Προς το περιεχόμενο

Itunes sync σε νέο laptop


Teras1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. 

Έχω ένα αρχαίο netbook με Win7 στο οποίο συγχρονίζω το iphone 6 plus εδώ και χρόνια. Επειδή πήρα macbook και θέλω να συγχρονίζω σε αυτό πλέον υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να το κάνω; Θυμάμαι ότι αν πας να συγχρονίσεις iphone σε νέο μηχάνημα θα σβηστούν όλα τα δεδομένα γιατί ήδη συγχρονίζει με άλλο. Δεν με ενδιαφέρει να συγχρονίζω και στα δύο παράλληλα, μόνο στο καινούργιο mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Teras1 είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Έχω ένα αρχαίο netbook με Win7 στο οποίο συγχρονίζω το iphone 6 plus εδώ και χρόνια. Επειδή πήρα macbook και θέλω να συγχρονίζω σε αυτό πλέον υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να το κάνω; Θυμάμαι ότι αν πας να συγχρονίσεις iphone σε νέο μηχάνημα θα σβηστούν όλα τα δεδομένα γιατί ήδη συγχρονίζει με άλλο. Δεν με ενδιαφέρει να συγχρονίζω και στα δύο παράλληλα, μόνο στο καινούργιο mac.

Νομίζω πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία. Πάνε 5 χρόνια από τότε που είχα iPhone οπότε ας επιβεβαιώσει και άλλος.

Τέλος, είσαι σε λάθος thread καθώς δεν αφορά hardware αλλά λογισμικό.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Teras1 said:

Καλησπέρα παιδιά. 

Έχω ένα αρχαίο netbook με Win7 στο οποίο συγχρονίζω το iphone 6 plus εδώ και χρόνια. Επειδή πήρα macbook και θέλω να συγχρονίζω σε αυτό πλέον υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να το κάνω; Θυμάμαι ότι αν πας να συγχρονίσεις iphone σε νέο μηχάνημα θα σβηστούν όλα τα δεδομένα γιατί ήδη συγχρονίζει με άλλο. Δεν με ενδιαφέρει να συγχρονίζω και στα δύο παράλληλα, μόνο στο καινούργιο mac.

Θα μεταφέρεις όλα τα αρχεία που συγχρονίζεις (μουσική και φωτό υποθέτω) απ’ το pc στο Mac. Όταν συγχρονίσεις με το Mac, θα σβηστούν όλα απ’ το iPhone και θα ξανασυγχτονιστούν απ’ το Mac.

Αν στο iTunes έχεις playlists, θα τις κάνεις export σε xml (δεξί κλικ πάνω στην playlist) και μετά Import στο pc, αφού πρώτα έχεις περάσει τα τραγούδια στο iTunes.

Για τις φωτό, πρέπει να αποφασίσεις αν θα συνεχίσεις να τις κρατάς σε Folders ή θα τις περάσεις στο Photos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους δύο. Ας πάρει κάποιος mod το θέμα να το βάλει στο σωστό μέρος αν θέλει.

Βασικά πρωτίστως με ενδιαφέρουν οι επαφές τα μηνύματα, emails και σημειώσεις. Μήπως υπάρχει κάποια δοκιμασμένη εφαρμογή που να κάνει αυτή τη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επαφές τα μηνύματα τα email και οι σημειώσεις δεν αποθηκεύονται στο itunes, αλλά στο backup που κρατάει. Οι επαφές είναι συγχρονισμένες με το icloud σου, τα email ουσιαστικά στον διακομιστή σου (εκτός και αν έχεις κάνει κανένα λάθος να τα δουλευεις με POP), τα μηνύματα μπορείς να τα πάρεις μόνο με επαναφορά backup, και οι σημειώσεις και αυτές συγχρονίζουν με το icloud σου.

Ουσιαστικά εαν έχεις το ίδιο κινητό, θα κάνεις backup του κινητού στο καινούριο laptop για να υπάρχει αντίγραφο εκεί. Αυτά που συγχρονίζει το itunes είναι οι φωτογραφίες και η μουσική (και αυτά προφανώς εάν έχεις συγχρονίσει δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...