Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικός USB SSD δίσκος σε iMac 2014


petrostr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα & Χρόνια πολλά!

Έχω τον iMac 2014 με κανονικό 500GB δίσκο, αλλά είναι αργός σχετικά. Βρήκα το παρακάτω βίντεο στο youtube που δείχνει ως οικονομική - πρακτική λύση την εκκίνηση & λειτουργία του λειτουργικού συστήματος από εξωτερικό USB SSD δίσκο. Και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

α. Μπορώ να βάλω και 250GB δίσκο ή χρειάζεται υποχρεωτικό απο 500GB και πάνω;

β. Σκέφτομαι για τον Samsung 860 EVO ή μπορώ να βάλω και οποιονδήποτε άλλο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα! Απλά θέλω να εγκατασταθεί το λειτουργικό με τα προγράμματα στον εξωτερικό usb ssd δίσκο και να λειτουργεί από εκεί ο υπολογιστής. Απ ότι είδα σε διάφορα βίντεος στο youtube υπάρχει μεγάλη διαφορά ταχύτητας και ας είναι εξωτερικός usb. Απλά φοβήθηκα μήπως όλοι οι δίσκοι δεν είναι συμβατοί με αυτό ή θέλει υποχρεωτικό το λειτουργικό πάνω από 500αρι δίσκο αλλιώς δεν επιτρέπει την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petrostr είπε

Κατάλαβα! Απλά θέλω να εγκατασταθεί το λειτουργικό με τα προγράμματα στον εξωτερικό usb ssd δίσκο και να λειτουργεί από εκεί ο υπολογιστής. Απ ότι είδα σε διάφορα βίντεος στο youtube υπάρχει μεγάλη διαφορά ταχύτητας και ας είναι εξωτερικός usb. Απλά φοβήθηκα μήπως όλοι οι δίσκοι δεν είναι συμβατοί με αυτό ή θέλει υποχρεωτικό το λειτουργικό πάνω από 500αρι δίσκο αλλιώς δεν επιτρέπει την εγκατάσταση.

Το μονο που πρεπει να προσέξεις αν θες να κανεις αυτο που δείχνει το video ειναι η θηκη. Δεν θα σου δωσουν όλες η usb 3 θηκες την ίδια ταχυτητα.

Οι sata ssd τωρα πια , πανω κατω εχουν τις ιδιες ταχυτητες. Οποιον και να παρεις για sata συνδεση θα κανει την δουλειά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/7418504/Transcend-StoreJet-25S3.html

Αυτό που ειχε στο video φαινεται αρκετα καλο. Φαίνεται απο το μεγεθος της πλακετας που ειχε για την συνδεση sata 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θα πρεπει να παω τον υπολογιστη σε καταστημα και το κοστος ανεβαινει κατα πολυ! + οτι θα ανοιχτει... + οτι δεν εχει τρελη διαφορα ταχυτητας + οτι θα "χασω" τον ηδη υπαρχοντα εσωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petrostr είπε

Γιατι θα πρεπει να παω τον υπολογιστη σε καταστημα και το κοστος ανεβαινει κατα πολυ! + οτι θα ανοιχτει... + οτι δεν εχει τρελη διαφορα ταχυτητας + οτι θα "χασω" τον ηδη υπαρχοντα εσωτερικο.

Ποιο imac έχεις ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, petrostr είπε

iMac 21.5 Mid-2014.

Ναι, δε παίρνει δεύτερο εσωτερικό SSD όπως παίρνει το 27αρι (αν δε κάνω λαθος).

Είναι πάντως σωστή η σκέψη σου, εφόσον δε θες να το ανοίξεις, να του κουμπωνεις έναν εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, petrostr είπε

Ναι φιλε μου! Το εψαξα αρκετα και ειδα οτι ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση.

