Προς το περιεχόμενο

Το Google Photos διπλασιάζει το όριο των Live Albums στις 20000 φωτογραφίες και βίντεο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, afantos είπε

Ασφαλές-ξεασφαλές όσοι έχουμε Android κινητό έχουμε όλη μας την ζωή εκεί πάνω....Ευπρόσδεκτη η αναβάθμιση.

Να μιλάς για εσένα φιλέ μου. Κάποιοι έχουμε Android και δεν χρησιμοποιούμε ούτε το playstore. Προσωπικά έχω βγάλει ότι έχει σχέση με Google απο το κινητό μου.

 

Όρο για το cloud για την πάρτη τους το κανουν. Μαζεύουν περισσότερες πληροφορίες και φτιάχνουν καλυτερα καταναλωτικά προφίλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γοα οσους ανησυχουν για την ασφαλεια των δεδομενων τους στο συννεφο, ας αναρωτηθουν αν ειναι πιο ασφαλη στον σκληρο τους δισκο... Πως γινεται να εχετε αυταπατες οτι τα δεδομενα σας ειναι πιο ασφαλη στο πισι σας παρα σε υποδομες που εχουν ενα καρο firewall και προτυπα ασφαλειας με ξεπερναει.

 

Επισης αυτο το "ο cloud provider βλεπει οτι ανεβαζουμε στο συννεφο" ειναι οτι πιο ακυρο παιζει σαν αντιληψη. Αν γινοταν κατι τετοιο πιστευετε οτι πολυεθνικες θα χρησιμοποιουσαν onedrive, sharepoint, office 365?

Επεξ/σία από desosav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desosav είπε

Γοα οσους ανησυχουν για την ασφαλεια των δεδομενων τους στο συννεφο, ας αναρωτηθουν αν ειναι πιο ασφαλη στον σκληρο τους δισκο... Πως γινεται να εχετε αυταπατες οτι τα δεδομενα σας ειναι πιο ασφαλη στο πισι σας παρα σε υποδομες που εχουν ενα καρο firewall και προτυπα ασφαλειας με ξεπερναει.

 

Επισης αυτο το "ο cloud provider βλεπει οτι ανεβαζουμε στο συννεφο" ειναι οτι πιο ακυρο παιζει σαν αντιληψη. Αν γινοταν κατι τετοιο πιστευετε οτι πολυεθνικες θα χρησιμοποιουσαν onedrive, sharepoint, office 365?

Ποιος ο λόγος να συντηρεί η Google το cloud της; Στο χρήστη,  μέχρι κάποια GB, δε χρεώνει τίποτα.

Στις φωτογραφιες επίσης δε χρεώνει. Αν δεν εκμεταλλεύεται τα δεδομένα των χρηστών,  τοτε απο που τζιράρει τα δισεκατομμύρια;

Σε σκληρό δίσκο encrypted ή σε PC που δεν είναι συνδεδεμένος σε internet σαφώς και είναι ασφαλέστερα τα δεδομένα. Εκτός αυτού ακόμα κι αν δεν ηταν τόσο ασφαλή ποιος ο λογος να πάω να τα δώσω οικειοθελώς σε μια εταιρεια που ξέρω απο την αρχή οτι τα πουλάει; 

Προσωπικά δε θα ανεβαζα προσωπικά ή δεδομενα δουλειας σε κανένα cloud. Κάνω τη δουλεια μου και χωρίς αυτό. Βέβαια όλα είναι γούστα και δεν κατακρίνω όσους το προτιμούν.  Ο καθένας όπως βολεύεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johncorfas είπε

Να μιλάς για εσένα φιλέ μου. Κάποιοι έχουμε Android και δεν χρησιμοποιούμε ούτε το playstore. Προσωπικά έχω βγάλει ότι έχει σχέση με Google απο το κινητό μου.

 Όρο για το cloud για την πάρτη τους το κανουν. Μαζεύουν περισσότερες πληροφορίες και φτιάχνουν καλυτερα καταναλωτικά προφίλ. 

Δεν συνήθίζω να μιλάω ποτέ για κανέναν άλλον. Αν θέλουν να μαζεύουν πληροφορίες, τον χρόνο τους χάνουν, δεν υπάρχει σάλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afantos είπε

Δεν συνήθίζω να μιλάω ποτέ για κανέναν άλλον. Αν θέλουν να μαζεύουν πληροφορίες, τον χρόνο τους χάνουν, δεν υπάρχει σάλιο.

