέει μόνο σε euro δωρεάν στην σελίδα τους https://n26.com/en-eu/plans

Free atm withdrawals in euros.

για την μετροπή δεν το καταλαβαίνω . Γράφει δωρεάν πληρωμές σε οποιοδήποτε currency 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DIL είπε

Μην διανοηθεί  κανεις να την χρησιμοποιήσει για Airbnb...τωρα που εβγαλε ευρωπαικη αδεια....οποιος καταλαβε καταλαβε

Σύντομα η Αδαε θα έχει όλα τα στοιχεία .... Άρα άκυρο αυτό που λες. Τρέχουν 3 διαδικασίες πιστοποίησης των host ...είναι ακόμα νωρίς αλλά τα έσοδα είναι τόσα πολλά που θα κλείσουν όλα τα παράθυρακια . Το τρέχουν απόλυτα ικανά άτομα , νέοι και έχουν και επαφή με τράπεζες και αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Prof_Chaos said:

ανάληψη λέει μόνο σε euro δωρεάν στην σελίδα τους https://n26.com/en-eu/plans

Free atm withdrawals in euros.

για την μετροπή δεν το καταλαβαίνω . Γράφει δωρεάν πληρωμές σε οποιοδήποτε currency 

Αν διαβάσεις προσεκτικά το pdf λέει αυτό που μόλις σου είπα.

Αν πας να κάνεις ανάληψη σε λίρες στο free tier θα σου πάρει προμήθεια για τη μετατροπή, η ανάληψη θα είναι δωρεάν.

Πληρωμές, δηλαδή να έχεις ευρώ στο λογαριασμό και να αγοράσεις κάτι σε λίρες, δεν έχουν χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Markerparts είπε

 η αξιοπιστια περναει κατα πολυ τις Ελληνικες μας τραπεζες.

Αυτό μόνο του δεν λέει κάτι . Μετά τα cc, οι ελληνικές τράπεζες χάνουν σε αξιοπιστία σε σύγκριση με τους παλιούς παπατζήδες της πλατείας ομονοίας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι παπατζήδες ήταν αξιόπιστοι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasTSK είπε

Με συγχωρείτε αλλα ειμαι λιγο αργος τι παραπανω προσφερει η revolut απο μια απλη καρτα τραπεζας και ενα λoγαριασμο paypal 

πχ εχει λιγοτερες χρεωσεις στο εξωτερικο? γιατι ταξιδευω συχνα στο εξωτερικο και χρησιμοποιώ την απλη κατρα αναληψης και η αληθεια ειναι οτι δεν με χρεωνει προμηθεια παρα μονο την διαφορα το συναλαγματος

Σε χρεώνει προμήθεια αλλά είναι κρυμμένη στήν τιμή του συναλλάγματος. Δύο μήνες με την revolut στις ΗΠΑ, γλυτωσα κοντά 600€ από το καλύτερο συνάλλαγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα στη Revolut χωρίς την προμήθεια της τράπεζας. Συνδέουμε την χρεωστική μας με τις πληρωμές Google και τραβάμε από εκεί χρήματα στη Revolut.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα σας πω και εγώ την γνώμη μου που την δουλεύω από τότε που μπηκαν τα capital controls, μεχρυ πρόσφατος όλα καλά, αλλά μια μέρα μου δίνει άκυρο η εφαρμογή μπλοκαροντας όλα μου τα χρήματα και τα ripple χωρίς καμία προηδοποιση! Και τώρα μου ζητιάνε απόδειξης για όλα τα χρήματα που έχω κάνει κίνηση από που τα βρικα που τα ξόδεψα κτλ... Έχω μαρτυρησει την ώρα που συνεργάστηκα μαζί τους καθος η εξηπειρετηση είναι μόνο στα αγγλικά δεν σκαμπαζουν και πολλά όσο αφορά ebay paypal και τα διάφορα άλλα πάρα μόνο την οδιγια που έχουν για το δικό τους το συστημα, η επικοινωνία είναι επίσης μόνο μέσο εφαρμογής chat, χειρότεροι και από το ελληνικό δημόσιο, ου μπλέξεις και ακόμα περιμένω 2,500€ και ένα σεβαστώ πόσο σε ripple που τα έκανα επένδυση.. 

Το σημαντικότερο την κάρτα την είχα για κυρία και με κρέμασαν γιορτές χωρίς καμία προηδοποιση και χωρίς χρήματα. 

Σας συνιστώ μεγάλη προσοχή και μην κάνετε καμία επένδυση σε καμία περίπτωση σε αυτήν την εταιρία, και ψάξτε στο Google πάντα για αρνιτικα σχόλια για να δείτε την αξιοπιστία μιας τράπεζας για να ξέρετε και με ποιους έχετε να κάνετε και τι να περιμένετε και όχι τα άρθρα που φωνάζουν από ντουντούκες έλα κόσμε να σου δώσω τζάμπα δάνεια..!!! 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DIL είπε

Μην διανοηθεί  κανεις να την χρησιμοποιήσει για Airbnb...τωρα που εβγαλε ευρωπαικη αδεια....οποιος καταλαβε καταλαβε

