Προς το περιεχόμενο

Gigabyte RX Vega 64 457.30 euro με μεταφορικά @ amazon.es [ΤΕΛΟΣ]


DsLmAnIaC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, zakailiou είπε

Λογικά όταν παίρνει κάποιος την 64άρα πάει αμέσως για UV, σωστά ? Κερδίζεις σε επιδόσεις, θερμοκρασίες και κατανάλωση. 
 

ναι εγω παιζω στα -115mV πεφτει η καταναλωση 100 W και τουλαχιστον στην Sapphire οι ανεμιστηρες αναβουν πολυ δυσκολα. Συχνοτητες στοκ παντα.

Θερμοκρασιες πανω απο 75 εγω τουλαχιστον δεν βλεπω και hotspot 80αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω και εγω, αυτη η καρτα με ποια ισοδυναμει της nvidia, τωρα βλεπω την 2070 απο amazon Αμερικης στα 530 μαζι με τελωνειο και μεταφορικα, για 80 ευρω παραπανω αξιζει να παω εκει?

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον αγγιζει την 1080(απλη)

Οι 2ΧΧΧ δεν πουλανε καλα, αμα περιμενεις λίγο ισως πεσουν και αλλο οι τιμες.

Αμα ημουν πρασινο φανμποι, την EVGA 1080ti FTW 3 θα αγοραζα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Metaksas είπε

να ρωτησω και εγω, αυτη η καρτα με ποια ισοδυναμει της nvidia, τωρα βλεπω την 2070 απο amazon Αμερικης στα 530 μαζι με τελωνειο και μεταφορικα, για 80 ευρω παραπανω αξιζει να παω εκει?

Ο βαλτός κι έτσι.

Περίμενε να δει το post σου ο @Arkin κι ο @leros2004να φτάσει τις 45 σελίδες.

Αγνόησέ με, inside joke

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικα οι επιδοσεις ειναι

Vega 64 ειναι περιπου σαν 1080 .

Vega 56 περιπου σαν 1070.

2070  περιπου σαν 1080

2080  περιπου σαν 1080ti

2080ti χωρις ανταγωνισμο και μονο 1500 ευρω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ASDIC είπε

Δλδ τσαμπα το αλλαξα ? Υπαρχει περιπτωση να την σηκωνει την 64αρα το 650αρι ??

Το τσάμπα είναι σχετικό. Δεν υπήρχε περίπτωση να δουλέψει σωστά με αυτή την κάρτα αν ήταν από παρτίδα πριν το φτιάξουν το θέμα αυτό. Ίσως με ένα mail στην Seasonic να γινόταν να το αλλάξεις με καινούργια παρτίδα. Το ότι την σήκωνε σαν τροφοδοτικό είναι σίγουρο, απλά ήταν υπερευαίσθητα σε spikes. Spikes που δεν θα προκαλούσαν πρόβλημα και ήταν στιγμιαία. Φάνηκε άλλωστε ότι δεν θα είχαν θέμα γιατί στην καινούργια παρτίδα απλά το ρύθμισαν να μην είναι τόσο ευαίσθητο και είναι μια χαρά. 

Επεξ/σία από mindtrapper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως λέει και το άσμα: "σε μισώ σ'αγαπω σημειώσατε διπλό"......

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και που αλλαξε ο χρονος δεν διορθωνεστε μερικοι... 😛

Δεκαεπτα φετινα σχολια σβησμενα το μεσημερι, τωρα να και ο απων του μεσημεριου...

Το σκισατε το θεμα. Οπως ειπα-"προφητευσα" και πριν λιγες ωρες περισυ,  ηταν τσαμπα κοπος η προσπαθεια να μεινει ανοικτο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Ξεκινάμε με το Αμαζον:
Εξπρές Αποστολή και αναμενόμενη παραλαβή σήμερα 4-1-2019, παραλαβή έγινε την Τετάρτη 2 του μήνα...
Γρήγοροι αλλά  έστειλαν το κουτί της κάρτας γυμνό χωρίς κανένα περιτύλιγμα...
Η πλάκα είναι σε όσα προϊόντα έχω παραγγείλει με απλή παράδοση από το Αμαζον πάντα ήταν και μέσα σε κουτί τους.
Δυστυχώς για μένα που κρατάω όλα τα κουτιά σαν αναμνηστικά - συλλογή , το κουτί έχει αρκετές μικρό γρατσουνιές και κάποια σκισίματα στης γωνίες (χωρίς να έχει καμία επίπτωση για την ίδια τη κάρτα).

