Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ασυμβατότητα Linux και Ryzen - Vega;;;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/12/2018 στις 9:37 ΠΜ, thomasG4 είπε

Το Manjaro έχει πιο καινούριο kernel btw

Αλλά αφού σου δούλεψε με το Ubuntu 18.10 , τότε μια χαρά.

Είμαι με Ubuntu 18.10 και δουλεύει μια χαρά. Στην αρχή όταν φόρτωνε το ubuntu, μερικές φορές - όχι όλες - δεν δούλευε το πληκτρολόγιο, οπότε δεν μπορούσα να χρησιμοποήσω το λειτουργικό. Το πρόβλημα λύθηκε όταν εγκατέστησα ένα καινούργιο kernel, version 4.19.0 και απεγκατέστησα τον 4.18.0. Τώρα δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

Γενικά υπάρχει μία γκρίνια στο forum της Lenovo, ότι ο ryzen 5 2500u υποφέρει από trothtling εξαιτίας του DSDT και ζητάνε από τη Lenovo να δώσει ένα updated bios για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα.

Κάποιος έγραψε στο forum to παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

Sample guide here:
https://www.kernel.org/doc/Documentation/acpi/initrd_table_override.txt

Or here:
https://wiki.archlinux.org/index.php/DSDT#Using_modified_code

But I am fine with current dsdt. Use oibaf's PPA for mesa drivers with 4.19.8+ kernel and you will get 2 times performance compared to windows. Standard ones (amdgpu and kernel) just give boost of 30-40%

Δεν καταλαβαίνω τις διαδικασίες που περιγράφει στην αρχή, αλλά με ενδιαφέρει η τελευταία παράγραφος που μιλάει για το oibaf's PPA for mesa drivers. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό και πως γίνεται;;; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Είμαι με Ubuntu 18.10 και δουλεύει μια χαρά. Στην αρχή όταν φόρτωνε το ubuntu, μερικές φορές - όχι όλες - δεν δούλευε το πληκτρολόγιο, οπότε δεν μπορούσα να χρησιμοποήσω το λειτουργικό. Το πρόβλημα λύθηκε όταν εγκατέστησα ένα καινούργιο kernel, version 4.19.0 και απεγκατέστησα τον 4.18.0. Τώρα δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

Γενικά υπάρχει μία γκρίνια στο forum της Lenovo, ότι ο ryzen 5 2500u υποφέρει από trothtling εξαιτίας του DSDT και ζητάνε από τη Lenovo να δώσει ένα updated bios για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα.

Κάποιος έγραψε στο forum to παρακάτω:

Δεν καταλαβαίνω τις διαδικασίες που περιγράφει στην αρχή, αλλά με ενδιαφέρει η τελευταία παράγραφος που μιλάει για το oibaf's PPA for mesa drivers. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό και πως γίνεται;;; Ευχαριστώ.

Ναι είναι η διαδικασία για να βάλεις του τελευταίους mesa drivers για τη κάρτα γραφικών. Αυτό σίγουρα θα λύσει αρκετά προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος με καινούριο hardware. Βέβαια έχει το κάκο ότι μπορεί να μην είναι σταθεροί, αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Τους είχα και εγώ όταν ήμουν στην 18.04 για μήνες και δεν είχα κανένα πρόβλημα πάντως.

Δώσε αυτή την εντολή:

sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers

και μετά πάντα enter όταν στο ζητήσει.

Μετά δίνεις αυτή την εντολή:

sudo apt update && sudo apt upgrade

και reboot

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomasG4 είπε

.........................................................................

Μετά δίνεις αυτή την εντολή:


sudo apt update && sudo apt upgrade

και reboot

Δεν την δέχεται την εντολή:

 

 

Στιγμιότυπο από 2018-12-19 19-26-36.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Δεν την δέχεται την εντολή:

Στιγμιότυπο από 2018-12-19 19-26-36.png

what? Άμα έχεις Ubuntu 18.10 αποκλείεται να μην έχει το sudo. Anyway κάντο χωρίς sudo.

