Προς το περιεχόμενο

Fps drops


PavlosGiova

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Θα παραθέσω αρχικά το σύστημα μου

Mobo: Asrock b150 pro4s

CPU: i5-6500

Gpu: gtx 1060 6g

PSU: EVGA SuperNOVA 550 G2

SSD 120gb + HDD 1tb

Ram: hyperxfury 8gb(4+4) 2133mhz

Η κάρτα γραφικών αποκτήθηκε πρόσφατα και την δοκίμασα αρχικά σε Witcher 3 και payday 2 που είχα εύκαιρα...Παρ όλα αυτά ακόμη και στα medium settings κυρίως όταν έστριβα ή γενικά σε απότομες κινήσεις στο παιχνίδι μου έριχνε τα fps από 60 αναλόγως μέχρι σε 30 και κολλούσε ενοχλητικά. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ τον κατάλληλο ορο απ' όσο έψαξα λέγεται stuttering(?).

Μπορεί κάποιος να με βοηθησει να προσανατολιστω ως προς το που να ψάξω το πρόβλημα? 

Να παραθέσω ότι με την r9 380 που είχα πιο παλιά είχα το ίδιο θέμα και δεν το είχα ψάξει διότι θεώρησα ότι ήταν θέμα της κάρτας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από PavlosGiova
Τ9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Απενεργοποίησε το vsync.

Ευχαριστώ, ίσως λύσει πρακτικά το πρόβλημα αλλά θεωρεις ότι δικαιολογείται και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που πρέπει να ψαχτω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει είναι λογικό όταν το σύστημα με ενεργοποιημένο το VSync να κρατήσει σταθερά 60 να το ρίχνει στα 30. Ιδιαίτερα για First person παιχνίδια ποτέ Vsync ανοιχτό καθώς επιφέρει και Input lag.

Και με την 380 το ίδιο θέμα θα είχες δεν είναι πρόβλημα κάρτας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω εχεις το παιχνιδι στο σκληρο δισκο;

Αν εχεις χωρο δοκιμασε να το βαλεις στον sdd.

Μπορεις να εχεις το task manager ανοιχτο στο backround και στο πρωτο δευτερο framedrop να βγεις απο το παιχνιδι και να δεις τι εχει παει 100%. Οπως το βλεπω εχεις θεμα σκληρου. Ειτε sata καλωδιου ειτε ο hdd εχει αργή ταχυτητα.  ram δεν αναφερεις, αλλα φανταζομαι οτι δεν φτανει στο 100%.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alkis13 είπε

Να φανταστω εχεις το παιχνιδι στο σκληρο δισκο;

Αν εχεις χωρο δοκιμασε να το βαλεις στον sdd.

Μπορεις να εχεις το task manager ανοιχτο στο backround και στο πρωτο δευτερο framedrop να βγεις απο το παιχνιδι και να δεις τι εχει παει 100%. Οπως το βλεπω εχεις θεμα σκληρου. Ειτε sata καλωδιου ειτε ο hdd εχει αργή ταχυτητα.  ram δεν αναφερεις, αλλα φανταζομαι οτι δεν φτανει στο 100%.

Ναι στον σκληρό το έχω ο οποίος είναι καινουριος (δεν ξέρω ακριβώς ταχυτητες τον 1ο σε δημοτικότητα στο Σκρουτζ πήρα δεν έκατσα να το ψάξω). Παράλειψη μου 8 gb ram.. ευχαριστώ θα κάνω μια δοκιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρομοιο προβλημα, αλλαξα τα sata καλωδια, αλλαξα και τις θυρες στη μητρικη και το προβλημα σταματησε. Αγνωστο γιατι εγινε και αν φθινει τοσο η ταχυτητα του σκληρου μετα απο χρονια (ο δικος μου ειναι καμια 7ετια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ειχα το ιδιο θεμα και εφταιγε το οτι ειχα λιγη μνημη 8gb και εκανε σελιδοποιηση συνεχως.Οποτε εχεις 2 επιλογες.Ειτε βαζεις αλλα 8 gb η μειωνεις το page file στο σκληρο.Δηλαδη για να καταλαβεις εστω και 3 γιγα ελευθερα να εχει η ραμ θα προτιμησει να κανει page file αντι να εξαντλησει το χωρο του συστηματος.Οποτε απαιτει χρονο αυτη η διαδικασια να διαβασει το αρχειο ο σκληρος.Δοκιμασε το δευτερο για αρχη και βαλτο στο μικροτερο μεγεθος,και πες μας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Βασικα ειχα το ιδιο θεμα και εφταιγε το οτι ειχα λιγη μνημη 8gb και εκανε σελιδοποιηση συνεχως.Οποτε εχεις 2 επιλογες.Ειτε βαζεις αλλα 8 gb η μειωνεις το page file στο σκληρο.Δηλαδη για να καταλαβεις εστω και 3 γιγα ελευθερα να εχει η ραμ θα προτιμησει να κανει page file αντι να εξαντλησει το χωρο του συστηματος.Οποτε απαιτει χρονο αυτη η διαδικασια να διαβασει το αρχειο ο σκληρος.Δοκιμασε το δευτερο για αρχη και βαλτο στο μικροτερο μεγεθος,και πες μας.

Έχω παραγγείλει ήδη μια 8αρα οπότε ελπίζω να είναι αυτό που λες 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ευθύνεται η ram. Και γεματη να ειναι αυτο που θα γινει ειναι οτι δεν θα δωσει fps παραπανω, δεν θα κανει drops! Δηλαδη θα πιανεις πχ 50fps με 8gb και 55 με 16gb.

Επεξ/σία από alkis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...