Προς το περιεχόμενο

[ssd] gigabyte 120gb sata III , 19.90€@ Κωτσόβολος [TEΛΟΣ]


blade_runner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, stark είπε

θα δω διαφορά λετε με αυτό τον SSD; Ή άδικα θα τον πάρω και θα μπω στη διαδικασία; Μάλιστα έχω τωρα Windows 7 εκεί και λέω να πάω σε 10άρια.

Μη βάλεις 10. Θα είναι σχεδόν πάντα 100% ο επεξεργαστής. Σου το λέω εκ πείρας.
Θα δεις διαφορά μόνο στον χρόνο εκκίνησης των Windows και των προγραμμάτων. Στα υπόλοιπα είναι πρόβλημα ο επεξεργαστής.
Εάν κρίνεις ότι θα το κρατήσεις για λίγα ακόμη χρόνια, οκ. Αλλιώς, κράτα τα χρήματα ως «κουπόνι» για την αγορά του αντικαταστάτη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Μη βάλεις 10. Θα είναι σχεδόν πάντα 100% ο επεξεργαστής. Σου το λέω εκ πείρας.
Θα δεις διαφορά μόνο στον χρόνο εκκίνησης των Windows και των προγραμμάτων. Στα υπόλοιπα είναι πρόβλημα ο επεξεργαστής.
Εάν κρίνεις ότι θα το κρατήσεις για λίγα ακόμη χρόνια, οκ. Αλλιώς, κράτα τα χρήματα ως «κουπόνι» για την αγορά του αντικαταστάτη του.

Αυτό με το 100% επεξεργαστή και 100% χρήση σκληρού δε το καταλαβαίνω στα 10. Όταν είχα τον μηχανικό σκληρό το μηχάνημα (Vaio του ‘11) δεν μπορούσε να ανοίξει το chrome. Με τον EVO 860 έστρωσε κάπως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Μη βάλεις 10. Θα είναι σχεδόν πάντα 100% ο επεξεργαστής. Σου το λέω εκ πείρας.
Θα δεις διαφορά μόνο στον χρόνο εκκίνησης των Windows και των προγραμμάτων. Στα υπόλοιπα είναι πρόβλημα ο επεξεργαστής.
Εάν κρίνεις ότι θα το κρατήσεις για λίγα ακόμη χρόνια, οκ. Αλλιώς, κράτα τα χρήματα ως «κουπόνι» για την αγορά του αντικαταστάτη του.

 

30 λεπτά πριν, BALABANIS είπε

Αυτό με το 100% επεξεργαστή και 100% χρήση σκληρού δε το καταλαβαίνω στα 10. Όταν είχα τον μηχανικό σκληρό το μηχάνημα (Vaio του ‘11) δεν μπορούσε να ανοίξει το chrome. Με τον EVO 860 έστρωσε κάπως.

Καλύτερα όχι 10αρια ε; ΟΚ. Μια χαρά βολεύομαι και με τα 7αρια ! Μάλιστα ίσως ψάξω να βρω καμια lite version (7) για ακόμα καλύτερα.
Η αλήθεια είναι ότι (με τα 7αρια) ακόμα και η πιο γρήγορη εκκίνηση των Windows (αν όντως τη δω) καθώς και κάποιων προγραμμάτων αξίζει αυτά τα 20 ευρώ.
Για αντικατάσταση του netbook δεν το βλέπω σύντομα. 
Ευχαριστώ όλους για το feedback. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stark είπε

Καλύτερα όχι 10αρια ε; ΟΚ. Μια χαρά βολεύομαι και με τα 7αρια ! Μάλιστα ίσως ψάξω να βρω καμια lite version (7) για ακόμα καλύτερα.
Η αλήθεια είναι ότι (με τα 7αρια) ακόμα και η πιο γρήγορη εκκίνηση των Windows (αν όντως τη δω) καθώς και κάποιων προγραμμάτων αξίζει αυτά τα 20 ευρώ.
Για αντικατάσταση του netbook δεν το βλέπω σύντομα. 
Ευχαριστώ όλους για το feedback. 

Ναι κράτησε τα 7άρια, και σε μένα που έχω παλιότερο φορητό με τα 7άρια τρέχει καλύτερα.

Αν είχες hdd πριν η αναβάθμιση σε SSD, ακόμη και "φτηνό", είναι η πρώτη και σημαντικότερη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις, μετά να αναβαθμίσεις τη μνήμη στα 8γίγα και μετά τον επεξεργαστή.

