Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗΣ ΠΡΟΤΕΊΝΕΤΕ?


fire man83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Skoda fabia 1400 16v με 400.000 χλμ και τα 180.000 με υγραεριο με ατελειωτο σκισιμο.Συστημα antonio romano εχω αλλαξει μονο εγκεφαλο στα 10 χρονια.Μπεκ τα ιδια τωρα θα κανω ενα καθαρισμο.

Μπηκε το αμαξι για γενικη επισκευη μοτερ γιατι εκαιγε λαδια και οι βαλβιδες ηταν σε καλη κατασταση.

To υγραεριο αν ειναι σωστα ρυθμισμενο δεν εχει κανενα θεμα εκτος απο καποια μοτερ που ειναι ευαισθητα.
Ισα ισα αν εχεις ταλαιπωρημενα μπεκ βενζινης(οπως εμενα)οταν το εβαλα το αμαξι πηγαινε πολυ καλυτερα και χωρις πειρακια.

Η αποδοση ειναι παντα ιδια με την βενζινη σε ενα καλο συστημα.

To τι ασχετοσυνη  υπαρχει στο κοσμο,με τους καθε εξυπνακηδες δεν τους μπορω.Δεν κανει το συστημα,ειναι ξηρη η καυση θα χαλασεις το αμαξι, παιρνει βαρος πισω και  ενα καρο ακυρα επιχειρηματα.Δεν πειραζει ας πληρωνουν βενζινουλα.

Δεν μπορω να διανοηθω μετακινη με βενζινη μετα απο 10 χρονια χρησης με υγραεριο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα,
Έχω το σύστημα Stargas LPG και εμφανίζει διαλειπτική λειτουργία και μετάπτωση σε βενζίνη, ηλικίας 11 ετών (120.000km). Η μέχρι τώρα διερεύνηση δείχνει πρόβλημα στην πίεση του συστήματος.

Γνωρίζει κάποιος κάποιον αξιόλογο τεχνικό με δυνατότητα του λογισμικού για την Stargas, ώστε να απευθυνθώ για περαιτέρω διερεύνηση;
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, THEOCHARIS23576 είπε

Καλημέρα,
Έχω το σύστημα Stargas LPG και εμφανίζει διαλειπτική λειτουργία και μετάπτωση σε βενζίνη, ηλικίας 11 ετών (120.000km). Η μέχρι τώρα διερεύνηση δείχνει πρόβλημα στην πίεση του συστήματος.

Γνωρίζει κάποιος κάποιον αξιόλογο τεχνικό με δυνατότητα του λογισμικού για την Stargas, ώστε να απευθυνθώ για περαιτέρω διερεύνηση;
Ευχαριστώ!

Βρηκα αυτο αλλα δεν τον ξερω   https://www.4ty.gr/merchant/29756/el/ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ - ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΧΑΡΝΕΣ ΑΤΤΙΚΗ - STARGAS - SERVICE ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, THEOCHARIS23576 είπε

Καλημέρα,
Έχω το σύστημα Stargas LPG και εμφανίζει διαλειπτική λειτουργία και μετάπτωση σε βενζίνη, ηλικίας 11 ετών (120.000km). Η μέχρι τώρα διερεύνηση δείχνει πρόβλημα στην πίεση του συστήματος.

Γνωρίζει κάποιος κάποιον αξιόλογο τεχνικό με δυνατότητα του λογισμικού για την Stargas, ώστε να απευθυνθώ για περαιτέρω διερεύνηση;
Ευχαριστώ!

Ο εγκέφαλος υγραερίου έχει κάποιο άλλο αναγνωριστικό ; 

Δύσκολα να βρεις κάποιον . Το καλύτερο θα ήταν να αρχίσεις να σκέφτεσαι τη αλλαγή όλου του εμπρός συστήματος με τη προϋπόθεση ότι κρατάς και είναι σε καλή κατάσταση το αμάξι 

Έχει κάνει το κύκλο ζωής του πλέον . Μπορεί να αλλάξεις μειωτηρα (πνευμονα ) και να βγάλει άλλου θέμα μετά .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
3 ώρες πριν, Afros1970 είπε

Έχω ένα wrangler DJ 2500 κυβικά θέλω να βάλω υγραέριο έχετε καμιά γνώμη?

Μη εστιάζεις τόσο στο σύστημα όσο στον εγκατάσταση και τη ρύθμιση.

Οποίο Ιταλικό ή Πολωνικό και ρυθμιστεί σωστά με τη ανάλογη παροχή πνεύμονα δε θα έχεις θέμα 

Για μένα δες Lovato ή Europegas.

Δες και το μοτέρ στη βενζίνη πριν οποιαδήποτε επέμβαση και τη ανάφλεξη του .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε Lovato πάνω από 10 χρόνια σε Isuzu campo 2300 κανένα πρόβλημα. Αν δεν είχε μπει αέριο το αμάξι θα είχε φύγει λόγο της πανάκριβης βενζίνης. Με το αέριο 60αρι ντεπόζιτο βγάζει 250χλμ μόνιμα πρώτη δευτερα με 90 λεπτά που παίζει εδώ καίει 22 ευρώ στα 100χλμ περίπου. Με βενζίνη θέλαμε τουλάχιστον 45 ευρώ για κάθε 100 χλμ. Σε άσφαλτο με ταχύτητα 100 130 βγάζει 400χλμ αλλά σπάνια να δουλέψει σε τέτοιους δρόμους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2022 στις 2:38 ΜΜ, THEOCHARIS23576 είπε

Stargas

 

Στις 21/6/2022 στις 2:38 ΜΜ, THEOCHARIS23576 είπε

Καλημέρα,
Έχω το σύστημα Stargas LPG και εμφανίζει διαλειπτική λειτουργία και μετάπτωση σε βενζίνη, ηλικίας 11 ετών (120.000km). Η μέχρι τώρα διερεύνηση δείχνει πρόβλημα στην πίεση του συστήματος.

