Προς το περιεχόμενο

Ηχεία 2.1 Edifier S530D 199.90 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Πήρα αυτά https://www.skroutz.gr/s/5443078/Edifier-R1700BT.html?from=autocomplete&keyphrase=edifier+r1700bt. Οι απαιτήσεις μου ως προς την ποιότητα ήταν μηδενικές. Παλιά είχα Logitech Z-2300 και Creative T3100. Τώρα ήθελα κάτι πιο όμορφο και όχι 2.1, που να ακούγεται όμορφα και ας μην κάνει σαματά.

Ε, αυτό που είπες στην quoted πρόταση. Ακούω λεπτομέρειες που δεν ήξερα ότι υπήρχαν! :D Και μιλάμε για σαπιοηχειάκια της σειράς με ενσωματωμένο "ενισχυτή" και σύνδεση στο pc με minijack... Προφανώς κάποια αρκετά ακριβότερα θα είναι και πολύ πιστότερα.

Τα εχω και εγω λιγους μηνες τωρα και εχω εντυπωσιαστει. Στα χρηματα τους δεν πιστευω οτι εχουν αντιπαλο. Κρυσταλλινος ηχος, δυνατο μπασο, και ολες οι μοντερνες ευκολιες (π.χ. Bluetooth). 

Χωρις υπερβολες ακουγα λεπτομερειες για πρωτη φορα και το main ηχοσυστημα μου μονο μετριο δεν ειναι... 1000 μπραβο στην Edifier! 🏆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ειδατε διαφορα με τα mp3;

Με αξιοπρεπή ηχεία ή ακουστικά θα δεις αρκετή διαφορά... Εγώ πια τα cd που πέφτουν στα χέρια μου δεν τα κάνω mp3, flac τα κάνω... Με τα ακουστικά μου είναι σαν να ακούω άλλο τραγούδι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεφευγετε απο το θεμα γιατι αν αρχισουμε να μιλαμε για FLAC θα αρχισουμε να μιλαμε για DAC και προβλεπω να στεναχωριεται πολυς κοσμος που νομιζει πως βλεπει διαφορα μεταξυ MP3 και FLAC σε παρομοια bitrate και συχνοτητες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Ειδατε διαφορα με τα mp3;

Όχι, δεν υπάρχει καμία διαφορά με υψηλού bit-rate mp3(π.χ. 192Kbps)  και high end ακουστικά(sennheiser HD650). Μέσα από τυφλές δοκιμές που έκανα με την βοήθεια του Foobar ABX comparator plugin. το ίδιο ισχύει για τη συντριπτική πλειοψηφία. Μόνο ό,τι επαληθεύεται με blind test είναι έγκυρο.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι προτιμότερο για ένα desktop γενικής χρήσης (όχι παιχνίδια).

Τα edifier S530D του thread, ή η ηχόμπαρα SONY HT XF9000 που είχε μπει και αυτό σε προσφορά ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα monitor speakers προορίζονται για αναπαραγωγή μουσικής που έχει εγγραφεί μέσω κάρτας ήχου έτσι ώστε να γίνεται έπειτα η μίξη και η οποιοδήποτε επεξεργασία του τραγουδιού μέσω προγραμμάτων μουσικής όπως το Cubase κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, qwerty99 είπε

Ποιο είναι προτιμότερο για ένα desktop γενικής χρήσης (όχι παιχνίδια).

Τα edifier S530D του thread, ή η ηχόμπαρα SONY HT XF9000 που είχε μπει και αυτό σε προσφορά ?

Σαφώς και με διαφορά Edifier S530D!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2018 στις 7:23 ΜΜ, pirmen56 είπε

Όχι, δεν υπάρχει καμία διαφορά με υψηλού bit-rate mp3(π.χ. 192Kbps)  και high end ακουστικά(sennheiser HD650). Μέσα από τυφλές δοκιμές που έκανα με την βοήθεια του Foobar ABX comparator plugin. το ίδιο ισχύει για τη συντριπτική πλειοψηφία. Μόνο ό,τι επαληθεύεται με blind test είναι έγκυρο.

Σε καποια κομματια εγω καταλαβα διαφορα

Flac vs mp3 320kbps κιολας.

κατεβασα και ενα αλμπουμ των queen σε flac 5.1 και εκατσα στο σαλονι και χαζεψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Σε καποια κομματια εγω καταλαβα διαφορα

Flac vs mp3 320kbps κιολας.