Εγώ τουλάχιστον έτσι θα ιεραρχούσα τις αναβαθμίσεις σε παλιότερο φορητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ευχαριστημενος εμεινα απο τον δισκο.Οι ταχυτητες που πιανω σε σατα 2 ειναι και ελαχιστα μεγαλυτερες απο τον samsung evo 850 που εχω σε αλλο παλιο συστημα με σατα 2.

Το μονο που προσεξα οτι η θερμοκρασια του δισκου ειναι κολλημενη στους 33 βαθμους.Το εχει προσεξει αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mr_Terror είπε

Πολυ ευχαριστημενος εμεινα απο τον δισκο.Οι ταχυτητες που πιανω σε σατα 2 ειναι και ελαχιστα μεγαλυτερες απο τον samsung evo 850 που εχω σε αλλο παλιο συστημα με σατα 2.

Το μονο που προσεξα οτι η θερμοκρασια του δισκου ειναι κολλημενη στους 33 βαθμους.Το εχει προσεξει αλλος?

Δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο αλλά και σε Patriot burst 240 η θερμοκρασία είναι κολλημένη στους 33..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2019 στις 10:03 ΠΜ, matrixxx είπε

Την τιμη του προιοντος στην αγορα εχουμε για συγκριση, οχι ποσο κανει οποιοσδηποτε ssd. Σαν να λες οτι μια τηλεοραση 55αρα δεν ειναι προσφορα στα 500 ευρω οταν οι αλλοι την εχουν απο 600 και πανω, επειδη μια αλλη τηλεοραση αλλης μαρκας 55αρα εχει 520.

Εδω εχουμε λοιπον ενα σχεδον 20% διαφοράς απο την επομενη τιμη, πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο την μεθεπομενη. Τυπικα προσφορα με τα ολα της, ουτε καν οριακα οπως σε αλλα θεματα που μενουν.

Για κοιτα, βρες μας ακριβως το μοντελο καπου απο την συσκευασια ή το label πανω στον ssd, λεγεται UD PRO; Δωσε μας part number αν βρεις.

ανάλογά, αν μια lg 55άρα βγει σε "προσφορά" ενώ μια αντίστοιχή σε σπεξ, χρονολογία samsung παίζει στα ίδια χρήματά δε νομίζω να ναι καμία ευκαιρία για να τρέξουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και βγαινουμε λιγο εκτος θεματος εχω μια απορια.Οι τιμες των ssd εχουν κατεβει αρκετα.Περισυ τετοια εποχη αν θυμαμαι καλα ενας 120αρης ssd τον εβρισκες 40+ ευρω.Σημερα εχει πεσει στα μισα.Και λενε οτι θα κατεβουν και αλλο οι ssd το 19.Δηλαδη τι περιμενουμε.Τους 240gb να πεσουν στο 20αρικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους 960 +  να πέσουν κάτω από 100 :P Έχουμε γεμίσει με σκατουλακια μικρούς . Και ακριβαίνουν και πάνε οι μηχανικοί ψάχνω 2,5 πάνω από 2tb δε συμφερει  ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρέλαβα κ εγώ και τον έβαλα πάνω, πολύ καλός για τα λ7 του.

επίσης στη εγκατάσταση σε κάποια φάση μου έβγαλε OCZ Agility 3.

Kαι ερωτώ η gigabyte δεν εξαγόρασε την OCZ?  Παίζει να είναι ο agility 3 με κουτί gigabyte...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, telis είπε

Κάποιος είχε γράψει για κάποια προγράμματα για να μεταφέρεις τον λειτουργικό από παλιό δίσκο, αλλά μάλλον τα έσβησαν. Μου τα στέλνετε σε πμ?

Για μεταφορά λειτουργικού συστήματος Windows το καλύτερο και με διαφορά είναι το Acronis True Image https://www.acronis.com/en-us/personal/computer-backup/

Για μεταφορά MacOS ένα απο τα καλύτερα είναι το Carbon Copy Cloner https://bombich.com/

Δοκιμασμένα και τα δύο άπειρες φορές :-)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Frag13 είπε

επίσης στη εγκατάσταση σε κάποια φάση μου έβγαλε OCZ Agility 3.

Kαι ερωτώ η gigabyte δεν εξαγόρασε την OCZ?  Παίζει να είναι ο agility 3 με κουτί gigabyte...😁

Την OCZ την εξαγόρασε η Toshiba ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...