Καλη χρονια . Με εξωτερικο εχω τον iMac εδω και ενα χρονο και παει εξαιρετικα, πηρα ενα ssd samsung pro 256gb ηταν λιγακι τσιμπημενος αλλα ειχε δεκαετη εγγυηση και μια εξωτερικη θηκη αδιαβροχη στα 30 ευρω περιπου γιατι ποτε δεν ξερεις. Αν θα αλλαζα κατι και μπορει να αλλαξω ειναι να παρω εναν με thunderbolt συνδεση, αλλα δεν ξερω αν θα κερδισω κατι το τρομερο. Τα παιδια απο δω με βοηθησαν παρα πολυ και τους ευχαριστω γιατι και εγω ειχα τους ισιους ενδοιασμους με εσενα.

Αυτα και χρονια πολλα

Επεξ/σία από mitskitsamal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Καλη χρονια . Με εξωτερικο εχω τον iMac εδω και ενα χρονο και παει εξαιρετικα, πηρα ενα ssd samsung pro 256gb ηταν λιγακι τσιμπημενος αλλα ειχε δεκαετη εγγυηση και μια εξωτερικη θηκη αδιαβροχη στα 30 ευρω περιπου γιατι ποτε δεν ξερεις. Αν θα αλλαζα κατι και μπορει να αλλαξω ειναι να παρω εναν με thunderbolt συνδεση, αλλα δεν ξερω αν θα κερδισω κατι το τρομερο. Τα παιδια απο δω με βοηθησαν παρα πολυ και τους ευχαριστω γιατι και εγω ειχα τους ισιους ενδοιασμους με εσενα.

Αυτα και χρονια πολλα

USB 3 = 640Mb/s max trasfer rate.

Thunderbolt 2 (γιατί δεν έχει thunderbolt 3 το μοντέλο του 2014 -διορθωστε με αν κάνω λαθος) είναι πολύ πιο γρήγορο από usb 3. Μέχρι 4 φορές πιο γρήγορο. Όμως, για να εκμεταλλευτείς τέτοιες ταχύτητες σε SSD, πρέπει να πας σε nvme SSD, που είναι πιο ακριβός (οκ) αλλά το enclosure είναι πιο δυσεύρετο και λογικά αρκετά πιο ακριβό από το αντίστοιχο usb 3.

47 λεπτά πριν, petrostr είπε

Ναι φιλε μου! Το εψαξα αρκετα και ειδα οτι ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση.

Μια άλλη εναλλακτική είναι να πάρεις 

https://www.skroutz.gr/s/15948576/Samsung-X5-500GB.html

+

https://www.apple.com/shop/product/MMEL2AM/A/thunderbolt-3-usb-c-to-thunderbolt-2-adapter

Αλλά εδώ μιλάμε για 300+ ευρω. Επιπρόσθετα πρέπει να τρέχεις high sierra ή Mojave γιατί nmve SSD υποστηρίζεται μόνο από αυτες τις εκδόσεις του λειτουργικου. Θα έχεις όμως διπλασιες-τριπλασιες ταχύτητες από τη λύση με usb3!

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

USB 3 = 640Mb/s max trasfer rate.

Thunderbolt 2 (γιατί δεν έχει thunderbolt 3 το μοντέλο του 2014 -διορθωστε με αν κάνω λαθος) είναι πολύ πιο γρήγορο από usb 3. Μέχρι 4 φορές πιο γρήγορο. Όμως, για να εκμεταλλευτείς τέτοιες ταχύτητες σε SSD, πρέπει να πας σε nvme SSD, που είναι πιο ακριβός (οκ) αλλά το enclosure είναι πιο δυσεύρετο και λογικά αρκετά πιο ακριβό από το αντίστοιχο usb 3.

Οι παρατησεις σου ειναι σωστες και θα τις χρειαστω στο μελλον , σε ευχαριστω πολυ εγω εχω iMac late 2015 21,5 και εκανα αυτην την αλλαγη. Εγω σκεφτομουν καποιον απο τους ετοιμους ssd με thunderbolt που υπαρχουν για να μην μπω σε διαδικασια ψαξιματος παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...