Δώσε:

su

και μετά τον κωδικό σου. Δώσε τις εντολές πιο πάνω χωρίς το sudo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αναφορά σε κείμενο

what? Άμα έχεις Ubuntu 18.10 αποκλείεται να μην έχει το sudo. Anyway κάντο χωρίς sudo.

Εντάξει....την ξαναέδωσα την εντολή: 

Αναφορά σε κείμενο

sudo apt update && sudo apt upgrade

και αυτή τη φορά πέρασε. Τώρα έχω: 

Αναφορά σε κείμενο

OpenGL version string: 4.4 (Compatibility Profile) Mesa 18.2.2

Λογικά είναι οι νεώτεροι και είμαι οκ...

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι. Μια χαρά δουλεύει το ubuntu και το έχω σετάρει - πιστεύω - σωστά.

Έχω παρατηρήσει δύο μικρά προβλήματα και δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κάτι ή να το αφήσω έτσι.

1). Μερικές φορές ( μια στις  τρεις ή τέσσερις ) όταν κάνει boot και φορτώσει το λειτουργικό, δεν λειτουργεί το πληκτρολόγιο και δεν μπορώ να περάσω τον κωδικό εισόδου. Με εξωτερικό usb πληκτρολόγιο δουλεύει κανονικά. Δεν μπορώ φυσικά να πάω παρακάτω και το μόνο που έχω να κάνω, είναι να κάνω restart. Μετά την επανεκκίνηση συνήθως λειτουργεί κανονικά και μπαίνω με τους κωδικούς μου.

2). Κάποιες φορές πάλι, ενώ δουλεύω, αν χρειαστεί να απομακρυνθώ για λίγο από το λάπτοπ, αφήνοντας το ανοιχτό, όταν γυρίσω μετά από μισή ώρα, το βρίσκω κολλημένο-παγωμένο. Δεν ανάβει η οθόνη με κανένα τρόπο και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το κλείσω από το power button.

 Καμιά ιδέα παιδιά;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά παιδιά! 

Με το Ubuntu 18.10 το λαπτοπ πάει σφαίρα, χωρίς να παρουσιάζει το γνωστό throttling που είχα στα Windows. 

Διάβασα στο forum της lenovo, κάποιες ρυθμίσεις που χρειάζονταν όπως:

1).  Remove "quiet splash" bs from boot params. 2). Install lastest kernel from ubuntu kernel PPA.    3). Install ppa for mesa drivers (Oibaf's is preferable).                                                                    4). download and copy up-to-date firmware to /lib/firmware/amdgpu/

Τα έχω κάνει τα 3 πρώτα και είμαι οκ. Το 4. δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα και δεν ξέρω πως γίνεται. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με απλά λόγια αυτή τη διαδικασία; 

Ευχαριστώ και πάλι και χρόνια πολλά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

4). download and copy up-to-date firmware to /lib/firmware/amdgpu/

Μιλαμε για επεξεργαστη εδω περα ή γραφικα?Δωσε λιγο το λινκ που διαβασες στο φορουμ της lenovo να καταλαβω για τι πραγμα συζηταμε εδω περα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μιλαμε για επεξεργαστη εδω περα ή γραφικα?Δωσε λιγο το λινκ που διαβασες στο φορουμ της lenovo να καταλαβω για τι πραγμα συζηταμε εδω περα.

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-IdeaPad-1xx-3xx-5xx-7xx/Ideapad-330-Ryzen-5-2500u-underperforming/td-p/4229974/page/16

σελίδες 16 και 17.....Σε γραφικά αναφέρεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Στην ουσια χτυπας την εντολη που σου γραψανε εκει (εγκατεστησε το git αν λειπει).Πας στον φακελο που δημιουργηθηκε (καλο θα ηταν να σαι στο /tmp) και πας στον υποφακελο amdgpu.Τωρα εκει ειναι ολα τα firmware για τις amd/ati .Αν πρεπει να τα αντιγραψεις ολα , τα μισα?μονο τα vega10?Δεν εχω ιδεα.Εσυ εχεις vega 8 αν ειδα καλα.Δεν ξερω πως επηρεαζουν firmwares αλλων μοντελων το δικο σου.Ή ποιο firmware ειναι της καρτας σου εκει μεσα.Απο οτι ειδα , οι νεες προσθηκες ειναι τα vega 12 firmwares.