Σωστό κι αυτό ... 😃😃😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, johncorfas είπε

Ποιος ο λόγος να συντηρεί η Google το cloud της; Στο χρήστη,  μέχρι κάποια GB, δε χρεώνει τίποτα.

Στις φωτογραφιες επίσης δε χρεώνει. Αν δεν εκμεταλλεύεται τα δεδομένα των χρηστών,  τοτε απο που τζιράρει τα δισεκατομμύρια;

Σε σκληρό δίσκο encrypted ή σε PC που δεν είναι συνδεδεμένος σε internet σαφώς και είναι ασφαλέστερα τα δεδομένα. Εκτός αυτού ακόμα κι αν δεν ηταν τόσο ασφαλή ποιος ο λογος να πάω να τα δώσω οικειοθελώς σε μια εταιρεια που ξέρω απο την αρχή οτι τα πουλάει; 

Προσωπικά δε θα ανεβαζα προσωπικά ή δεδομενα δουλειας σε κανένα cloud. Κάνω τη δουλεια μου και χωρίς αυτό. Βέβαια όλα είναι γούστα και δεν κατακρίνω όσους το προτιμούν.  Ο καθένας όπως βολεύεται. 

Αυτό που σου δίνει δωρεάν η Google, είναι προωθητικό προϊόν. Τα κέρδη της είναι τεράστια από τη πώληση τέτοιων υπηρεσιών.
Και τις υπηρεσίες αυτές τις πουλάει σε ιδιώτες, σε επιχειρήσεις μέχρι και σε σχολεία.
Οι υπηρεσίες αυτές δεν είναι καθόλου φθηνές, και για να έχεις κάποια GB της προκοπής πληρώνεις κάθε μήνα.
Εγώ απορώ πως ακόμη δεν έχει κάνει ότι κάνουν και οι άλλοι και να δίνει μόνο 5 GB.
Τα έσοδα της το 2018 έχουν αυξηθεί ακόμη περισσότερο.
https://www.sdxcentral.com/articles/news/google-cloud-revenue-boosts-alphabets-earnings-but-wall-streets-not-impressed/2018/10/

Πέρα από τη Google, η Microsoft πλέον δεν ενδιαφέρεται και τόσο για τη πώληση των Windows, η προσοχή της είναι αλλού αφού τα έσοδα που έχει από το Azure και το cloud είναι τεράστια και από εκεί έρχονται τα περισσότερα έσοδα της.
https://www.theguardian.com/technology/2018/jul/19/microsoft-earnings-cloud-services-revenue

Και για να δεις τι δισεκατομμύρια κερδίσουν από τους συνδρομητές cloud υπηρεσιών.
https://www.forbes.com/sites/johnkoetsier/2018/04/30/cloud-revenue-2020-amazons-aws-44b-microsoft-azures-19b-google-cloud-platform-17b

Επίσης μπορείς να ανεβάσεις και σε cloud υπηρεσίες encrypted περιεχόμενο, δεν είναι κάτι που γίνεται μόνο σε σκληρούς δίσκους.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, johncorfas είπε

Ποιος ο λόγος να συντηρεί η Google το cloud της; Στο χρήστη,  μέχρι κάποια GB, δε χρεώνει τίποτα.

Στις φωτογραφιες επίσης δε χρεώνει. Αν δεν εκμεταλλεύεται τα δεδομένα των χρηστών,  τοτε απο που τζιράρει τα δισεκατομμύρια;

Σε σκληρό δίσκο encrypted ή σε PC που δεν είναι συνδεδεμένος σε internet σαφώς και είναι ασφαλέστερα τα δεδομένα. Εκτός αυτού ακόμα κι αν δεν ηταν τόσο ασφαλή ποιος ο λογος να πάω να τα δώσω οικειοθελώς σε μια εταιρεια που ξέρω απο την αρχή οτι τα πουλάει; 

Προσωπικά δε θα ανεβαζα προσωπικά ή δεδομενα δουλειας σε κανένα cloud. Κάνω τη δουλεια μου και χωρίς αυτό. Βέβαια όλα είναι γούστα και δεν κατακρίνω όσους το προτιμούν.  Ο καθένας όπως βολεύεται. 

Η καθε google προσφέρει υπηρεσιες, και στην προκειμένη υπηρεσιες storage. Το δωρεαν backup φωτογραφιων ειναι τυρακι για να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσια και μελλοντικα να πληρωσεις για περισοτερο χωρο.