Πόσες χαζομάρες θα ακούσουμε ακόμα Θεέ μου... Το Ηνωμένο Βασίλειο είναι μέλος του ΟΟΣΑ και έχει συμφωνήσει στην ανταλλαγή στοιχείων με άλλα μέλη ΟΟΣΑ ακόμα και μετά τις Brexities και επειδή η Revolut είναι Non-Banking Financial Institution και υπόκειται σε Ευρωπαϊκά και Αγγλικά regulations, όσοι "έξυπνοι" έπαιζαν μαυρίλα Airbnb, να περιμένουν το λογαριασμό. Με καθυστέρηση αλλά θα έρθει και δε θα είναι καλή φάση. ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, duende είπε

γιατι δε θα ειναι "μαυρα" οπως ηταν μεχρι τωρα. ολοι (σχεδον) οσοι νοικιαζουν σε airbnb δε δηλωνουν τιποτα και τα χρηματα συνηθως πανε σε λογαριασμους τυπου revolut με τους οποιους για την ωρα δεν ασχολειται κανεις

Δεν μπορείς να προσθέσεις λογαριασμό ρέβολουτ για πληρωμές φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, efkairiakos είπε

Δεν μπορείς να προσθέσεις λογαριασμό ρέβολουτ για πληρωμές φίλε μου

Γιατί δε μπορείς; Έχει κανονικά IBAN. Είναι black listed στο Airbnb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sioy1 είπε

Λοιπόν θα σας πω και εγώ την γνώμη μου που την δουλεύω από τότε που μπηκαν τα capital controls, μεχρυ πρόσφατος όλα καλά, αλλά μια μέρα μου δίνει άκυρο η εφαρμογή μπλοκαροντας όλα μου τα χρήματα και τα ripple χωρίς καμία προηδοποιση! Και τώρα μου ζητιάνε απόδειξης για όλα τα χρήματα που έχω κάνει κίνηση από που τα βρικα που τα ξόδεψα κτλ... Έχω μαρτυρησει την ώρα που συνεργάστηκα μαζί τους καθος η εξηπειρετηση είναι μόνο στα αγγλικά δεν σκαμπαζουν και πολλά όσο αφορά ebay paypal και τα διάφορα άλλα πάρα μόνο την οδιγια που έχουν για το δικό τους το συστημα, η επικοινωνία είναι επίσης μόνο μέσο εφαρμογής chat, χειρότεροι και από το ελληνικό δημόσιο, ου μπλέξεις και ακόμα περιμένω 2,500€ και ένα σεβαστώ πόσο σε ripple που τα έκανα επένδυση.. 

Το σημαντικότερο την κάρτα την είχα για κυρία και με κρέμασαν γιορτές χωρίς καμία προηδοποιση και χωρίς χρήματα. 

Σας συνιστώ μεγάλη προσοχή και μην κάνετε καμία επένδυση σε καμία περίπτωση σε αυτήν την εταιρία, και ψάξτε στο Google πάντα για αρνιτικα σχόλια για να δείτε την αξιοπιστία μιας τράπεζας για να ξέρετε και με ποιους έχετε να κάνετε και τι να περιμένετε και όχι τα άρθρα που φωνάζουν από ντουντούκες έλα κόσμε να σου δώσω τζάμπα δάνεια..!!! 

Σε έπιασε ο αλγόριθμος που έχουν για ξέπλυμα μαύρου χρήματος. Δεν σου απαντάνε επειδή δεν μπορούν (από τον νόμο) σχετικά με το τι συμβαίνει. Πρέπει να τους στείλεις αποδεικτικό για ποιο λόγο μπήκανε τα χρήματα. 

Εγώ για παράδειγμα όταν ήξερα ότι περιμένω αρκετά χρήματα (όχι 50-200 ευρώ) και τους το είπα από πριν μου είπαν ωραία στείλε μας αποδεικτικό και μετά από 2-3 λεπτά μου είπαν οκ και μάλιστα μου ανέβασαν το ετήσιο όριο που έχεις σαν λογαριασμό. Περιττό να πω ότι δεν είχα πρόβλημα.

Να πω τώρα και το δικό μου συμβάν: Προσοχή άμα κάποιος πάει να σηκώσει από Alpha Bank (που είναι η μόνη ελληνική που δεν έχει προμήθεια) ενώ πάτησα να μην κάνει την συναλλαγή η τράπεζα αλλά να ζητήσει ευρώ από την revolut και να το κάνει αυτή, την πάτησα και έχασα 20(από την διαφορά ισοτιμίας της Alpha) ευρώ. Απλά τονίζω το γεγονός ότι ακόμα και εγώ που ήξερα τι πρέπει να πατήσω την πάτησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, sv398 said:

Το αντίτιμο του εμβάσματος πως διαμορφώνεται για μεγαλύτερα ποσά? Αν θέλω να μεταφέρω 20.000€ για παράδειγμα πόσο πάει το μαλλί?

20K δεν μπορείς να μεταφέρεις λόγω cc. Αλλά αν σε ενδιαφέρει η αποστολή εμβάσματος σε χώρα εντός ή εκτός ΕΕ δες την transferwise. Με διαφορά η καλύτερη γιατί στην ουσία γίνεται ενδοτραπεζική μεταφορά χωρίς το χρήμα να περνάει τα " σύνορα" οπως στις γελοίες moneygram, western union κλπ.

Επεξ/σία από Makis38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...