Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

5 hours ago, CallMeRp said:

Σου προτείνω (άν δεν το έχεις ακούσει) αυτό το instrumental από την ταινία "Παύλος Μελάς"

Δεν ξέρω άν οι νεώτεροι έχουν δεί την ταινία, μιάς και έχει φάει ανεπίσημη απαγόρευση από τα κανάλια. Οπως και η διδαχή του Μελά απ΄τα σχολικά βιβλία.

Σύνθεση Γιάννη Σπανού και με είχε συναρπάσει από τότε που το πρωτάκουσα. Το είχα μάλιστα γράψει σε μιά κασσέττα μικρούλης και το άκουγα (την έχω ακόμα). Νομίζω ήταν και μουσικό θέμα σε διάφορες εκπομπές τότε (δεκαετία 70) στην τηλεόραση

Γιάννης Σπανός - Εμβατηριο Παυλου Μελα (1973)

 

 

44 minutes ago, SeXBOX said:
Download video

Να σου πω κάτι συγκινητικό;

Είχα ανοίξει το δισκάδικο στην Κυψέλη δεκαετία 80 και έψαχνα σπίτι. Ηξερε φίλος μου την Λήδα την κόρη της (θα ήξερες τους Σπύρο και Λήδα ε;). Νοίκιαζε ένα σπίτι εκεί κοντά. Πήγαμε μαζί να το δώ. Μέσα ήταν η Δανάη! Μιλήσαμε γιά το σπιτι. Την ήξερα μόνο σαν θρυλικό όνομα και δεν άνοιξα κουβέντα όντας και λίγο αμήχανος. Την θυμάμαι στον καναπέ να κάθεται και να μου μιλάει. Πίσω στον τοίχο που καθόταν είχε κάτι δίσκους σε πίνακα (νομίζω χρυσούς ή ασημένιους). Δεν το νοίκιασα τελικά το σπίτι γιατί έμεινα εκεί που ήμουν. Απλά μου έμεινε η συνάντηση με την Δανάη και την Λήδα. Την εποχή που ακόμα η Κυψέλη είχε τους τελευταίους ωραίους κατοίκους της 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/10/2019 at 19:35, Coscas said:

Να σου πω κάτι συγκινητικό;

Είχα ανοίξει το δισκάδικο στην Κυψέλη δεκαετία 80 και έψαχνα σπίτι. Ηξερε φίλος μου την Λήδα την κόρη της (θα ήξερες τους Σπύρο και Λήδα ε;). Νοίκιαζε ένα σπίτι εκεί κοντά. Πήγαμε μαζί να το δώ. Μέσα ήταν η Δανάη! Μιλήσαμε γιά το σπιτι. Την ήξερα μόνο σαν θρυλικό όνομα και δεν άνοιξα κουβέντα όντας και λίγο αμήχανος. Την θυμάμαι στον καναπέ να κάθεται και να μου μιλάει. Πίσω στον τοίχο που καθόταν είχε κάτι δίσκους σε πίνακα (νομίζω χρυσούς ή ασημένιους). Δεν το νοίκιασα τελικά το σπίτι γιατί έμεινα εκεί που ήμουν. Απλά μου έμεινε η συνάντηση με την Δανάη και την Λήδα. Την εποχή που ακόμα η Κυψέλη είχε τους τελευταίους ωραίους κατοίκους της 

Sorry για το καθυστερημένο comment μου αλλά χθες ήμουν εξουθενωμένος που μόνο like μπορούσα να πατήσω και να σωριαστώ μετά.

Είναι μεγάλο πράγμα που είχες αυτή την επαφή η Δανάη είναι στις 3 ιστορικότερες top Ελληνίδες ερμηνεύτριες. Μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο στα πρώτα χρόνια που έτρεχα το Studio πριν να γίνουν και άλλα με αποτέλεσμα να χτίσουμε κτήριο που όλο είναι με αίθουσες... τεσπα... στα πρώτα χρόνια πολλοί managers που συνεργαζόμασταν έφερναν ταλέντα νέα ή ήδη καλλιτέχνες για demos και δοκιμές στις εγκαταστάσεις... ένα απόγευμα έρχεται ένας που συνόδευε έναν Μεγάλο Βρετανό μουσικό που δεν θα αναφέρω ποιος είναι γιατί δε θα το πιστέψει κάνεις οπότε ας μείνουμε στο ότι είναι μεγάλος και ηχογράφησε σε εμάς ένα Single τα τότε χρόνια. Είναι ακόμα εν ζωή.

Download video

Αυτό από την Madonna μετά απλά κατήφορος...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...