Προς το περιεχόμενο

H Imax εγκαταλείπει οριστικά την εικονική πραγματικότητα κλείνοντας τα εναπομείναντα VR centers της


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βάζω στοίχημα ότι το 99% που απαντάνε θα πάει άπατο το VR  δεν είναι έτοιμη η τεχνολογία κτλ είναι άτομα που δεν το έχουν δοκιμάσει καν...Είναι άτομα που δεν έχουν έχουν καν αμάξι λέγοντας ότι δεν είναι τεχνολογικά ακόμα έτοιμα τα αυτοκίνητα αφού δεν πηγαίνουν  κάτω από την θάλασσα και δεν πετάνε ακόμα! Το VR είναι εδώ και χρόνια έτοιμο και είναι και πολύ προσιτό 400ευρο κάνει ενα Oculus Rift. Απλά όποιος το δοκιμάζει κολλάει όποιος δεν το έχει δοκιμάσει απλά χάνει και είναι χρόνια πίσω....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doucaniggia είπε

Αυτός ήταν και ο λόγος που οι κονσόλες ξεπέρασαν τα PC. Ο καναπές νίκησε το γραφείο στη ουσία. 

Πώς ακριβώς οι κονσόλες ξεπέρασαν τα pc? Σε έχασα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xenofonlive είπε

Βάζω στοίχημα ότι το 99% που απαντάνε θα πάει άπατο το VR  δεν είναι έτοιμη η τεχνολογία κτλ είναι άτομα που δεν το έχουν δοκιμάσει καν...Είναι άτομα που δεν έχουν έχουν καν αμάξι λέγοντας ότι δεν είναι τεχνολογικά ακόμα έτοιμα τα αυτοκίνητα αφού δεν πηγαίνουν  κάτω από την θάλασσα και δεν πετάνε ακόμα! Το VR είναι εδώ και χρόνια έτοιμο και είναι και πολύ προσιτό 400ευρο κάνει ενα Oculus Rift. Απλά όποιος το δοκιμάζει κολλάει όποιος δεν το έχει δοκιμάσει απλά χάνει και είναι χρόνια πίσω....

Καλα ανθρωπε του μέλλοντος κοψε κατι..

Σαν τεχνολογια δεν ειναι ετοιμο για τη μαζα, θες high refresh rates, ενα pc να μπορει να τρεξει αυτα τα high framerates, 400e Oculus οπως λες κτλπ. Εγω με βαση ολα τα παραπανω δεν θεωρω την τεχνολογία ετοιμη για mass adoption. O average consumer θελει κατι απλο φτηνο και easy to use προς το παρον το VR (αναφερομαι στο gaming περισσοτερο) ειναι niche market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ADHD είπε

Καλα ανθρωπε του μέλλοντος κοψε κατι..

Σαν τεχνολογια δεν ειναι ετοιμο για τη μαζα, θες high refresh rates, ενα pc να μπορει να τρεξει αυτα τα high framerates, 400e Oculus οπως λες κτλπ. Εγω με βαση ολα τα παραπανω δεν θεωρω την τεχνολογία ετοιμη για mass adoption. O average consumer θελει κατι απλο φτηνο και easy to use προς το παρον το VR (αναφερομαι στο gaming περισσοτερο) ειναι niche market.

Με μια GTX 970-1060 200ευρο έχεις 90fps ακατέβατα αλλιώς δεν εγκρίνεται από oculus το Game! οπότε αυτά που λες απλά δεν ισχύουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμενομενο, το VR δεν ειναι ακομη ετοιμο για μαζικη καταναλωση. θελει αλλη μια ακομη 20ετια τουλαχιστον για να γινει mainstream friendly.

και αυτο το μεγαλο χρονικο διαστημα δεν χρειαζεται μονο για να ωριμανσει η τεχνολογια, αλλα και η τεχνολογικη κουλτουρα του ευρυ κοινου.

ηταν ευκολο να περασουμε απο τα dumbphones στα smartphones διοτι ηταν απλως το επομενο τεχνολογικο βημα ενος επικοινωνιακου interface που μετραγε ηδη 20 χρονια ζωης.

αλλα για να κατσει ο αλλος να παρατησει το smartphone και να φορεσει ενα VR headset, οσο φιναρισμενο και να ειναι, πρεπει να εχει και την απαραιτητη νοοτροπια.

με λιγα λογια, το cyberpunk μελλον αργει πολυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο Τορόντο που ξέρω αυτά τα imax ο κόσμος δέν έδωσε καμμία σημασία μόνο κατι βλαχο τουρίστες πηγαίνανε ,  εντελώς αδιάφορα

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tokyo είπε

Το vr είναι useless και lame af.

Το AR είναι το μέλλον 

το AR θα ερθει πιο γρηγορα απο οτι το VR, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. αλλα ειναι διαφορετικες τεχνολογιες που εξυπηρετουν διαφορετικες αναγκες.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, xenofonlive είπε

Με μια GTX 970-1060 200ευρο έχεις 90fps ακατέβατα αλλιώς δεν εγκρίνεται από oculus το Game! οπότε αυτά που λες απλά δεν ισχύουν...

90 fps είναι το minimum και παλι θες δραμαμίνες, 120+++ fps και μεγάλη ανάλυση και παλι όχι «ιδανικά» για εμένα. Η 970 ούτε για πλάκα δεν φτάνει.

Εξαλλου χάνεις το point εντελώς, ο avg consumer δεν σκέφτεται έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ADHD είπε

90 fps είναι το minimum και παλι θες δραμαμίνες, 120+++ fps και μεγάλη ανάλυση και παλι όχι «ιδανικά» για εμένα. Η 970 ούτε για πλάκα δεν φτάνει.

Εξαλλου χάνεις το point εντελώς, ο avg consumer δεν σκέφτεται έτσι.

Ολα τα VR oculus vive windows mix είναι φτιαγμένα για 90 ΜΑΧ fps τώρα το 120fps που το βρήκες? Με 970 παίζω και σχεδόν σε όλα τα games εχω 90fps !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VR θέλει γυαλιά, είναι άβολο, εγώ σαν γονιός δεν θα άφηνα το παιδί μου να παίζει (για φωτοευαισθησία, μυωπία και για να μη χάνεται στο διάστημα) και γενικά αν και σε πολλούς άρεσε, φάνηκε νωρίς ότι δεν θα πιάσει. Πάμε για άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Πώς ακριβώς οι κονσόλες ξεπέρασαν τα pc? Σε έχασα!

Ωχ, βλέπω να έρχεται σιγά σιγά ο εκτροχιασμός της συζήτησης... Πάω να βάλω κράνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...