Προς το περιεχόμενο

Ο επτάχρονος Ryan είναι ο δημοφιλέστερος Youtuber για το 2018 με απολαβές $22 εκ.


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, Tilemaxx said:

Οπως κάνουν όλοι οι υπεύθυνοι γονείς προφανώς; Ο μικρός και οι δικοί του απλά εκμεταλλεύτηκαν την συγκυρία και τα υπερκέρδη που μπορεί να προσφέρει η πλατφόρμα του YouTube σε συνδυασμό με το «σωστό μερος τη σωστή στιγμή», και όχι επειδή κόπιασαν και ίδρωσαν. Ποιοτικά τα βίντεο του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, χαβαλέ κανουν κυριως, ούτε απαιτούν ιδιαίτερη προετοιμασία. Απο εκεί και πέρα το αυτονόητο είναι να «τρέξεις» όταν σου έχουν έρθει όλα τόσο ευνοϊκά έχοντας την κότα με τα χρυσά αυγά, και όλοι τρέχουν πάνω σου ζητώντας συνεργασίες εκατομμυρίων.

Πρώτον, δεν κρίνω το αν οι γονείς είναι υπεύθυνοι γιατί δεν έχω τα δεδομένα να το κρίνω, και δεν έχω ούτε παραισθήσεις πως μπορώ να αποφανθώ για το πιο περίπλοκο και δύσκολο έργο που κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι στη ζωή τους. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω αυτή τη συζήτηση, ιδιαίτερα στο ινσομνια.

Δεύτερον, αν πιστεύεις ότι μπορεί κανείς να διατηρήσει τόσο δημοφιλές YouTube channel με παιδί χωρίς να το έχει full time job συν υπερωρίες, προφανώς δεν είχες ποτέ ούτε δημοφιλές YouTube channel, ούτε παιδί. Αν σε ενδιαφέρει καθόλου, ψάξε να δεις τι λένε όσοι ξέρουν για ασχολίες τέτοιου είδους (πχ μια άλλη είναι το μόντελινγκ σε παιδική ηλικία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που μισά σχόλια είναι μέσα στην μιζέρια...

Μη κατακρίνετε με τόση ευκολία, αν θέλετε να καταφέρετε κάτι στην ζωή σας προσπαθήστε να εμπνευστείτε από την κάθε ιστορία επιτυχίας.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φαντάζομαι όλοι θα τον ξέρετε τον πιτσιρικά και την κατάληξη του, που είναι τώρα το υποτιθέμενο "ταλέντο".

Θυμάμαι τότε που ήμουν πιτσιρικάς μας είχαν υποχρεώσει σαν σχολείο να πάμε και καλά εκπαιδευτική εκδρομή να δούμε το home alone 2. Έτσι και εγώ γίνομαι διάσημος για λίγα λεπτά.😎

Υ.Γ. Και δεν το λέω απο κακία απλά αυτά τα παιδιά τα λυπάμαι πραγματικά.

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαμα ειναι η ψυχη του βιντεο. Το παιδι εχει 2ο πρωταγωνιστικο ρολο. Προφανως και τη βοηθαει η εμπειρια της ως εκπαιδευτικος.

Εγω αυτο ειδα στο βιντεο του αρθρου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgep71 είπε

μη τρελαθουμε κιολας, οι γονεις του το εκμεταλλευονται

δεν υπαρχει συναινεση που μπορει να δωσει ενα επταχρονο.

το δελεαζουν, ναι περναει καλα και πλουσια αλλα ειναι θυμα εκμεταλλευσης

οι δουλεια τους ειναι να του παρασχουν γονεϊικη φροντιδα.

Έχουμε όλοι εδώ αρκετό μυαλό για να καταλάβουμε οτι ενα παιδι σε αυτη τηνν ηλικια πρεπει να κοιμαται 10 ωρες ημερησιως και τις υπολοιπες να τις μοιραζει σε απλη γνωση και παιχνιδι, μονο του και με αλλα παιδακια αλλα και με τους ιδιους τους γονεις. 

και περα απο βασικες γνωσεις "μαθαινω την ωρα" κλπ

κανει τα πρωτα βηματα σε πολλα πραγματα αναμεσα στα αλλα και της κοινωνικοποιησης.

