Προς το περιεχόμενο

RTX 20series Turing thread (TU 102, TU 104, TU106)


aorus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Τώρα μιλάμε! Λογικά θα στέλνει για μπουγάτσες την RX Vega 56. Αναμένεται όμως και η απάντηση της AMD με το Navi. Γενικά στη μεσαία κατηγορία θα γίνει χαμός!

Την βλέπω για απόσυρση την GTX 1060 6GB όπου να ΄ναι...😋

Πιο αργή από vega 56 (και από 1070), και πιο ακριβή και από τις δύο στα 400+ που θα κυκλοφορήσει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν κάνει σε ποιο παιχνίδι και για πόση ώρα ;

2 παιxνιδια δοκίμασα ,το AC odyssey για κανα 2ωρο και battlefield το πολύ για ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

2 παιxνιδια δοκίμασα ,το AC odyssey για κανα 2ωρο και battlefield το πολύ για ωρα.

Το Shadow of the Tomb Raider είναι ίσως το καλύτερο stress αυτή τη στιγμή για GPUs.

Μόλις τώρα, aorus είπε

'Αμα είναι μουλάρι το τσιπάκι όσο και να ανεβάσεις το power limit, χαμηλώσεις τις θερμοκρασίες δεν αλλάζει κάτι

Εμένα με 122% σε gigabyte 2080 gaming, και θερμοκρασίες max 57 βαθμούς ΔΕΝ ανεβαίνει ΠΟΤΕ πάνω από 1995 mhz χωρίς να κρασάρει οπότε και η τύχη παίζει ρόλο

ΒTW (Eίμαι και γκατέμης σχεδόν ποτέ δεν έχω πετύχει καλό τσίπ σε κάρτα γραφικών απλά διαβάζω από άλλους πόσο ανεβαίνουν οι δικές τους)....αντίθετα στους επεξεργαστές μια χαρά μόνο μια φορά έπεσα πάνω σε μουλάρι i7 6800K

Εμένα παίζει σταθερά στα 2070Mhz πυρήνα και μνήμη μέχρι +600(Micron meh..) αλλά ενώ πέρασα 20 λούπες στο Time Spy stress, στο SotTR μου έκανε κάτι κουλά και δεν ασχολήθηκα ξανά..Ίσως να ήταν και από τον driver..Θα ξαναδοκιμάσω, αν και για 3-4FPS που παίρνεις δεν αξίζει τον κόπο..Πιο πολύ για το ψυχολογικό είναι ότι παίρνεις το 100% του HW σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο CPU για το ψυχολογικό είναι αν δεν bench-άρεις και αν παίζεις σε 1440P/4K. Τον 8700Κ εγώ και stock να τον αφήσω(MCE disabled) και OC στα 5Ghz, τα ίδια FPS θα έχω σε 1440P αφού τα περισσότερα παιχνίδια είναι GPU bound. Άντε σε κάνα BF V(MP) να δεις μια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το Shadow of the Tomb Raider είναι ίσως το καλύτερο stress αυτή τη στιγμή για GPUs.

Εμένα παίζει σταθερά στα 2070Mhz πυρήνα και μνήμη μέχρι +600(Micron meh..) αλλά ενώ πέρασα 20 λούπες στο Time Spy stress, στο SotTR μου έκανε κάτι κουλά και δεν ασχολήθηκα ξανά..Ίσως να ήταν και από τον driver..Θα ξαναδοκιμάσω, αν και για 3-4FPS που παίρνεις δεν αξίζει τον κόπο..Πιο πολύ για το ψυχολογικό είναι ότι παίρνεις το 100% του HW σου.

Ναι για 2-3 fps απλα δεν... για το γαμωτο ρε για το ψυχολογικό το κανουμε😛

Το sot δεν το εχω τιμήσει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν' τω μεταξύ εδώ https://www.theverge.com/2018/9/19/17877968/nvidia-geforce-rtx-2080-review-benchmarks-performance-features

αναφέρουν ότι στο SOTR σε 4Κ η 2080 έχει μέσο όρο 28 fps χθές που έτρεξα το bench 4K ultra settings έβγαλα 46fps κάτι κάνουν λάθος....ή επίτηδες προφανώς....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους αυτά τα sites, οπότε δεν ασχολείσαι..