Γνωρίζει κάποιος κάποιον αξιόλογο τεχνικό με δυνατότητα του λογισμικού για την Stargas, ώστε να απευθυνθώ για περαιτέρω διερεύνηση;
Ευχαριστώ!

Στειλε ιμειλ αν θελεις στον κατασκευαστη μηπως σε συμβουλεψουν.

Στις 12/8/2023 στις 6:09 ΜΜ, Afros1970 είπε

Έχω ένα wrangler DJ 2500 κυβικά θέλω να βάλω υγραέριο έχετε καμιά γνώμη?

Ποιο ακριβως μοντελο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας,

Ελπιζω να βρω καποιον να μου δωσει τα φωτα του! Εχω παρει προσφατα ενα μεταχειρισμενο DODGE CALIBER 1.8L του 2008 με λιγα σχετικα χιλιομετρα και ψαχνω να του βαλω υγραεριο για πρωτη φορα και οσο το ψαχνω ρωτοντας διαφορους τοποθετητες/μαστορες τοσο μπερδευωμαι απο τις αντιθετες αποψεις και προτασεις τους, σχετικα αν θελει λαδιερα η' οχι, αν τα παλμικα μπεκ (τυπου βενζινης) θα ειναι καλυτερα για το αμαξι μου η' αν ειναι απαραιτητη η ταυτοχρονη χρηση λιγης βενζινης η' οχι!

Παντως 2 εγγυροι περαστες απο αυτους που δουλευουν πολλες μαρκες (και  BRC) μου προτειναν ο ενας αποκλειστηκα το νεο ανεβασμενο μοντελο της STAG και ο αλλος STAG H' LANDIRENZO!

Καμμια γνωμη? Σας ακουω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε huyndai tucson 2019  1600 άμεσου ψεκασμού εδώ στην πατρα δεν αναλάμβανε κανένας να το βάλει λόγω του ψεκασμού  παρά  μόνο στην επίσημη αντιπροσωπία  lovato.Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής  και πολύ καλή εγκατάσταση.πριν από αυτό είχα opel corsa  με zavoli και εκεί ήμουν ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Takisdim57 είπε

Γεια σας,

Ελπιζω να βρω καποιον να μου δωσει τα φωτα του! Εχω παρει προσφατα ενα μεταχειρισμενο DODGE CALIBER 1.8L του 2008 με λιγα σχετικα χιλιομετρα και ψαχνω να του βαλω υγραεριο για πρωτη φορα και οσο το ψαχνω ρωτοντας διαφορους τοποθετητες/μαστορες τοσο μπερδευωμαι απο τις αντιθετες αποψεις και προτασεις τους, σχετικα αν θελει λαδιερα η' οχι, αν τα παλμικα μπεκ (τυπου βενζινης) θα ειναι καλυτερα για το αμαξι μου η' αν ειναι απαραιτητη η ταυτοχρονη χρηση λιγης βενζινης η' οχι!

Παντως 2 εγγυροι περαστες απο αυτους που δουλευουν πολλες μαρκες (και  BRC) μου προτειναν ο ενας αποκλειστηκα το νεο ανεβασμενο μοντελο της STAG και ο αλλος STAG H' LANDIRENZO!

Καμμια γνωμη? Σας ακουω!

 

Όλα τα συστήματα που αναφέρεις είναι αξιόπιστα . 

Για μένα δες Πολωνικό (Europegas ή Stag) με μπεκ τύπου βενζίνης ή Lovato με τα δικά του μπεκ υγραερίου.

Σημασία έχει να γίνει σωστή ρύθμιση του συστήματος στο δρόμο και βάλε αυτολιπανση με βενζίνη στα φορτία όπως και να τρυπηθεί σωστά η εισαγωγή για τα μπεκ υγραερίου.

Εάν είναι ευαίσθητο μοτέρ βάλε ηλεκτρονική λαδιερα με ειδικό πρόσθετο να ρίχνει ίδια ποσότητα σε όλους τους κυλίνδρους 

Ψάξε με το κωδικό μοτέρ τι βαλβίδες έχει . Μηχανικές ή υδραυλικές ; 

Προσωπικά εγώ σε 2 αμάξια έχω Europegas & Lovato με χιλιόμετρα γραμμένα χωρίς οποιοδήποτε θέμα 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, athlonmarian είπε

σε huyndai tucson 2019  1600 άμεσου ψεκασμού εδώ στην πατρα δεν αναλάμβανε κανένας να το βάλει λόγω του ψεκασμού  παρά  μόνο στην επίσημη αντιπροσωπία  lovato.Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής  και πολύ καλή εγκατάσταση.πριν από αυτό είχα opel corsa  με zavoli και εκεί ήμουν ευχαριστημένος

Πλέον στα άμεσου ψεκασμού έρχονται συστήματα direct injection και βάσει του κωδικού κινητήρα.

Πόσο κατανάλωση βενζίνης  έχεις ;

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μόλις πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα Range Rover Sport SE V8 4.4L  του 2008 με 70000Km. Επειδή το κόστος κίνησης του με βενζίνη είναι ασύμφορο σκέφτομαι να του βάλω σύστημα  φυσικού αερίου της Lovato. είναι πιθανό να έχω κάποιο θέμα με την μακροζωία του κινητήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...