Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

4 ώρες πριν, Coscas είπε

Ακούει κανείς καμμιά ομοιότητα; 10 χρόνια πριν το Slabo Day. Εγώ πάντως στη θέση τους, θα την έρριχνα την απαίτηση γιά δικαιώματα 

Dry Ice - Fake It (1969)

Ημασταν από το 1975...Και με πολύ καλύτερο στίχο ο Elton (ο Bernie Taupin δλδ του τους έγραφε) 

Δυστυχώς..θα έχει και χειρότερα

Elton John - Tower of Babel (1975)

Δεν ξέρω αν τους πολυσυμφέρει, γιατί τους βλέπω να κινδυνεύουν να ...πληρώνουν και από πάνω :P

το συγκεκριμένο μου θυμίζει το  "Summertime blues" /eddie cochran αλλα και το 'Wipe out'/Surfaris  - αριστουργηματικά και τα δύο.

Blue Cheer - Summertime Blues

Spoiler

 

 

το πρωτοτυπο απο τον αδικοχαμενο eddie cochran

Eddie Cochran - Summertime Blues

Spoiler

 

 

Surfaris - Wipe Out

Spoiler

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, explorerT said:

Δεν ξέρω αν τους πολυσυμφέρει, γιατί τους βλέπω να κινδυνεύουν να ...πληρώνουν και από πάνω :P

το συγκεκριμένο μου θυμίζει το  "Summertime blues" /eddie cochran αλλα και το 'Wipe out'/Surfaris  - αριστουργηματικά και τα δύο.

Blue Cheer - Summertime Blues

το πρωτοτυπο απο τον αδικοχαμενο eddie cochran

Eddie Cochran - Summertime Blues

Surfaris - Wipe Out

Α χα χα! Δλδ, από κεί που μας χρωστάγανε...μας ζητάνε και τα ρέστα

Μάλλον άλλο τραγούδι άκουσες, αφού αυτά τα 2 υπερκλασσικά τραγούδια που έβαλες, ούτε καν τον ρυθμό δεν έχουν του Fake It

Βέβαια, τ' αυτιά του καθενός διαφέρουν, γι΄αυτο και ακούμε διαφορετικά πράγματα (μ' άλλα λογια, περί ορέξεως...κολοκυθόπιττα) 

Εγώ πάντως σαν δικαστής θα την χάριζα στον συν-συνθέτη του Slabo Day, Snowy White. Οχι όμως στον Peter  Green :angry: 

Το επόμενο, πλάκα δεν έχει;

Το άκουσα προχτές κατά λάθος σε μιά ταινία καθως είχα (εντελώς περιέργως) ανοιχτή την tv

66,5 εκατομμυρια views...κομμάτι του 1976...Κουφάθηκα

Πολύ αθώο

Jeanette - Porque te vas (1976)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ορίτζιναλ -τι χορωδίες και ιστορίες γι` αγρίους. με το συμπάθειο...

Crystal Castles - Untrust Us

 

 

Spoiler

Φιλε μου Coscas, τι να κάνουμε, όπως είπες και συ, ο καθένας και ....τ`αυτιά του!   😛

Πάντως. ακούγοντας για πρώτη φορά το συγκεκριμένο τραγούδι, το μυαλό συνειρμικά πήγε σ`αυτά τα δυο, οπότε κάτι παίζει σίγουρα.

Βy the way, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να σου θυμίζει ένα κομμάτι κάτι και να μην μπορείς να θυμηθείς τι ακριβώς...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, explorerT said:
Spoiler

Φιλε μου Coscas, τι να κάνουμε, όπως είπες και συ, ο καθένας και ....τ`αυτιά του!   😛

Πάντως. ακούγοντας για πρώτη φορά το συγκεκριμένο τραγούδι, το μυαλό συνειρμικά πήγε σ`αυτά τα δυο, οπότε κάτι παίζει σίγουρα.

Βy the way, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να σου θυμίζει ένα κομμάτι κάτι και να μην μπορείς να θυμηθείς τι ακριβώς...

 

Spoiler

 

Ναί μωρέ...Ολοι έχουμε τους συνειρμούς μας (και τ' αυτιά μας...χα χα!)

Το κακό, με μένα είναι ότι λόγω του δισκάδικου 10 χρόνια, με έπεισαν πολλοί ότι έχω καλο αυτί (και χωρίς σκουλαρίκι. Χα χα!)

Εβρισκα τα απίθανα με μόλις λίγο ψέλισμα του ήχου από τον πελάτη. Μετά, είχα ευστοχία πωλήσεων 99% (δεν έφερνα όλους τους δίκους. Εκανα επιλογή). Το ίδιο και σαν dj

Aααα! ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μην βρώ κάτι. Μπορεί να μην κοιμηθώ (κυριολεκτικά) βράδυα

Πάντως μην κουράζεσαι. Δεν θυμίζει αυτά που έβαλες. Το Slabo Day είναι 10 χρόνια πριν  

Κι' επειδή...βλέπω...σε έπεισα...σε προσλαμβάνω στη δίκη ως εισαγγελέα (εγώ θάμαι ο πρόεδρας)

Να φανείς αμείλικτος ε; Χα χα!

Να'σαι καλά βρε και παντα καλές Μουσικές!

 

FREE - Mourning Sad Morning (1969)

 

Spoiler

 

Και γιά να μην σπάς το κεφάλι σου, αυτό θυμίζει το John Barleycorn Μust Die. Συμφωνείς;

Το έκαναν αργότερα διασκευή oi Traffic

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...