φυσικα τα offline δεδομενα ειναι πιο ασφαλη αλλα δεν ειναι προστατευμενα, καθως σε πιθανη βλαβη του δισκου ή πιο ακραια κλοπής του nas τα χανεις ολα. Συνεπως το cloud backup φανταζει δελεαστικο ιδιως απο την στιγμη που σου δινει δυνατοτητα να εχεις προσβαση στα δεδομενα σου οπου και αν βρισκεσαι με χαμηλο κοστος.

Μακαρι να αποδειχθει αυτο που λες για πωληση προσωπικων δεδομενων, ειναι ευκαιρια να βγαλουμε χρημα απο μηνυσεις και αγωγες. Μεχρι τοτε απλα κανουμε θεωριες συνομοσιας. Στην εταιρεια που εργαζομαι (πολυεθνικη με 15000 περιπου εργαζομενους) χρησιμοποιουμε exchange online , sharepoint online, onedrive for business, skyoe for business, microsoft teams και γενικα ολα τα δεδομενα πανε στο cloud και φευγουν απο τοπικους server και storage. Ο λογος απλος. Μειωση κοστους υποδομων και αυξημενη ασφαλεια συγκριτικα με onpremise αρχιτεκτονικη. Η microsoft εχει μερικες χιλιαδες security officers και τεχνικους ασφαλείας σε αντιθεση με την καθε εταιρεια που απλα δεν μπορει να εχει το capacity να διασφαλίσει την προστασια των δεδομενων της. Κοινως πετας το μπαλακι σε αυτους που σου εξασφαλιζουν τις υποδομες, την διαθεσιμοτητα καθως και την ασφαλεια των δεδομενων. Για αυτο πληρώνονται... δεν χρειαζεται να πουλησουν τις φωτος μου απο διακοπες με αλκοολ και βουτιες στην θαλασσα για να βγαλουν χρημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Google δεν χρειάζεται να "βλέπει" τα φωτογραφικά αριστουργήματα για να "διαρρεύσει" αλλού. Χρειάζεται να τα "βλέπει" για να βελτιώνει τους αλγόριθμους αναζήτησης για να ξέρει τι και σε ποιούς θα πουλάει διαφημίσεις. Άρα οι φωτογραφίες "αξιοποιούνται" από τη Google, δηλαδή από την AI.
Όσο για την "ασφάλεια", πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να "χαθούν" δεδομένα, ακόμη και on-line: Ταυτόχρονη αστοχία server και backup servers.
Μoναδική 99,99999999999% ασφάλεια: Δεδομένα σε (τουλάχιστον) 4 δίσκους εκτός σύνδεσης internet με τους 2 off-site (σε 2 διαφορετικά μέρη).

Επεξ/σία από cp5120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, cp5120 είπε

Όσο για την "ασφάλεια", πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να "χαθούν" δεδομένα, ακόμη και on-line: Ταυτόχρονη αστοχία server και backup servers.
Μoναδική 99,99999999999% ασφάλεια: Δεδομένα σε (τουλάχιστον) 4 δίσκους εκτός σύνδεσης internet με τους 2 off-site (σε 2 διαφορετικά μέρη).

Γιατί μοναδική; Αν τα έχω σε (τουλάχιστον) 4 cloud υπηρεσίες εντός σύνδεσης internet και κάνω αντίγραφα με remote uploading πως ακριβώς θα τα χάσω;

Είναι δυνατόν να έχω ταυτόχρονη αστοχία σε servers διαφορετικών εταιριών-υπηρεσιών;

Ο μόνος τρόπος είναι να πέσει το internet.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2018 στις 9:25 ΠΜ, aypnia είπε

Γιατί μοναδική; Αν τα έχω σε (τουλάχιστον) 4 cloud υπηρεσίες εντός σύνδεσης internet και κάνω αντίγραφα με remote uploading πως ακριβώς θα τα χάσω;

Είναι δυνατόν να έχω ταυτόχρονη αστοχία σε servers διαφορετικών εταιριών-υπηρεσιών;

Ο μόνος τρόπος είναι να πέσει το internet.

Ενώ αν τα έχεις πχ σε ένα flashάκι, ένα σκληρό και ένα DVD-RW τα χάνεις. Τρόποι υπάρχουν πολλοί. Το cloud δεν είναι λύση, είναι τεχνητή ανάγκη για να συγκεντρώνουν δεδομένα συγκεκριμένες εταιρείες. Αν παρατηρήσεις γύρω σου όλοι θέλουν δεδομένα σου. Από απλές εφαρμογές smartphones, μέχρι μέσα κοινωνικής δικτύωσης... Δε μπορεί, κάποια αξία έχουν για να τα ζητάνε τόσο. Όταν αρχίζει η διαδικασία συλλογής να έχει άμεσο όφελος και για σένα, τότε ζητάνε και χρήματα από πάνω. Πχ επιπλέον χώρος στο cloud, διαφήμιση στο youtube ή το facebook κτλ.