- 2 του μήνα παρέλαβα, Πρωτοχρονιά μου είχαν ήδη στείλει και το κωδικό για τα 3 παιχνίδια, τα οποία έκανα και claim στην amd.

Για την κάρτα:

- Μεγάλη (27cm) αλλά όχι βαριά για το μέγεθος της.

- Minimal παρελκόμενα: Ένα 8pin καλώδιο 2 σε 1, χρήσιμο αν το τροφοδοτικό δεν δίνει δύο 8pin καλώδια που ζητάει η κάρτα για να λειτουργήσει. Ένα quick start guide (έχει και Ελληνική γλώσσα) και το cd με drivers που είναι ψιλό άχρηστο γιατί κατεβάζεις απευθείας από το ίντερνετ τους ποιο καινούργιους.  

Τα αρνητικά:

Coil wine στο μενού του Pubg. Με κόφτη στα 60fps δεν ακούγεται κάτι. Επίσης νομίζω άκουσα και όταν έκανα το Superposition Benchmark, δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί νύσταζα και βαρέθηκα να το ξανά κάνω..  

Τα Θετικά:

Στο Pubg που δοκίμασα:

α) Όταν ενεργοποιώ τον κόφτη στα 80fps (λόγο 80hz οθόνης) έχω συνολική κατανάλωση συστήματος 240watt,  με την rx580 είχα 300watt με ακριβώς το ίδιο σενάριο.
Χωρίς κόφτη για τα fps, συνολική κατανάλωση συστήματος 394watt.
Τα fps χωρίς κόφτη κυμαίνονται 160 με 110 κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και την περισσότερη ώρα συνήθως παίζουν μεταξύ 140 έως 120.   

β) Φασαρία:

- Ήσυχη, δοκίμασα τα fans, μέχρι 50% με τον fps κόφτη είχα μαξ 40 βαθμούς. Χωρίς fps κόφτη πήγε μέχρι 63. Στο 50% ίσα που τους ακούς, ενώ αντίστοιχα με την pulse rx580 ο θόρυβος ήταν αρκετά ποιο ενοχλητικός (συνήθως τη δούλευα στο 60% για να έχω μαξ 60 βαθμούς, πάντα με oc η κάρτα).

-  Στο Superposition Benchmark ανέβηκα στο 65% όπου αρχίζεις και ακούς τους ανεμιστήρες (χωρίς να είναι ιδιαίτερα ενοχλητικοί) με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να κρατηθεί κάτω απο 51 βαθμούς.

Spoiler

2.jpg.27912a5e34181f2579c03fe5bf3876c4.jpg

Με undervolting Και λοιπά ασχολήθηκα κάνα 5λεπτο γιατί ήθελα να παίξω pubg :P Για την ώρα το άφησα στα 1000 mV για τα 2 τελευταία state και αντίστοιχα 1000 για το voltage της μνήμης. Νομίζω έχει και άλλο περιθώριο, αλλά θα ασχοληθώ αργότερα..

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, leros2004 είπε

. Επίσης νομίζω άκουσα και όταν έκανα το Superposition Benchmark, δεν είμαι 100% σίγουρος

Λίγο δύσκολο να έχεις coil whine στο superposition, είμαι λίγα τα fps.

Τι μόνιτορ έχεις?

Επεξ/σία από ax6250
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ax6250 είπε

Λίγο δύσκολο να έχεις coil whine στο superposition, είμαι λίγα τα fps.

Τι μόνιτορ έχεις?

Το coil whine δεν δημιουργείτε πάντα από τα fps αλλά κυρίως από το ρεύμα που περνάει μέσα από το chipset. Όταν είναι αρκετό ακούγετε αυτό το τσιριγμα. Είναι αρκετά σπαστικό. 

 

Leros καλορίζικη αν έχεις origins odyssey tomb raider βάλε κάνα benchmark από εκεί να δούμε τι γίνεται. Οι vega στο superposition βγάζουν συνήθως 5000 και πάνω και φτάνουν και 1080ti πολλές φορές. Στα παιχνίδια ανέβασε να δούμε τι γίνεται το superposition σκέψου το σαν να κάνεις mining που εκεί είναι κορυφή οι vega. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpokwsths είπε

Μεγειά!

Κάνε τον κόπο και πες μας τι ASIC quality έχει η κάρτα γιατί το voltage table σου (αν είναι σταθερό) είναι σούπερ...

Stable φαίνεται, έκανα το bench και κανα 5ωρο pubg εχθές. 

Για το asic:

asic.gif.e84826d72fa5e908ff0c504e5bbed061.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...