6 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Πιο αργή από vega 56 (και από 1070), και πιο ακριβή και από τις δύο στα 400+ που θα κυκλοφορήσει.. 

Η RTX2060 δεν θα είναι πιο αργή από την GTX1070..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους αυτά τα sites, οπότε δεν ασχολείσαι..

Κατι τετοια διαβάζει-βλέπει ο 7700 εξπερματωνει και μας πρηζει τις μπαλες,με πλασμα-ps3-ps4-ps4pro.Με το 5αρι δεν θελω να ξερω τι θα κανει μόλις το αγγίξει πρωτη φορα😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Μην τον μελετάς τώρα, έχουμε ηρεμία στο νήμα..Για την ώρα :D

Καλα να ειναι ρε ο ανθρωπας!

Μας χαρίζει στιγμές συγκίνησης,γελιου,χαρας και εντονου πάθους 😗

je t'aime😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

πάντα στο maximum των αποδόσεων (με safe τάσεις πάντα σε cpu & ram & gpu) για να τιμάται και το τελευταίο ευρώ από μένα......

Συμφωνώ για RAM/CPU, αλλά για GPU θεωρώ ότι δεν μπορείς να 'σαι 100% σίγουρος..Κάθε παιχνίδι στρεσάρει διαφορετικά και μπορεί να φας το crash πάνω σε στιγμή που θα ξενερώσεις άσχημα..Ειδικά όταν το gain είναι 5-8% όπως στις Turing..Με την ίδια λογική δεν πειράζεις και RAM/CPU αν κάνεις rendering και θες 100% stability, αντί για 99,9%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι και αλλιώς η RTX 2060 είναι διάδοχος της GTX 1060 6GB οπότε όση θα είναι η διαφορά τους σε απόδοση θα είναι και το jump από την μια γενιά στην άλλη στην κατηγορία τους , βέβαια θα βρεθούν πάλι "κορυφαίοι youtubers" που πωλούν σανό σε πιτσιρίκια να γκρινιάζουν γιατί η rtx 2060 δεν έχει απόδοση gtx 1080 και κόστος 200€?

Διαβάζοντας σχόλια σε κανάλια του youtube o μόνος αντικειμενικός σε σχέση με το jump σε επιδόσεις από το patch του bf5 σε DXR

To τι του έγραψαν μάλιστα δεν περιγράφεται, η πλάκα είναι ότι πολλοί χωρίς να έχουν δει καν το βίντεο σχολιάζουν ότι η RTX 2080ti είναι μόνο για 1080 με dxr on, ενώ πολλοί χωρίς να έχουν κάν κάρτα turing συνεπώς να έχουν περιεργαστεί το bf5 με dxr κράζουν την nvidia για downgrade των γραφικών ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

 

Επεξ/σία από aorus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, aorus είπε

Ετσι και αλλιώς η RTX 2060 είναι διάδοχος της GTX 1060 6GB οπότε όση θα είναι η διαφορά τους σε απόδοση θα είναι και το jump από την μια γενιά στην άλλη στην κατηγορία τους , βέβαια θα βρεθούν πάλι "κορυφαίοι youtubers" που πωλούν σανό σε πιτσιρίκια να γκρινιάζουν γιατί η rtx 2060 δεν έχει απόδοση gtx 1080 και κόστος 200€?

Διαβάζοντας σχόλια σε κανάλια του youtube o μόνος αντικειμενικός σε σχέση με το jump σε επιδόσεις από το patch του bf5 σε DXR

To τι του έγραψα μάλιστα δεν περιγράφεται, η πλάκα είναι ότι πολλοί χωρίς να έχουν δει καν το βίντεο σχολιάζουν ότι η RTX 2080ti είναι μόνο για 1080 με dxr on, ενώ πολλοί χωρίς να έχουν κάν κάρτα turing συνεπώς να έχουν περιεργαστεί το bf5 με dxr κράζουν την nvidia για downgrade των γραφικών ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

Στοίχημα οτι η 2060 θα ειναι σε αποδοση μια 1070ti κλοκαρισμενη.

Εαν βγει στο 400αρι € μαξ (μιλαω για καστομ υλοποιηση)ολοι προς τα εκει θα τρεξουν.

Θα τσιμπήσω μια για το αλλο συστημα μου,εαν δεν εχω παρει 2070

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...