Προς το περιεχόμενο

Πως φτιάχνω σαρδέλες σε κονσέρβα;


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zoranb είπε

Πως μπορεί να φτιάξει κανείς τις σαρδέλες όπως τις βρίσκει κανείς σε κονσέρβες, με μαλακά έως ανύπαρκτα τα κόκαλά τους;

Παστεριωση/κονσερβοποιηση εχει γινει σε αυτον τον τυπο σαρδελας που σου αρεσει. 

Δεν μπορείς να κανεις σπιτι σου αυτον τον τροπο, αλλα ειναι πιο ωραιες οι φρεσκες. 

 

Τα κοκκαλα μαλακωνουν με την κονσερβοποιηση-αποστειρωση και αυτο εχει το θετικο οτι τα κονσερβοποιημενα ψαρια περιεχουν περισσότερο ασβεστιο γιατι τρωμε περισσότερο τα κοκκαλα τους. 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, haHa είπε

Παστεριωση/κονσερβοποιηση εχει γινει σε αυτον τον τυπο σαρδελας που σου αρεσει. 

Δεν μπορείς να κανεις σπιτι σου αυτον τον τροπο, αλλα ειναι πιο ωραιες οι φρεσκες. 

Τα κοκκαλα μαλακωνουν με την κονσερβοποιηση-αποστειρωση και αυτο εχει το θετικο οτι τα κονσερβοποιημενα ψαρια περιεχουν περισσότερο ασβεστιο γιατι τρωμε περισσότερο τα κοκκαλα τους. 

Ενδιαφέροντα αυτά που λες, αλλά πως την κάνουν την παστεριοποίηση και δεν γίνεται να την κάνουμε εμείς στο σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παστεριωση/αποστειρωση γινεται με την εκθεση της κονσερβας σε υψηλες θερμοκρασιες με ειδικα μηχανηματα, ενω εχει κλειστει αεροστεγως κλπ. Γινεται για να σκοτωθουν τα μικροβια και να μπορεσει να διατηρηθει στην κονσερβα. 

Γιατι να το κανεις αυτο σε μια φρεσκια σαρδελα που εχεις αγορασει εσυ αν δεν εχεις σκοπο να την κονσερβοποιησεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σαρδέλλα και ο γαύρος πιο πολύ είναι ψάρια τα οποία φιλετάρονται με μεγάλη ευκολία αρκεί να έχεις την υπομονή.

Εγώ κάνω πολλές φορές ιδιαίτερα γαύρο τον οποίο στη συνέχεια κάνω στο φούρνο η μαρινάτο και είναι καταπληκτικός.Το ίδιο γίνεται και η σαρδέλα αλλά λίγο δυσκολότερα.Ποιος ο λόγος να ψάχνεις να βρεις πως κάνουν την κονσέρβα.Ενδεχομένως τη βράζουν με νερό ή την ψήνουν με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο ώστε να μη χάσει την εμφάνισή της.Έτσι κι αλλιώς αυτό το φαγητό πρέπει να τρώμε από ανάγκη και όχι από συνήθεια.☺️

Κάτσε βγάλε της το κοκαλάκι και φτιάχτην μετά όπως γουστάρει η ψυχή σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#haHa ναι δεν έχεις άδικο!

#Papoys1 ψήνεσαι να ποστάρεις κανά βίντεο να μας δείξεις τη μαεστρία σου πως το κάνεις το φιλετάρισμα κ όλα αυτά τα λαχταριστά που περιγράφεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια θερμική επεξεργασία υπόκεινται πριν μπουν στην κονσέρβα και καλυφθούν εξ ολοκλήρου με λάδι, το οποίο είναι και αυτό που τις διατηρεί τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, αφού δεν υπάρχει καθόλου αέρας.

Οι απαντήσεις που ζητάς βρίσκονται εδώ:

 

Επίσης, μη βγάζετε τα κόκαλα από τέτοια μικρά ψάρια, εγώ τρώω πάντα τις σαρδέλες, το γαύρο και το μαριδάκι με το κόκαλο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zoranb είπε

#haHa ναι δεν έχεις άδικο!

#Papoys1 ψήνεσαι να ποστάρεις κανά βίντεο να μας δείξεις τη μαεστρία σου πως το κάνεις το φιλετάρισμα κ όλα αυτά τα λαχταριστά που περιγράφεις;

Σε κάποιο άλλο φόρουμ νομίζω είχα ποστάρει παλαιότερα με φωτογραφίες.Θα κοιτάξω αν τις βρω στο αρχείο αν όχι στα μαγειρέματα προσεχώς μόλις βρω γαύρο.Εφαρμόζω ένα δικό μου τρόπο που μου είχε δείξει κάποιος ψαράς και τον οποίο δεν έχω δει στο youtube.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Σε κάποιο άλλο φόρουμ νομίζω είχα ποστάρει παλαιότερα με φωτογραφίες.Θα κοιτάξω αν τις βρω στο αρχείο αν όχι στα μαγειρέματα προσεχώς μόλις βρω γαύρο.Εφαρμόζω ένα δικό μου τρόπο που μου είχε δείξει κάποιος ψαράς και τον οποίο δεν έχω δει στο youtube.:)

Περιμένω με μεγάλες λιγούρες!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Ενδιαφέροντα αυτά που λες, αλλά πως την κάνουν την παστεριοποίηση και δεν γίνεται να την κάνουμε εμείς στο σπίτι?

Στον ατμο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haHa είπε

Η παστεριωση/αποστειρωση γινεται με την εκθεση της κονσερβας σε υψηλες θερμοκρασιες με ειδικα μηχανηματα, ενω εχει κλειστει αεροστεγως κλπ. Γινεται για να σκοτωθουν τα μικροβια και να μπορεσει να διατηρηθει στην κονσερβα. 

Γιατι να το κανεις αυτο σε μια φρεσκια σαρδελα που εχεις αγορασει εσυ αν δεν εχεις σκοπο να την κονσερβοποιησεις; 

η μανα μου που εκανε κονσερβα σαλτσα ντοματας την εμφιάλωνε σε μπουκαλια μπυρας τα σφραγιζε με καπακι και τα ζεστενε μεχρι λιγο πριν να παρουν βρασει  σε μεγαλη κατσαρολα υπολογιζω χωρις να ειμαι σίγουρος  60-80 βαθμους ,

Επεξ/σία από george kesoglu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και συζητάμε για σαρδέλες κονσέρβα, δοκιμάστε τις Ambrosia, τις θεωρώ τις καλύτερες που έχω φάει έως τώρα.

Θεωρώ πως είναι πιο φρέσκιες όταν ξεκινούν να τις επεξεργάζονται. Γυαλίζουν και έχουν πιο σφιχτό κρέας.

http://vialco.gr/wpccategories/cannedfish/?lang=el

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μιας και συζητάμε για σαρδέλες κονσέρβα, δοκιμάστε τις Ambrosia, τις θεωρώ τις καλύτερες που έχω φάει έως τώρα.

Θεωρώ πως είναι πιο φρέσκιες όταν ξεκινούν να τις επεξεργάζονται. Γυαλίζουν και έχουν πιο σφιχτό κρέας.

http://vialco.gr/wpccategories/cannedfish/?lang=el

Που τις βρηκες αυτες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...