Πώς προκύπτει ότι οι γονείς του το εκμεταλλεύονται; Θα περιμένω να μου παραθέσεις όλες τις καθαρά προσωπικές σου υποθέσεις για το τι συμβαίνει εκεί σαν επιχειρήματα.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι εσένα προσωπικά σου φαίνεται εκμετάλλευση. Εγώ (που έχω παιδιά btw) μπορώ άνετα να με φανταστώ να το κάνω αυτό, όχι για τα λεφτά αλλά για χάρη του παιδιού και όσα εκείνο κερδίζει από τη διαδικασία, εφόσον το παιδί θέλει και μπορεί και εξελίσσεται.

Φυσικά και υπάρχει συναίνεση που μπορεί να δώσει ένα εφτάχρονο, μη λες μαλακίες. Δοκίμασε να του δώσεις να φάει κάτι που δε θέλει να το δεις και μόνος σου. Συναίνεση δε μπορεί να υπάρχει σε επίπεδο εννοιών που το παιδί δε μπορεί να κατανοήσει (αυτή τη λεπτομέρεια ξέχασες να την αναφέρεις), αλλά το αν του αρέσει αυτό και το κάνει με χαρά ή με πίεση είναι κάτι που όχι απλά είναι εμφανές, αλλά όποιος δε μπορεί να το καταλάβει μάλλον πρέπει να του πάρουν το παιδί.

Ο ρόλος του γονέα εκεί είναι να εμποδίσει το παιδί να συνεχίσει με συμπεριφορές που του κάνουν κακό χωρίς να μπορεί να το εκτιμήσει (πχ τρώει γλυκά όλη μέρα). Αν θεωρείς ότι οι γονείς του εκεί είναι ακατάλληλοι και το παιδί δυστυχισμένο ή παρατημένο στην τύχη του από τον καναπέ σου και χωρίς να ξέρεις τίποτα απολύτως, λυπάμαι αλλά για μένα το πρόβλημα είναι αλλού και δε με ενδιαφέρει να σου αλλάξω γνώμη.

Οι υπόλοιποι ισχυρισμοί σου (ότι αυτό γίνεται σε βάρος της κοινωνικοποίησης πχ του παιδιού) είναι επίσης τελείως αβάσιμοι. Εγώ όταν ήμουν μικρός περνούσα ώρες ατελείωτες να φτιάχνω μόνος μου κατασκευές, ήταν και οι δικοί μου ανεύθυνοι που δε με "κοινωνικοποιούσαν" με το ζόρι και με άφηναν όταν θέλω να παίξω μόνος μου να παίζω μόνος μου;

6 ώρες πριν, asorogu1981 είπε

Εισαι επιστημονας και βγαζεις 2000 τον μηνα αν εισαι τυχερος  ξετιλυγεις παιχνιδια στο ιντερνετ και βγαζεις εκατομμυρια  κατι δεν παει καθολου καλα σ αυτο τον κοσμο 

Το πρώτο βήμα είναι να καταλάβεις πως δεν είναι τύχη.Στα πόσα θα κάθεται να κάνει τον πουθενά βγάζοντας χολή για τελείως αγνώστους πίσω από το πληκτρολόγιο του, μη βλέποντας κάτι πιο χρήσιμο να κάνει για τον εαυτό του ή τους άλλους;

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Cosbuster είπε

Σε κάνει λίγο να αναρωτιέσαι τι νόημα είχε όλη σου η ζωή με σχολεία - φροντιστήρια - σχολές - μεταπτυχιακά για ένα κομμάτι ψωμί (με λίγο ταραμά) όταν άλλοι βγάζουν εκατομμύρια πριν καν μπορούν να γράψουν το ονομά τους. Food for thought.

Αυτό νομίζω ότι είναι ένα λάθος που κάνουμε πολλοί. Κοιτάμε τους λίγους που πέτυχαν σε κάτι "κουλό" που το θεωρούμε εύκολο. Δεν κοιτάμε, όμως, ούτε τους χιλιάδες ή/και εκατομμύρια άλλους που απέτυχαν σε αυτό και είναι σε πολύ χειρότερη μοίρα από εμάς. Ούτε, φυσικά, βλέπουμε πόσο δύσκολο και ανταγωνιστικό είναι να είσαι μέσα στους λίγους που πετυχαίνουν. Κλασικό παράδειγμα, οι ποδοσφαιριστές.