κατεβασα και ενα αλμπουμ των queen σε flac 5.1 και εκατσα στο σαλονι και χαζεψα.

Απο προφανως MP3 Stereo σε FLAC 5.1 λογικο να υπαρχουν ακουστικες διαφορες, οχι ομως σε θεμα ποιοτητας. Βαλε το ιδιο τραγουδι stereo και στα 2 και θα δεις οτι δεν ισχυει κατι τετοιο, εκτος αν βεβαια εχεις εξοπλισμο με το αναλογο DAC (ακομα και ενα music player των 100-150ε κανει την διαφορα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2018 στις 12:59 ΜΜ, Salvation81 είπε

Απο προφανως MP3 Stereo σε FLAC 5.1 λογικο να υπαρχουν ακουστικες διαφορες, οχι ομως σε θεμα ποιοτητας. Βαλε το ιδιο τραγουδι stereo και στα 2 και θα δεις οτι δεν ισχυει κατι τετοιο, εκτος αν βεβαια εχεις εξοπλισμο με το αναλογο DAC (ακομα και ενα music player των 100-150ε κανει την διαφορα).

Υπάρχει διαφορά σε θέμα ποιότητας, τώρα το αν είναι αισθητή έχει να κάνει σχέση με την παραγωγή του ίδιου του τραγουδιού και με το που το ακούς. Αν τα ακουστικά ή τα ηχεία βγάζουν λεπτομέρεια από κατασκευής τους (πολλά δεν το κάνουν και είναι θεμιτό). Η ενίσχυση παίζει ρόλο επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2018 στις 12:59 ΜΜ, Salvation81 είπε

Απο προφανως MP3 Stereo σε FLAC 5.1 λογικο να υπαρχουν ακουστικες διαφορες, οχι ομως σε θεμα ποιοτητας. Βαλε το ιδιο τραγουδι stereo και στα 2 και θα δεις οτι δεν ισχυει κατι τετοιο, εκτος αν βεβαια εχεις εξοπλισμο με το αναλογο DAC (ακομα και ενα music player των 100-150ε κανει την διαφορα).

Το δοκιμασα και με ακουστικα καλα, και παλι η διαφορα ηταν τεραστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kaspito είπε

Υπάρχει διαφορά σε θέμα ποιότητας, τώρα το αν είναι αισθητή έχει να κάνει σχέση με την παραγωγή του ίδιου του τραγουδιού και με το που το ακούς. Αν τα ακουστικά ή τα ηχεία βγάζουν λεπτομέρεια από κατασκευής τους (πολλά δεν το κάνουν και είναι θεμιτό). Η ενίσχυση παίζει ρόλο επίσης.

Προφανως καποιοι δεν αντιλαμβανεστε την διαφορα στο τι λεω.

Αλλη λεπτομερια - βαθος εχει ενα stereo κομματι και αλλη ενα 5.1 κομματι. Το ενα κομματι εχει ηχογραφηθει με δικαναλο ηχο και το αλλο με πολυκαναλο (ακομα και αν δεν εχει ηχογραφηθει με πολυκαναλο αν γινει η σωστη επεξεργασια απο ενα στουντιο παλι θα εχει διαφορα με ενα stereo).

Δεν ειναι θεμα Ποιοτητας λοιπον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε τα ΚΡΚ διπλα σε αυτα θα σου φυγει στο σκατο στο +3....

Στις 25/12/2018 στις 6:41 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Τα monitor speakers προορίζονται για αναπαραγωγή μουσικής που έχει εγγραφεί μέσω κάρτας ήχου έτσι ώστε να γίνεται έπειτα η μίξη και η οποιοδήποτε επεξεργασία του τραγουδιού μέσω προγραμμάτων μουσικής όπως το Cubase κλπ.

egw ειχα KRK μια χαρα κανουν και για τα παντα.....αναλογα τι 8ες να ακουσεις.

 

ακους τα παντα με τα στουντιο και λεπτομέρειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/12/2018 στις 10:55 ΠΜ, Ntinaras είπε

Σε καποια κομματια εγω καταλαβα διαφορα

Flac vs mp3 320kbps κιολας.

κατεβασα και ενα αλμπουμ των queen σε flac 5.1 και εκατσα στο σαλονι και χαζεψα.

Βγαλατε τον Freddie Mercury απο τον ταφο και εφτιαξε flac 5.1 :)? Απο που κατεβαζετε αμα γινεται να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι, θελει ενα refresh το αρχειο μου

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...