Nα σου πω , πιαστα ολα και καντα copy/paste στο /lib/firmware/amdgpu?Δικη σου η ευθυνη αν το κανεις :) Υποψη θες root δικαιωματα να γραψεις σε αυτον τον φακελο.

Εγω ξερω , οτι στον κοσμο του λινουξ , ειτε εισαι με nvidia ειτε με amd , ενα αγγουρακι το τρως την σημερον ημεραν :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mphxths είπε

........ 

Εγω ξερω , οτι στον κοσμο του λινουξ , ειτε εισαι με nvidia ειτε με amd , ενα αγγουρακι το τρως την σημερον ημεραν :)

Χαχαχα... Όχι μόνο την σήμερον ημέραν, αλλά και την κάθε ημέραν 😁

Άστο δεν το κάνω καθόλου... Γιατί να πάω να μπλέξω στα καλά καθούμενα; Αφού μια χαρά δουλεύει το σύστημα. Νομίζεις ότι αυτό είναι κάτι που θα του λείψει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Χαχαχα... Όχι μόνο την σήμερον ημέραν, αλλά και την κάθε ημέραν 😁

Άστο δεν το κάνω καθόλου... Γιατί να πάω να μπλέξω στα καλά καθούμενα; Αφού μια χαρά δουλεύει το σύστημα. Νομίζεις ότι αυτό είναι κάτι που θα του λείψει; 

Αμα δεν υπαρχουν προβληματα μην το ψειριζεις.Υποθετω εχεις εγκαταστησει τον driver amdgpu.Υποθετω οτι εχεις εγκαταστησει και το amd-ucode.Απο κει και περα , αν ολα βαινουν καλως..αστο εκει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mphxths είπε

Αμα δεν υπαρχουν προβληματα μην το ψειριζεις.Υποθετω εχεις εγκαταστησει τον driver amdgpu.Υποθετω οτι εχεις εγκαταστησει και το amd-ucode.Απο κει και περα , αν ολα βαινουν καλως..αστο εκει.

Έχω εγκαταστήσει τον mesa driver amdgpu.

Το amd-ucode, όχι δεν τον έχω εγκαταστήσει. 

Τώρα που μου το είπες  βρήκα αυτό τον οδηγό :

https://www.pcsuggest.com/update-cpu-microcode-in-linux/

AMD CPUs Currently the only method to know if the CPU needs a microcode update.

First Install the amd64-microcode package:  sudo apt-get install amd64-ucode

Reboot the system and check it with the dmesg command:   dmesg | grep 'microcode'

Δεν είναι πολύ παλιός ο οδηγός, οπότε πιστεύω είναι οκ. 

Υ. Γ. Παρεμπιπτόντως, έχεις γραφτεί στο Ubuntu forums;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Υ. Γ. Παρεμπιπτόντως, έχεις γραφτεί στο Ubuntu forums;

Εγω ειμαι hardcore ελιτιστης linux hacker user.Δεν καταδεχομαι να γραφτω σε ubuntu forum.Συνελθε λεμε!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγω ειμαι hardcore ελιτιστης linux hacker user.Δεν καταδεχομαι να γραφτω σε ubuntu forum.Συνελθε λεμε!!! :)

Εγώ σαν νουμπάς, έχω προσπαθήσει να κάνω εγγραφή στο forum

https://forum.ubuntu-gr.org/ucp.php?mode=register

και δεν δεχεται με τίποτα την απάντηση, εκεί που λέει προστασία από spam. Ζητάει: 

Δέκα και δύο ( λέξη )...... Βάζω δώδεκα - τι άλλο να βάλω;.... αλλά δεν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...