Τα πολλά λεφτά θέλουν ρίσκο. Όποιος θέλει να ρισκάρει τη ζωή του, ας παρατήσει την εκπαίδευση και να ψάχνει τέτοια "λαχεία" με ημερομηνία λήξεως που, αν του κάτσουν, μπορεί να γίνει κάτι. Προσωπικά, πάντως, είμαι ευτυχισμένος με το υποπολλαπλάσιο εισόδημα που βγάζω γιατί είναι αυτό που μου αρέσει και αισθάνομαι ότι κάνω τη συνεισφορά μου στην κοινωνία.

Επεξ/σία από liberostelios
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, defacer είπε

Φυσικά και υπάρχει συναίνεση που μπορεί να δώσει ένα εφτάχρονο, μη λες μαλακίες.

Αδερφε, αν εχεις παιδια και δεχεσαι οτι υπαρχει συναινεση απο 7χρονο που γινεται αποδεκτη απο το νομο τον εχεις πιει και δεν το ξερεις ακομα.

θα το ελεγα πιο ηπια αλλα δε με ξες και απο χθες για να με λες μαλακα.

51 λεπτά πριν, defacer είπε

από τον καναπέ σου και χωρίς να ξέρεις τίποτα απολύτως

Γιατι? Εσυ απο που γραφεις? Απο το Υπουργειο Παιδειας δηλαδη?

Ξεστραβωσου και ξεκινα απο τα "αθωα" nursery rhythms που βλεπουν ακομα πιο μικρες ηλικες.

Υπαρχουν απο αρθρα εως μελετες για την κακη επιδραση αυτων των βιντεο και της κουλτουρας που φερουν
 

Αναφορά σε κείμενο

αλλα ο καθε τυχαιος στο ινσομνια πεταει ενα

"μη λετε τωρα μαλακιες απο το καναπε σας αλλου εχετε προβλημα" 

και ξερει καλυτερα....

και γαμω τα φορουμ, μη ξεχασω να ξαναρθω οταν τσεκαρω τις αγγελιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, karaLRS είπε

Ανάθεμα στους γονείς που δεν βγάζουν το καλώδιο του Ethernet πίσω από την τηλεόραση.

Η τηλεόραση δεν φταίει σε κάτι. Λογικό όταν φτάνεις κομμάτια σπίτι το απόγευμα από την δουλειά να θέλεις να ηρεμήσεις για λίγη ώρα. 

Πριν λίγο καιρό ο μικρός μου έβλεπε τον blippi. Γιατί κυρίως βαριομασταν να ασχοληθούμε μαζί του. Ήξερε να το βάζει και μόνος του (2.5 χρονών).

Αποφασίσαμε ότι δεν του κάνει καλό. Τράβηγμα το καλώδιο από πίσω, γκρίνια για μερικές μέρες αλλά τώρα ευτυχώς είμαστε στους τρεις μήνες αποτοξίνωσης του "ουτουμπ". Ναι θα δεί παιδικά αλλά συγκεκριμένες στιγμές που δείχνει η τηλεόραση (Σάββατο πρωί). Κουράγιο!

Δεν έχει καλώδια αδερφέ (ούτε τηλεόρασης). Ασύρματα μπαίνουν τα πιτσιρίκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Xiaomi Mi 8 είπε

Δεν έχει καλώδια αδερφέ (ούτε τηλεόρασης). Ασύρματα μπαίνουν τα πιτσιρίκια...

Μην κολλάς στον τρόπο. Και το ασύρματο κόβεται και όλα γίνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε θα πω και εγώ το σχόλιο μου. Καταρχάς τίποτα κακό δεν βλέπω σε αυτό. Μπράβο στους γονείς του που του εξασφάλισαν ένα μέλλον χωρίς άγχος για την επιβίωση. Σε αντίθεση με όσους τους κατακρίνουν, που σε λίγα χρόνια θα ψάχνουν βύσμα να χώσει κάπου το παιδί τους για 400 ευρώ μισθό. 
Στο κάτω κάτω ο πιτσιρικάς δεν σκάβει. Παίζει. Παίζει και βγάζει λεφτά. 