Προσωπικά προτιμώ τα προσωπικά μου δεδομένα, όπου είναι δυνατόν, να παραμένουν προσωπικά. Όχι γιατί έχω κάτι να κρύψω, αλλά γιατί είναι προσωπικά μου και δε γουστάρω να τα μοιράζομαι με κανέναν. Άλλοι προτιμούν τις εύκολες λύσεις, όμως οι εύκολες λύσεις πάντα έχουν και συνέπειες. Οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονται τις συνέπειες αυτές. Δικαίωμα του καθενός, βέβαια, είναι να κάνει ό,τι θέλει με τα προσωπικά του δεδομένα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ποιο σημαντικό το λανσάρισμα του google photo book και στην Ελλάδα παρά η αλλαγές για το live album. Χθες το πρόσεξα σαν επιλογή στο google photos και οι τιμές των εκτυπωμένων άλμπουμ ειναι πολύ καλές, εξαιρετικές θα έλεγα. Μέχρι στιγμής βλέπω έχει περάσει απαρατήρητο καθώς δεν πρέπει να έγινε κάποια επίσημη ανακοίνωση.

Επεξ/σία από Fat MacGyver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johncorfas είπε

Ενώ αν τα έχεις πχ σε ένα flashάκι, ένα σκληρό και ένα DVD-RW τα χάνεις. Τρόποι υπάρχουν πολλοί. Το cloud δεν είναι λύση, είναι τεχνητή ανάγκη για να συγκεντρώνουν δεδομένα συγκεκριμένες εταιρείες. Αν παρατηρήσεις γύρω σου όλοι θέλουν δεδομένα σου. Από απλές εφαρμογές smartphones, μέχρι μέσα κοινωνικής δικτύωσης... Δε μπορεί, κάποια αξία έχουν για να τα ζητάνε τόσο. Όταν αρχίζει η διαδικασία συλλογής να έχει άμεσο όφελος και για σένα, τότε ζητάνε και χρήματα από πάνω. Πχ επιπλέον χώρος στο cloud, διαφήμιση στο youtube ή το facebook κτλ.

Προσωπικά προτιμώ τα προσωπικά μου δεδομένα, όπου είναι δυνατόν, να παραμένουν προσωπικά. Όχι γιατί έχω κάτι να κρύψω, αλλά γιατί είναι προσωπικά μου και δε γουστάρω να τα μοιράζομαι με κανέναν. Άλλοι προτιμούν τις εύκολες λύσεις, όμως οι εύκολες λύσεις πάντα έχουν και συνέπειες. Οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονται τις συνέπειες αυτές. Δικαίωμα του καθενός, βέβαια, είναι να κάνει ό,τι θέλει με τα προσωπικά του δεδομένα...

Το δικό μου προσωπικό περιεχόμενο δεν μπορούν να το δουν γιατί ανεβάζω με κρυπτογράφηση.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να είμαστε απόλυτοι σε κάτι.

Ο καθένας ας επιλέξει ότι θεωρεί καλύτερη λύση για τις ανάγκες του.

Και όχι δεν πιστεύω σε μοναδικές λύσεις.
Μια χαρά προστατευμένα είναι γιατί κανείς δεν μπορεί να τα αποκρυπτογραφήσει.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Το δικό μου προσωπικό περιεχόμενο δεν μπορούν να το δουν γιατί ανεβάζω με κρυπτογράφηση.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να είμαστε απόλυτοι σε κάτι.

Ο καθένας ας επιλέξει ότι θεωρεί καλύτερη λύση για τις ανάγκες του.

Και όχι δεν πιστεύω σε μοναδικές λύσεις.
Μια χαρά προστατευμένα είναι γιατί κανείς δεν μπορεί να τα αποκρυπτογραφήσει.

Τα κρυπτογραφημένα δεδομένα είναι προσωρινά ασφαλή. Τα κρυπτογραφημένα δεδομένα πχ του 2008 τα σπάνε σε λιγα λεπτα. .. για να μην πω δευτερόλεπτα με τους υπερυπολογιστές του σήμερα. Σου είπε κάποιος οτι τα σβήνουν; ...

Παρόλα αυτά δεν είμαι απολυτος. Έγραψα οτι ο καθένας κανει τις επιλογές του. Λογικό και αναμενόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...