Τέλος να πω ότι υπάρχει και μια πολύ όμορφη οικογένεια στην Ελλάδα που έχει δύο κανάλια (ένα για κάθε κόρη) που εκεί κάνουν βίντεο που παίζουν διάφορα παιχνίδια. Τα είχα βρει τυχαία αλλά ήταν τόσο ζεστά και όμορφα τα βίντεο τους που ακόμα και εγώ κάθομαι και τα βλέπω καμιά φορά! ARIADNI STAR και ARTEMI STAR είναι τα κανάλια τους και για το είδος τους και για τα Ελληνικά δεδομένα έχουν πολλές χιλιάδες subs! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, defacer είπε

Πώς προκύπτει ότι οι γονείς του το εκμεταλλεύονται; Θα περιμένω να μου παραθέσεις όλες τις καθαρά προσωπικές σου υποθέσεις για το τι συμβαίνει εκεί σαν επιχειρήματα.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι εσένα προσωπικά σου φαίνεται εκμετάλλευση. Εγώ (που έχω παιδιά btw) μπορώ άνετα να με φανταστώ να το κάνω αυτό, όχι για τα λεφτά αλλά για χάρη του παιδιού και όσα εκείνο κερδίζει από τη διαδικασία, εφόσον το παιδί θέλει και μπορεί και εξελίσσεται.

Φυσικά και υπάρχει συναίνεση που μπορεί να δώσει ένα εφτάχρονο, μη λες μαλακίες. Δοκίμασε να του δώσεις να φάει κάτι που δε θέλει να το δεις και μόνος σου. Συναίνεση δε μπορεί να υπάρχει σε επίπεδο εννοιών που το παιδί δε μπορεί να κατανοήσει (αυτή τη λεπτομέρεια ξέχασες να την αναφέρεις), αλλά το αν του αρέσει αυτό και το κάνει με χαρά ή με πίεση είναι κάτι που όχι απλά είναι εμφανές, αλλά όποιος δε μπορεί να το καταλάβει μάλλον πρέπει να του πάρουν το παιδί.

Ο ρόλος του γονέα εκεί είναι να εμποδίσει το παιδί να συνεχίσει με συμπεριφορές που του κάνουν κακό χωρίς να μπορεί να το εκτιμήσει (πχ τρώει γλυκά όλη μέρα). Αν θεωρείς ότι οι γονείς του εκεί είναι ακατάλληλοι και το παιδί δυστυχισμένο ή παρατημένο στην τύχη του από τον καναπέ σου και χωρίς να ξέρεις τίποτα απολύτως, λυπάμαι αλλά για μένα το πρόβλημα είναι αλλού και δε με ενδιαφέρει να σου αλλάξω γνώμη.

Οι υπόλοιποι ισχυρισμοί σου (ότι αυτό γίνεται σε βάρος της κοινωνικοποίησης πχ του παιδιού) είναι επίσης τελείως αβάσιμοι. Εγώ όταν ήμουν μικρός περνούσα ώρες ατελείωτες να φτιάχνω μόνος μου κατασκευές, ήταν και οι δικοί μου ανεύθυνοι που δε με "κοινωνικοποιούσαν" με το ζόρι και με άφηναν όταν θέλω να παίξω μόνος μου να παίζω μόνος μου;

Το πρώτο βήμα είναι να καταλάβεις πως δεν είναι τύχη.

Στα πόσα θα κάθεται να κάνει τον πουθενά βγάζοντας χολή για τελείως αγνώστους πίσω από το πληκτρολόγιο του, μη βλέποντας κάτι πιο χρήσιμο να κάνει για τον εαυτό του ή τους άλλους;

 

:mrgreen::P:lol::D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Να φανταστω οι γονεις περνουν ολα τα λεφτα για τον εαυτο τους ετσι; Θα εχουν πλουτησει, αυτο γινεται στο 99% τετοιων περιπτωσεων.....disgusting.

και τι να τα κανει το 7χρονο? σιγουρα δε στερειται τιποτα ετσι κ αλλιως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...